• Om DFI
  • Abonnement
  • Sideoversigt
  • Presserum
  • Kontakt
  • English
Nyheder
Nyheder fra DFI
FILMupdate
Debat
Temaer
Presseklip
Priser 2011
Kommende biograffilm
Film og EU 2012
Filmhuset
Arrangementer
Nyheder fra Filmhuset
Cinemateket
Videoteket
Film- & Boghandel
Restaurant SULT
Biblioteket
Billed- & Plakatarkivet
Filmarkivet
FILM-X
Lej Filmhuset
Fakta om film
Tal & statistik
Dansk Filmhistorie
Filminstitutionernes historie
Filmstriben - film på nettet
EFG: European Film Gateway
Links
Film til biblioteker
Carlthdreyer.dk
Branche & støtte
Nyheder til branchen
Rapporter og artikler
Opslagstavle
Begivenheder
Støtte
Børn & unge
Film for de yngste
Undervisning
Børnebiffen
Tilskud og støtte
Filmpilot
Medierådet
Børnekulturens Netværk
Nyheder fra DFI
FILMupdate
Debat
Temaer
Presseklip
Priser 2011
Kommende biograffilm
Film og EU 2012
Nyheder fra DFI
Nyheder fra DFI (pressemeddelelser)
Du er her: Forsiden / Nyheder / Nyheder fra DFI / Nikolaj Lie Kaas spiller Dirch i ny dansk film

Nikolaj Lie Kaas spiller Dirch i ny dansk film

10. august 2010

Nikolaj Lie Kaas spiller hovedrollen som Dirch Passer i den nye danske film "Dirch", der går i produktion om få uger.

dirch

Foto: Jesper Tøffner Rasmussen

Instruktør Martin P. Zandvliet indleder om få uger optagelserne til spillefilmen "Dirch" sammen med holdet bag succesfilmen "Applaus" fra 2009.

Filmen tager sin begyndelse i København i slutningen af 1950’erne, på et tidspunkt hvor Dirch Passer er blot 30 år gammel og allerede en folkekær myte. Med et blik, en enkelt replik har han publikum i sin hule hånd. Sammen med sin makker, sin sjæleven, sin åndelige bror Kjeld Petersen er han på toppen af verden. De trækker fulde huse og lægger gader øde med deres komik i forestillinger og revyer. Alt hvad Dirch nogensinde har drømt om er blevet til virkelighed - endeløse byture, letlevende damer og konstant arbejde. Han nyder livet som berømthed til fulde.

Men bag myten og glansbilledet er der også et andet menneske. En skrøbelig, frygtsom og konfliktsky mand, som søger anerkendelse og kærlighed i alt, hvad han gør.

Instruktør Martin P. Zandvliet har skrevet manuskript sammen med Anders F. August. Filmen produceres af Koncern Film ved producer Mikael Chr. Rieks med Nordisk Film Production som koproducent.

Filmkonsulent på Det Danske Filminstitut Steen Bille siger om filmen: "Manuskriptet er en stærk fortælling om den uendelige ensomhed, der var Dirchs forbandelse. På den ene side den folkekære komiker, der var elsket for sine figurer, på den anden side en mand, der før hver eneste premiere var et rystende nervevrag og ikke følte, at han blev anerkendt som seriøs kunstner."

"Dirch" har modtaget 6,5 mio. kr. i produktionsstøtte fra Det Danske Filminstitut og er desuden støttet af DR og Nordisk Film og TV Fond.
"Dirch" forventes at få biografpremiere ultimo 2011.

Emneord: Dirch, Nikolaj Lie Kaas, Martin Zandvliet

Kommentar

Indsæt kommentar på siden:

 

Se også

$name

Forpremiere på Dirch

Skyggen af Dirch

Bag om legenden

Årets bedste åbning

Kontakt

Steen Bille

Filmkonsulent, spillefilm

Telefon: 4078 7266
E-mail:

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail:

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412

Til toppen Om DFI