Priser 2007

Priser givet til danske spille-, kort- og dokumentarfilm i 2007, sorteret efter titel.

Awards 2007

Awards given to Danish feature, short, and documentary films in 2007, listed by title.

DANSK TITEL/
DANISH TITLE
ENGELSK TITEL/
ENGLISH TITLE
STØTTE- ORDNING/ SUBSIDY* FESTIVAL AFSLUTTET/ FESTIVAL CLOSING DATE FESTIVAL/
FESTIVAL
PRIS/
NAME OF AWARD
INSTRUKTØR/ DIRECTOR PRODUCENT/ PRODUCTION COMPANY
SPILLEFILM/ FEATURE FILMS
AFR AFR 4 04-02-2007 Rotterdam, International Film Festival Tiger Award Morten Hartz Kaplers Liberty Film
De Fortabte Sjæles Ø Island of Lost Souls 1 28-10-2007 Chicago Int. Children's Film Festival 2. pris for bedste spillefilm / 2nd Prize for Best Feature Film Nikolaj Arcel Zentropa
Den grimme ælling og mig The Ugly Duckling and Me 1 22-04-2007 Stockholm Film Festival Junior Hædrende omtale / Special Mention Michael Hegner, Karsten Kiilerich A. Film
Der var engang en dreng, som fik en lillesøster med vinger Skymaster, A Flying Family Fairytale 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste sang "Jeg vil have en baby" / Best Song Michael Wikke, Steen Rasmussen Græsted Film & Fjernsyn
Der var engang en dreng, som fik en lillesøster med vinger Skymaster, A Flying Family Fairytale 1 22-07-2007 Skip City International D-Cinema Festival Bedste teknologi / Best Technology Michael Wikke, Steen Rasmussen Græsted Film & Fjernsyn
Der var engang en dreng, som fik en lillesøster med vinger Skymaster, A Flying Family Fairytale 1 30-09-2007 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. Bedste mandlige skuespiller / Best Male Actor – Janus Dissing Rathke Michael Wikke, Steen Rasmussen Græsted Film & Fjernsyn
Der var engang en dreng, som fik en lillesøster med vinger Skymaster, A Flying Family Fairytale 1 30-09-2007 Rimouski Carrousel Int. Youth FF Hædrende omtale / Special Mention Michael Wikke, Steen Rasmussen Græsted Film & Fjernsyn
Der var engang en dreng, som fik en lillesøster med vinger Skymaster, A Flying Family Fairytale 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste scenograf / Best Production Design – Peter de Neergaard Michael Wikke, Steen Rasmussen Græsted Film & Fjernsyn
Drømmen We Shall Overcome 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste instruktør / Best Director Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste mandlige birolle / Best Supporting Actor – Bent Mejding Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste kostumer / Best Costumes Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste filmklipper / Best Editor – Søren B. Ebbe (shared) Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste danske spillefilm / Best Danish Feature Film Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 25-02-2007 Antwerpen European Youth FF of Flanders Børnejuryens 1. pris / Children's Jury's 1st Prize Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 11-03-2007 Montreal International Children's Film Festival Grand Prix Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste originale manus / Best Original Script – Niels Arden Oplev, Steen Bille Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 02-03-2007 Vancouver Reel to Real Festival Edith Lando Peace Price – Best Film Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 11-08-2007 Nairobi, Lola Kenya Screen India Audience’s Choice Award Oplev, Niels Arden Zentropa
Drømmen We Shall Overcome 1 26-02-2007 Bodil Award (DK) Bedste mandlige birolle / Best Male Supporting Role – Bent Mejding Oplev, Niels Arden Zentropa
