Priser 2010 / Awards 2010

Seneste internationale priser og nomineringer til danske film. Prisoversigter for tidligere år.
Latest international awards and honours for Danish films. Awards overviews for previous years.

DATE FILM DIRECTOR FESTIVAL CITY / COUNTRY AWARD
14 Dec Hævnen / In a Better World Susanne Bier Golden Globes Los Angeles / USA Best Foreign Language Film Nomination
11 Dec Tankograd / Tank City Boris Bertram Moscow ArtDocFest Moscow / Russia Best Full Lenght Documentary
11 Dec Træneren / The Coach Lars Kristian Mikkelsen Leuven Short FF Leuven / Belgium Best European Film
10 Dec Hævnen / In a Better World Susanne Bier Thessaloniki  Int FF Thessaloniki / Greece  Creative Excellence Award
05 Dec Ønskebørn / Out of Love Birgitte Stærmose Plus Camerimage Festival Toruń / Poland Special Mention
03 Dec Hævnen / In a Better World Susanne Bier Int FF of India Goa / India Silver Peacock Award for Best Director
03 Dec Hævnen / In a Better World Susanne Bier Tallinn Black Nights FF Tallinn / Estonia Best Actor Award (Mikael Persbrandt)
30 Nov Into Eternity Michael Madsen International environmental film festival Paris / France Grand Prix du Festival
28 Nov Hold om mig / Hold Me Tight Kaspar Munk Tallinn Black Nights FF Tallinn / Estonia Best Youth Film
26 Nov Ønskebørn / Out of Love Birgitte Stærmose Stockholm FF Stockholm / Sweden Best Short Film
26 Nov Megaheavy / Megaheavy Fenar Ahmad Stockholm FF Stockholm / Sweden Special Mention
24 Nov Armadillo / Armadillo Janus Metz International Film Documentary Amsterdam Amsterdam / Holland Nominated for DocU Award
21 Nov Zoomerne / Zoomers Christian E. Christiansen Internationales Kinderfilmfestival Wien / Austria Best Film
21 Nov Hold om mig / Hold Me Tight Kaspar Munk Mannheim-Heidelberg Int FF Mannheim-Heidelberg / Germany Ecumenical Film Prize
21 Nov Hold om mig / Hold Me Tight Kaspar Munk Mannheim-Heidelberg Int FF Mannheim-Heidelberg / Germany Audience Award
21 Nov Superbror / Super Brother Birger Larsen Oulu International Children's and Youth Film Festival Oulu / Finland CIFEJ Award
13 Nov Hævnen / In a Better World Susanne Bier Seville European FF Seville / Spain Best Script (Susanne Bier & Anders Thomas Jensen)
13 Nov Hævnen / In a Better World Susanne Bier Seville European FF Seville / Spain Best Direction
10 Nov Goddag mit navn er Lesbisk Minna Gross, Iben Haahr Andersen Image+Nation FF Montreal / Canada Audience Award
08 Nov Superbror / Super Brother Birger Larsen Nordische Filmtage Lübeck / Germany Special Mention
06 Nov Alberts vinter / Albert's Winter Andreas Koefoed Roshd International Film Festival
Roshd / Iran Special jury Award
05 Nov Global Alarm Svend Ploug Johansen Colorado Environmental FF Golden / USA Spirit of Activism Award
05 Nov Hold om mig / Hold Me Tight Kaspar Munk Rome Int FF Rome / Italy Marc'Aurelio Award for Emerging New Talents
05 Nov Hævnen / In a Better World Susanne Bier Rome Int FF Rome / Italy Marc'Aurelio Audience Award for Best Film
05 Nov Hævnen / In a Better World Susanne Bier Rome Int FF Rome / Italy Marc'Aurelio Grand Jury Award for Best Film
04 Nov  Beast / Beast Lars p. Arendt Abitibi-Témiscamingue Rouyn-Noranda / Canada Télébec Prize for Best Short Film
04 Nov Rosa Morena / Rosa Morena Carlos Oliveira São Paulo Int FF São Paulo / Brazil Prêmio Itamaraty (Brazilian Ministry of Foreign Affairs award)
