2011 blev et godt MEDIA år for Danmark

Her ved indgangen til Danmarks EU-formandskab, kan vi glæde os over, at danske film- og computerspilselskaber endnu engang har været gode til at få penge ud af EU’s MEDIA program og MEDIA Mundus i 2011.

Logo-Media

MEDIA programmets 20. år blev et godt år for Danmark.

Det blev til 39 millioner kroner i 2011. Pengene blev fordelt på 84 forskellige støtter, hvoraf 37 forskellige selskaber blev tilgodeset med penge fra MEDIA programmet.

Som oftest er det de distributører og salgsagenter, som i fælles europæiske konsortier, får støtte til flere europæiske film pr. ansøgning, der opnår at få støtte flere gange. Der er dog også flere produktionsselskaber og organisationer, som har udnyttet MEDIA programmet mere end en gang.

Det drejer sig om Crone Film, Zentropa, Magic Hour Film, Animationsskolen i Viborg, Fonden de Københavnske Film Festivaler og Filmkontakt Nord.

Topscorere er salgsagenten TrustNordisk, Nordisk Film Distribution og Zentropa.

På titelplan var det især "Melancholia", "Hævnen", "Orla Frøsnapper", "Armadillo" og "Alting bliver godt igen", som nød godt af MEDIA distributionstøtte.

Ud over støtten på de 39 millioner kroner, har danske film (med dansk hovedproducent) fået 5,4 millioner kroner (721.899 euro) i forskellige investeringer gennem udenlandske selskaber, som i forhold til MEDIA programmets distributionsstøtte er forpligtede til at reinvestere i andre ”ikke nationale” europæiske film.

Et af de områder, hvor Danmark klarede sig allerbedst, var med de interaktive projekter. Ud af de 19 støtter, der i alt blev givet, var 5 af dem danske. Kun Frankrig opnåede lige så mange støtter til interaktive projekter som Danmark.

Blandt nye danske støttemodtagere i år, kunne man finde CPH:DOX, der fik støtte til festivalens forum og marked. Herudover fik Den Danske Filmskole støtte til ”Euchroma”, som er et fælles cross-media-projekt, der henvender sig til filmskoleelever fra flere europæiske lande.

2011 var året, hvor MEDIA åbnede for støtte til digitalisering af biografer. Flere danske biografer har sendt ansøgninger af sted, men vi venter stadig på at høre, hvem der får støtte.

Det var også året, hvor MEDIA åbnede op for for hjælp til bankgarantier. Igennem ” The MEDIA Production Guarantee Fund” fik europæiske producere mulighed for at søge om, op til 50 procent garanti til dækning af likviditet (cash flow) i forbindelse med produktionen. Der er endnu ingen danske selskaber, som har benyttet sig af denne støtte, men det er noget som MEDIA Desken vil gøre mere ud af at informere om i 2012.

På MEDIA Deskens website kan man se hvor meget de enkelte selskaber har fået I støtte.

For yderligere oplysninger kontakt Ene Katrine Rasmussen, chef for MEDIA Desk Danmark +45 3374 3467.

Kommentar

Indsæt kommentar på siden:

Se retningslinjer for kommentarer.
 

Fakta om MEDIA støtte i 2011

MEDIA støtten 2011 til danske selskaber blev på 39 millioner kroner.

MEDIA støtten 2011 til danske film blev på 5,4 millioner kroner gennem udenlandske selskaber.

MEDIA støtten 2011 blev fordelt mellem 37 danske selskaber eller organisationer.

MEDIA støtten 2011 er resultatet af 84 bevilgede støtter.

Samlet MEDIA støtte til Danmark (2007-2011):

2011 - 5,2 millioner euro.

2010 - 4,4 millioner euro.
 
2009 - 5,7 millioner euro.

2008 - 3,1 millioner euro.

2007 - 3,7 millioner euro.

 

De danske selskaber, som fik støtte var:

Pause Film, Klassefilm, Asta Film, Final Cut for real, JJ Film, Apex Virtual Entertainment, Press Play, Crone Film, Play Dead, Copenhagen/Bombay Rights, Miso Film, Danish Documentary, Alphaville Pictures, Asa Film Production, Loke Film Aps, Zentropa, Magic Hour films, Plus Pictures, SF Film Production, SF Film, Grand Teatret/Camera Film, Sandrew Metronome Danmark, Nordisk Film A/S, Scanbox Entertainment, Sunrise Film Distribution, Øst For Paradis Venner, Scancult, Rialto Film Entertainment, TrustNordisk, Via University College (The Animation Workshop), Den Danske Filmskole, FIDD, Fonden de Københavnske Film festivaler, Odense Kommune, Filmkontakt Nord, EDN (European Documentary Network), Fandango Portobello Sales Aps.

Danske medlemmer af Europa Cinemas
Gloria
Vester Vov Vov
Café Biografen
Biffen Art Cinema
Grand Teatret
Dagmar Teatret
Reprise Teatret i Holte
Humle Bio
Gentofte Kino
Metropol Aalborg
Metropol Århus
Øst for Paradis

*Biograferne i Europa cinema netværket kan hver opnå støtte på mellem 15.000 og 27.000 euro. Denne støtte er ikke medregnet i totalen for 2011.


 


 

 

Kontakt

MEDIA Desk Denmark

Vognmagergade 10, 3. sal
1120 København K

Telefon: Tel: +45 33 74 34 42
E-mail:

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail:

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412