Berlinpriser / Berlin Awards & Honours

Berlin Awards & Honours

Kommentarer eller spørgsmål:/ Comments or queries: webmaster@dfi.dk
Sidst opdateret / updated 12.04.16

Oversigten herunder indeholder priser og deltagelse / The overview below includes awards and participation.

PRISER OG DELTAGELSE / AWARDS AND PARTICIPATION
Genre / Genre
År / Year   Titel / Title Instruktør / Director Pris / Award
Hovedkonkurrence - spillefilm / Competition - Feature Films
Spillefilm / Feature Film 2016  Kollektivet / The Commune
Thomas Vinterberg Sølvbjørn, bedste kvindelige skuespiller / Silver Bear for Best Female Actor (Trine Dyrholm)
Spillefilm / Feature Film  2012  En kongelig affære / A Royal Affair Nikolaj Arcel Sølvbjørn, bedste manuskript / Silver Bear for Best Script (Nikolaj Arcel & Rasmus Heisterberg)
Sølvbjørn, bedste mandlige skuespiller / Silver Bear for Best Actor (Mikkel Boe Følsgaard)
Spillefilm / Feature Film

2010  En familie / A Family Pernille Fischer Christensen FIPRESCI Award
Spillefilm / Feature Film  2010  Submarino  Thomas Vinterbeg   
Spillefilm / Feature Film  2009  Lille soldat / Little Soldier Annette K. Olesen Økumenisk Juryens Hovedpris / Ecumenical Jury Main Prize
Spillefilm / Feature Film  2006  En Soap / A Soap Pernille Fischer Christensen Sølvbjørn, Juryens Pris / Silver Bear, Jury Grand Prix Best First Feature Award
Spillefilm / Feature Film  2005  Anklaget / Accused  Jacob Thuesen   
Spillefilm / Feature Film  2004  Forbrydelser / In Your Hands Annette K. Olesen   
Spillefilm / Feature Film  2002  Små ulykker / Minor Mishaps Annette K. Olesen Den blå engel / The Blue Angel
Spillefilm / Feature Film  2001  Italiensk for begyndere / Italian for Beginners Lone Scherfig Sølvbjørn, Juryens Pris / Silver Berlin Bear, Jury's Award
FIPRESCI pris, bedste film / FIPRESCI Award, Best Film
Berliner Morgenpost, publikumspris / Berliner Morgenpost, Audience Award Ecumenical Jury / Best Competition Film
Spillefilm / Feature Film  1999
Mifunes sidste sang - Dogme 3 / Mifune - Dogme 3 Søren Kragh-Jacobsen Sølvbjørn, Juryens Grand Prix / Silver Berlin Bear, Jury's Grand Prix
Hædrende omtale: Iben Hjejle / Honorable Mention: Iben Hjejle
Spillefilm / Feature Film  1998  Barbara  Nils Malmros  
Spillefilm / Feature Film  1997  Øen i Fuglegaden / Island on Bird Street, The Søren Kragh-Jacobsen Sølvbjørn for musikken: Zbigniew Preisner / Silver Berlin Bear for Music
Hædrende omtale: Jordan Kiziuk / Special Mention
Spillefilm / Feature Film  1996  Lust och fägring stor / Lærerinden / All Things Fair (svensk-dansk/Swedish-Danish) Bo Widerberg Sølvbjørn, Juryens specialpris / Silver Berlin Bear, Special Prize of the Jury
Den blå engel / The Blue Angel
Spillefilm / Feature Film  1996  Portland / Portland  Niels Arden Oplev   
Spillefilm / Feature Film  1993  Den russiske sangerinde / The Russian Singer  Morten Arnfred   
Spillefilm / Feature Film  1993  Kærlighedens smerte / Pain of Love  Nils Malmros   
Spillefilm / Feature Film  1983  Der er et yndigt land / Land of Plenty Morten Arnfred Hædrende omtale / Honorable Mention
Spillefilm / Feature Film  1979  Vinterbørn / Winter-born Astrid Henning-Jensen Sølvbjørn, bedste intruktion / Silver Berlin Bear, Best Director
Den internationale katolske pris / International Catholic Prize
Spillefilm / Feature Film  1972  Den forsvundne fuldmægtig / The Case of the Missing Clerk  Gert Fredholm   
Spillefilm / Feature Film  1972  Man sku' være noget ved musikken / Oh, To Be on the Bandwagon  Henning Carlsen   
Spillefilm / Feature Film  1967  Historien om Barbara / The Story of Barbara  Palle Kjærulff-Schmidt   
Hovedkonkurrence - kortfilm / Competition - Short Films
Kortfilm / Short Film  2011  Heavy Hands  Helena Frank   
Kortfilm / Short Film  2003  Araki - The Killing of a Japanese Photographer Anders Morgenthaler   
Kortfilm / Short Film  1993  Flâneur Torben Skjødt Jensen   
Kortfilm / Short Film  1984  Gorilla Gorilla  Anne Regitze Wivel   
Kortfilm / Short Film  1984  Cykelsymfonien / The Bicycle Symphony  Åke Sandgren  Den gyldne bjørn / Golden Bear 
Kortfilm / Short Film  1972  En mand / A Man  Ole Roos   
Dokumentarfilm / Documentary  1966  Knud Jørgen Roos  Den gyldne bjørn / Golden Bear
Hovedprogram - uden for konkurrence / Official Selection - Outside Competition
Spillefilm / Feature Film  2014  Nymphomaniac Lars von Trier   
Hovedprogram - specialgalla / Official Selection - Special Gala 
Spillefilm / Feature Film  2014  En du elsker / Someone You Love  Pernille Fischer Christensen   
Panorama
Dokumentarfilm / Documentary 2015  Fassbinder - at elske uden at kræve / Fassbinder - To Love Without Demands  Christian Braad Thomsen   
Dokumentarfilm / Documentary  2013  The Act of Killing  Joshua Oppenheimer  Panorama Publikumspris / Panorama Audience Award + Den Økumeniske Pris - Panorama / Prize of the Ecumenial Jury - Panorama 
Dokumentarfilm / Documentary
2011  How Are You  Jannik Splidsboel   
Spillefilm / Feature Film  2008  Det som ingen ved / What No One Knows  Søren Kragh-Jacobsen  
Spillefilm / Feature Film 1996  Bella, min Bella / Bella, My Bella
Astrid Henning-Jensen
 
