Medarbejdere / employees

Navn Titel 

Afdeling

Email Telefon
Aida Hassouna Juridisk fuldmægtig Sekretariat  aidah@dfi.dk 3374 3549
Amanuel Isak Zere Ejendomsfunktionær Administration
Anders Budtz-Jørgensen Kommunikationsmedarbejder, digital Kommunikation  andersbj@dfi.dk 3374 3528
Anders Peder Rathmann IT-systemudvikler  IT & AV  anderspr@dfi.dk  
Anders Riis-Hansen Filmkonsulent Dokumentar  andersrh@dfi.dk 4045 9660
Ane Mandrup Afdelingschef Dokumentar  anem@dfi.dk 2027 7872





Anne Marie Kürstein Festivalkonsulent, kort- og dokumentar  International  kurstein@dfi.dk 4041 4697
Annemarie Hørsman Kommunikationsmedarbejder Kommunikation  annemarieh@dfi.dk 3374 3474
Annette Klit Kjær Redaktør Almene Formål og Revenue Manager Spillefilm Støtte & vejledning  annettek@dfi.dk 3374 3452
Anny Nielsen Projektleder IT & AV  annyn@dfi.dk 3374 3552
     



Barbara Rovsing Olsen  Projektkoordinator  Børn & unge  barbarao@dfi.dk 2286 9043
Bente Strandhøj PA for administrerende direktør  Sekretariat  bentes@dfi.dk 3374 3510
Birgit Granhøj Dam Forskningsbibliotekar Cinematek  birgitgd@dfi.dk 3374 3584


 





Carrinna Emilie Svensson Filmarkivar

Arkiver & digitalisering   karino@dfi.dk 3374 3626
Carsten Olsen Redaktør og bibliotekskonsulent Børn & unge   carsteno@dfi.dk 2537 1388
Cecilia Lidin  Filmkonsulent  Dokumentar   cecilial@dfi.dk 3374 3544
Charlotte Giese Specialkonsulent  Børn & unge   charlotg@dfi.dk 2332 9030
Charlotte Blaagaard Områdesekretær  Filmstøtte  charlotteb@dfi.dk 3374 3434
Christian Hansen Forskningsbibliotekar  Cinematek   christianh@dfi.dk 3374 3586
Christian Juhl Lemche Festivalkonsulent, spillefilm  International   christianjl@dfi.dk 2148 8522
Christina Ramsø Thomsen Projektredaktør New Danish Screen  christinart@dfi.dk 2426 7441
Claus Greffel  Digital restaurerings- og mastering- tekniker  Arkiver & digitalisering   clausg@dfi.dk 3374 3405
Claus Ladegaard Vicedirektør  Filmstøtte   clausl@dfi.dk 3374 3433
Claus Noer Hjorth Afdelingschef  Børn & unge   clausnh@dfi.dk 2261 5381
     



Diana Bjørn Milenkovic Projektleder  Børn & Unge   dianam@dfi.dk 3374 3479
Döne Yorulmaz

Controller Støtte & vejledning  doney@dfi.dk 3374 3535
Dorthe Roed-Sørensen Rejseafregning og løn  Administration   dorthers@dfi.dk 3374 3446
Dorthy Rasmussen Sekretariatschef  Sekretariat   dty@dfi.dk 3374 3541
     



Ejvind Chang IT-systemudvikler IT&AV  ejvindc@dfi.dk
Ene Katrine Rasmussen Head of Office, Creative Europe MEDIA International  ener@dfi.dk 2047 0290
     



Flemming Andersson Ejendomsdrift  Admininstration   flemmina@dfi.dk 2029 3363
Flemming Kaspersen Redaktør  Fiktion   flemmingk@dfi.dk 3374 3429
     