30 Oct Broderskab / Broderskab Nicolo Donato Molodist Int FF Kiev / Ukraine Sunny Bunny Jury's Best Film
30 Oct En familie / A Family Pernille Fischer Christensen Valladolid Int FF Valladolid / Spain Best Actor Award (Jesper Christensen)
28 Oct R / R Michael Noer, Tobias Lindholm Mumbai Int FF Mumbai / India Jury Grand Prize
27 Oct Armadillo / Armadillo Janus Metz European Film Academy Berlin / Germany Nominated for Prix Arte
27 Oct Armadillo / Armadillo Janus Metz 2in1 Int FF Moscow / Russia Best Cinematography
27 Oct Armadillo / Armadillo Janus Metz 2in1 Int FF Moscow / Russia Best Sound
27 Oct Armadillo / Armadillo Janus Metz BFI London Film Festival London / UK Grierson Award for Best Documentary
23 Oct Berik / Berik Daniel Joseph Borgman Flanders Int FF Ghent / Belgium Best European Short Film (qualifying film for EFA nomination)
20 Oct Submarino / Submarino Thomas Vinterberg Nordic Council the Nordic countries Nordic Council Film Prize
11 Oct To venner Paw Charlie Ravn Hamptons Int FF New York / USA Student Award
08 Oct Oldboys  /  Oldboys Nikolaj Steen Filmfest Hamburg Hamburg / Germany Audience Award
03 Oct Armadillo / Armadillo Janus Metz Calgary Film Festival Calgary / Canada Best Documentary Feature
03 Oct Armadillo / Armadillo Janus Metz Zurich FF Zurich / Switzerland Golden Eye
03 Oct Tankograd / Tank City Boris B. Bertram Camden International Film Festival Camden / USA 1st Prize
03 Oct Zoomerne / Zoomers Christian E. Christiansen Chemnitz Schlingel Children's FF Chemnitz / Germany European Children´s Film Prize
29 Sep Into Eternity / Into Eternity Michael Madsen Nordic Panorama Bergen / Norway Best Nordic Documentary
27 Sep Beast / Beast Lars p. Arendt New York City Short FF New York / USA Best of Fest
25 Sep Smukke mennesker / Nothing's All Bad Mikkel Munch-Fals San Sebastian Int Film Festival San Sebastian / Spain Special Mention
17 Sep Submarino / Submarino Thomas Vinterberg Film by the Sea Vlissingen / Netherlands Dioraphte Film and Literature Award
16 Sep Turen går til Mars / Bringing Life to Space Jakob Gottschau, Øjvind Hesselage TechFilm Prague / Czech Republic Best Foreign Film (Czech Technical Univ.)
12 Sep  Min bedste fjende / My Good Enemy Oliver Ussing 33rd Int. Children's FF Frankfurt / Germany FICC Award (Féd. Int. Des Ciné-Clubs)
12 Sep  Min bedste fjende / My Good Enemy Oliver Ussing 33rd Int. Children's FF Frankfurt / Germany CIFEJ Award
09 Sep Æblet & Ormen / The Apple & The Worm Anders Morgenthaler Nueva Mirada, Int Children & Youth FF Buenos Aires / Argentina Best Feature Film (Signis Argentina Award)
27 Aug Superbror / Super Brother Birger Larsen 18th Kinder FF Tokyo / Japan Audience Award
26 Aug Submarino / Submarino Thomas Vinterberg Norwegian International FF Haugesund / Norway Critics' Award
08 Aug Alberts vinter / Albert's Winther Andreas Koefoed Dokufest Prizren / Kosova Best Int’l Short Documentary
08 Aug Into Eternity Michael Madsen Dokufest Prizren / Kosova Green Docs Special Mention
01 Aug Ønskebørn / Out of Love Birgitte Stærmose Melbourne Int. Film Festival Melbourne / Australia Special Mention
30 Jul Eastern Army Phillip Th. Pedersen Action On Film Festival Los Angeles / USA Best Costumes (Sara Paludan Battrup)