Forum 
Dokumentarfilm / Documentary  2016  Les sauteurs  Estephan Wagner & Moritz Siebert  Den Økumeniske Pris - Forum / Prize of the Ecumenical Jury  - Forum 
Dokumentarfilm / Documentary  2015  Flotel Europa / Flotel Europa  Vladimir Tomic   
Spillefilm / Feature Film  2013  The Weight of Elephants  Joseph Borgman   
Kortfilm / Short Film  2013  Matar Extraños  Jacob Schulinger & Nicolas Peredas   
Spillefilm / Feature Film  1975  Ta' det som en mand, frue / Take It Like A Man, Ma'm  Mette Knudsen, et al.   
Berlinale Shorts 
Dokumentarfilm / Documentary    Pebbles at Your Door / Pebbles at Your Door  Vibeke Bryld   
Generation - spillefilm / Generation - Feature Films
Spillefilm/ Feature Film  2015  Cykelmyggen og minibillen / Mini and the Mozzies  Jannik Hastrup & Flemming Quist Møller   
Spillefilm/ Feature Film  2015  Antboy: Den røde furies hævn / Antboy: Revenge of the Red Fury  Ask Hasselbalch   
Spillefilm/ Feature Film  2014  MGP Missionen / The Contest  Martin Miehe-Renard   
Spillefilm/ Feature Film  2013  The Weight of Elephants  Joseph Borgman   
Spillefilm/ Feature Film  2012  Love Is in The Air  Simon Staho   
Spillefilm/ Feature Film  2011  Den kæmpestore bjørn / The Great Bear  Esben Toft Jacobsen   
Spillefilm/ Feature Film  2011  Skyskraber / Skyscraper  Rune Schjøtt   
Spillefilm/ Feature Film  2011  Frit fald / Rebounce  Heidi Maria Faisst   
Spillefilm/ Feature Film  2010  Superbror / Super Brother  Birger Larsen   
Spillefilm/ Feature Film  2009  Max pinlig / Max Embarrassing  Lotte Svendsen  Hædrende omtale af Børnejuryen / Special Mention by Children's Jury 
Spillefilm/ Feature Film  2008  To verdener / Worlds Apart  Niels Arden Oplev   
Spillefilm/ Feature Film  2008  Cykelmyggen og Dansemyggen / A Tale of Two Mozzies  Jannik Hastrup & Flemming Quist Møller   
Spillefilm/ Feature Film  2008  Fighter / Fighter  Natasha Arthy   
Spillefilm/ Feature Film  2006  Drømmen / We Shall Overcome  Niels Arden Oplev  Krystalbjørn / Crystal Bear 
Spillefilm/ Feature Film  2005  Cirkeline og verdens mindste superhelt / Little Big Mouse  Jannik Hastrup   
Spillefilm/ Feature Film  2003  Drengen der ville være bjørn / The Boy Who Wanted To Be A Bear  Jannik Hastrup  Hædrende omtale af Internationale jury / Special Mention by International Jury 
Spillefilm/ Feature Film  2003  Kald mig bare Aksel / Wallah Be  Pia Bovin  Bedste Børnefilm af Internationale jury / Best Children's Film by International Jury 
Spillefilm/ Feature Film  2003  En som Hodder / Someone Like Hodder  Henrik Ruben Genz   
Spillefilm/ Feature Film  2002  Send mere slik / Send More Candy  Cæcilia Holbek Trier  Hædrende omtale af Internationale jury / Special Mention by International Jury 
Spillefilm/ Feature Film  2002  Klatretøsen / Catch That Girl  Hans Fabian Wullenweber  Hædrende omtale af Børnejuryen / Special Mention by Children's Jury 
Spillefilm/ Feature Film  2001  Mirakel / Miracle  Natasha Arthy   
Spillefilm/ Feature Film  2001  Cirkeline - Ost & Kærlighed / Circleen - Mice and Romance  Jannik Hastrup   
Spillefilm/ Feature Film  1996  Anton / The Flyer  Aage Rais  Hædrende omtale / Honorable Mention 
Spillefilm/ Feature Film 1996  Belma / Belma  Lars Hesselholdt   