Efter brylluppet After the Wedding 1 26-02-2007 Bodil Award (DK) Bedste kvindelige birolle / Best Supporting Actress – Stine Fischer Christensen Bier, Susanne Zentropa
Efter brylluppet After the Wedding 1 01-04-2007 Rouen, Fest. du Cinéma Nordique Bedste kvindelige skuespiller / Best Actress – Sidse Babett Knudsen Bier, Susanne Zentropa
Efter brylluppet After the Wedding 1 10-06-2007 Troia Int. Film Festival (Setúbal) Silver Dolphin Bier, Susanne Zentropa
Efter brylluppet After the Wedding 1 10-06-2007 Troia Int. Film Festival (Setúbal) Bedste skuespiller / Best Actor – Rolf Lassgård Bier, Susanne Zentropa
Efter brylluppet After the Wedding 1 22-07-2007 Palic European Film Festival FIPRESCI Award Bier, Susanne Zentropa
Efter brylluppet After the Wedding 1 22-07-2007 Palic European Film Festival Golden Tower Bier, Susanne Zentropa
Efter brylluppet After the Wedding 1 15-01-2007 Palm Springs International Film Festival FIPRESCI Award Bedste skuespiller / FIPRESCI Award Best Actor – Mads Mikkelsen Bier, Susanne Zentropa
Efter brylluppet After the Wedding 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste kvindelige birolle / Best Supporting Actress – Stine Fischer Christensen (shared) Bier, Susanne Zentropa
Efter brylluppet After the Wedding 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste film (Publikumspris) / Best Film (Audience Award) Bier, Susanne Zentropa
En Soap A Soap 3 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste mandlige birolle / Best Supporting Actor – David Dencik Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste kvindelige hovedrolle / Best Female Lead – Trine Dyrholm Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste makeup / Best Make-Up Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste filmklipper / Best Editor – Åsa Mossberg (shared) Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 26-02-2007 Bodil Award (DK) Bedste kvindelige hovedrolle / Best Actress – Trine Dyrholm Fischer Christensen, Pernille Nimbus
En Soap A Soap 3 26-02-2007 Bodil Award (DK) Bedste danske spillefilm / Best Danish Feature Film Fischer Christensen, Pernille Nimbus
Fakiren fra Bilbao The Fakir 2 17-11-2007 Madrid International Film Festival for children and youth Publikumspris / Audience Award Flinth, Peter M&M Productions
Hvordan vi slipper af med de andre How to Get Rid of the Others 3 13-05-2007 Bilbao FANT Festival de Cine Fantastico Bedste film / Best Film Rønnow Klarlund, Anders Zentropa
Hvordan vi slipper af med de andre How to Get Rid of the Others 3 26-08-2007 Espoo Ciné International Film Festival The Silver Méliès Rønnow Klarlund, Anders Zentropa
Hvordan vi slipper af med de andre How to Get Rid of the Others 3 03-11-2007 San Sebastian, Horror & Fantasy Film Festival Publikumspris / Audience Prize Rønnow Klarlund, Anders Zentropa
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 22-04-2007 Lecce European Cinema Festival Italy FIPRESCI Award Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 25-04-2007 Trondheim International Film Festival Hædrende omtale / Special Mention Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 10-06-2007 Troia Int. Film Festival (Setúbal) Hædrende omtale / Special Mention Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 10-06-2007 Troia Int. Film Festival (Setúbal) CICAE PRIZE Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 05-02-2007 Göteborg International Film Festival Bedste fotografering / Best