Nimbus Film

Nimbus Film blev etableret i 1993 af producenterne Birgitte Hald og Bo Ehrhardt. Selskabet har siden oprettelsen stået for publikumsappellerende kvalitetsfilm ofte skabt i tæt samarbejde med filmenes instruktører. Nimbus stod bag to af de fire oprindelige Dogme 95 film, Thomas Vinterbergs "Festen" (1998) og Søren Kragh-Jakobsens "Mifunes sidste sang" (1999).

Samarbejdet med Vinterberg, der i en periode indebar medejerskab i Nimbus, begyndte i 1994 med kortfilmen "Drengen der gik baglæns" og fortsatte med "De største helte" (1996), den internationale satsning "It's All About Love" (2002), "En mand vender hjem" (2007) og "Submarino" (2010).

Ole Christian Madsen er en anden instruktør, der har haft et langt samarbejde med Nimbus Film omkring "Pizza King" (1999), Dogme filmen "En kærlighedshistorie" (2001), "Nordkraft" (2005), den Oscarnominerede "Super Classico" (2011) samt ikke mindst storproduktionen om modstandskampen under besættelsen "Flammen og Citronen" (2008).

Nimbus Films omfattende spillefilmsproduktion tæller derudover blandt andet Nikolaj Arcels "Kongekabale" (2004), Dagur Kari "Voksne mennesker" (2005), Pernille Fischer Christensens "En Soap" (2006) samt Anders Matthesens komedie "Sorte kugler" (2009).

Udover spillefilm har Nimbus også produceret eller co-produceret kortfilm og produktioner til tv. Bl.a. har selskabet co-produceret to sæsoner af tv-serien "Broen" (2011-2013) og den første danske superheltefilm for børn "Antboy" (2013).

Filmografi

Download som PDF / Excel
Film År Funktion Kategori
Den bedste mand 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mesteren 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mesteren 2017 Produktionsselskab
Den bedste mand 2017 Produktionsselskab
Den bedste mand 2017 Produktionsselskab
Tordenskjold & Kold 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Antboy 3 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den alvorsfulde leg 2016 Produktionsselskab U/Spillefilm
Rosemarie og gartnerens hemmelighed 2016 Produktionsselskab U/Spillefilm
Virgin Mountain 2015 Produktionsselskab U/Spillefilm
Sparrows 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Steppeulven 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
I lossens time 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Antboy 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hotel 2013 Produktionsselskab U/Spillefilm
Fuglejagten 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
You & Me Forever 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Belinda Beautiful 2012 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Talenttyven 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Flugten til Hollywood 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Bora Bora 2011 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Superclásico 2011 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Nogle gange kommer vinteren om natten 2011 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Broen 1 2011 Produktionsselskab Tv-serie
Sønner af Norge 2011 Produktionsselskab U/Spillefilm
Hold om mig 2010 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Submarino 2010 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Eksperimentet 2010 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Barnerøv 2010 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Limbo 2010 Produktionsselskab U/Spillefilm
Mallorca 2009 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Flugten 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sol skin 2009 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Får 2009 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Sorte kugler 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Camping 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
De fantastiske 3 2009 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Over gaden under vandet 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Bobby 2009 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Cairo skrald 2009 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Det gode hjerte 2009 Produktionsselskab U/Spillefilm
Implosion 2009 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Flammen & Citronen 2008 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Det som ingen ved 2008 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Crazy breakdancer på Strøget 2008 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Cecilie 2007 Produktionsselskab DK/Spillefilm
