Børn & Unge /Children & Youth

Børn & Unge varetager en række forskellige aktiviteter og projekter målrettet en bred brugergruppe, primært børn og unge. Afdelingen rummer Medierådet for børn og unge, der bl.a. har ansvar for aldersmærkning af film. Desuden indeholder afdelingen følgende brands: Skolebiografordningen Med Skolen i Biografen fungerer i tæt samspil med streamingsitet Filmcentralen / Undervisning, der indeholder film og undervisningsmaterialer til skoler og gymnasier. Afdelingen har ansvar for Filmhusets interaktive filmstudie FILM-X, det mobile filmstudie FILM-Y, samt onlineaktiviteter som FILM-X Animation. Desuden rummer afdelingen Filmcentralen / For Alle, der er et streamingsite med kort- og dokumentarfilm til såvel børn som voksne. Afdelingen står også for Børnebiffen, der er et biograftilbud til førskolebørn.

Children & Youth handles a variety of activities and projects targeted mainly children and young people. The department includes the Media Council for Children & Young People responsible for the age classification of films. In addition, the department is responsible for the following activities: School cinema programmes, the streaming site Filmcentralen for elementary and high school with access to shorts and documentaries as well as teaching materials, the interactive film studio FILM-X and the online FILM-X Animation. The department also manages Børnebiffen, a curated series of films for pre-schoolers. 

Medarbejdere / Staff 

 
claushjorth2
Claus Hjorth
Afdelingschef / Head of Department
Telefon: + 45 2261 5381

clausnh@dfi.dk


 
JacobBreuning
Jacob S. Breuning
Filmkulturel konsulent / Consultant Cinema Culture
Telefon: +45 2010 0206

jacobb@dfi.dk

Med Skolen i Biografen
 
MartinBrandtPedersen
Martin Brandt-Pedersen
Undervisningskonsulent / Consultant Film Education
Telefon: +45 2286 9042

martinb@dfi.dk

Film i skolen, Filmcentralen
 
LouiseFischer
Louise Fischer
Udviklings- og undervisningsmedarbejder / Educational Services Coordinator
Telefon: +45 5096 7477

louisef@dfi.dk

Skoletjenesten FILM-X, Førskole
 
CharlotteGiese
Charlotte Giese
Specialkonsulent / Special Adviser
Telefon: +45 2332 9030

charlotg@dfi.dk

International kulturudveksling, Førskole, Film i skolen
 
LisbethBrunebjergHolmegaard
Lisbeth Brunebjerg Holmegaard
Projekt leder / Project Manager
Telefon: +45 3374 3607

lisbethh@dfi.dk

Medierådet for Børn og Unge
 
LiselotteMichelsen
Liselotte Michelsen
Kommunikationsmedarbejder / Communications Manager
Telefon: +45 3374 3566

liselottem@dfi.dk

Filmcentralen, Film i skolen
 
silhouette_2
Frida Paus Regnar
Studentermedhjælper / Student

fridapr@dfi.dk

Filmcentralen
 
silhouette_2
Stine Nørgaard 
Film- og vurderingskoordinator / Film and Classification Coordinator
Telefon: +45 3374 3601

medieraadet@dfi.dk

Medierådet for Børn og Unge
 
BarbaraRovsingOlsen
Barbara Rovsing Olsen
Projektkoordinator / Project Coordinator
Telefon: +45 2286 9043

barbarao@dfi.dk

Førskole, International kulturudveksling, Indkøb af film
 
CarstenOlsen
Carsten Olsen
Redaktør og bibliotekskonsulent / Publishing and Library Consultant
Telefon: +45 2537 1388

carsteno@dfi.dk

Filmcentralen, Biblioteksformidling
 
MadsBoPetersen
Mads Bo Petersen
Online projektleder / Online Project Manager
Telefon: +45 3374 3564

madsp@dfi.dk

Filmcentralen
 
LoneHejlskovMunkeberg
Lone Hejlskov Munkeberg
Projektleder / Project Manager
Telefon: +45 3374 3602

lonem@dfi.dk

Medierådet for Børn og Unge 
 
kari_eggert_rysgaard
Kari Eggert Rysgaard
Undervisnings- og udviklingsleder / Educational Adviser
Telefon: +45 3374 3670

karir@dfi.dk

Skoletjenesten FILM-X, Førskole
 
LisbethJuhlSibbesen
Lisbeth Juhl Sibbesen
Undervisningsredaktør / Editor Film Education
Telefon: +45 2538 2618

lisbeths@dfi.dk

Film i skolen, Filmcentralen, Førskole
 
DianaBjoernMilenkovic
Diana Bjørn Milenkovic
Projektleder / Project Manager
Telefon: +45 3374 3479

dianam@dfi.dk

Medierådet for Børn og Unge 
 

silhouette_2

Katrine Krogh Pedersen
Forsknings- og udviklingskonsulent
Telefon: +45 3374 3613
katrinep@dfi.dk

Forskning og tendenser


silhouette_2
Louise Ellehammer
Projektmedarbejder
Telefon: +45 3374 3672
louises@dfi.dk

Førskole

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412