21. august 2012
STORYTELLING. Efterlysning: Manuskriptforfattere og skrivende instruktører med stærke, rørende, provokerende og engagerende historier søges til pitching-workshop i Tallinn.
POWR: Baltic Stories Exchange tilbyder manuskriptforfattere og skrivende instruktører muligheden for at præsentere dem selv og deres projekter til et internationalt udsnit af producere, finansieringskilder, distributører og salgsagenter fra Baltikum og de nordiske lande. Det er primært et sted, hvor deltagerne får mulighed for at skabe nye samarbejdsrelationer - på en international markedsplads, og med gode netværksmuligheder fra tidlig morgen til sen aften.
Workshoppens overordnede mål er ’manuskriptudvikling igennem pitching’. Feedback og konstruktiv dialog benyttes gennem forløbet til at skærpe grundfortællingen – i en uformel, afslappet og generøs atmosfære.
Der arbejdes desuden intensivt med pitch teknik og præsentation.
Der er plads til otte manuskriptforfattere eller skrivende instruktører på Baltic Event 2012.
Alle omkostninger i forbindelse med deltagelse i workshoppen dækkes af POWR: Baltic Stories Exchange , på nær omkostninger til transport. MEDIA Desken vil være behjælpelig med rådgivning om finansiering af rejseomkostninger.
POWR: Baltic Stories Exchange – ’a pitch platform for scriptwriters’ finder sted den 25.-28. november i Tallinn, Estland.
Deadline for ansøgning er den 15. september.
Læs mere om Baltic Stories Exchange og hent ansøgningsformularen.