Spillefilm/ Feature Film  1992  Møv og Funder / The Hideaway  Nils Gråbøl  CIFEJ Pris / CIFEJ Prize  + UNICEF Pris / UNICEF Prize 
Spillefilm/ Feature Film  1991  Lad isbjørnene danse / Dance of the Polar Bears  Birger Larsen  Hædrende omtale UNICEF / Special Mention UNICEF Rosaroter Propeller 
Spillefilm/ Feature Film  1990  Tarzan Mama Mia / Me and Mama Mia  Erik Clausen  Hædrende omtale UNICEF / Special Mention UNICEF 
Spillefilm/ Feature Film  1990  En verden til forskel / A World of Difference  Leif Magnusson  CIFEJ Pris af Børnejuryen / CIFEJ Prize by Children's Jury 
Spillefilm/ Feature Film  1989  Guldregn / Shower of Gold  Søren Kragh-Jacobsen  Pris fra Maria Schell Fonden / Award of the Maria Schell Foundation 
Spillefilm/ Feature Film  1987  Ballerup Boulevard / Ballerup Boulevard  Linda Wendel   
Spillefilm/ Feature Film  1985  Busters Verden / The World of Buster  Bille August  UNICEF Pris / UNICEF Prize + CIFEJ Pris / CIFEJ Prize 
Spillefilm/ Feature Film  1984  Drengen der forsvandt / The Boy Who Disappeared  Ebbe Nyvold  Hædrende omtale UNICEF / Honorable Mention UNICEF
Spillefilm/ Feature Film  1975  La' os være / Leave Us Alone  Lasse Nielsen & Ernst Johansen   
Generation - kortfilm / Generation - Short Films 
Kortfilm / Short Film  2014  Søn / Son  Kristoffer Kiørboe   
Kortfilm / Short Film  2010  Ønskebørn / Out of Love  Birgitte Stærmose  Hædrende omtale / Special Mention 
Kortfilm / Short Film  2010  Megaheavy  Fenar Ahmad   
Kortfilm / Short Film  2010  Sol skin  Alice de Champfleury   
Kortfilm / Short Film  2010  Fløjteløs  Siri Melchior   
Kortfilm / Short Film  2009  Cathrine  Mads Matthiesen   
Kortfilm / Short Film  2009  Musen / The Mouse  Musen / The Mouse   
Kortfilm / Short Film  2007  Drengen i kufferten / Having a Brother  Esben Toft Jacobsen  Hædrende omtale af Internationale jury / Special Mention by International Jury 
Kortfilm / Short Film  2007  Blodsøstre/ Blood Sisters  Louise N. D. Friedberg   
Kortfilm / Short Film  2007  Pigen i kikkerten / The Girl Through the Telescope  Niels Bisbo   
Kortfilm / Short Film  2006  Krig og kager / War and Peas  Jannik Hastrup   
Kortfilm / Short Film  2006  Sprækker / Cracks  Aage Rais-Nordentoft   
Kortfilm / Short Film  2003  Ballerina  Kunuk Platoú / Valerie E. Saunders   
Kortfilm / Short Film  2001  Susanne Sillemann Cæcilia Holbek Trier   
Kortfilm / Short Film  2000  Tilbage til byen / Going Back Home  Michael W. Horsten  Hædrende omtale / Honorable Mention 
Kortfilm / Short Film  1999  Bror, min bror / Teis & Nico  Henrik Ruben Genz  Krystalbjørn for Bedste Kortfilm / Crystal Bear for Best Short Film + Hædrende omtale af Deutsches Kinderhilfswerk / Special Mention by Deutsches Kinderhilfswerk 
Kortfilm / Short Film  1998  Hænderne op! / Hands Up!  Morten Henriksen  Krystalbjørn for Bedste Kortfilm af Børnejuryen / Crystal Bear for Best Short Film by Children's Jury 
Cinema for Peace 
Dokumentarfilm / Documentary  2008  Vores lykkes fjender / Enemies of Happiness  Eva Mulvad  Den Internationale Menneskerettighedspris / International Human Rights Film Award (Malalai Joya) 
Berlin Talent Award 
Dokumentar / Documentary  2008  Berlin Hair Today  Ole Bendtzen   
 