En mand kommer hjem 2007 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hvid nat 2007 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Fighter 2007 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Vi der blev tilbage 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Blodsbånd 2007 Produktionsselskab U/Spillefilm
En soap 2006 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sophie 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Prag 2006 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Liv 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Afghan muscles 2006 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Blodsøstre 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Istedgade 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Ynglinge 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
The prize of the Pole 2006 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Nordkraft 2005 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Voksne mennesker 2005 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Tæl til 100 2004 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Happy now 2004 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Kongekabale 2004 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Min far er bokser 2004 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Se til venstre, der er en svensker 2003 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Skagerrak 2003 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Torremolinos 73 2003 Produktionsselskab U/Spillefilm
Tvilling 2003 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Bagland 2003 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Jailbird 2003 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Klatretøsen 2002 Produktionsselskab DK/Spillefilm
It's all about love 2002 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Habibti min elskede 2002 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Dykkerdrengen 2002 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Ikke høre, ikke se... 2002 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
En kærlighedshistorie 2001 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Meningen med Flemming 2001 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Skoda 2001 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Den gang jeg slog tiden ihjel 2001 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
D-Dag 2001 Produktionsselskab Tv-film
Max 2000 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mirakel 2000 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Udenfor 2000 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Tro, håb og Batman 2000 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Bror, min bror 1999 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Tut & Tone 1999 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Mifunes sidste sang 1999 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Pizza King 1999 Produktionsselskab DK/Spillefilm
En verdensomsejling under bordet 1999 Produktionsselskab Tv-film
Festen 1998 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Stævnemødet 1998 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Sinans bryllup 1997 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Fanny Farveløs 1997 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Chock. Liftarflickan 1997 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Blomsterfangen 1996 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
De største helte 1996 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Menneskedyret 1995 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Drengen der gik baglæns 1994 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
- kalder Katrine! 1994 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Gigolo 1993 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Vis alle

Priser og nomineringer

Download som PDF / Excel
Pris Premiereår Festivaler Film
FIPRESCI AWARD:
Runar Runarsson
2016 Göteborg International Film Festival 2016 Sparrows
Grand Prix 2016 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2016 Sparrows
Grand Prix - Juryens Hovedpris:
Runar Runarsson
Birgitte Hald
Mikkel Jersin
2016 Mamers en Mars FF 2016 Sparrows
The Golden Taiga (Bedste film):
Runar Runarsson
Birgitte Hald
Mikkel Jersin
2016 Khanty-Mansiisk, Spirit of Fire FF 2016 Sparrows
Audience Award 2016 Scope100 2016 Sparrows
Special Jury Award 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Sparrows
