Priser 2006

Priser givet til danske spille-, kort- og dokumentarfilm i 2006, sorteret efter titel.

Awards 2006

Awards given to Danish feature, short, and documentary films in 2006, listet by title.

DANSK TITEL/
DANISH TITLE
ENGELSK TITEL/
ENGLISH TITLE
STØTTE-ORDNING/
SUBSIDY*
FESTIVAL AFSLUTTET/ FESTIVAL CLOSING DATE FESTIVAL/
FESTIVAL
PRIS/
NAME OF AWARD
INSTRUKTØR/
DIRECTOR
PRODUCENT/
PRODUCTION
SPILLEFILM/ FEATURE FILMS
1.1 (En til en) One to one 1 22-10-2006 Hamptons Film Festival 2006 Hædrende omtale (Special Mention) Olesen, Annette K. Zentropa
1.1 (En til en) One to one 1 24-11-2006 Ljubljana International Film Festival Kingfischer award Olesen, Annette K. Zentropa
1.1 (En til en) One to one 1 05-11-2006 Lübeck, Nordische Filmtage Publikumspreis der Lübecker Nachrichten Olesen, Annette K. Zentropa
1.1 (En til en) One to one 1 05-11-2006 Lübeck, Nordische Filmtage NDR-Filmpreis Olesen, Annette K. Zentropa
1.1 (En til en) One to one 1 05-11-2006 Lübeck, Nordische Filmtage Kirchlicher Filmpreis Interfilm Olesen, Annette K. Zentropa
Adams Æbler Adam's Apples 1 25-03-2006 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films The Silver Mèliés Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 25-03-2006 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films Første Pris, Bedste Fiktion Spillefilm (First Prize, Best Fiction Feature Film) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 25-03-2006 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films Publikumspris (Audience Award) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Special Effects (Best Special Effects) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Spillefilm (Best Featurfilm) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Manus (Best Screenplay) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Publikumspris (Audience Award) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 27-08-2006 Espoo Ciné International Film Festival Guld Méliès (Golden Méliès) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 27-08-2006 Espoo Ciné International Film Festival Publikumspris (Audience Award) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 09-07-2006 Neuchatel International Fantastic Film Festival Ungdoms Juryens Pris (Young People's Jury Award) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 09-07-2006 Neuchatel International Fantastic Film Festival Publikums Prisen (Audience Award) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 05-03-2006 Oporto, Fantasporto Bedste skuespiller (Best Actor) - Ulrich Thomsen Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 05-03-2006 Oporto, Fantasporto Bedste Instruktør (Best Director) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 22-07-2006 Puchon International Fantastic Film Festival Bedste Spillefilm (Best Feature Film) Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 22-07-2006 Puchon International Fantastic Film Festival Bedste Skuespiller (Best Actor) - Ulrich Thomsen, Mads Mikkelsen Jensen, Anders Thomas M & M
Adams Æbler Adam's Apples 1 02-04-2006 Wisconsin Film Festival Steep & Brew Audience Award Jensen, Anders Thomas M & M
Allegro Allegro 1 05-03-2006 Denmark, Bodil Filmmedarbejderforeningen Bedste Filmfotograf (Best Cinematographer) - Manuel Alberto Claro Boe, Christoffer Alphaville
Allegro Allegro 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Filmfotograf (Best Cinematographer) Boe, Christoffer Alphaville
Allegro Allegro 1 26-03-2006 Mamers en Mars FF Prix du JURYJEUNES long-métrage Boe, Christoffer Alphaville
Anklaget Accused 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Kvindelige Skuespillere (Best Female Actor) Sofie Gråbøl Thuesen, Jacob Nordisk Film
Anklaget Accused 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Mandlige Skuespiller (Best Male Actor) Troels Lyby Thuesen, Jacob Nordisk Film
Anklaget Accused 1 12-03-2006 Miami International Film festival Bedste film - World Cinema (Best Film - World Cinema) Thuesen, Jacob Nordisk Film
Anklaget Accused 1 12-03-2006 Miami International Film festival Publikumsprisen - World Cinema (Audience Award - Wordl Cinema) Thuesen, Jacob Nordisk Film
Cirkeline – Ost og Kærlighed Circleen – Mice and Romance 2 13-08-2006 Tokyo Kinder Film Festival - Kodomotachino Bedste Animation (Best Animation) Hastrup, Jannik Dansk Tegnefilm