30 Jul Eastern Army Phillip Th. Pedersen Action On Film Festival Los Angeles / USA Best Breakout Action Star (David Sakurai)
28 Jul The Carousel Anders Bødker Fantasia Int. Film Festival Montreal / Canada Short Film Award Gold
28 Jul Ved Verdens ende / At the End of the World Tomas Villum Jensen Fantasia Int. Film Festival Montreal / Canada Audience Award Silver
27 Jul De fantastiske 3 / The Fantastic 3 Esben Tønnesen Giffoni Experience Giffoni / Italien Best Short Film for 6-9 years
25 Jul Kalasha Medicine Brigitte Glavind Sperber Pärnu Int. Documentary and Anthropology Film Festival Pärnu / Finland Best Scientific Documentation
11 Jul Valhalla Rising / Valhalla Rising Nicolas Winding Refn Neuchâtel Int. Fantastic Film Festival Neuchâtel / Switzerland   Titra Film Award (Audience Award)
10 Jul Oldboys / Oldboys Nikolaj Steen Karlovy Vary Int. Film Festival Karlovy Vary / Chech Republic Audience Award
03 Jul Valhalla Rising / Valhalla Rising Nicolas Winding Refn Munich International Film Festival Munich / Germany Cine Merit Award (Mads Mikkelsen)
27 Jun Turen går til Mars / Bringing Life to Space (first episode) Jakob Gottschau, Øjvind Hesselage Rhodos Ecofilms Rhodos / Greece 1st Prize Best Short
26 Jun En familie / A Family Pernille Fischer Christensen Los Angeles Film Festival Los Angeles / USA The Narrative Award
26 Jun Megaheavy / Megaheavy Fenar Ahmad Art Film Fest IFF Trenčianske Teplice Trenčín / Slovak Republic Special Mention
17 Jun Turen går til Mars / Bringing Life to Space Jakob Gottschau, Øjvind Hesselage Int. Fest. of Environmental Film/Video Goiás / Brazil Best Series
16 Jun En forelskelse / Awakening Christian Tafdrup Outtakes Wellington, Auckland / New Zealand Best Short Film (Audience Award)
13 Jun Velsignelsen / The Blessing Heidi Maria Faisst Femina Rio de Janeiro / Brazil Special Prize of the Jury
13 Jun En familie / A Family Pernille Fischer Christensen Festroia Setúbal / Portugal Best Cinematography (Jakob Ihre)
13 Jun En familie / A Family Pernille Fischer Christensen Festroia Setúbal / Portugal SIGNIS Award
13 Jun Submarino Thomas Vinterberg Festroia Setúbal / Portugal Audience Award
12 Jun Lars og Peter Daniel Borgman Huesca Film Festival Huesca / Spain Youth Jury's Award
05 Jun Karla og Jonas / Karla and Jonas Charlotte Sachs Bostrup     Film Festival Zlín         Zlín / Czech Republic The Don Quixote Award
05 Jun Storm Giocomo Campeotto Film Festival Zlín Zlín / Czech Republic The Golden Apple - Best Feature Film
05 Jun R                    Michael Noer & Tobias Lindholm Transilvania Int. Film Festival Bucharest / Romania Best Cinematography Award (Magnus Nordenhof Jønck)
31 May Alberts vinter / Albert's Winther Andreas Koefoed AsterFest Strumica / Macedonia The Golden Projector (Best Documentary) 
20 May Armadillo / Armadillo Janus Metz Cannes Film Festival Cannes /France Nominated for Camera D'Or
20 May Armadillo / Armadillo Janus Metz Semaine de la Critique Cannes / France Grand Prix de la Semaine de la Critique
20 May Berik Daniel Joseph Borgman Semaine de la Critique Cannes / France Grand Prix Canal+
09 May Valhalla Rising / Valhalla Rising Nicolas Winding Refn Bilbao FANT Festival de Cine Fantastico Bilbao / Spain Best Film
02 May Broderskab / Broderskab Nicolo Donato Miami Gay and Lesbian Film Festival Miami / USA Special Jury Award for Outstanding Achievement
26 Apr