Cinematography – Harald Gunnar Paalgard Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 27-07-2007 Zagreb Motovun Film Festival Hædrende omtale / Special Mention Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 07-10-2007 Reykjavik Film Festival FIPRESCI Award Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 15-04-2007 Istanbul Int. Film Festival FIPRESCI Award Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 01-10-2007 Nordisk Råds Filmpris Nordisk Råds Filmpris / Nordic Council Film Prize Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 21-10-2007 Warsaw International Film Festival Bedste manus / Best Screenplay – Bo hr. Hansen Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 07-07-2007 Brussels European Film Festival Distributionspris / Distribution Award Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 08-12-2007 Bratislava International Film Festival Bedste kvindelige skuespiller / Best Actress – Julie Kolbeck Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 08-12-2007 Bratislava International Film Festival Slovakisk TV's pris / Slovak television prize Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Kunsten at græde i kor The Art of Crying 1 07-10-2007 Reykjavik Film Festival Kirkens pris / Church Prize Fog, Peter Schønau Final Cut Productions
Ledsaget udgang Temporary Release 1 30-06-2007 Moscow Int. Film Festival Kritikernes pris / Critic's Prize Clausen, Erik Clausen Film
Ledsaget udgang Temporary Release 1 30-06-2007 Moscow Int. Film Festival Russ. Film Clubs Fed. Prize Clausen, Erik Clausen Film
Offscreen Offscreen 3 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste filmklipper / Best Editor – Peter Brandt (shared) Boe, Christoffer Alphaville Pictures Copenhagen
Offscreen Offscreen 3 26-02-2007 Bodil Award (DK) Bedste mandlige hovedrolle / Best Actor – Nicolas Bro Boe, Christoffer Alphaville Pictures Copenhagen
Offscreen Offscreen 3 27-09-2007 Austin Fantastic Fest Fantastic Jury Award Boe, Christoffer Alphaville Pictures Copenhagen
Prag Prague 1 26-02-2007 Bodil Award (DK) Bedste fotografering / Best Cinematography – Jørgen Johansson Madsen, Ole Christian Nimbus
Prag Prague 1 11-03-2007 San Jose Cinequest Film Festival Juryens pris / Jury Award Madsen, Ole Christian Nimbus
Prag Prague 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste filmfotograf / Best Cinematographer – Jørgen Johansson Madsen, Ole Christian Nimbus
Prag Prague 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste lyd / Best Sound – Hans Møller Madsen, Ole Christian Nimbus
Princess Princess 3 27-09-2007 Malmö & Lund, Fantastisk Filmfestival Méliès d'Or Morgenthaler, Anders Zentropa GRRRR
Princess Princess 3 21-01-2007 Bologna Future Film Festival Platinum Grand Prize (most interesting production of the year) Morgenthaler, Anders Zentropa GRRRR
Rene Hjerter Pure Hearts 1 09-07-2007 Taipei Film Festival Publikumspris / Audience Award Kainz, Kenneth Fine & Mellow Productions
Rene Hjerter Pure Hearts 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste originale musik / Best Original Music – Jeppe Kaas, Mikael Simpson Kainz, Kenneth Fine & Mellow Productions
Rene Hjerter Pure Hearts 1 04-03-2007 Oporto, Fantasporto Bedste manus / Best Screenplay – Kim Fupz Aakeson Kainz, Kenneth Fine & Mellow Productions
Råzone Life Hits 5 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste kvindelige birolle / Best Supporting Actress – Stephanie Léon (shared) Christiansen, Christian E. Zentropa