De tre musketerer The Three Musketeers 2 15-10-2006 Chemnitz Schlingel Children's Film Festival Animation Film Prize Cimermanis, Janis Zentropa/Aboom
Dommeren The Judge 1 25-04-2006 Viareggio Europa Cinema & TV Festival Bedste Mandlige Skuespiller (Best Male Actor) - Peter Gantzler Fredholm, Gert Zentropa
Drabet Manslaughter 1 05-03-2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen Bedste Mandlige Skuespiller (Best Male Actor) - Jesper Christensen Fly, Per Zentropa
Drabet Manslaughter 1 05-03-2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen Bedste Kvindelige Birolle (Best Supporting Actress) - Charlotte Fich Fly, Per Zentropa
Drabet Manslaughter 1 05-03-2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen Bedste Danske Film (Best Danish Film) Fly, Per Zentropa
Drabet Manslaughter 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Kvindelige Birolle (Best Supporting Actress) Fly, Per Zentropa
Drabet Manslaughter 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Instruktør (Best Director) Fly, Per Zentropa
Drabet Manslaughter 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste musik (Best music) Fly, Per Zentropa
Drabet Manslaughter 1 26-03-2006 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2E SOUFFLE (Audience Organization Award) Fly, Per Zentropa
Drabet Manslaughter 1 26-03-2006 Rouen, Fest. du Cinema Nordique Bedste Mandlige Skuespiller (Best Male Actor) - Jesper Christensen Fly, Per Zentropa
Drabet Manslaughter 1 26-03-2006 Rouen, Fest. du Cinema Nordique Publikums Prisen (Audience Award) - Per Fly Fly, Per Zentropa
Drabet Manslaughter 1 29-10-2006 Santo Domingo International Film Festival Best Actor (Best Actor) - Jesper Christensen Fly, Per Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 29-10-2006 Amsterdam Cinekid 2006 "Cinekid Lion; Jury Award" Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 09-12-2006 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People Bedste skuespiller (Best Actor) - Janus Dissing Rathke Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 19-02-2006 Berlinalen 2006 Krystalbjørn (Crystal Bear) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 01-10-2006 Chicago Int. Children's Film Festival 1st Prize Children's Jury Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 01-10-2006 Chicago Int. Children's Film Festival 2nd Prize Adult Jury Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 25-11-2006 Cologne Children's Film Festival Cinepänz Award Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 22-07-2006 Giffoni Film Festival Bedste Film (Best Film) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 06-02-2006 Göteborg International Film Festival Økumeniske pris (Oecumenical Prize) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 22-10-2006 Hamptons Film Festival Publikumspris - bedste internationale film (Audience Award - Best International Film) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 24-10-2006 Laon - International Film Festival For Young People Mention spéciale (Special Mention) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 26-11-2006 London Children's Film Festival Publikums Prisen (Audience Award) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 19-11-2006 Oulu Int. Children's Film Festival Børnejuryens 1. Pris (Children's Jury's 1st Prize) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 19-11-2006 Oulu Int. Children's Film Festival CIFEJ Juryens Pris (CIFEJ Jury Award) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 08-10-2006 Reykjavik Film Festival Publikumspris (Audience Award) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 01-10-2006 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. Best feature Camério Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 01-10-2006 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. Best Actor Camério - Janus Dissing Rathke Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 01-10-2006 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. Humanitas Camério Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 10-12-2006 Tallinn Black Nights Film Festival Bedste Børnefilm (Children's Jury Award) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 30-04-2006 Toronto Sprockets International Film Festival for Children Ungdoms Juryens Pris (Young People's Jury Award) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 03-06-2006 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth Publikums Prisen (Audience Award) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 03-06-2006 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth FICC Jury – Don Quijote Prize Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 03-06-2006 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2006 Golden Slipper Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 03-12-2006 Vienna International Children's Film Festival Unicef award Oplev, Niels Arden Zentropa
