Priser 2006

Priser givet til danske spille-, kort- og dokumentarfilm i 2006, sorteret efter støtteordning/ titel.

Awards 2006

Awards given to Danish feature, short, and documentary films in 2006, listed by DFI subsidy system/ title.

TITEL / INSTRUKTØR / PRODUKTION
TITLE / DIRECTOR / PRODUCTION
FESTIVAL
FESTIVAL
DATO
DATE
BY/LAND
CITY / COUNTRY
PRIS
AWARD
STØTTEORNING: SPILLEFILMSKONSULENT
1:1 / Annette K. Olesen / Zentropa Entertainments Hamptons Film Festival 22-10 East Hampton / USA Special Mention
- Ljubljana International Film Festival 24-11 Ljubljana / Slovenia Kingfischer Award
- Lübeck, Nordische Filmtage 05-11 Lübeck / Germany Publikumsprisen
- Lübeck, Nordische Filmtage 05-11 Lübeck / Germany NDR-Filmpreis
- Lübeck, Nordische Filmtage 05-11 Lübeck / Germany Kirkelige Filmpris
ADAMS ÆBLER / Anders Thomas Jensen / M & M Productions Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 25-03 Bruxelles / Belgium Silver Mèliés
- Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 25-03 Bruxelles / Belgium Første Pris, Bedste Fiktion Spillefilm
- Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 25-03 Bruxelles / Belgium Publikumspris
- Espoo Ciné International Film Festival 27-08 Espoo / Finland Gold Méliès
- Espoo Ciné International Film Festival 27-08 Espoo / Finland Publikumspris
- Neuchatel International Fantastic Film Festival 09-07 Neuchâtel / Switzerland Ungdoms Juryens Pris
- Neuchatel International Fantastic Film Festival 09-07 Neuchâtel / Switzerland Publikumsprisen
- Oporto, Fantasporto 05-03 Porto / Portugal Bedste Skuespiller (Ulrich Thomsen)
- Oporto, Fantasporto 05-03 Porto / Portugal Bedste Instruktør
- Puchon International Fantastic Film Festival 22-07 Puchon, Kyongge-do / South Korea Bedste Spillefilm
- Puchon International Fantastic Film Festival 22-07 Puchon, Kyongge-do / South Korea Bedste Skuespiller( Mads Mikkelsen, Ulrich Thomsen)
- Wisconsin Film Festival 02-04 Madison, WI / USA Publikumsprisen
ALLEGRO / Christoffer Boe / Alphaville Pictures Copenhagen Mamers en Mars FF 26-03 Paris / France Ungdomsjuryens Pris Spillefilm
ANKLAGET / Jacob Thuesen / Nordisk Film Miami International Film festival 12-03 Miami, Florida / USA Bedste film - World Cinema
- Miami International Film festival 12-03 Miami, Florida / USA Publikumsprisen - World Cinema
DOMMEREN / Gert Fredholm / Zentropa Productions Viareggio Europa Cinema & TV Festival 25-04 Rom / Italy Bedste Mandlige Skuespiller (Peter Gantzler)
DRABET / Per Fly / Zentropa Entertainments Rouen, Fest. du Cinema Nordique 26-03 Rouen / France 2e Souffle
- Rouen, Fest. du Cinema Nordique 26-03 Rouen / France Bedste Mandlige Skuespiller (Jesper Christensen)
- Rouen, Fest. du Cinema Nordique 26-03 Rouen / France Publikumsprisen
- Santo Domingo International Film Festival 29-10 Santo Domingo / Dominican Republic Bedste Skuespiller (Jesper Christensen)
DRØMMEN / Niels Arden Oplev / Zentropa Entertainments Amsterdam Cinekid 29-10 Amsterdam / The Netherlands Juryens Pris Cinekid Lion
- Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 09-12 Athen / Greece Bedste Skuespiller (Janus Dissing Rathke)
- Berlin Int. Film Festival 19-02 Berlin / Germany Krystalbjørnen
- Chicago Int. Children's Film Festival 01-10 IlIinois / USA Børnejuryens 1. pris
- Chicago Int. Children's Film Festival 01-10 IlIinois / USA Voksenjuryens 2. pris
- Cologne Children's Film Festival 25-11 Köln / Germany Cinepänz-Award
- Giffoni Film Festival 22-07 Giffoni / Italy Bedste Film
- Göteborg International Film Festival 06-02 Göteborg / Sweden Økumeniske Pris
- Hamptons Film Festival 22-10 East Hampton / USA Publikumspris - Bedste Internationale Film
- Laon - International Film Festival For Young People 24-10 Laon, Cedex / France Special Mention
- London Children's Film Festival 26-11 London / Great Britain Publikumsprrisen
- Oulu Int. Children's Film Festival 19-11 Oulu / Finland Børnejuryens 1. pris
- Oulu Int. Children's Film Festival 19-11 Oulu / Finland Cifej Juryen Pris
- Reykjavik Film Festival 08-10 Reykjavik / Iceland Publikumsprisen
- Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 01-10 Rimouski, Quebec / Canada Bedste Spillefilm Camério
- Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 01-10 Rimouski, Quebec / Canada Bedste Skuespiller Camério (Janus Dissing Rathke)
- Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 01-10 Rimouski, Quebec / Canada Humanitas Camério (Humanitas Camério)
- Toronto Sprockets International Film Festival for Children 30-04 Toronto, Ontario / Canada Ungdoms Juryens Pris
- Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 03-06 Zlín / Czech Republic Golden Slipper
- Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 03-06 Zlín / Czech Republic Publikumsprisen (Audience Award)
- Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 03-06 Zlín / Czech Republic FICC Jury - The Don Quijote Prize
- Tallinn Tarta, Black Nights Film Festival 10-12 Tallinn / Estonia Bedste børnefilm
- Vienna International Children's Film Festival 03-12 Wien / Austria Unicef-prisen
FESTEN / Thomas Vinterberg / Nimbus Film Productions Bangkok International Film Festival 27-02 Bangkok / Thailand Crystal Lens Award (Anthony Dod Mantle)
KUNSTEN AT GRÆDE I KOR / Peter Schønau Fog / Final Cut Productions Los Angeles, AFI Int. Festival 12-11 Los Angeles / USA Speciel Mention
- Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 25-11 Mannheim / Germany Speciel Mention (Jesper Asholt)
- Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 25-11 Mannheim / Germany Recommendations Of Cinema Owners
- Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 25-11 Mannheim / Germany Publikumsprisen
- San Sebastián, Festival Int. de Cine de 30-09 Donostia-San Sebastián / Spain Bedste Film, Ungdomsjury
PUSHER III / Nicolas Winding Refn / NWR Productions Seattle International Film Festival 18-06 Seattle / USA Emerging Master Award
VOKSNE MENNESKER / Dagur Kári / Nimbus Film Productions Göteborg International Film Festival 06-02 Göteborg / Sweden Bedste Film
- Troia Int. Film Festival (Setúbal) 11-06 Setubal / Portugal Bedste Manus (Dagur Kári , Rune Schjøtt)
STØTTEORNING: 60/40
CIRKELINE – OST OG KÆRLIGHED / Jannik Hastrup / Dansk Tegnefilm Produktion Tokyo Kinder Film Festival - Kodomotachino 13-08 Tokyo / Japan Bedste Animation
DE TRE MUSKETERER / Janis Cimermanis / Film Studio Aboom Ltd., Zentropa Entertainments Chemnitz Schlingel Children's Film Festival 15-10 Chemnitz / Germany Animationsfilmprisen
FAKIREN FRA BILBAO / Peter Flinth / M & M Productions Riga Arsenals "Film Berry" Children Int. FF 26-03 Riga / Latvia 1. pris
OSKAR & JOSEFINE / Carsten Myllerup / Cosmo Film Mexico Festival Int. De Cine Para Niños 13-08 Col. Tlalpan / Mexico Bedste Film
TEMPELRIDDERNES SKAT / Kasper Barfoed / M & M Productions Amsterdam Cinekid 29-10 Amsterdam / The Netherlands Publikumsprisen
- Lübeck, Nordische Filmtage 05-11 Lübeck / Germany Børnejuryens Pris
STØTTEORNING: NEW DANISH SCREEN
EN SOAP / Pernille Fischer Christensen / Nimbus Rights Ankara Festival of European Films Festival on Wheels 26-11 Kavaklidere, Ankara / Turkey Silver Goose Award
- Ankara Festival of European Films Festival on Wheels 26-11 Kavaklidere, Ankara / Turkey Turkish Cinema Critic's Association Award
- Athens International Film Festival 01-10 Athen (Metamorphosi Halandri) / Greece Bedste Manus
- Berlin Int. Film Festival 19-02 Berlin / Germany Sølv Bjørn, Jury Grand Prix
- Berlin Int. Film Festival 19-02 Berlin / Germany Bedste Debutspillefilm
- Bratislava Trencianske Teplice Int. Art FF 01-07 Bratislava / Slovakia Don Quixote Award
- Bratislava Trencianske Teplice Int. Art FF 01-07 Bratislava / Slovakia Grand Prix Art Film: Best Actor (David Dencik)
- Transilvania International Film Festival 11-06 Bukarest / Romania Bedste Skuespiller (David Dencik)
- Trondheim International Film Festival 30-03 Trondheim / Norway Debutantprisen
LIV / Heidi Maria Faisst / Nimbus Rights Aarhus, Nordisk Panorama 27-09 Århus SF Nordic Talent Award
OFFSCREEN / Christoffer Boe / Alphaville Pictures Copenhagen Venedig Festivalen 08-09 Venezia/ Italy Altre Visioni Prisen