Supervoksen Triple Dare 1 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste børne- og familiefilm / Best Children and Family Rosendahl, Christina Nordisk Film
Supervoksen Triple Dare 1 25-04-2007 Trondheim International Film Festival Ungdomsjuryens pris for bedste spillefilm / Label Regards Jeune Rosendahl, Christina Nordisk Film
Supervoksen Triple Dare 1 02-06-2007 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth Specialpris / Special Prize Rosendahl, Christina Nordisk Film
Tempelriddernes skat The Lost Treasure of the Knights Templar 2 06-04-2007 Leeds International Film Festival For Children And Young People Hædrende omtale / Special Mention Barfoed, Kasper M&M Productions
Tempelriddernes skat The Lost Treasure of the Knights Templar 2 27-10-2007 Zagreb Film Festival Publikumspris / Audience Prize Barfoed, Kasper M&M Productions
Tempelriddernes skat The Lost Treasure of the Knights Templar 2 05-02-2007 Robert Award (DK) Bedste special effects & lys / Best Special Effects & Light Barfoed, Kasper M&M Productions
Tempelriddernes skat The Lost Treasure of the Knights Templar 2 25-03-2007 Riga Arsenals Children film Berimora/Berry Børnejuryens 1. pris / Children's Jury's 1st Prize Barfoed, Kasper M&M Productions
Uden for kærligheden Outside Love 1 21-10-2007 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival Biografejernes anbefaling / Cinema Owners Recommendation Espinosa, Daniel Thura Film
Uden for kærligheden Outside Love 1 04-11-2007 Geneve Cinema Tout Ecran Ungdomsjuryens pris / Young People's Jury Award Espinosa, Daniel Thura Film
Uden for kærligheden Outside Love 1 21-10-2007 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival Publikumspris / Audience Award Espinosa, Daniel Thura Film
Uden for kærligheden Outside Love 1 21-10-2007 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival Økumenisk pris / Oecumenical Prize Espinosa, Daniel Thura Film
Vikaren The Substitute 1 17-03-2007 Malmö, BUFF Int. Kirkepris / Int. Church Prize Bornedal, Ole Thura Film
Vikaren The Substitute 1 25-11-2007 Oulu Int. Children's Film Festival Børnejuryens 1. pris / Children's Jury's 1st Prize Bornedal, Ole Thura Film
Vikaren The Substitute 1 07-10-2007 Chemnitz Schlingel Children's Film Festival Bedste mandlige skuespiller / Best Male Actor – Jakob Fals Nygaard Bornedal, Ole Thura Film
Vikaren The Substitute 1 17-03-2007 Malmö, BUFF Ungdomsjuryens pris for bedste spillefilm / Label Regards Jeune Bornedal, Ole Thura Film
KORT- OG DOKUMENTARFILM/ SHORT AND DOCUMENTARY FILMS
Afghan Muscles Afghan Muscles 1 11-11-2007 Los Angeles, AFI Int. Festival Pris for bedste dokumentar / Best Documentary Price Dalsgaard, Andreas Møl Nimbus
Blodsøstre Blood Sisters 3 01-09-2007 Sao Paulo Int. Short Film Festival Skyy Publikumspris / Skyy Audience Award Friedberg, Louise N.D Nimbus
Blodsøstre Blood Sisters 3 21-06-2007 Roma Arcipelago Short Film Festival Bedste Europæiske kortfilm / Best European Short Film Friedberg, Louise N.D Nimbus
Blodsøstre Blood Sisters 3 08-12-2007 Leuven Short Film Festival Juryens 1. pris / Jury's 1st Prize Friedberg, Louise N.D Nimbus
Blodsøstre Blood Sisters 3 12-08-2007 Melbourne Film Festival Grand Prix for bedste kortfilm / Grand Prix for Best Short Film Friedberg, Louise N.D. Nimbus
Den sidste ære
The Last Honours
5 22-06-2007 Pärnu Int. Documentary and Anthropology FF


Prize for the best film on survival of indigenous people Birgitte Sperber Birgitte Sperber