DANSKERE I UDENLANDSKE PRODUKTIONER / DANES IN NON-DANISH PRODUCTIONS
Genre / Genre År / Year  Titel / Title  Person / Person Pris / Award 
Hovedkonkurrence - spillefilm / Competition - Feature Film  
Spillefilm / Feature Film 2015 Victoria (dir. Sebastian Schipper, DE)
Sturla Brandth Grøvlen (fotograf / cinematographer)
Sølvbjørn for cinematografi / Silver Bear for Cinematograpy 
Spillefilm / Feature Film  2014  Kraftidioten / In Order of Disappearance (dir. Hans Petter Moland, NO-DK)  Kim Fupz Aakeson (manuskript / script)   
Spillefilm / Feature Film  2010  The Killer Inside Me (dir. Michael Winterbottom, US)  Marcel Zyskind (fotograf / cinematographer)   
Spillefilm / Feature Film  2010  En ganske snill mann (dir. Hans Petter Moland, NO- DK)  Kim Fupz Aakeson (manuskript / script)   
Spillefilm / Feature Film  2009  Rage (dir. Sally Potter, UK-US)  Jakob Cedergren (skuespiller / actor)   
Spillefilm / Feature Film  2009  Storm (dir. Hans-Christian Schmid, DE-DK et al.)  Jesper Christensen, Bent Mejding (skuespillere / actors)  Berliner Morgenpost Readers' Jury Award + Amnesty International Film Prize + Prize of the Guild of German Art House Cinema 
Spillefilm / Feature Film  2009  Mammut (dir. Lukas Moodysson, SE-DK)  Marcel Zyskind (cinematographer)   
Spillefilm / Feature Film  2007  Goodbye Bafana (dir. Bille August, DE-FR et al.)  Bille August (instruktør / director)   
Spillefilm / Feature Film  1961  Une femme est une femme / Une femme est une femme (dir. Jean-Luc Godard, FR)  Anna Karina (skuespiller / actor)  Sølvbjørn for bedste kvindelige skuespiller / Silver Bear for female actor 
Hovedkonkurrence - kortfilm / Competition - Short Films 
Kortfilm / Short Film  2016  A Man Returned (UK-NL-DK)  Mahdi Fleifel (instruktør / director)  Sølvbjørn for kortfilm / Silver Bear for Short Film 
Kortfilm / Short Film  2014  Xenos (UK-DK)  Mahdi Fleifel (instruktør / director)   
Hovedprogram - specialgalla / Official Selection - Special Gala 
Spillefilm / Feature Film  2014  Cathedrals of Culture (dir. Wim Wenders, DE-DK-NO-AT)  Michael Madsen (co-instruktør / co-director)   
Spillefilm / Feature Film  2009  Education (UK)  Lone Scherfig (instruktør / director)   
Spillefilm / Feature Film  2009  Himlens hjerte / Heaven's Heart (SE-DK)  Simon Staho (instruktør / director)   
Panorama 
Panorama  2013  A World Not Ours (UK-LB-DK)  Mahdi Fleifel (instruktør / director)  Fredspris / Peace Film Prize 
Panorama  2009  Human Zoo (FR) Rie Rasmussen (instruktør / director)
Generation - spillefilm / Generation - Feature Films
Spillefilm / Feature Film  2014  Fjerkongens rige / Beyond Beyond (SE-DK)  Esben Toft Jacobsen (instruktør / director), Jannik Tai Mosholt (manuskript / script)   
Spillefilm / Feature Film  2009  The Eagle Hunter's Son (DE-SE) René Bo Hansen (instruktør / director)
Åbningsfilm / Opening Film 
Spillefilm / Feature Film  2009  The International (dir. Tom Tykwer, DE-US) Ulrich Thomsen (skuespiller / actor)
 
