Sundance / priser og deltagelse

Sundance / awards and participation

festival.sundance.org

Kommentarer eller spørgsmål: / Comments or queries: andersbj@dfi.dk.
Sidst opdateret: / latest update: 13.12.2016.

PRISER OG DELTAGELSE / AWARDS AND PARTICIPATION
År / Year Titel / Title Instruktør / Director Produktion / Production Program/ Program Pris / Award
Feature Film Programme
2016  Under sandet / Land of Mines  Martin Zandvliet  Nordisk Film Production  Spotlight Program   
2012  10 timer til paradis / Teddy Bear  Mads Matthiesen  SF Film Production  World Cinema Dramatic Competition World Cinema Directing Award: Dramatic 
2011  Hævnen / In a Better World  Susanne Bier  Zentropa  Spotlight   
2008  Kærlighed på film / Just Another Love Story  Ole Bornedal  Thura Film  World Cinema Dramatic Competition  
2007  Offscreen  Christoffer Boe  Alphaville Pictures Copenhagen  Frontier   
2006  Adams æbler / Adam's Apples  Anders Thomas Jensen  M&M Productions  Spectrum   
2006  Allegro  Christoffer Boe  Alphaville Pictures Copenhagen  World Cinema Dramatic Competition   
2005  Brødre / Brothers  Susanne Bier  Zentropa  World Cinema Dramatic Competition  World Cinema Audience Award: Dramatic 
2005  Dear Wendy Thomas Vinterberg  Nimbus-Zentropa  Premieres Program   
2004  Dogville  Lars von Trier  Zentropa  Special Screening   
2003  Elsker dig for evigt / Open Hearts  Susanne Bier  Zentropa  Feature Film Program   
2003  Fear X  Nicolas Winding Refn  NWR  Feature Film Program   
2003  It's All About Love  Thomas Vinterberg  Nimbus Film  Premieres Program   
1999  Lysets hjerte / Heart of Light  Jacob Grønlykke  ASA Film Production  Feature Film Program   
1994  Nattevagten / Night Watch  Ole Bornedal  Thura Film  Premieres Program   
Documentary Programme
2017  De sidste mænd i Aleppo / Last Men in Aleppo  Feras Fayyad  Larm Film, AMC  World Cinema Documentary Competition  World Cinema Grand Jury Prize: Documentary 
2015  The Visit  Michael Madsen  Magic Hour Film  World Cinema Documentary Competition 
2014  Sepideh – Drømmen om stjernerne / Sepideh Berit Madsen  Raditor Film  World Cinema Documentary Competition  
2012  Ambassadøren / The Ambassador  Mads Brügger  Zentropa  World Cinema Documentary Competition
 
2012  1/2 revolution / 1/2 Revolution  Omar Shargawi, Karim El Hakim  Globus  World Cinema Documentary Competition
 
2012  Putins kys / Putin's Kiss  Lise Birk Pedersen  Monday Reporter, Made in Copenhagen  World Cinema Documentary Competition  World Cinema Cinematography Award: Documentary (Lars Skree) 
2010  Det røde kapel / The Red Chapel  Mads Brügger  Zentropa, RamBUK  World Cinema Documentary Competition World Cinema Jury Prize: Documentary 
2009  Burma VJ – Reporter i et lukket land / Burna VJ – Reporting From a Closed Country  Anders Høgsbro Østergaard  Magic Hour Film  World Cinema Documentary Competition
World Cinema Documentary Editing Award (Janus Billeskov Jansen, Thomas Papapetros) 
2007  Flying - Confessions of a Free Woman  Jennifer Fox  Easy Film  Spectrum   
2007  Vores lykkes fjender / Enemies of Happiness  Eva Mulvad  Bastard Film World Cinema Documentary Competition World Cinema Jury Prize: Documentary 
2007  The Monastery  Pernille Rose Grønkjær  Tju Bang Film  World Cinema Documentary Competition  
2005  Liberace of Baghdad  Sean McAllister  Team Production  World Cinema Documentary Competition World Cinema Special Jury Prize: Documentary 
2004  De fem benspænd / The Five Obstructions  Jørgen Leth, Lars von Trier  Zentropa Real  Special Screening   
2003  De lutrede / The Purified  Jesper Jargil  Jesper Jargil Film  Documentary Program   
2003  Nye scener fra Amerika / New Scenes From America  Jørgen Leth  Sunset Productions, Bech Filim  Documentary Program   
Short Film Programme
2015  Tupilak   Jaokb Mage  Wil Film  Animated Shorts Program 
2014  To piger, en kage / 2 Girls 1 Cake  Jens Dahl  Blenkov & Schønnemann Pictures  International Narrative Shorts Films 
2011  1989 (Dengang jeg var 5 år gammel) / 1989 (When I Was 5 Years Old)  Thor Ochsner  Den Danske Filmskole  International Animated Shorts  
2008  Dennis  Mads Matthiesen  Super16, Nordisk Film, Framework Films  Dramatic Shorts 
2007  Sophie Birgitte Stærmose  Nimbus Film Production  Shorts Program 
2004  Pagten / The Pact  Heidi Maria Faisst  Den Danske Filmskole  Shorts Program 
2003  Araki - The Killing of a Japanese Photographer  Anders Morgenthaler  Den Danske Filmskole  Shorts Program 
2001  Spotless  Jessica Nilsson  Zentropa  Shorts Program 
De lutrede / The Purified 
World Cinema Documentary Competition 
World Cinema Documentary Competition 
Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412