En forening i modvind The North Korean Friendship Society 4 18-11-2007 CPH:DOX GuldDok årets debut / GuldDok Debut Prize Dreyer, Christoffer Cosmos Film Doc
En sort streg om øjet The Black Lines 4 28-10-2007 Femmina Internasjonale Filmfestival (N) Bedste kortfilm / Best Short Film Magid, Camilla Camilla Magid & The Danish Film Institute's Film Workshop
Gasolin' Gasolin' 1 26-02-2007 Bodil Fest (DK) Bedste dokumentarfilm / Best Documentary Østergaard, Anders Høgsbro Cosmo Film Doc
Ghosts of Cité Soleil Ghosts of Cité Soleil 1 08-04-2007 Chicago International Documentary Festival Den Internationale Presses pris / International Press Award Leth, Asger Nordisk Film
Hønsenes have The Chicken Garden 1 28-10-2007 Chicago Int. Children's Film Festival Børnejuryens 1. pris / 1st Prize Children's Jury Hodell, Laila & Olsen, Bertel Torne Frejas Børn
Ibrahim Ibrahim 3 08-07-2007 Zanzibar Int. Film Festival SIGNIS juryens pris / SIGNIS Jury Award Parwani, Manyar I. Zentropa
Inden for mine øjne My Eyes 1 01-04-2007 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF Bedste korte dokumentarfilm / Best Documentary Short Film Mo, Erlend E. Magic Hour Films
Inden for mine øjne My Eyes 1 17-06-2007 SilverDocs AFI/Discovery Channel Documentary Festival Cinematic Vision kortfilmpris / Cinematic Vision Short Award Mo, Erlend E. Magic Hour Films
Krig og kager War and Peas 1 04-02-2007 Seattle Children's Film Festival Publikumspris / Audience Prize Hastrup, Jannik Dansk Tegnefilm 2
Lille mand Little Man 4 11-06-2007 Hamburg International Kurz Film Festival Børnejuryens Friese Award / Children's Jury Friese Award Tønnesen, Esben Enclave Film
Lille mand Little Man 4 21-07-2007 Giffoni Film Festival Bedste kortfilm, Sølv Gryphon / Best Short Film, Silver Gryphon Tønnesen, Esben Enclave Film
Lille mand Little Man 4 28-10-2007 Chicago Int. Children's Film Festival 1. pris, kortfilm live action / 1st Prize, Short Film Live Action Tønnesen, Esben Enclave Film
Liv Twinkle Twinkle Little Star 3 05-02-2007 Robert Fest (DK) Bedste lange fiktion/animation / Best Long Fiction/Animation Faisst, Heidi Maria Nimbus
Lyd på liv Sound on Life 1 05-02-2007 Robert Fest (DK) Bedste korte dokumentarfilm / Best Short Documentary Forbert Petersen, Katia & Haahr Andersen, Iben Sfinx Film/TV
Menneskenes land - Min film om Grønland The Land of Human Beings – My Film about Greenland 1 05-02-2007 Robert Fest (DK) Bedste lange dokumentarfilm / Best Long Documentary Film Wivel, Anne Regitze Barok Film
Nice To Meet You Nice To Meet You 4 09-03-2007 Salaam DK Salaam prisen / The Salaam Award Ahmad, Fenar Final Cut Productions
Partus Partus 4 05-02-2007 Robert Fest (DK) Bedste korte fiktionsfilm / Best Short Fiction Film Munch-Fals, Mikkel Zentropa
Partus Partus 4 12-08-2007 Rhode Island Film Festival 2. pris bedste skuespillerinde / 2nd Prize Best Actress – Bodil Jørgensen

Munch-Fals, Mikkel Zentropa
Partus Partus 4 01-11-2007 London International Film Festival Sølv Hugo for bedste kortfilm / Silver Hugo for Best Narrative Short Munch-Fals, Mikkel Zentropa
På vej til Paradis On the Way to Paradise 1 01-09-2007 Odense Film Festival Bedste danske dokumentarfilm / Best Danish documentary Helminen, Suvi Andrea Magic Hour Films
Slobodan Milosevic - præsident under anklage Milosevic on Trial 1 29-06-2007 Sunny Side of the Doc EBU Golden Link Award Christoffersen, Michael Team Productions
Someone like you Someone Like You 1 01-09-2007 Odense Film Festival Grand Prix for bedste danske film / Grand Prix for Best Danish Film Møller, Nanna Frank Barok Film