En Soap A Soap 3 26-11-2006 Ankara Festival of European Films Festival on Wheels Turkish Cinema Critic's Association Award Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 26-11-2006 Ankara Festival of European Films Festival on Wheels Silver Goose Award Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 01-10-2006 Athens International Film Festival Bedste Manus (Best Screenplay) Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 19-02-2006 Berlinalen 2006 Sølv Bjørn, Jury Grand Prix (Silver Bear, Jury Grand Prix) Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 19-02-2006 Berlinalen 2006 Bedste debutspillefilm (Best First Feature Award) Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 01-07-2006 Bratislava Trencianske Teplice Int. Art FF Don Quixote Award Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 01-07-2006 Bratislava Trencianske Teplice Int. Art FF Grand Prix Art Film: Best Actor – David Dencik Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 11-06-2006 Transilvania International Film Festival Bedste skuespiller (Best Actor) – David Dencik Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 30-03-2006 Trondheim International Film Festival Debutantprisen (Debut Award) Fischer Christensen, Pernille Nimbus
Fakiren fra Bilbao The Fakir 2 26-03-2006 Riga Arsenals "Film Berry" Children Int. FF Første Pris (First Prize) Flinth, Peter M & M
Festen The Celebration 1 27-02-2006 Bangkok International Film Festival Crystal Lens Award – Anthony Dod Mantle Vinterberg, Thomas Nimbus
Fluerne på væggen Flies on the Wall 1 05-03-2006 Denmark, Bodil Filmmedarbejderforeningen Bedste Kvindelige Skuespillere (Best Female Actor) – Trine Dyrholm Sandgren, Åke Nordisk Film
Fluerne på væggen Flies on the Wall 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Klipper (Best Editing) Sandgren, Åke Nordisk Film
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 12-11-2006 Los Angeles, AFI Int. Festival Speciel Mention Fog, Peter Schønau Final Cut
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 25-11-2006 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival Speciel Mention – Jesper Asholt Fog, Peter Schønau Final Cut
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 25-11-2006 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival Recommendations Of Cinema Owners Fog, Peter Schønau Final Cut
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 25-11-2006 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival Audience Award Fog, Peter Schønau Final Cut
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 30-09-2006 San Sebastián, Festival Int. de Cine Bedste Film, Ungdomsjury (Best Film, Youth Jury) Fog, Peter Schønau Final Cut
Nordkraft Angels in Fast Motion 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Scenografi (Best Set Design) Madsen, Ole Christian Nimbus
Nordkraft Angels in Fast Motion 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Sminkør (Best Makeup) Madsen, Ole Christian Nimbus
Nordkraft Angels in Fast Motion 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Originale Sang (Best Original Song) Madsen, Ole Christian Nimbus
Nordkraft Angels in Fast Motion 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Lyd (Best Sound) Madsen, Ole Christian Nimbus
Nordkraft Angels in Fast Motion 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Mandlige Birolle (Best Actor in a Supporting Role) Madsen, Ole Christian Nimbus
Offscreen Offscreen 3 14-09-2006 Venice Days Altre Visioni Prisen Boe, Christoffer Alphaville Pictures
Oskar & Josefine Oskar & Josefine 2 13-08-2006 Mexico Festival Int. De Cine Para Niños Bedste Film (Best Film) Myllerup, Carsten Cosmo Film