Best Director 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Bedste Film 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Best Feature Film 13+ 2016 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2016 Sparrows
bedste kostumer 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Kritikernes Pris 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Publikums Prisen 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Bedste Film 2015 San Sebastian International Film Festival 2015 Sparrows
1-2 Competition Main Award:
Runar Runarsson
2015 Warsaw International Film Festival 2015 Sparrows
Silver Hugo - New Directors Comp.:
Runar Runarsson
2015 Chicago International Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Film 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Manus 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Film 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste skuespiller 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Fotografering 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Pressens Pris 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Artistic Achievement Award 2015 Thessaloniki International Film Festival 2015 Sparrows
Best International Film 2014 "IN THE PALACE" - Balchik Sofia Int. Short Film Festival 2014 Belinda Beautiful
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
1. Pris, Bedste Instruktør 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Antboy
Bedste børne- og ungdomsfilm:
Kaspar Munk
2013 Danmarks Film Akademi 2013 Hold om mig
Bedste Film:
Christian Dyekjær
2013 Kristiansand International Children's Film Festival 2013 Fuglejagten
Robert, Bedste børne- og ungdomsfilm:
Kaspar Munk
Anders Toft Andersen
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 You & Me Forever
Bodil, Bedste Kvindelige Birolle:
Frederikke Dahl Hansen
2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 You & Me Forever
Bedste Kort Fiktionsfilm 2013 Krakow Film Festival 2013 Belinda Beautiful
Bedste Instruktør 2013 Latvia Open Place International Short Film Festival 2013 Belinda Beautiful
The Interfilm Church Prize:
Søren Kragh-Jacobsen
2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Bodil, Bedste Kvindelige Birolle:
Paprika Steen
2012 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2012 Superclásico
ECFA Prize of the best European film 2011 Laon - International Film Festival For Young People 2011 Hold om mig
Speciel Mention 2011 Laon - International Film Festival For Young People 2011 Hold om mig
Golden Slipper - Best Feature for Youth:
Kaspar Munk
2011 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2011 Hold om mig
Ecumenical Jury Award for Youth:
Kaspar Munk
2011 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2011 Hold om mig
Camério Award Best Feature - Youth:
Kaspar Munk
2011 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 2011 Hold om mig
Robert, Bedste børne- og ungdomsfilm:
Kaspar Munk
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Hold om mig
Bedste skuespiller:
Jakob Cedergren
2011 Jameson Dublin International Film Festival 2011 Submarino
Robert, Bedste Mandlige Birolle:
Peter Plaugborg
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Bedste Scenograf:
Torben Stig Nielsen
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Bedste Kostumier 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Bedste Originale Musik:
Kristian Selin Eidnes Andersen
Thomas Blachman
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Robert, Bedste Sang 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 Submarino
Bodil, Bedste Kvindelige Birolle:
Patricia Schumann
2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 Submarino
Bodil, special:
Tobias Lindholm
2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 Submarino
Special Pris:
Louise N. D. Friedberg
2011 Baltic Debuts Film Festival 2011 Eksperimentet
Publikumspris 2011 Tallinn Black Nights Film Festival 2011 Superclásico
The Global Landscape Award:
Kathrine Windfeld
2010 San Jose Cinequest Film Festival 2010 Flugten
Best Short Fiction 2010 Giffoni Film Festival 2010 De fantastiske 3
Marc' Aurelio - Bedste Debutant Pris 2010 Rome International Film Festival 2010 Hold om mig
Økumeniske pris 2010 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2010 Hold om mig
Publikumspris 2010 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2010 Hold om mig
Ungdomsjuryens pris for bedste spillefilm 2010 Tallinn Black Nights Film Festival 2010 Hold om mig
Publikumspris:
Thomas Vinterberg
2010 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2010 Submarino