Hanne Schluckebier Digital arkivar

Arkiver & digitalisering  hannes@dfi.dk 3374 3640

Helle Lilienfeldt Projektkoordinator Dokumentar  hellel@dfi.dk 3374 3529
Henrik Fuglsang Digital redaktør og billedarkivar Arkiver & digitalisering   henrikf@dfi.dk 3374 3556
Henrik Østergaard Projektmedarbejder  Arkiver & digitalisering  henrikoe@dfi.dk 3374 3420
     



Inge Villumsen Projektkoordinator  Fiktion & Public Service Puljen

 ingev@dfi.dk 3374 3515
     



Jacob Breuning Filmkulturel konsulent  Børn & unge   jacobb@dfi.dk 2010 0206
Jakob Buhl Vestergaard Vicedirektør  Filmhus   jakobv@dfi.dk 2020 1838
Jan Møller Ølholm Logistik og distribution Arkiver & digitalisering   janm@dfi.dk 3374 3637
Jan Fredslund Kommunikationsmedarbejder, digital Kommunikation  janf@dfi.dk 3374 3454
Jens Nielsen Gram  Afdelingschef  Arkiver & digitalisering   jensng@dfi.dk  3374 3450 
Jens Peter Precht Film- og videooperatør  IT & AV   jensp@dfi.dk 3374 3414

Jesper Andersen Programredaktør Cinematek   jespera@dfi.dk 2125 6170
Johnny Andersen Producer New Danish Screen  johnnya@dfi.dk 3374 3678
Juri Olsen Daglig leder, bibliotek  Cinematek  jurio@dfi.dk 3374 3513
Jørgen Christiansen

Projektleder

Arkiver & digitalisering  jorgenc@dfi.dk

3374 3628

     



Kaja Bøje Listoft Eventkoordinatorelev Cinematek  kajal@dfi.dk 3374 3464
Karen Jakobsen Projektkoordinator  Spil & Digitale Medier  karenj@dfi.dk 2332 9005
Kari Eggert Rysgaard Undervisnings- og udviklingsansvarlig, Film-X  Børn & unge   karir@dfi.dk 3374 3669
Karina Ines de Freitas

Olesen
Koordinator, Børn og unge

Cinematek  karinadfo@dfi.dk 3374 3597
Katarina Siig Søderberg Guide Børn & Unge  katarinas@dfi.dk  
Katja Rie Glud Konservator Arkiver & digitalisering  katjag@dfi.dk 3374 3638
Katrine Danielle Bjaarnø

Project Officer, Creative Europe MEDIA
International

 katrineb@dfi.dk 3374 3442
Katrine Madsbjerg Filmarkivar Arkiver & digitalisering  katrinem@dfi.dk

Katrine Krogh Pedersen Forsknings- og udviklingskonsulent Børn & Unge  katrinep@dfi.dk 3374 3613
Kenneth Just Daglig leder, Cinematek  Cinematek   kennethj@dfi.dk 2537 5776
Kirsten Barslund Projektleder  Støtte & vejledning   kirstenb@dfi.dk 3374 3526
Kristine Henriksen Programkoordinator  Cinematek

 kristineh@dfi.dk 3374 3423
Kåre Moll Christiansen  Digital redaktør  Kommunikation   kmc@dfi.dk 3374 3563
     



Lars-Martin Sørensen Forskningsleder  Arkiver & digitalisering   larss@dfi.dk 3374 3574
Lena Juhl Seidelin Lanceringskonsulent Fiktion  lenaj@dfi.dk 2712 7542
Lisbeth Brunebjerg

Holmegaard  
Projektleder  Børn & unge  lisbethh@dfi.dk 3374 3607
Lisbeth Blessing Jensen (Barsel)