Princess Princess 3 15-10-2006 Barcelona Sitges International Film Festival Silver Mèlies Morgenthaler, Anders Zentropa GRRRR
Princess Princess 3 21-10-2006 Ghent Flanders Int. Film Festival Distributionspris (Distribution Award) Morgenthaler, Anders Zentropa GRRRR
Pusher III Pusher III 1 18-06-2006 Seattle International Film Festival Emerging Master Award - Nicolas Winding Refn Refn, Nicolas Winding NWR
Strings Strings 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Børne- og Familiefilm (Best Children and Family Film) Klarlund, Anders Rønnow Bald Production
Tempelriddernes skat The Lost Treasures of the Knights Templar 2 29-10-2006 Amsterdam Cinekid Publikumspris (Audience Award) Barfoed, Kasper M & M
Tempelriddernes skat The Lost Treasures of the Knights Templar 2 05-11-2006 Lübeck, Nordische Filmtage Preis der Kinderjury (Children's Jury Award) Barfoed, Kasper M & M
Unge Andersen Young Andersen 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-presentation Bedste Kostumier (Best Costume Design) Hammerich, Rumle Nordisk Film
Voksne Mennesker Dark Horse 1 05-03-2006 Denmark, Bodil Filmmedarbejderforeningen Bedste Mandlige Birolle (Best Actor in a Supporting Role) – Nicolas Bro Kári, Dagur Nimbus Film
Voksne Mennesker Dark Horse 1 05-03-2006 Denmark, Bodil Filmmedarbejderforeningen Bedste Filmfotograf (Best Cinematographer) – Manuel Alberto Claro Kári, Dagur Nimbus Film
Voksne Mennesker Dark Horse 1 06-02-2006 Göteborg International Film Festival Bedste Film (Best Film) Kári, Dagur Nimbus Film
Voksne Mennesker Dark Horse 1 11-06-2006 Troia Int. Film Festival (Setúbal) Bedste Manus (Best Screenplay) – Dagur Kári, Rune Schjøtt Kári, Dagur Nimbus Film
KORT- & DOKUMENTARFILM/ SHORTS & DOCUMENTARIES
Bag bjergene Behind the Mountains 1 17-01-2006 Taipei Taiwan Int. Children's TV and Film Festival 2006 Grand Prix For Best Film Annette Mari Olsen, Katia Forbert Petersen Sfinx Film/TV ApS
Beths dagbog Beth's Diary 1 27-09-2006 Aarhus, Nordisk Panorama 2006 Honorble Mention Kent Klich, Mikala Krogh, Beth Tju-Bang Film 2 ApS
Beths dagbog Beth's Diary 1 19-11-2006 CPH Dox Copenhagen Documentary Festival 2006 Gold dok Best Short Doc Kent Klich, Mikala Krogh, Beth Tju-Bang Film 2 ApS
Blodsøstre Blood Sisters 3 20-08-2006 Odense Film Festival 2006 Youth Jury Best National Film Louise N. D. Friedberg Nimbus Rights ApS
En sort streg om øjet The Black Lines 4 19-11-2006 CPH Dox Copenhagen Documentary Festival 2006 Gold Dok Debut of the Year Camilla Magid Camilla Magid
Fodboldskolen 5 30-10-2006 Japan Unicef Award Lars Gudmund Hansen Spor Media
Freeway Freeway 1 19-11-2006 CPH Dox Copenhagen Documentary Festival 2006 Gold Dok Best Cinematography Jacob Thuesen Tju-Bang Film A/S
Freeway Freeway 1 19-11-2006 CPH Dox Copenhagen Documentary Festival 2006 Gold Dok Best Editor Jacob Thuesen Tju-Bang Film A/S
Gasolin' Gasolin' 1 19-11-2006 CPH Dox Copenhagen Documentary Festival 2006 Gold Dok of the Year Anders Høgsbro Østergaard Cosmo Film Doc ApS
Gasolin' Gasolin' 1 20-08-2006 Odense Film Festival 2006 Best Danish documentary Anders Høgsbro Østergaard Cosmo Film Doc ApS
I soldatens fodspor In the Soldier's Footsteps 1 29-01-2006 Paris Festival de Programmes Audiovisuels 2006 Special Mention, Jury of Young Europeans Prize Mette Zeruneith Magic Hour Films ApS
Inden for mine øjne My Eyes 1 19-11-2006 CPH Dox Copenhagen Documentary Festival 2006 Gold Dok Best Sound Erlend E. Mo Magic Hour Films ApS
Inden for mine øjne My Eyes 1 03-12-2006 Amsterdam, IDFA 2006 Silver Cub Award Erlend E. Mo Magic Hour Films ApS
Jeg dig elsker I You Love 1 20-08-2006 Odense Film Festival 2006 Best Danish short fiction Ulrik Wivel Det Kongelige Teater
Kan man dø i himlen Can You Die in Heaven? 1 16-07-2006 Anthropology Film Festival Pärnu 2006 Best Children Film (Instruktør Erlend E. Mo) Erlend E. Mo Magic Hour Films ApS
Kan man dø i himlen Can You Die in Heaven? 1 24-11-2006 HandicapFilmFestival 2006 Kolding Best Danish Film Erlend E. Mo Magic Hour Films ApS
Karen Blixen - en fantastisk skæbne Karen Blixen 1 14-04-2006 Rome Independent FF Best Documentary Anna von Lowzow Nordisk Film
Kort film om tro 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Best Documentary Short Film Nikolai Østergaard Nordisk Film A/S
