26. maj 2011
Sig din mening! Der er brug for dine inputs til at forme MEDIA's internationale program MEDIA Mundus i fremtiden.
Skal MEDIA fortsat støtte initiativer, der styker den audiovisuelle branches samarbejde med lande uden for Europa? Og hvordan gøres det bedst i fremtiden? Direktoratet for Uddannelse og Kultur inviterer til en offentlig høring om MEDIA Mundus programmet og din mening er vigtig! Brug 5 minutter af din tid, på at udfylde spørgeskemaet online inden d. 31. maj 2011.
Det nuværende Media Mundus-program
Media Mundus har et budget på 15M € fra 2011 til 2013. Programmet har til formål at undersøge mulighederne for at styrke det globale samarbejde mellem EU og ikke-europæiske branchefolk fra den audiovisuelle industri. Finansiering er tilgængelig for projekter, der gennemføres som samarbejde mellem europæiske branchefolk og branchefolk fra et tredje land. I princippet skal hvert projekt have mindst tre partnere. Det skal være tilgængeligt og åbent for deltagelse af branchefolk fra hele verden.
Det nuværende program fokuserer på uddannelse, som kan bane vejen for øget samarbejde, koproduktioner, distribution, og som sigter mod at fremme internationalt salg, markedsføring, udbredelse og eksponering af audiovisuelle værker på verdensplan på alle mulige distributionsplatforme.
Kontekst
Det internationale audiovisuelle landskab har ændret sig betydeligt i løbet af de sidste to årtier, navnlig på grund af den teknologiske udvikling som digital tv, digitale biografer og video on demand. På nogle udenlandske markeder har dette skabt en stærk økonomisk vækst, som følge heraf en stigende efterspørgsel efter mere audiovisuelt indhold.
Den vigtigste udfordring for det fremtidige MEDIA Mundus-program er derfor at imødekomme behovene i den audiovisuelle industri med henblik på at tilpasse sig den nye situation, og at hjælpe med at finde nye måder at skabe værdi og indtægter på de internationale markeder.
Kontakt
Directorate-General for Education and Culture
Unit D3 MEDIA Programme and media literacy
Web