Kritikernes Pris 2010 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2010 Submarino
Film & Literaturpris:
Thomas Vinterberg
Tobias Lindholm
2010 Vlissingen, Film by the Sea 2010 Submarino
Nordisk Råds Filmpris:
Thomas Vinterberg
Tobias Lindholm
Morten Kaufmann
2010 Nordisk Råds Filmpris Jury visning 2010 Submarino
Robert, Bedste Produktionsdesign 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Kostumier 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Lyd 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Bedste Fotografering:
Jørgen Johansson
2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flammen & Citronen
Prize of the Press 2009 Lille European Film Festival 2009 Vi der blev tilbage
Bedste Film 2009 Distributørvisning Baltic Debuts Film Festival 2009 Flugten
Open Eyes Award 2008 Rome MedFilm Festival 2008 Afghan muscles
Coopers Award for Bedste Film 2008 Sydney Flicker Short Film Festival 2008 Blodsøstre
Publikumspris 2008 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2008 En mand kommer hjem
Biografejernes anbefaling 2008 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 2008 En mand kommer hjem
Bodil, Bedste Mandlige Birolle 2008 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2008 Hvid nat
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle 2008 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2008 Hvid nat
Den Svenske Kirkes Filmpris:
Natasha Arthy
2008 Malmö, BUFF 2008 Fighter
Bedste kvindelige skuespiller 2008 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2008 Fighter
Bedste børnefilm 2008 Lübeck, Nordische Filmtage 2008 Fighter
CIFEJ Jurypris 2008 Oulu Int. Children's Film Festival 2008 Fighter
Special Mention 2008 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2008 Fighter
1st prize children's jury 2008 Chicago Int. Children's Film Festival 2008 Vi der blev tilbage
Robert, Bedste Mandlige Birolle:
David Dencik
2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 En soap
Robert, Bedste Kvindelige Hovedrolle:
Trine Dyrholm
2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 En soap
Robert, Bedste Make Up 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 En soap
Robert, Bedste Filmklipper:
Åsa Mossberg
2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 En soap
Bodil, Bedste Kvindelige Hovedrolle:
Trine Dyrholm
2007 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2007 En soap
Bodil, Bedste Danske Spillefilm:
Pernille Fischer Christensen
2007 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2007 En soap
ARTE Kurzfilmpreis:
Birgitte Stærmose
2007 Dresden Film Festival 2007 Sophie
Robert, Bedste Filmfotograf:
Jørgen Johansson
2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Prag
Robert, Bedste Lyd:
Hans Møller
2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Prag
Bodil, Bedste fotografering:
Jørgen Johansson
2007 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2007 Prag
Jury Award 2007 San Jose Cinequest Film Festival 2007 Prag
Robert, Bedste Lange Fiktion/Animation 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Liv
Best Documentary Price 2007 Los Angeles, AFI Int. Festival 2007 Afghan muscles
Bedste Europæiske kortfilm 2007 Roma Arcipelago Short Film Festival 2007 Blodsøstre
Grand Prix for Best Short Film 2007 Melbourne Film Festival 2007 Blodsøstre
Skyy Audience Award 2007 Sao Paulo Int. Short Film Festival 2007 Blodsøstre
Juryens 1. Pris 2007 Leuven Short Film Festival 2007 Blodsøstre
Bedste fiktion 2007 Tampere Film Festival 2007 Ynglinge
Bedste korte video fiktion 2007 Guanajuato International Film Festival 2007 Ynglinge
Crystal Lens Award:
Anthony Dod Mantle
2006 Bangkok International Film Festival 2006 Festen
Bedste Mandlige Birolle 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Nordkraft
Bedste Scenografi 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Nordkraft
Bedste Sminkør 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Nordkraft
Bedste Originale Sang 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Nordkraft
Bedste Lyd 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Nordkraft
Bedste Film 2006 Göteborg International Film Festival 2006 Voksne mennesker
Bedste Manus:
Dagur Kári
Rune Schjøtt
2006 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2006 Voksne mennesker
Bedste Mandlige Birolle:
Nicolas Bro
2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Voksne mennesker
Bedste Filmfotograf:
Manuel Alberto Claro
2006 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2006 Voksne mennesker