Sophie Sophie 3 22-04-2007 Dresden Film Festival ARTE kortfilmpris / ARTE Short Film Award Stærmose, Birgitte Nimbus
The Monastery The Monastery 1 15-04-2007 Durham, Full Frame Charles E. Guggenheim talentpris / Charles E. Guggenheim Emerging Artist Grønkjær, Pernille Rose Tju-Bang Film
The Monastery The Monastery 1 20-05-2007 Warsawa, Planete Doc Review The Kino magazine Award Grønkjær, Pernille Rose Tju-Bang Film
The Monastery The Monastery 1 01-04-2007 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF Hædrende omtale / Honorable Mention Grønkjær, Pernille Rose Tju-Bang Film
The Monastery The Monastery 1 15-04-2007 Durham, Full Frame Grand Jury Award Grønkjær, Pernille Rose Tju-Bang Film
The Monastery The Monastery 1 26-08-2007 Edinburgh International Film Festival Juryens hædrende omtale / Jury's Special Mention Grønkjær, Pernille Rose Tju-Bang Film
The Monastery The Monastery 1 08-04-2007 Chicago International Documentary Festival Grand Prix Grønkjær, Pernille Rose Tju-Bang Film
The Monastery The Monastery 1 20-05-2007 Warsawa, Planete Doc Review Millenium Award for bedste film / Millenium Award for Best Film Grønkjær, Pernille Rose Tju-Bang Film
The Monastery The Monastery 1 28-10-2007 Aarhus Filmfestival Bedste dokumentarfilm / Best Documentary Film Grønkjær, Pernille Rose Tju-Bang Film
The Monastery The Monastery 1 24-06-2007 Sydney Film Festival FIPRESCI Award for bedste dokumentarfilm / FIPRESCI Award for best documentary Grønkjær, Pernille Rose Tju-Bang Film
The Monastery The Monastery 1 05-06-2007 Leuven Short Film Festival Docville Documentary Festival Canvas Price Grønkjær, Pernille Rose Tju-Bang Film
Vesterbro Vesterbro 1 18-11-2007 CPH:DOX Hædrende omtale / Special Mention Noer, Michael Copenhagen Bombay
Voice Over Voice Voice Over Voice 4 23-11-2007 17 Semana De Cine Experimental de Madrid Bedste fotografering / Best Photography Choi Jensen, Malene Pausefilm
Vores lykkes fjender Enemies of Happiness 1 28-01-2007 Sundance Film Festival World Cinema Jury Prize: Documentary Mulvad, Eva Bastard Film
Vores lykkes fjender Enemies of Happiness 1 08-03-2007 One World Human Rights Film Festival Hædrende omtale / Special Mention Mulvad, Eva Bastard Film
Vores lykkes fjender Enemies of Happiness 1 30-03-2007 New York Human Rights Watch Film Festival Nestor Almendros Prize Mulvad, Eva Bastard Film
Vores lykkes fjender Enemies of Happiness 1 01-04-2007 Créteil, Festival Films De Femmes Gymnasieelevernes jury: bedste lange dokumentar / High School Jury: Best Long Documentary Mulvad, Eva Bastard Film
Vores lykkes fjender Enemies of Happiness 1 08-06-2007 London, One World Media Awards International Premier Award Mulvad, Eva Bastard Film
Vores lykkes fjender Enemies of Happiness 1 17-06-2007 SilverDocs AFI/Discovery Channel Documentary Festival Hædrende omtale / Special Mention Mulvad, Eva Bastard Film
Ynglinge First Flush 4 11-03-2007 Tampere Film Festival Bedste fiction / Best Fiction Munch-Fals, Mikkel Nimbus
Ynglinge First Flush 4 29-07-2007 Expresion En Corto International Film Festival Bedste korte video fiktion / Best Short Fiction Video Munch-Fals, Mikkel Nimbus

 

* Subsidy system (third column) can entail several types of subsidies given at the DFI: Consultant scheme indicated by the numeral "1", the 60-40 scheme by "2", a New Danish Screen subsidy by "3", and a DFI Film Workshop subsidy by "4", not supported by DFI "5".

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412