Danske spillefilm 2011

ÅRET 2011. Dansk film har i år trukket mere end 3,4 mio. gæster ind i biografmørket og vundet stor international hæder. På trods af årets kommercielle og kunstneriske succes står dansk film også overfor store udfordringer.

bier

Susanne Bier modtog en Oscar for "Hævnen" i 2011. Foto: Scanpix.

Danske film står med en hjemmemarkedsandel på 28 % til det tredje bedste resultat i ti år, og samtidig har vi vundet internationale priser af den mest prestigefulde slags.

International succes

Kvaliteten af dansk film er i verdensklasse. I starten af året modtog Susanne Biers "Hævnen" både en Golde Globe og en Oscar. Lars von Triers "Melancholia" blev kåret til Europas bedste film ved European Film Awards, hvor Bier fik prisen som Europas bedste instruktør. På Berlinalen og i Cannes var dansk film stærkt repræsenteret med henholdsvis fem og tre film. I Cannes vandt Nicolas Winding Refn vandt prisen som bedste instruktør for "Drive", og Kirstin Dunst vandt som bedste kvindelige skuespiller for sin rolle i "Melancholia".

I alt har danske spillefilm været vist på mere end 200 filmfestivaler og vundet priser på mere end 50 af dem.

Internationale priser 2011

Høj markedsandel

Indtil nu har danske film i år fået danskerne i biografen mere end 3,4 millioner gange, hvilket er det tredje bedste resultat i ti år. Efter to år med et billetsalg til danske film på under 3 mio. er publikum tilbage i stor stil.

Dansk billetter i mio.

million-billetter-2011

Resultatet giver en aktuel markedsandel for danske film på 28 %, hvilket hører hjemme blandt de allerbedste europæiske resultater.

Fem danske film fandt vej til biografernes top-10 lister. Af dem blev Martin P. Zandvliets "Dirch" med 483.000 solgte billetter årets næstmest sete film kun overgået af "Harry Potter 7".

Top-10 

Harry Potter 7 - del 2

663.000

Dirch* (dk)

484.000

Klassefesten* (dk)

458.000

Tintin - Enhjørningens hemmelighed*

435.000

Pirates of the Caribbean 4

416.000

Far til fire – tilbage til naturen* (dk)

412.000

Alle for én (dk)

378.000

Klovn - The Movie** (dk)

373.000

To på flugt

355.000

Cars 2

304.900

* Kan stadig ses i danske biografer.
** Premiere 2010

Bortset fra "Dirch" er det komedier og familiefilm, der har klaret sig godt ved billetlugerne. Andre film har haft sværere ved at finde fodfæste i markedet.

De fem danske film i top-10 har til sammen solgt 2,1 mio. billetter, hvilket svarer til 61 % af alle danske billetter i år. Fem spillefilm solgte under 10.000 billetter.

Aktuelt billetsalg for alle danske film i 2011

"Dansk film og danske filmkunstnere har på fornemmeste vis markeret sig både ude og hjemme, det kan man være stolt over. At 2011 har et dryp af malurt i bægeret med fem film, der ikke levede op til forventningerne, er ærgeligt og viser, at der er rigeligt at tage fat på i 2012," siger Henrik Bo Nielsen, Det Danske Filminstitut.

Kommentar

1 Kommentar

Sten Stensen skriver
23.12.11 kl.19:16
Tal, er taknemmelige, og fortæller intet om hvordan den virkelige verden ser ud for Dansk film. Filmpriser er taknemmelige og har intet med kvalitet at gøre.

Det er simpelthen en for dumt, naivt og snæversynet opfattelse at tro, at fordi en film vinder en pris er det også ensbetydende med kvalitet... Intet kunne være mere forkert!!! I den kunstneriske verden kan man ikke kvalitetsstemple noget som helst, da det handler om beskuerens smag, følelser, mavefornemmelser, dags-humørets modtagelighed, intellekt, social arv, sindsstilstand, word-of-mouth, markedsføring, anmeldernes påvirkning, instruktørens historik, skuespillernes bankable reputation, sæson orienterede film, osv. osv.

Lad nu vær med banke en stemming op som intet har med virkeligheden at gøre.

Indsæt kommentar på siden:

Se retningslinjer for kommentarer.

Kontakt

Henrik Bo Nielsen

Administrerende direktør for Det Danske Filminstitut

Telefon: 3374 3501 / 4034 9996
E-mail:

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail:

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412