Bedste skuespiller:
Nicolas Bro
2006 Wien EU XXL Film Cabourg/France 2006 Voksne mennesker
Sølv Bjørn, Jury Grand Prix:
Pernille Fischer Christensen
2006 Berlinale 2006 En soap
Bedste debutspillefilm 2006 Berlinale 2006 En soap
Debutantprisen 2006 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2006 En soap
Bedste skuespiller:
David Dencik
2006 Transilvania International Film Festival 2006 En soap
Bedste Manus 2006 Athens International Film Festival 2006 En soap
Don Quixote Award 2006 Bratislava Art Film Festival 2006 En soap
Grand Prix Art Film: Best Actor:
David Dencik
2006 Bratislava Art Film Festival 2006 En soap
Turkish Cinema Critic's Association Award 2006 Ankara Festival on Wheels 2006 En soap
Silver Goose Award 2006 Ankara Festival on Wheels 2006 En soap
Natsværmer Pris:
Pernille Fischer Christensen
2006 Copenhagen Night Film Festival 2006 En soap
SF Nordic Talent Award 2006 Aarhus, Nordisk Panorama 2006 Liv
Speciel Mention 2006 Odense Internationale Film Festival 2006 Liv
Ungdomsjuryens pris for bedste nationale film 2006 Odense Internationale Film Festival 2006 Blodsøstre
Cifej Juryen 2005 Poznan Ale Kino! International Children's Film Festival 2005 Tæl til 100
Bedste Film 2005 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2005 Tæl til 100
Bedste Fotografering 2005 Sydney Flicker Short Film Festival 2005 Happy now
Publikumspris 2005 Beijing, International Student Film & Video Festival 2005 Happy now
Robert, Bedste Mandlige Birolle:
Søren Pilmark
2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Kongekabale
Robert, Bedste Filmfotograf:
Rasmus Videbæk
2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Kongekabale
Robert, Bedste Scenograf:
Niels Sejer
Mikkel E.G. Nielsen
2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Kongekabale
Robert, Bedste Kostumier 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Kongekabale
Robert, Bedste Instruktør:
Nikolaj Arcel
2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Kongekabale
Canvas TV distributionspris 2005 Brussels Film Festival 2005 Kongekabale
RTBF TV distributionspris 2005 Brussels Film Festival 2005 Kongekabale
CBC prisen for bedste kortfilm 2005 Halifax, ViewFinders: International FF for Youth 2005 Min far er bokser
Bedste Kvindelige Birolle 2005 Taormina International Film Festival 2005 Nordkraft
Bedste Mandlige Birolle 2005 Taormina International Film Festival 2005 Nordkraft
Iris Award for bedste film 2005 Brussels Film Festival 2005 Voksne mennesker
Bedste Film 2005 Ljubljana International Film Festival 2005 Voksne mennesker
Bedste Film 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Voksne mennesker
Bedste Manus 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Voksne mennesker
Bedste Lyd 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Voksne mennesker
Bedste musik 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Voksne mennesker
Bedste Instruktør 2005 Icelandic Film and Television Academy 2005 Voksne mennesker
Bedste Fotografering 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 It's all about love
Bedste Scenografi 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 It's all about love
Bedste Special Effects 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 It's all about love
Special Prize of The Jury 2004 Angers Premiers Plans 2004 Habibti min elskede
Bedste Film 2004 Mamers en Mars FF 2004 Se til venstre, der er en svensker
Silver Arrow, Best Romantic Duet:
Sidse Babett Knudsen
Björn Kjellman
2004 Faces of Love (Moscow) 2004 Se til venstre, der er en svensker
Speciel omtale - Sound Track 2004 Paris Film Festival 2004 Se til venstre, der er en svensker
Juryens 1. Pris:
Hans Fabian Wullenweber
2004 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2004 Tvilling
Bedste Børne- og Familiefilm 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 Bagland
Bedste kvindelige skuespiller:
Stephanie León
2004 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 2004 Bagland
2. Bedste Film, Børnejury:
Linda Krogsøe Holmberg
2004 Oulu Int. Children's Film Festival 2004 Tæl til 100
Bedste Manus:
Stefan Jaworski
Linda Krogsøe Holmberg
2004 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2004 Tæl til 100
Premier Prix de la Cinéfondation:
Frederikke Aspöck
2004 Cannes, Cinéfondation 2004 Happy now
Bedste Kortfilm 2004 Deauville Film Festival 2004 Happy now
Bedste Manus:
Nikolaj Arcel
Rasmus Heisterberg
2004 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2004 Kongekabale