Krig og kager War and Peas 1 12-08-2006 Nairobi, Lola Kenya Screen 2006 Mboni Award (Instruktør Jannik Hastrup) Jannik Hastrup Dansk Tegnefilm 2 ApS
Krig og kager War and Peas 1 16-12-2006 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2006 2nd. Price best animation film Jannik Hastrup Dansk Tegnefilm 2 ApS
Kærlighed og smadret glas 4 14-05-2006 Madrid, Documenta Madrid 2006 2nd prize of the jury for best short dokumentary Suvi Andrea Helminen
Lille Lise Little Lise 4 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Best Short Fiction Film Benjamin Holmsteen The Capricorn Experience
Lille Lise Little Lise 4 15-09-2006 BUSTER 2006 Speciel Mention Benjamin Holmsteen The Capricorn Experienc
Lille mand Little Man 4 15-09-2006 BUSTER 2006 Best Short Film Esben Tønnesen Enclave Film
Lille mand Little Man 4 15-09-2006 BUSTER 2006 Best short film, childrens jury Esben Tønnesen Enclave Film
Liv Twinkle Twinkle Little Star 3 27-09-2006 Aarhus, Nordisk Panorama 2006 SF Nordic Talent Award Heidi Maria Faisst Nimbus Rights ApS
Liv Twinkle Twinkle Little Star 3 20-08-2006 Odense Film Festival 2006 Speciel Mention Heidi Maria Faisst Nimbus Rights ApS
Ondskabens anatomi The Anatomy of Evil 1 06-02-2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Best Documentary Ove Nyholm Digital Film
Ondskabens anatomi The Anatomy of Evil 1 19-11-2006 CPH Dox Copenhagen Documentary Festival 2006 Gold Dok Best Feature Lenght Dok Ove Nyholm Digital Film
Op med humøret Cheer Up! 1 30-04-2006 Toronto Sprockets International Film Festival for Children 2006 The Youth Jury Prize for Best Short film (Instruktør Michael W. Horsten) Michael W. Horsten Magic Hour Films ApS
Outside Outside 1 20-08-2006 Odense Film Festival 2006 Speciel Mention Kassandra Wellendorf Kassandra Wellendorf
Overcoming Overcoming 1 18-11-2006 Huesca, Festival Internacional de Cine de Cantabria 2006 First Prize Tómas Gislason Nordisk Film Production A/S
Pandasyndromet The Panda Syndrome 3 09-05-2006 Oberhausen, Kurzfilmtage Youth Jury Award, Ungdomsjuryens pris Rune Schjøtt Blenkov & Schønnemann ApS
Pandasyndromet The Panda Syndrome 3 15-09-2006 BUSTER 2006 Best short, Youth jury Rune Schjøtt Blenkov & Schønnemann ApS
Robust - Ingen skal kalde mine forældre tabere Nobody Calls My Parents Losers 1 27-09-2006 Aarhus, Nordisk Panorama 2006 Best Regional Film Aage Rais-Nordentoft Easy Film A/S
Robust - Ingen skal kalde mine forældre tabere Nobody Calls My Parents Losers 1 15-09-2006 BUSTER 2006 Speciel Mention Aage Rais-Nordentoft Easy Film A/S
Smiling in a War Zone Smiling in a War Zone – and the Art of Flying to Kabul 1 09-04-2006 Durham, Full Frame 2006 Women in Leadership Award Simone Aaberg Kærn, Magnus Bejmar Flying Enterprise Productions ApS, Cosmo Film Doc ApS
Smiling in a War Zone Smiling in a War Zone – and the Art of Flying to Kabul 1 21-05-2006 Warsawa, Planete Doc Review 2006 Special Mention Of The Jury Simone Aaberg Kærn, Magnus Bejmar Flying Enterprise Productions ApS, Cosmo Film Doc ApS
Smiling in a War Zone Smiling in a War Zone – and the Art of Flying to Kabul 1 20-08-2006 Odense Film Festival 2006 Grand Prix, best Danish film Simone Aaberg Kærn, Magnus Bejmar Flying Enterprise Productions ApS, Cosmo Film Doc ApS
Sprækker Cracks 4 19-11-2006 Brest, Festival Européen du Film Court 2006 First Prize Aage Rais-Nordentoft Jacob Oliver Krarup
The Amazing Death of Mrs. Müller The Amazing Death of Mrs. Müller 4 22-10-2006 Czech Republic, Brno Sixteen Best Independent Professionel Alexander Brøndsted Antonio Steve Tublén
The Monastery The Monastery 1 03-12-2006 Amsterdam, IDFA 2006 Joris Ivens Award Pernille Rose Grønkjær Tju-Bang Film 2 ApS
The Monastery The Monastery 1 19-11-2006 CPH Dox Copenhagen Documentary Festival 2006 Speciel Mention Pernille Rose Grønkjær Tju-Bang Film 2 ApS
Uhyret The Monster 1 22-07-2006 Giffoni Film Festival 2006 2nd. Price best short, KIDZ Section Jannik Splidsboel Radiator Film ApS
Vores lykkes fjender Enemies of Happiness 1 03-12-2006 Amsterdam, IDFA 2006 Silver Wolf Award Eva Mulvad Bastard Film A/S

 

* Subsidy system (third column) can entail several types of subsidies given at the DFI: Consultant scheme indicated by the numeral "1", the 60-40 scheme by "2", a New Danish Screen subsidy by "3", and a DFI Film Workshop subsidy by "4", not supported by DFI "5".

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412