Nordisk Film Production

Filmografi

Download som PDF / Excel
Film År Funktion Kategori
Knud Rasmussen - den store fortryller 2017 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den sidste konge 2016 Produktionsselskab U/Spillefilm
Klassefesten 3 - Dåben 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Forældre 2016 Produktionsselskab
Forældre 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Al Medina 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mennesker bliver spist 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Far til fires vilde ferie 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Afvej 2015 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Under sandet 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Eliten 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kartellet 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kapgang 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Når dyrene drømmer 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Lev stærkt 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Spies og Glistrup 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hokus Pokus Alfons Åberg 2013 Produktionsselskab U/Spillefilm
Wanker 2012 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Hvem brænder børnene i helvede? 2011 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Tro, Håb og Sex 2011 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Mennesker i solen 2011 Produktionsselskab U/Spillefilm
Pusling 2008 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Comeback 2008 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Linas hemmelige bog 2007 Produktionsselskab U/Spillefilm
Der er ingen ende på Vejle 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Mig & Che 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Noget for noget 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Som en familie 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Paragraf 15 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Knus 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Fluerne på væggen 2005 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Ghosts of Cité Soleil 2005 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Percy, Buffalo Bill og jeg 2005 Produktionsselskab U/Spillefilm
Lykkevej 2003 Produktionsselskab DK/Spillefilm
En som Hodder 2003 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Reconstruction 2003 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Bjergkuller 2002 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Begravelsen 2002 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
At kende sandheden 2002 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Tsatsiki - Venner for altid 2001 Produktionsselskab U/Spillefilm
Kikser 2000 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Hånden på hjertet 2000 Produktionsselskab U/Spillefilm
Carmen & Babyface 1995 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sort høst 1993 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Landsbyen 1991 Produktionsselskab Tv-serie
Vis alle

Priser og nomineringer

Download som PDF / Excel
Pris Premiereår Festivaler Film
Bedste Film 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Most Disturbing Movie 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Warsteiner Audience Award:
Martin Pieter Zandvliet
2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Grand Prix:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Young Jury Award:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Danske Film 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste mandlige hovedrolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste Mandlige Birolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Årets Danske Spillefilm:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Instruktør:
Martin Pieter Zandvliet
2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Manuskript 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets fotografering:
Camilla Hjelm Knudsen
2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Bedste Klipper 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
SIGNIS Jury Award:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Best Actor:
Louis Hofmann
2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Ecumenical Jury Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
FIPRESCI Pris 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Adolph Zukor Prize [Grand Prize of the Jury] 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Student Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Best Cinematography:
Camilla Hjelm Knudsen
2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Make-up:
Barbara Kreuzer
2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Costume Design:
Stefanie Bieker
2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Silver Mèliés 2016 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2016 Forældre
Bedste skuespiller:
Søren Malling
2016 Valetta Film Festival 2016 Forældre
Best Actor:
Roland Møller
Louis Hofmann
2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Publikumspris 2015 Gijon International Film Festival 2015 Under sandet
Costume Design 2014 Chicago International Film Festival 2014 Kapgang
Best Director:
Jonas Alexander Arnby
2014 Athens International Film Festival 2014 Når dyrene drømmer
Top prisen for bedste Kortfilm 2011 Kiev Molodist Int. Film Festival 2011 Tro, Håb og Sex
Special Mention 2011 Brest, Festival Européen du Film Court 2011 Tro, Håb og Sex
DGA Award 2008 Distributørvisning DGA Awards - Directors Guild of America 2008 Ghosts of Cité Soleil
Hædrende Omtale 2008 Oslo EuroDoc Film Festival 2008 Ghosts of Cité Soleil
Outstanding Achievement in Production 2008 Cinema Eye Honors 2008 Ghosts of Cité Soleil
Bedste Kortfilm 2008 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2008 Pusling
Bedste Kort Fiktionsfilm 2008 Victoria Film Festival 2008 Pusling
2. Bedste Film 2008 Giffoni Film Festival 2008 Pusling
Den Internationale Presses Pris:
Asger Leth
2007 Chicago International Documentary Festival 2007 Ghosts of Cité Soleil
Bedste Klipper 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Fluerne på væggen
Bedste Kvindelige Skuespillere:
Trine Dyrholm
2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Fluerne på væggen
Bedste kvindelige skuespiller:
Birthe Neumann
2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Lykkevej
Bedste kvindelige skuespiller:
Birthe Neumann
2004 Danske Filmkritikere bodil 2004 Lykkevej
Bedste Kvindelige Birolle:
Ditte Gråbøl
2004 Danske Filmkritikere bodil 2004 Lykkevej
Børnejuryens 1. Pris 2004 Würzburg International Film Weekend 2004 En som Hodder
Special Prize of The Jury:
Frederik Johansen
2004 Sochi International Children & Youth Film Festival 2004 En som Hodder
Special Pris 2004 Sochi International Children & Youth Film Festival 2004 En som Hodder
Bedste børnefilm 2004 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2004 En som Hodder
Bedste Lyd 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Reconstruction
Bedste Klipper 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Reconstruction
Bedste Film 2004 Sofia International Film Festival 2004 Reconstruction
Publikumspris - bedste internationale film 2004 Istanbul Int. Film Festival 2004 Reconstruction
FIPRESCI Pris 2004 Montevideo International Film Festival of Uruguay 2004 Reconstruction
Bedste Instruktør:
Christoffer Boe
2004 Transilvania International Film Festival 2004 Reconstruction
Bedste skuespiller:
Nikolaj Lie Kaas
2004 Manila Cinemanila International Film Festival 2004 Reconstruction
3rd Best in Competition:
Manuel Alberto Claro
2004 Torun, Camerimage 2004 Reconstruction
Special Prize of The Jury:
Nils Malmros
2003 Sochi International Film Festival 2003 At kende sandheden
Bedste skuespiller:
Birthe Neumann
2003 Sevilla Cinema and Sport Film Festival 2003 Lykkevej
FICC Jury - The Don Quijote Prize:
Henrik Ruben Genz
2003 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2003 En som Hodder
Grand Prix - Poznan Golden Goats for the best film:
Henrik Ruben Genz
2003 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2003 En som Hodder
Poznan Silver Goats for the original screenplay:
Bo hr. Hansen
2003 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2003 En som Hodder
Grand Prix for Bedste Film:
Henrik Ruben Genz
2003 BUSTER 2003 En som Hodder
Voksenjuryens 1. Pris, Spillefilm 2003 Chicago Int. Children's Film Festival 2003 En som Hodder
Satyajit Ray Award 2003 London Film Festival 2003 En som Hodder
Prix de la jeunes:
Christoffer Boe
2003 Semaine de la Critique, Cannes 2003 Reconstruction
Camera d'or:
Christoffer Boe
2003 Semaine de la Critique, Cannes 2003 Reconstruction
FIPRESCI Årets Bedste Nye Instruktør:
Christoffer Boe
2003 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2003 Reconstruction
Amanda Årets Nordiske Debut:
Christoffer Boe
2003 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2003 Reconstruction
Camera d'Or 2003 Cannes, Quinzaine des Réalisateurs 2003 Reconstruction
Ungdomsjuryens pris for bedste spillefilm 2003 Cannes, Quinzaine des Réalisateurs 2003 Reconstruction
FIPRESCI Årets Bedste Nye Instruktør:
Christoffer Boe
2003 San Sebastian International Film Festival 2003 Reconstruction
Bedste Fotografering:
Manuel Alberto Claro
2003 Chicago International Film Festival 2003 Reconstruction
Vis alle

Registrering af festivaldeltagelse og priser

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412