Cinematek / Cinematheque

Cinemateket præsenterer danske og internationale film i tre biografer, og forskningsbibliotekets omfattende samling dækker emneområderne film og tv. Cinemateket har til opgave at fastholde og udvikle interessen for filmkunsten i hele dens mangfoldighed. Filmhuset understøtter opgaven med afholdelse af arrangementer og udstillinger. Cinemateket huser desuden restaurant og café SULT og en specialiseret film- og boghandel.

Medarbejdere / Staff

 
PernilleSchutz
Pernille Schütz
Cinematekschef / Head of unit
Telefon: +45 3374 3583

pernilles@dfi.dk


 
JesperAndersen
Jesper Andersen
Programredaktør / Programme Editor
Telefon: +45 2125 6170

jespera@dfi.dk

Planlægning og tilrettelæggelse af filmserier og arrangementer.              
 
RegitzeBachau
Regitze Bachau
Biblioteksassistent / Library Assistant
Telefon: +45 3374 3612

regitzeb@dfi.dk 

Biblioteksudlån, katalogisering.
 
RasmusBrendstrup
Rasmus Brendstrup
Programredaktør / Programme Editor
Telefon: +45 2889 5789

rasmusb@dfi.dk

Planlægning og tilrettelæggelse af filmserier og arrangementer.
 
BirgitGranhoejDam
Birgit Granhøj Dam
Forskningsbibliotekar / Research Librarian
Telefon: +45 3374 3584

birgitgd@dfi.dk

Bogvalg, klassifikation.
 
KarinaDFOlesen
Karina de Freitas Olesen
Koordinator, Børn & unge / Coordinator, Children & Youth  
Telefon: +45 3374 3597

karinadfo@dfi.dk

Biblioteksudlån, udklip.
 
ChristianHansen
Christian Hansen
Forskningsbibliotekar / Research Librarian
Telefon: +45 3374 3586

christianh@dfi.dk

Web, bogvalg, Filmdatabasen.         
 
TobiasLyngeHerler
Tobias Lynge Herler
Forskningsbibliotekar / Research Librarian
Telefon: +45 3374 3585

tobiash@dfi.dk

Tidsskrifter, bogvalg, klassifikation.
 
KennethJust
Kenneth Just
Daglig leder / Manager of Public Events
Telefon: +45 2537 5776

kennethj@dfi.dk

Personale, projekter, regnskab.
 
JuriOlsen
Juri Olsen
Daglig leder / Library Assistant, Desk manager
Telefon: +45 3374 3513

jurio@dfi.dk

Biblioteksudlån, katalogisering.
 
LoneSardemann
Lone Nielsen Sardemann
Programredaktør og printcoordinator / Programme Editor and Print Coordinator
Telefon: +45 2214 2370

lones@dfi.dk

Planlægning af filmserier og arrangementer. Booking af film. Clearing af rettigheder.
 
MortenOestergaard
Morten Østergaard
Billetkoordinator / Ticket Sale Coordinator
Telefon: +45 3374 3523

mortenoe@dfi.dk


 
BJA90px
Bjørn Juul Andersen
Studentermedhjælper / Student
Telefon: +45 2982 3872

bjorna@dfi.dk

Redigering af programtekster. Planlægning af film-serier. 

 
KristineHenriksen
Kristine Henriksen
Programkoordinator / Programme Coordinator
Telefon: +45 3374 3423

kristineh@dfi.dk

Teknisk programproduktion og vedligeholdelse af cinemateket.dk
 
LotteFormenti
Lotte Formenti
Daglig leder, marketing
Telefon: +45 5383 3933

lottef@dfi.dk

Markedsføring af Cinematekets aktiviteter          
 
MarieClaireSchat
Marie-Claire Mørdrup Schat
Eventkoordinator / Event Coordinator
Telefon: +45 2256 7018

mariem@dfi.dk

Ansvarlig for udlejning af biografer, koordinering af festivaler og events

Kaja-Listoft_til-web
Kaja Bøje Listoft
Eventkoordinatorelev / Event Coordinator trainee
Telefon: +45 3374 3464

kajal@dfi.dk  

Booking og koordinering af biografer ved events og konferencer
 
MortenTang
Morten Tang
Presse- og redaktionsmedarbejder / Press and Editional Coordinator
Telefon: +45 2214 8940

mortent@dfi.dk

Udvikling og formidling af Cinematekets program
 

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412