M&M Productions

Produktionsselskab dannet af Tivi Magnusson (f. 1942) og hans søn Kim Magnusson (f. 1965) i 1995. Centralt i selskabets produktion står manuskriptforfatteren og instruktøren Anders Thomas Jensen. Han skrev manuskript til to af selskabets første film, Lotte Svendsens "Cafe Hector" (1996) og Lasse Spang Olsens thriller "Davids bog" (1997). Begge var korte fiktionsfilm, og det korte format har været et af M&M Productions kendetegn. Jensen skrev og debuterede selv som instruktør med "Wolfgang" (1997) fulgt af "Ernst og lyset" (1997, medinstruktør Tomas Villum Jensen) og "Valgaften" (1998).

M&M Productions har haft stor succes med at få selskabets korte fiktionsfilm indstillet til Oscarpriser, senest Anders Walthers "Helium" (2014), og to gange er det lykkedes at vinde Oscarstatuetten med kortfilmene "Valgaften" og Martin Strange-Hansens "Der er en yndig mand" (2003). Anders Thomas Jensen debuterede som spillefilmsinstruktør hos selskabet med "Blinkende lygter" (2000) og samarbejdet blev videreført med filmene "De grønne slagtere" (2003) og "Adams æbler" (2005).

Udover kortfilm har M&M Productions siden etableringen også haft en stærk profil som producent af spillefilm for børn og unge, blandt dem er "Operation Cobra" (1995), "Fakiren fra Bilbao" (2004), serien "Tempelridernes skat" I-III (2006, 2007, 2008) og "Frode og de andre rødder" (2008).

M&M Productions har endvidere blandt andet produceret den islandske instruktør Dagur Karis "Noi Albinoi" (2003)og har indgået i samarbejder om internationale co-produktioner som Søren Kragh-Jacobsens engelsksprogede "Øen i Fuglegade" (1997) og den svenske krimi "Wallander - det næste skridt" (2005) om den populære politimand fra Ystad.

Filmografi

Download som PDF / Excel
Film År Funktion Kategori
Hodja fra Pjort 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Silent Nights 2017 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Sporskifte 2016 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Albert 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mænd og høns 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Helium 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Historien om en snor 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Børn af dagen 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Dronning for en dag 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
9 meter 2012 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Ved verdens ende 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Monsterjægerne 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
De nye lejere 2009 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Frode - og alle de andre rødder 2008 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Tempelriddernes skat III 2008 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Grisen 2008 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Make My Day 2008 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Begravelsen 2008 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Tempelriddernes skat II 2007 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Tempelriddernes skat 2006 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Adams æbler 2005 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Wallander - det næste skridt 2005 Produktionsselskab U/Spillefilm
Den rette ånd 2005 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Fakiren fra Bilbao 2004 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Der er en yndig mand 2003 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
De grønne slagtere 2003 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Dogon 2003 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Nói albinói 2003 Produktionsselskab U/Spillefilm
Listetyven 2003 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Jolly Roger 2001 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Trækfugle 2001 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Den lille skrædder 2001 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Blinkende lygter 2000 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Min smukke nabo 1999 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Afsporet 1999 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Albert 1998 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kys, kærlighed og kroner 1998 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Valgaften 1998 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Tempo 1998 Produktionsselskab DK/Eksperimentalfilm
Øen i Fuglegaden 1997 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Davids bog 1997 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Wolfgang 1997 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
En stille død 1997 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Café Hector 1996 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Ernst og lyset 1996 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Operation Cobra 1995 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Vis alle

