Råd

Rådet for Spillefilm

pr. 22. april 2017

Birgitte Stærmose (formand)

(udpeget af Filmbranchens organisationer)

Damtofte Nordre Stræde 10, 2920 Charlottenlund
Tlf: 2612 0580
staermose8@gmail.com

Nikolaj Scherfig (næstformand)

(udpeget af Kontaktudvalget)
Sortedam Dossering 9, 1.tv., 2200 København N
Tlf: 2811 6115
scherfig@post.tele.dk

Mads Nedergaard
(udpeget af Filmbranchens organisationer)
The Walt Disney Company Nordic, Kalvebod Brygge 24, III,
1560 København V
Tlf: 4061 2769
mads.nedergaard@disney.com

Per Holst

(udpeget af filmbranchens organisationer)
Asta Film ApS, Blomstervænget 52, 2800 Lyngby
Tlf. 4030 9366
ph@astafilm.dk

Maria Månson
(udpeget af kontaktudvalget)
DR, Emil Holms Kanal 20, 0999 København C
Tlf: 2854 1257
mams@dr.dk

Søren Gam Henriksen
(Observatør - udpeget af Filmbranchens organisationer)
Harmannsvej 77, 2920 Charlottenlund
Tlf: 2122 0591
sorengam@mac.com

Rådet for Kort- og Dokumentarfilm

pr. 22. april 2017

Sara Stockmann (formand)

(udpeget af filmbranchens organisationer)

Sonntag Pictures, Kronprinsessegade 46D, 4. sal, 1306 København K
Tlf. 2896 4414
sara@sonntagpictures.com

Mette-Ann Schepelern (næstformand)
(udpeget af Filmbranchens organisationer)
Lundeborgvej 16, 2900 Hellerup
Tlf: 2169 8574
mette-ann@mail.dk

Mette Søgaard

(udpeget af filmbranchens organisationer)
Camera Film, Mikkel Bryggers Gade 8, 1460 København K
Tlf. 2672 6112
mette@camerafilm.dk

Merlin P. Mann
(udpeget af Kontaktudvalget)
Havnegade 47, 5. th, 1058 København K
Tlf: 2812 0413
merlin@fictionaut.dk

Kim Bruun
(udpeget af Kontaktudvalget)
Lyøgade 30, 5000 Odense
Mobil: 2517 8367
kim.bruun@skolekom.dk

Kassandra Wellendorf
(Observatør - udpeget af Filmbranchens organisationer)
Gråstensgade 6, st. th, 1677 København K
Tlf: 2819 7656
kassdorf@hum.ku.dk

Museumsrådet

pr. 22. april 2017

Christian Isak Thorsen (formand)
(udpeget af Film- og Medievidenskab Københavns Universitet og Den Danske Filmskole)
Institut for Medier, Erkendelse og Formidling, Afdeling for Film og Medievidenskab
Københavns Universitet, Njalsgade 80, 14, bygning: 14-4-33,
2300 København S
Tlf: 3533 5925
isakt@hum.ku.dk

Ida Brændholt Lundgaard (næstformand)

(udpeget af Kulturstyrelsen)

Kulturstyrelsen, H.C. Andersens Boulevard 2, 1553 København K
Tlf. 3374 5194
ibl@kulturstyrelsen.dk

Jakob Isak Nielsen

(udpeget af Forskningsstyrelsen, Det Frie Forskningsråd)
Institut for Æstetik og Kommunikation - Medievidenskab, Aarhus Universitet
Helsingforsgade 14, Bygning 5347 (lokale 231), 8200 Århus N
Tlf. 8816 1986
jakobisak@cc.au.dk

Gitte Smed

(udpeget af Kulturstyrelsen)
Kulturstyrelsen, H.C. Andersens Boulevard 2, 1553 København K
Tlf. 3373 3318
gsm@kulturstyrelsen.dk

Erik Crone
(udpeget af Producentforeningen)
Tlf: 4076 4762
erikcrone@gmail.com

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412