Arkiver & Digitalisering / Archives & Digitisation

Afdelingen har til opgave at sikre driften af filmarkiverne, der omfatter billed- og plakatarkivet, udklipsarkivet, forskersamlinger og filmarkiverne i Glostrup og St. Dyrehave. Al pligtaflevering af film og filmens materialer forestås af afdelingen, der udover bevaring har til hovedopgave at digitalisere, tilgængeliggøre og formidle film.

Medarbejdere / Staff

 
silhouette_2
Jens Nielsen Gram
Afdelingschef / Head of Archives & Digitisation
Telefon: +45 3374 3450

jensng@dfi.dk


 
silhouette_2
Claus Greffel
Digital restaurerings- og masteringstekniker / Digital restoration technician
Telefon:

clausg@dfi.dk

 
HS90px
Hanne Schluckebier
Digital arkivar / Collection registration and control, legal deposit
Telefon: +45 3374 3640

hannes@dfi.dk

 
HenrikFuglesang
Henrik Fuglsang
Digital projektleder og billedarkivar / Digital project manager and collection manager, stills and posters
Telefon: +45 3374 3556

henrikf@dfi.dk

Digital formidling, Filmcentralen/Museum, Dreyer samling og site, Kosmorama og Billed- & Plakatarkivet.
 
HenrikOestergaard
Henrik Østergaard
Projektmedarbejder / Project officer
Telefon: + 45 3374 3420

henrikoe@dfi.dk


 
JanMoeller
Jan Møller
Logistik og distribution / Logistics and distribution
Telefon: +45 3374 3637

janm@dfi.dk


 
JC90pxx
Jørgen Christiansen
Projektleder / Project Manager, digitization
Telefon: +45 3374 3623

jorgenc@dfi.dk

 
KarinaOlsson
Carrinna Emilie Svensson
Filmarkivar og historiker / Collection manager and film historian
Telefon: +45 3374 3626

carrinnas@dfi.dk 

Gennemsyn af pligtaflevering og forskningsassistent.


KatjaRieGlud
Katja Rie Glud
Konservator/ Conservator
Telefon: +45 3374 3638

katjag@dfi.dk

Bevaring og konservering af fotos, negativer og plakater. Registrering og digitalisering af samlinger samt ansvarlig for udlån og inddrivelse af plakater.
 
KatrineMadsbjerg
Katrine Madsbjerg
Filmarkivar og historiker / Collection manager, documentary films and historian
Telefon: +45 3374 0631

katrinem@dfi.dk


 
LarsMartinSoerensen
Lars-Martin Sørensen
Forskningsleder / Research manager
Telefon. +45 3374 3574

larss@dfi.dk

Forskning og forskningssamarbejde. Ansvarshavende redaktør af Kosmorama.
 
Lisbeth Richter Larsen-90x90
Lisbeth Richter Larsen
Redaktør og projektleder / Editor and project manager
Telefon: +45 3374 3546

lisbethrl@dfi.dk

Filmdatabasen, Danmark på film, Kosmorama, Carl Th. Dreyer website og filmhistoriske spørgsmål.
 
MadeleineSchlawitz
Madeleine Schlawitz
Billedarkivar / Collection manager, stills and posters
Telefon: +45 3374 3593

madeleines@dfi.dk


 
MariaBONielsen
Maria B. Oldhøj Nielsen
Projektmedarbejder / Project officer
Telefon: +45 3374 3589

marian@dfi.dk

Danmark på film og Filmdatabasen.
 
MarianneJerris
Marianne Jerris
Filmkoordinator / Booking Manager & Secretary
Telefon: +45 3374 3620

mariannej@dfi.dk


 
MarieLuiseLubich
Marie-Luise Lubich
Filmarkivar og klargøring / Archivist, films
Telefon:+45 3374 3624

marieluisel@dfi.dk


 
MikaelBraae
Mikael Braae
Filmarkivar og filmhistoriker / Collection manager, feature films and film historian
Telefon: +45 3374 3629

mikaelb@dfi.dk


 
silhouette_2
Nikolaj Fogh-Nielsen
Scannerist
Telefon: +45 3374 3615

nikolajfn@dfi.dk

 
OleStranddorf
Ole Stranddorf
Filmassistent og distribution / Film assistant and distribution
Telefon: +45 3374 3632

oles@dfi.dk


 
PeterMikkelsen
Peter Mikkelsen
Filmassistent og klargøring / Film assistant
Telefon: +45 3374 3621

peterm@dfi.dk


 
ThomasChristensen
Thomas C. Christensen
Museumsinspektør / Curator
Telefon: +45 3374 3576

thomasc@dfi.dk

Analog og digital filmbevaring, laboratoriekontakt, EU-projekter, internationalt arkivsamarbejde.
 
TommyChristiansen
Tommy Christiansen
IT-systemadministrator / IT-System administrator
Telefon: +45 3374 3639

tommyc@dfi.dk


 

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412