Personaleansvarlig

Administration

 lisbethj@dfi.dk
Lisbeth Richter Larsen Redaktør og projektleder Arkiver & digitalisering   lisbethrl@dfi.dk 3374 3546
Lisbeth Juhl Sibbesen Undervisningsredaktør  Børn & unge   lisbeths@dfi.dk 2538 2618
Liselotte Michelsen Kommunikationsmedarbejder  Børn & unge   liselottem@dfi.dk 3374 3566
Lizette Gram Mygind Festivalkonsulent, spillefilm  International   lizetteg@dfi.dk 2482 3758
Lone Sardemann Programredaktør og printkoordinator  Cinematek   lones@dfi.dk 2214 2370
Lone Hey Projektkoordinator  Dokumentar   loneh@dfi.dk 3374 3531
Lone Hejlskov Munkeberg Projektleder, Medierådet  Børn & unge   lonem@dfi.dk 3374 3602
Lotte Formenti Daglig leder, marketing Cinematek  lottef@dfi.dk 5383 3933
Louise Ellehammer Sørensen Projektmedarbejder Børn & Unge  louises@dfi.dk 3374 3672
Louise Fischer Udviklings- og undervisningsmedarbejder, Film-X  Børn & unge   louisef@dfi.dk 5096 7477
Louise Haugstrup Jensen Lanceringskonsulent Dokumentar   louisehj@dfi.dk 5125 5137
     



Madeleine Schlawitz Billedarkivar  Arkiver & digitalisering   madeleines@dfi.dk 3374 3593
Mads Bo Petersen On-line projektleder Børn & unge   madsp@dfi.dk 3374 3564
Mads Peter Jørgensen  Statistik- og analysemedarbejder  Administration   madspj@dfi.dk 3374 3603 
Maja Dich Producer  Fiktion   majad@dfi.dk 2030 7007
Malene Vincent Festivalkoordinator  International  maleneiv@dfi.dk  3374 3598
Maria B. O. Nielsen (Barsel)

Projektmedarbejder Arkiver & digitalisering  marian@dfi.dk 3374 3589
Maria Overgaard (Barsel) Statistik- og analysemedarbejder  Administration  mariao@dfi.dk  3374 3603
Marianne Jerris Filmkoordinator  Arkiver & digitalisering   mariannej@dfi.dk 3374 3620
Marianne Lindemose  Økonomikoordinator og tilskudsbogholder  Administration   marianne@dfi.dk 3374 3444
Marianne Moritzen Afdelingschef  Fiktion   mariannem@dfi.dk 4046 3757
Marie-Claire Mørdrup Schat

Eventkoordinator  Cinematek

 mariem@dfi.dk 2256 7018
Marie-Luise Lubich Filmarkivar og klargøring Arkiver & digitalisering   marieluisel@dfi.dk 3374 3624
Mark Eriksen
Projektkoordinator (Barselsvikar)
International
 marke@dfi.dk  
Martin Keller Projektkoordinator  Fiktion   martink@dfi.dk 3374 3456
Martin Brandt-Pedersen Undervisningskonsulent  Børn & unge   martinb@dfi.dk 2286 9042
Martin Kofoed Hansen     Analysekonsulent  Fiktion   martinkh@dfi.dk 2630 4008
Mathilde Rosendahl Philipsen Projektleder

Støtte & Vejledning   mathilderp@dfi.dk  3374 3478

Mette Damgaard-Sørensen Kunstnerisk leder  New Danish Screen   metteds@dfi.dk 2012 0469
Michael Frost Jensen IT-chef  IT & AV  mfj@dfi.dk 6122 2952
Mikael Braae Filmarkivar og filmhistoriker Arkiver & digitalisering   mikaelb@dfi.dk 3374 3629
Mikael Guldbrand Jensen Personaleansvarlig (Barselsvikar) Administration  mikaelgj@dfi.dk 3374 3404
Mikkel Munch-Fals  Filmkonsulent  Fiktion   mikkelm@dfi.dk 3374 3504
Mikkel Thomassen  Producer  Spil & Digitale Medier

 mikkelt@dfi.dk 4061 9362
Mohammad Abasiannejad Ejendomsfunktionær  Administration   mohammada@dfi.dk 2329 4120
Morten Giese Filmkonsulent Fiktion  morteng@dfi.dk 3374 3448
Morten Tang Presse- og redaktionsmedarbejder  Cinematek  mortent@dfi.dk 2214 8940
Morten Udsen  Lanceringskonsulent  Dokumentar   mortenu@dfi.dk 2556 7090
Morten Østergaard  Billetkoordinator Cinematek  mortenoe@dfi.dk