DANSKERE UDVALGT TIL JURY / DANES SELECTED FOR JURIES
År / Year  Person / Person
Jury for hovedkonkurrence / The International Jury
2014  Trine Dyrholm (skuespiller / actor)
2007  Molly Malene Stensgaard (Filmkonsulent, Det Danske Filminstitut / Film Consultant, Danish Film Institute)
2000  Lissy Bellaiche (udlandschef på Det Danske Filminstitut / International Relations Manager at the Danish Film Institute) 
1997  Per Holst (producer / producer) 
1981  Astrid Henning-Jensen (instruktør / director) 
1971  Bjørn Rasmussen (kritiker / critic) - Juryens præsident / Jury President
1967  Knud Leif Thomsen (instruktør / director) 
1959  Johan Jacobsen (producent / producer) 
Jury for kortfilm / International Short Film Jury
2004  Vinca Wiedemann (kunstnerisk leder af New Danish Screen / Head of New Danish Screen) - Jury for kortfilm / International Short Film Jury
Jury for kort- og dokumentarfilm / Jury for Short and Documentary Films 
1963  Børge Høst (instruktør / director)
Jury for Generation Kplus / Jury for Generation Kplus
2005  Dionysos Reitz Kerasiotis (leder af BUSTER /Head of BUSTER Copenhagen International Film Festival for Children and Youth) 
2006  Gunvor Bjerre (projektleder på New Nordic Children's Film under BUSTER, Københavns Internationale Filmfestival for Børn og Unge / Project manager of New Nordic Children's Film at BUSTER)
 
DANSKE SHOOTING STARS / DANISH SHOOTING STARS 
2015  Joachim Fjelstrup
2014  Danica Curcic 
2013  Mikkel Boe Følsgaard 
2011  Pilou Asbæk
2009  Cyron Melville
2008  Stine Fischer Christensen
2007  David Dencik
2006  Beate Bille
2005  Jakob Cedergren
2004  Sonja Richter
2003  Nikolaj Lie Kaas
2002  Maria Würgler Rich
2001  Ann Eleonora Jørgensen
2000  Thure Lindhardt
1999  Iben Hjejle
1998  Lars Simonsen
Kortfilm / Short Film 
Kortfilm / Short Film 
Dokumentarfilm / Documentary
Dokumentarfilm / Documentary 
Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412