TEDx gentager transmedia-seminar i Rom

TRANSMEDIA. TEDxTransmedia vender tilbage til Maxxi Museet i Rom i forbindelse med den tredie globale konference, som fokuserer på at opfinde nye former til fremtidens medieforbrug.

TEDxTrans

Temaet for TEDxTransmedia Rom er “WEkids: Dreamers, Geeks, Mindshifters” og i den forbindelse er det lykkedes at samle en række af de mest toneangivende talere, der beskæftiger sig med medie-innovation.

Hvordan kan man skabe en verdensomspændende bevægelse, som kan inspirere fremtidens generationer til at lave positive ændringer i deres fællesskaber, der i sidste ende kan hjælpe med at ændre verden?

Kan det lade sig gøre at skabe et system af information, strategisk sammenhængende, som  kan mobilisere alle fra børn til bedsteforældre?

Hvordan gør man medier til en vital del af forandring, i stedet for blot at være en bærer af information?
 

Se hele programmet for TEDxTransmedia.

Arrangementet finder sted den 28. september, og afvikles over halvanden dag. Det koster 180 euro at deltage.

TILMELDING TIL TEDxTransmedia.

Kommentar

Indsæt kommentar på siden:

Se retningslinjer for kommentarer.

TEDx Trailer 2012

Kontakt

MEDIA Desk Denmark

Vognmagergade 10, 3. sal
1120 København K

Telefon: Tel: +45 33 74 34 42
E-mail:

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail:

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412