3374 3523
     



Nader Ali Film- og videooperatør IT & AV    operator@dfi.dk 3374 3400
Naside Bicer (Barsel)

Receptionist, omstilling  Administration

 nasideb@dfi.dk 3374 3422
Niels Herlevsen Kreditor. og debitorbogholder  Administration   nielsh@dfi.dk 3374 3447
Nikolaj Fogh-Nielsen Scannerist Arkiver & Digitalisering  nikolajfn@dfi.dk  
Nikolaj Ringsted

Film- og videooperatør  IT & AV

 nix@dfi.dk 3374 3414

Nikoline Riget Projektkoordinator  New Danish Screen  nikoliner@dfi.dk 3374 3473/
2170 7053
Noemi Ferrer Schwenk Afdelingschef International  noemis@dfi.dk 5096 7411
     



Ole Stranddorf Filmassistent og distribution Arkiver & digitalisering   oles@dfi.dk 3374 3632
     



Palle Dam Leegaard Specialkonsulent  Sekretariat   pallel@dfi.dk 3374 3551
Per Tofte Nielsen Film- og videooperatør  IT & AV   pertn@dfi.dk 3374 3414
Pernille Schütz Afdelingschef  Cinematek   pernilles@dfi.dk 3374 3583
Pernille Volder Lund Grafisk designer Kommunikation   pernillel@dfi.dk 3374 3539
Peter Witt Teknisk chef  IT & AV  peterw@dfi.dk 2020 3307
Peter Mikkelsen Filmassistent og klargøring  Arkiver & digitalisering   peterm@dfi.dk 3374 3627
     



Rasmus Brendstrup Programredaktør  Cinematek   rasmusb@dfi.dk 2889 5789
Rasmus Friis Bendtsen Administrationschef Administration   rasmusf@dfi.dk  5076 1119 
Regitze Bachau Biblioteksassistent  Cinematek   regitzeb@dfi.dk 3374 3612
    Fiktion



Sanne Juncker Pedersen

Lanceringskonsulent / Marketing Coordinator

Fiktion  sannep@dfi.dk 2244 0037
Signe Egemose Agger (Barsel)

Projektkoordinator

International   signea@dfi.dk 3374 3517

Simon Løvind Redaktør  Spil & Digitale Medier

 simonl@dfi.dk 2537 0002
Stina Valentin  Kontorfunktionær  Administration   stinav@dfi.dk  
Stine Nørgaard Film- og vurderingskoordinator Børn & unge   stinen@dfi.dk 3374 3601

Susanna Neimann Afdelingschef Kommunikation   susannan@dfi.dk 4119 1540
Susanne Weihe Dam Afdelingschef  Støtte & Vejledning   susannewd@dfi.dk  
Søren Tarp Producer Dokumentar  soerent@dfi.dk 5099 8422
     



Thomas C. Christensen Museumsinspektør  Arkiver & digitalisering  thomasc@dfi.dk 3374 3576
Tina Berg Fussing Specialkonsulent, jurist  Støtte & vejledning   tinaf@dfi.dk 3374 3458
Tine Engelbrecht Projektkoordinator  Fiktion  tinee@dfi.dk 2086 2098
Tobias Lynge Herler Programredaktør Cinematek   tobiash@dfi.dk 3374 3585
Tommy Christiansen IT-systemadministrator Arkiver & digitalisering  tommyc@dfi.dk 3374 3679
     



Ulla Hæstrup Filmkonsulent, børn & unge  Dokumentar   ullah@dfi.dk 2342 0829
         
Valentin Andersen Kontorbetjent Administration   valentina@dfi.dk 3374 3432
         
Åke Sandgren Filmkonsulent, børn & unge Fiktion  aakes@dfi.dk 2333 0403
Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412