Priser og nomineringer

Download som PDF / Excel
Pris Premiereår Festivaler Film
Juryen Pris (Fiktionsfilm) 2016 Sarasota Film Festival 2016 Mænd og høns
Méliès d' Argent Pris:
Anders Thomas Jensen
2015 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2015 Mænd og høns
Bedste Komedie:
Anders Thomas Jensen
2015 Austin Fantastic Fest 2015 Mænd og høns
Speciel Mention 2015 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2015 Mænd og høns
Bedste Kort Fiktionsfilm 2014 Los Angeles, Oscar Academy 2014 Helium
Bedste Kort Fiktionsfilm 2014 Aster Fest Makedonien 2014 Helium
1st prize children's jury 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Helium
Publikums Prisen 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Helium
Audience Award 2014 Big Sur, Henry Miller Memorial Library 2014 Helium
2. pris for bedste kortfilm 2014 Big Sur, Henry Miller Memorial Library 2014 Helium
Audience Award 2014 Sao Paulo Int. Short Film Festival 2014 Helium
Special Mention 2014 Giffoni Film Festival 2014 Helium
Bedste Kortfilm 2014 Doha Film Festival, Ajyal Youth Film Festival 2014 Helium
Publikumspris 2010 Montreal Fantasia Int Film Festival 2010 Ved verdens ende
Oscar: Best Short Film 2010 Los Angeles, Oscar Academy 2010 De nye lejere
Bedste film mod vold og intolerence 2009 Berlin Bewegliche Ziele, Interfilm Festival 2009 Grisen
Nomineret som bedste kortfilm 2009 Los Angeles, Oscar Nomination Screening 2009 Grisen
Ungdomsjuryens pris for bedste spillefilm 2008 Leeds International Film Festival For Children And Young People 2008 Tempelriddernes skat II
Bedste Spillefilm 2008 Riga Arsenals Berimor Children Film Festival 2008 Tempelriddernes skat II
Presidency of the Italian Senate Award 2008 Giffoni Film Festival 2008 Frode - og alle de andre rødder
Special Mention 2008 Lübeck, Nordische Filmtage 2008 Frode - og alle de andre rødder
Publikumspris 2007 Madrid International Film Festival for children and youth 2007 Fakiren fra Bilbao
Robert, Bedst Speciale Effekter/Lys 2007 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2007 Tempelriddernes skat
Børnejuryens 1. Pris 2007 Riga Arsenals Children film Berimora/Berry 2007 Tempelriddernes skat
Speciel Mention 2007 Leeds International Film Festival For Children And Young People 2007 Tempelriddernes skat
Audience Prize 2007 Zagreb Film Festival 2007 Tempelriddernes skat
Første Pris:
Peter Flinth
2006 Riga Arsenals "Film Berry" Children Int. FF 2006 Fakiren fra Bilbao
Bedste Spillefilm 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Adams æbler
Bedste Manus 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Adams æbler
Bedste Special Effects 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Adams æbler
Publikumspris 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Adams æbler
Bedste Instruktør:
Anders Thomas Jensen
2006 Oporto, Fantasporto 2006 Adams æbler
Bedste skuespiller:
Ulrich Thomsen
2006 Oporto, Fantasporto 2006 Adams æbler
Første Pris, Bedste Fiktion Spillefilm:
Anders Thomas Jensen
2006 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2006 Adams æbler
Publikumspris:
Tivi Magnusson
Anders Thomas Jensen
Mie Andreasen
2006 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2006 Adams æbler
Silver Mèliés:
Anders Thomas Jensen
2006 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2006 Adams æbler
Steep & Brew Audience Award:
Anders Thomas Jensen
2006 Wisconsin Film Festival 2006 Adams æbler
Publikums Prisen 2006 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2006 Adams æbler
Ungdoms Juryens Pris 2006 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2006 Adams æbler
Bedste skuespiller:
Ulrich Thomsen
Mads Mikkelsen
2006 Bucheon International Fantastic Film Festival 2006 Adams æbler
Bedste Spillefilm 2006 Bucheon International Fantastic Film Festival 2006 Adams æbler
Guld Méliès 2006 Espoo Ciné International Film Festival 2006 Adams æbler
Publikumspris 2006 Espoo Ciné International Film Festival 2006 Adams æbler
Publikumspris 2006 Amsterdam Cinekid 2006 Tempelriddernes skat
Preis der Kinderjury 2006 Lübeck, Nordische Filmtage 2006 Tempelriddernes skat
Robert, Bedste Make Up 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Fakiren fra Bilbao
Robert, Bedst Speciale Effekter/Lys 2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Fakiren fra Bilbao
Cifej Juryen 2005 Kristiansand International Children's Film Festival 2005 Fakiren fra Bilbao
Bedste Spillefilm 2005 TIFF Kids 2005 Fakiren fra Bilbao
Børnejuryens 1. Pris 2005 TIFF Kids 2005 Fakiren fra Bilbao
Børnejuryens 1. Pris 2005 Leeds International Film Festival For Children And Young People 2005 Fakiren fra Bilbao
Publikumspris, Unge 2005 Leeds International Film Festival For Children And Young People 2005 Fakiren fra Bilbao
2. Bedste Film, Børnejury 2005 Chicago Int. Children's Film Festival 2005 Fakiren fra Bilbao
Bedste børnefilm:
Peter Flinth
2005 Belfast Cinemagic 2005 Fakiren fra Bilbao
Publikums Prisen 2005 Hamburg FilmFest GmbH 2005 Adams æbler
Publikums Prisen 2005 Warsaw International Film Festival 2005 Adams æbler
Bedste Film:
Anders Thomas Jensen
2005 Courmayeur Film Noir in Festival 2005 Adams æbler
Bedste Europæiske kortfilm 2004 Paris, Les Lutins du Court-Metrage 2004 Der er en yndig mand
Bedste Film 2004 Oporto, Fantasporto 2004 De grønne slagtere
Bedste Instruktør:
Anders Thomas Jensen
2004 Oporto, Fantasporto 2004 De grønne slagtere
Bedste skuespiller 2004 Oporto, Fantasporto 2004 De grønne slagtere
Bedste Sminkør 2004 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2004 De grønne slagtere
Silver Mèliés 2004 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2004 De grønne slagtere
Guld Méliès 2004 Amsterdam Imagine Film Festival Fantastic Film Festival 2004 De grønne slagtere
FIPRESCI Jury Prize 2004 Sochi International Film Festival 2004 De grønne slagtere
Speciel Omtale 2004 Lübeck, Nordische Filmtage 2004 Fakiren fra Bilbao
Prix du Public 2003 Clermont-Ferrand Festival Du Court Metrage 2003 Der er en yndig mand
1st Prize, Short Film Live Action 2003 Granada, Festival de Jóvenes Realizadores 2003 Der er en yndig mand
Oscar 2003 Los Angeles, Oscar Nomination Screening 2003 Der er en yndig mand
John Garfield Pris, Bedste Mandlige Skuespillere:
Søren Pilmark
2002 El Segundo Methodfest 2002 Blinkende lygter
First Prize Director's Debut:
Anders Thomas Jensen
2001 Alexandria International Film Festival 2001 Blinkende lygter
Robert, Bedste Filmfotograf:
Eric Kress
2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Blinkende lygter
Robert, Bedste Film (Publikumspris):
Anders Thomas Jensen
2001 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2001 Blinkende lygter
Kodak Nordic Vision Pris, Bedste Fotograf:
Eric Kress
2001 Göteborg International Film Festival 2001 Blinkende lygter
Elevator Pris:
Anders Thomas Jensen
2001 Salerno Film Festival Shadow Line 2001 Blinkende lygter
Shadowline Trophy:
Anders Thomas Jensen
2001 Salerno Film Festival Shadow Line 2001 Blinkende lygter
Best Film, Official Jury:
Anders Thomas Jensen
2001 Salerno Film Festival Shadow Line 2001 Blinkende lygter
Vis alle

Registrering af festivaldeltagelse og priser

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

DFI-Nyheder og artikler

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412