Ønskebørn / Out of Love

Birgitte Stærmose Brive Short Film Festival Brive / France Youth Jury's Award
21 Apr Into Eternity Michael Madsen Visons du Réel Nyon / Switzerland Grand Prix
18 Apr Fri os fra det onde / Deliver Us from Evil Ole Bornedal Festival Int. Du Film Policier de Liege Liege / Belgium Grand Prix
18 Apr Fri os fra det onde / Deliver Us from Evil Ole Bornedal Festival Int. Du Film Policier de Liege Liege / Belgium Best Script
18 Apr Fri os fra det onde / Deliver Us from Evil Ole Bornedal Festival Int. Du Film Policier de Liege Liege / Belgium Best Male Actor (Jens Andersen)
18 Apr Fri os fra det onde / Deliver Us from Evil Ole Bornedal Festival Int. Du Film Policier de Liege Liege / Belgium Youth Jury's Award
11 Apr Applaus /Applause Martin Zandvliet Nashville Film Festival Nashville / USA Best Actress (Paprika Steen)
30 Mar Beast / Beast Lars p. Arendt Cleveland Int FF Cleveland / USA Best Women's Short Film Award
28 Mar Fri os fra det onde / Deliver Us from Evil Ole Bornedal Mamers en Mars FF Paris / France Young People's Jury Award
21 Mar Applaus /Applause Martin Zandvliet Rouen, Fest. du Cinema Nordique Rouen / France 2e Souffle
21 Mar Alberts vinter / Albert's Winther Andreas Koefoed Go Short Festival Nijmegen / Netherlands Best Student Film
20 Mar Superbror / Super Brother Birger Larsen BUFF Malmö / Sweden Sydsvenskans & BUFF Award
20 Mar Musen / The Mouse Pil Maria Gunnarsson BUFF Malmö / Sweden Skåne Short Film Award
14 Mar Opfindelsen af Dr. Nakamats / The Invention of Dr. Nakamats Kaspar Astrup Schröder Thessaloniki Int. FF Thessaloniki / Greece Honorary Award (Dr. Nakamats)
14 Mar Skynd dig hjem / Hurry Home Laurits Munch-Petersen European Independent FF Paris / France Audience Award
14 Mar Ses / See You Jesper Waldvogel New York Int. Children’s FF New York / USA Grand Prize Short Film
14 Mar Ses / See You Jesper Waldvogel New York Int. Children’s FF New York / USA Audience Award, ages 12-18
11 Mar Disco Ormene / Sunshine Barry & the Disco Worms Thomas Borch Nielsen Cairo Int. Children's FF Cairo / Egypt Second Best Film
09 Mar Hvordan de danser / How They Dance Jesper Ravn Minimalen Kortfilmfestival Trondheim / Norway Best Nordic Documentary
09 Mar Burma VJ Anders Østergaard Paris Human Rights Film Festival Paris / France Grand Prix
07 Mar Burma VJ Anders Østergaard International Forum on Human Rights Geneve / Switzerland Youth Jury Award
07 Mar Burma VJ Anders Østergaard International Forum on Human Rights Geneve / Switzerland Grand Prix
07 Mar Applaus /Applause Martin Zandvliet San Jose Cinequest Film Festival San Jose / USA Maverick Spirit Award
07 Mar Flugten / The Escape Kathrine Windfeld San Jose Cinequest Film Festival San Jose / USA The Global Landscape Award
07 Mar Fri os fra det onde / Deliver Us from Evil Ole Bornedal Fantasporto Porto / Portugal Special Prize of the Jury
07 Mar Valhalla Rising Nicolas Winding Refn Fantasporto Porto / Portugal Special Mention
07 Mar Burma VJ Anders Østergaard Academy Awards Los Angeles / USA Oscar Nominee Best Documentary
07 Mar The New Tenants Joachim Back Academy Awards Los Angeles / USA Oscar for Live Action Short Film
21 Feb Max pinlig / Max Embarrassing Lotte Svendsen Antwerpen European Youth FF Antwerpen / Belgium Best Film
21 Feb En familie / A Family Pernille Fischer Christensen Berlin Film Festival Berlin / Germany FIPRESCI Award
20 Feb Ønskebørn / Out of Love Birgitte Stærmose Berlin Film Festival Berlin / Germany Special Mention
09 Feb Burma VJ Anders Østergaard Mumbai Int. FF Documentary, Short and Animation Films Mumbai / India Best Documentary
08 Feb R Michael Noer & Tobias Lindholm Göteborg Int. Film Festival Göteborg / Sweden Best Nordic Film
08 Feb R Michael Noe & Tobias Lindholm Göteborg Int. Film Festival Göteborg / Sweden FIPRESCI Award
02 Feb Gud, lugt og hende / God, Smell and Her Karin Westerlund Göteborg Int. Film Festival Göteborg / Sweden Mai Zetterling Grant
07 Feb Ønskebørn / Out of Love Birgitte Stærmose Rotterdam Int. Film Festival Rotterdam / Netherlands Nominee European Film Awards
31 Jan Cathrine Mads Matthiesen Angers Premiers Plans Paris / France Special Mention
31 Jan Det røde kapel / The Red Chapel Mads Brügger Sundance Film Festival Park City Utah / USA World Cinema Jury Prize
14 Jan Applaus / Applause Martin Zandvliet Pune Int. Film Festival Pune / India Best Actress (Paprika Steen)

 

 

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412