Børnejuryens 1. Pris 2003 Riga Arsenals "Film Berry" Children Int. FF 2003 Klatretøsen
Robert, Bedste børne- og familiefilm 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Klatretøsen
Robert, Bedste Korte Novellefilm 2003 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2003 Habibti min elskede
Best Leading Actor:
Björn Kjellman
2003 Karlovy Vary International Film Festival 2003 Se til venstre, der er en svensker
Grand Jury Prize for International Features 2003 Los Angeles, AFI Int. Festival 2003 Se til venstre, der er en svensker
Russ. Film Clubs Fed. Prize 2003 Moscow Int. Film Festival 2003 Skagerrak
Hædrende Omtale 2003 Moscow Int. Film Festival 2003 Skagerrak
FIPRESCI Jury Prize 2003 Moscow Int. Film Festival 2003 Skagerrak
Bedste Kort Fiktionsfilm 2003 Odense Internationale Film Festival 2003 Dykkerdrengen
Bedste Film, Børnejury 2003 BUSTER 2003 Dykkerdrengen
Bedste kvindelige skuespiller:
Stephanie León
2003 Copenhagen International Film Festival 2003 Bagland
Professionel juryens pris:
Natasha Arthy
2002 Antwerpen European Youth FF of Flanders 2002 Mirakel
Bodil, Bedste Danske Spillefilm:
Ole Christian Madsen
2002 Danske Filmkritikere bodil 2002 En kærlighedshistorie
Bodil, Bedste Kvindelige Skuespiller:
Stine Stengade
2002 Danske Filmkritikere bodil 2002 En kærlighedshistorie
Robert, Bedste Filmklipper:
Søren B. Ebbe
2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 En kærlighedshistorie
Robert, Bedste Instruktør:
Ole Christian Madsen
2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 En kærlighedshistorie
Robert, Bedste Kvindelige Hovedrolle:
Stine Stengade
2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 En kærlighedshistorie
Robert, Bedste Manus:
Ole Christian Madsen
2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 En kærlighedshistorie
Robert, Bedste Spillefilm:
Ole Christian Madsen
2002 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2002 En kærlighedshistorie
FIPRESCI Pris:
Ole Christian Madsen
2002 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2002 En kærlighedshistorie
Bedste Kvindelige Skuespillere:
Stine Stengade
2002 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2002 En kærlighedshistorie
Bedste Manus:
Ole Christian Madsen
2002 Viareggio Europa Cinema & TV Festival 2002 En kærlighedshistorie
Børnejuryens 1. Pris 2002 Oulu Int. Children's Film Festival 2002 Klatretøsen
Ludi Pris 2002 Kristiansand International Children's Film Festival 2002 Klatretøsen
Publikumspris 2002 Amsterdam Cinekid 2002 Klatretøsen
Børnejuryens 2. Pris:
Hans Fabian Wullenweber
2002 Chicago Int. Children's Film Festival 2002 Klatretøsen
Speciel Omtale, Børn 2002 Berlinale 2002 Klatretøsen
AGIS Gold Medal, Jury Vote:
Natasha Arthy
2001 Giffoni Film Festival 2001 Mirakel
Grand Prix of the International Professional Jury:
Natasha Arthy
2001 Laon - International Film Festival For Young People 2001 Mirakel
Bedste Spillefilm:
Natasha Arthy
2001 Montevideo Divercine 2001 Mirakel
3. Børnepublikumspris:
Natasha Arthy
2001 Montevideo Divercine 2001 Mirakel
OCIC Pris Bedste Opera Prima:
Natasha Arthy
2001 Montevideo Divercine 2001 Mirakel
SARTEC's Pris, Bedste Manus:
Kim Fupz Aakeson
2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Mirakel
Téle-Québec pris, Børnejury:
Natasha Arthy
2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Mirakel
Grand Prix de Montréal:
Natasha Arthy
2001 Montreal International Children's Film festival 2001 Mirakel
2. Bedste Film, Børnejury:
Natasha Arthy
2001 Oulu Int. Children's Film Festival 2001 Mirakel
Bedste Film, Børnejury:
Natasha Arthy
2001 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2001 Mirakel
The Award of City Zlin, Children's Jury:
Natasha Arthy
2001 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2001 Mirakel
Eucemenical Award:
Ole Christian Madsen
2001 Mannheim-Heidelberg, Int. Film Festival 2001 En kærlighedshistorie
Special Pris 2001 Danish Arts Foundation Awards 2001 En kærlighedshistorie
Nominated Best Non-English Film:
Thomas Vinterberg
2000 BAFTA, British Academy Awards 2000 Festen
Bedste Live Action Kortfilm:
Henrik Ruben Genz
2000 Wisconsin International Children's Film Festival 2000 Bror, min bror
Robert, Bedste Mandlige Birolle:
Jesper Asholt
2000 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2000 Mifunes sidste sang
Robert, Bedste Filmklipper:
Valdis Oskarsdóttir
2000 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2000 Mifunes sidste sang
Bodil, Bedste Mandlige Birolle:
Jesper Asholt
2000 Danske Filmkritikere bodil 2000 Mifunes sidste sang
Guld Måne, Bedste Film:
Ole Christian Madsen
2000 Valencia Cinema Jove 2000 Pizza King
Speciel Omtale, Børn:
Natasha Arthy
2000 Lübeck, Nordische Filmtage 2000 Mirakel
Voksenjuryens 1. Pris:
Natasha Arthy
2000 BUSTER 2000 Mirakel
Børnejuryens 2. Pris:
Natasha Arthy
2000 BUSTER 2000 Mirakel
Robert, Bedste Danske Spillefilm:
Thomas Vinterberg
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle:
Ulrich Thomsen
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Kvindelige Birolle:
Birthe Neumann
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Mandlige Birolle:
Thomas Bo Larsen
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Manus:
Thomas Vinterberg
Mogens Rukov
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Filmfotograf:
Anthony Dod Mantle
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Robert, Bedste Filmklipper:
Valdis Oskarsdóttir
1999 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1999 Festen
Bodil, Bedste Danske Spillefilm:
Thomas Vinterberg
1999 Danske Filmkritikere bodil 1999 Festen
Bodil, Bedste Mandlige Skuespillere:
Ulrich Thomsen
1999 Danske Filmkritikere bodil 1999 Festen
Silver Nugget, Norwegian Cinemaowners' Prize:
Thomas Vinterberg
1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Festen
Amanda:
Thomas Vinterberg
1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Festen
Bedste Udenlandske Film:
Thomas Vinterberg
1999 Los Angeles Independent Spirit Awards 1999 Festen
Citroën Audience Award:
Thomas Vinterberg
1999 Rotterdam, International Film Festival 1999 Festen
Best Film Describing Collapse of Family:
Thomas Vinterberg
1999 Brazil, Society for Protection of Children 1999 Festen
Guldbagge, Bedste Udenlandske Film:
Thomas Vinterberg
1999 Göteborg International Film Festival 1999 Festen
Guldbagge, Bedste Udenlandske Film:
Thomas Vinterberg
1999 Stockholm Cinemateket, Svenska Filminstitutet Guldbaggen 1999 Festen
Speciel Omtale:
Henrik Ruben Genz
1999 Mexico Festival Int. De Cine Para Niños 1999 Bror, min bror
Grand Prize of Family Film:
Henrik Ruben Genz
1999 Seoul International Family Film Festival 1999 Bror, min bror
Amanda, Bedste Nordiske Film 1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Mifunes sidste sang
Sølv Bjørn, Jury Grand Prix:
Søren Kragh-Jacobsen
1999 Berlinale 1999 Mifunes sidste sang
Berliner Morgenpost:
Søren Kragh-Jacobsen
1999 Berlinale 1999 Mifunes sidste sang
Hædrende Omtale:
Iben Hjejle
1999 Berlinale 1999 Mifunes sidste sang
Europæisk Filmpris:
Søren Kragh-Jacobsen
1999 Los Angeles, AFI Int. Festival 1999 Mifunes sidste sang
Baltischer Filmpreis:
Søren Kragh-Jacobsen
1999 Lübeck, Nordische Filmtage 1999 Mifunes sidste sang
Bedste Filmfotograf:
Søren Kragh-Jacobsen
1999 Nuuk Nordic Film Festival 1999 Mifunes sidste sang
Publikumspris 1999 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1999 Mifunes sidste sang
Prix du Jury:
Thomas Vinterberg
1998 Cannes, Festival de 1998 Festen
Amanda:
Thomas Vinterberg
1998 Haugesund, Den Norske Filmfestivalen 1998 Festen
Lübecker Nachrichten Publikumspris:
Thomas Vinterberg
1998 Lübeck, Nordische Filmtage 1998 Festen
Nominated Best European Actor:
Ulrich Thomsen
1998 Berlin European Film Academy Awards 1998 Festen
Fassbinder Award European Discovery:
Thomas Vinterberg
1998 Berlin European Film Academy Awards 1998 Festen
Nominated Best European Film:
Thomas Vinterberg
1998 Berlin European Film Academy Awards 1998 Festen
Prix de l' Avenir du Cinema Européen:
Thomas Vinterberg
1998 Strasbourg Forum du Cinema Europeen 1998 Festen
Nominated 1998 Paris French Film Academy, César 1998 Festen
1. Pris, Bedste Instruktør:
Thomas Vinterberg
1998 Gijon International Film Festival 1998 Festen
Fassbinder Award European Discovery:
Thomas Vinterberg
1998 London European Film Academy Awards 1998 Festen
Nominated Best European Actor:
Ulrich Thomsen
1998 London European Film Academy Awards 1998 Festen
Best Foreign Language Film:
Thomas Vinterberg
1998 Los Angeles Film Critics Awards 1998 Festen
Ecclesiastical Film Prize:
Thomas Vinterberg
1998 Lübeck, Nordische Filmtage 1998 Festen
Baltischer Filmpreis:
Thomas Vinterberg
1998 Lübeck, Nordische Filmtage 1998 Festen
Best Foreign Language Film:
Thomas Vinterberg
1998 New York Film Critic Awards 1998 Festen
Hædrende Omtale:
Thomas Vinterberg
1998 Sao Paulo Int. Film Festival 1998 Festen
Award of the Society of Estonian Film Journalists:
Thomas Vinterberg
1998 Tallinn Black Nights Film Festival 1998 Festen
Vis alle

Registrering af festivaldeltagelse og priser

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412