PANDASYNDROMET / Rune Schjøtt / Blenkov & Schønnemann BUSTER 15-09 København Ungdomsjuryens Pris For Bedste Kortfilm
- Kurzfilmtage Oberhausen 09-05 Oberhausen / Germany Ungdomsjuryens Pris
PRINCESS / Anders Morgenthaler / Zentropa GRRRR Barcelona Sitges International Film Festival 15-10 Sitges / Spain Silver Mèliés
- Ghent Flanders Int. Film Festival 21-10 Ghent / Belgium Distributionspris
STØTTEORNING: KORT- & DOKUMENTAR-KONSULENT
BAG BJERGENE / Annette Mari Olsen, Katia Forbert Petersen / Sfinx Film/TV Taipei Taiwan Int. Children's TV and Film Festival 17-01 Taipei / Taiwan Grand Prix for Bedste Film
BETHS DAGBOG / Kent Klich, Mikala Krogh, Beth / Tju-Bang Film 2 Aarhus, Nordisk Panorama 27-09 Århus C Special Mention
I SOLDATENS FODSPOR / Mette Zeruneith / Magic Hour Films Paris Festival de Programmes Audiovisuels 29-01 Paris / France Special Mention, Ungdoms Juryens Europæiske Pris
INDEN FOR MINE ØJNE / Erlend E. Mo / Magic Hour Films Amsterdam, IDFA 03-12 Amsterdam / The Netherlands Silver Cub Award
KAN MAN DØ I HIMLEN / Erlend E. Mo / Magic Hour Films Anthropology Film Festival Pärnu 16-07 Pärnu / Estonia Bedste Børnefilm
KAREN BLIXEN - EN FANTASTISK SKÆBNE / Anna von Lowzow, Marcus Mandal / Nordisk Film Roma Independent Film Festival 14-04 Rom / Italy Best Documentary
KRIG OG KAGER / Jannik Hastrup / Dansk Tegnefilm Nairobi, Lola Kenya Screen 12-08 Ngong Hills, Nairobi / Kenya Mboni Award
- Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 16-12 Poznan / Poland 2. pris Bedste Animationsfilm
OP MED HUMØRET / Michael W. Horsten / Magic Hour Films Toronto Sprockets International Film Festival for Children 30-04 Toronto, Ontario / Canada Ungdomsjuryens Pris For Bedste Kortfilm
OVERCOMING / Tómas Gislason / Nordisk Film Huesca, Festival Internacional de Cine de Cantabria 18-11 Huesca - Jaca / Spain Første Pris
ROBUST - INGEN SKAL KALDE MINE FORÆLDRE TABERE / Aage Rais-Nordentoft / Easy Film BUSTER 15-09 København Dokumentarjuryens Special Mention
SMILING IN A WAR ZONE – AND THE ART OF FLYING TO KABUL / Simone Aaberg Kærn, Magnus Bejmar / Flying Enterprise Productions ApS, Cosmo Film Doc Durham, Full Frame 09-04 Durham / USA Women in Leadership Award
- Warsawa, Planete Doc Review 21-05 Warszawa / Poland Special Mention
THE MONASTERY / Pernille Rose Grønkjær / Tju-Bang Film Amsterdam, IDFA 03-12 Amsterdam / The Netherlands Joris Ivens Award
- CPH Dox Copenhagen Documentary Festival 19-11 København K Speciel Mention
VORES LYKKES FJENDER / Eva Mulvad / Bastard Film Amsterdam, IDFA 03-12 Amsterdam / The Netherlands Silver Wolf Award
UHYRET / Jannik Splidsboel / Radiator Film Giffoni Film Festival 22-07 Giffoni / Italy 2. pris Bedste Kortfilm
DFI/FILMVÆRKSTEDET
KÆRLIGHED OG SMADRET GLAS / Suvi Helminen / Magic Hour Films Documenta Madrid 12-05 Madrid, Spain Juryens 2. Pris
LILLE LISE / Benjamin Holmsteen / The Capricorn Experience BUSTER 15-09 København Ungdomsjuryens Special Mention
LILLE MAND / Esben Tønnesen / Enclave Film BUSTER 15-09 København Voksenjuryens Pris for Bedste Kortfilm
- BUSTER 15-09 København Børnejuryens Pris for Bedste Kortfilm
SPRÆKKER / Aage Rais-Nordentoft / Jacob Oliver Krarup Brest, Festival Européen du Film Court 19-11 Brest / France 1. pris
THE AMAZING DEATH OF MRS. MÜLLER / Alexander Brøndsted, Antonio Steve Tublén Brno Sixteen 22-10 Brno, Czech Republic Best Independent Professional
Ikke DFI-støttet / not DFI-supported
FODBOLDSKOLEN / Lars Gudmund Hansen / Spor Media NHK Prize Int. Film Festival 30-10 Japan The UNICEF Prize

 

* Listen inkluderer priser givet i internationale konkurrencer i Danmark. Der kan mangle priser, som ikke er tilbagemeldt til DFI. I alt 102 internationale priser = 57 til spillefilm produceret under konsulentordningen, 17 til dokumentarfilm produceret under konsulentordningen, 15 til film produceret under New Danish Screen, 6 til spillefilm produceret under 60/40-ordningen, og 6 til film produceret på DFI/Filmværkstedet.

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412