Crone Film

Etableret i 1973 af producenten Nina Crone (1947) og hendes daværende mand Erik Crone (1946), der forlod selskabet i 1976. Crone Film opstod i forlængelse af Det Danske Filminstituts konsulentordning fra 1972, hvor kunstnerisk værdifulde film kunne modtage økonomisk støtte fra staten. Op gennem 70erne stod Crone Film bag nogle af periodens markante danske film, deriblandt Hans Kristensens trilogi om storbyroden Per "Flugten" (1973), "Per" (1975) og "Blind Makker" (1976); Anders Refns "Strømer" (1976), Ole Roos' filmatisering af Tom Kristensens roman "Hærværk" (1977) og Edvard Flemings "Den korte sommer" (1976) og "Lille spejl" (1978).

Crone Films produktion har gennem årene spændt vidt. Palle Kjærulff-Schmidt instruerede "Tukuma" (1984), der udspiller sig på Grønland og den historiske film om Dansk Vestindien, "Peter von Scholten" (1987) med Ole Ernst i rollen som den danske guvernør, der frigav slaverne.

Crone Film har givet en række af instruktørtalenter mulighed for at lave deres første spillefilm, deriblandt Susanne Bier med "Freud flytter hjemmefra" (1991). Siden 1980erne har produktionen af film for børn været et gennemgående træk i selskabets produktion. Crone Film har blandt andet stået bag biografversionen af "Busters verden" (1984) instrueret af Bille August og senest animationsfilmene "Disco ormene" (2008), "Orla frøsnapper" (2011) og "Gummi T" (2012).

Filmografi

Download som PDF / Excel

/Som Crone Film

Film År Funktion Kategori
Gummi T 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Otto er et næsehorn 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Orla Frøsnapper 2011 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Orla Frøsnapper 2011 Produktionsselskab
Orla Frøsnapper 2010 Produktionsselskab
Orla Frøsnapper 2010 Produktionsselskab
Orla Frøsnapper - Tr 2010 Produktionsselskab
Disco ormene 2008 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Disco Ormene 2008 Produktionsselskab
Disco Ormene 2008 Produktionsselskab
Disco Ormene 2008 Produktionsselskab
Møgunger 2003 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Møgunger 2003 Produktionsselskab
Møgunger -Final 2003 Produktionsselskab
Send mere slik 2001 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Susanne Sillemann 2000 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Falkehjerte 1999 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Nonnebørn 1997 Produktionsselskab DK/Spillefilm
The Sunset boys 1995 Produktionsselskab U/Spillefilm
Det skaldede spøgelse 1992 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Freud flytter hjemmefra 1991 Produktionsselskab U/Spillefilm
Springflod 1990 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mig og censuren 1990 Produktionsselskab U/Spillefilm
Baby Doll 1988 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Peter von Scholten 1987 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Take It Easy 1986 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Busters verden 1984 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Tukuma 1984 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hanoshrim - de jødiske emigranter fra Polen 1983 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Den ubetænksomme elsker 1982 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hjemlig hygge 1982 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Go' morgen Morgen 1982 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Udvikling 1982 Produktionsselskab Tv-serie
Fugleskræmslet 1981 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Guldhjertet 1981 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
En heldig kartoffel 1981 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Ta' feen i den anden hånd 1981 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Kvindesind 1980 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Børn på hospital 1980 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Lille spejl 1978 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hærværk 1977 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Terror 1977 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Blind makker 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hjerter er trumf 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den korte sommer 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Normannerne 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Strømer 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kun sandheden 1975 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Per 1975 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Gæstearbejdere 1974 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Nitten røde roser 1974 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Flugten 1973 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Vis alle

/Som Crone Film

Film År Funktion Kategori
Gummi T 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Otto er et næsehorn 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Orla Frøsnapper 2011 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Orla Frøsnapper 2011 Produktionsselskab
Orla Frøsnapper 2010 Produktionsselskab
Orla Frøsnapper 2010 Produktionsselskab
Orla Frøsnapper - Tr 2010 Produktionsselskab
Disco ormene 2008 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Disco Ormene 2008 Produktionsselskab
Disco Ormene 2008 Produktionsselskab
Disco Ormene 2008 Produktionsselskab
Møgunger 2003 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Møgunger 2003 Produktionsselskab
Møgunger -Final 2003 Produktionsselskab
Send mere slik 2001 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Susanne Sillemann 2000 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Falkehjerte 1999 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Nonnebørn 1997 Produktionsselskab DK/Spillefilm
The Sunset boys 1995 Produktionsselskab U/Spillefilm
Det skaldede spøgelse 1992 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Freud flytter hjemmefra 1991 Produktionsselskab U/Spillefilm
Springflod 1990 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mig og censuren 1990 Produktionsselskab U/Spillefilm
Baby Doll 1988 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Peter von Scholten 1987 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Take It Easy 1986 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Busters verden 1984 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Tukuma 1984 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hanoshrim - de jødiske emigranter fra Polen 1983 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Den ubetænksomme elsker 1982 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hjemlig hygge 1982 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Go' morgen Morgen 1982 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Udvikling 1982 Produktionsselskab Tv-serie
Fugleskræmslet 1981 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Guldhjertet 1981 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
En heldig kartoffel 1981 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Ta' feen i den anden hånd 1981 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Kvindesind 1980 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Børn på hospital 1980 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Lille spejl 1978 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hærværk 1977 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Terror 1977 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Blind makker 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hjerter er trumf 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den korte sommer 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Normannerne 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Strømer 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kun sandheden 1975 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Per 1975 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Gæstearbejdere 1974 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Nitten røde roser 1974 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Flugten 1973 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Vis alle

Priser og nomineringer

Download som PDF / Excel

/Som Crone Film

Pris Premiereår Festivaler Film
Robert, Bedste Sang 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Gummi T
Adult Jury Prize - ANIMATED FEATURE FILM 1st Prize:
Kenneth Kainz
2013 Chicago Int. Children's Film Festival 2013 Otto er et næsehorn
2. Bedste Film 2010 Cairo International Children's Film Festival 2010 Disco ormene
Bedste Spillefilm 2009 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2009 Disco ormene
Bedste Animation 2009 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2009 Disco ormene
Børnejuryens 1. Pris 2004 Lübeck, Nordische Filmtage 2004 Møgunger
Juryens hædrende omtale 2003 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2003 Send mere slik
Publikumspris Alder 5-10:
Cæcilia Holbek Trier
2002 New York International Children's Film Festival 2002 Susanne Sillemann
Ciné Junior Pris:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Paris Cine Junior 2002 Send mere slik
Speciel Omtale, Voksenjury:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Antwerpen European Youth FF of Flanders 2002 Send mere slik
Bedste Spillefilm:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Montreal International Children's Film festival 2002 Send mere slik
Speciel Omtale, Voksenjury:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Berlinale 2002 Send mere slik
Hoimar-von Ditfurth Pris:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Freiburg Ecomedia 2002 Send mere slik
Certificate of Excellence:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Chicago Int. Children's Film Festival 2002 Send mere slik
Bedste Kortfilm:
Cæcilia Holbek Trier
2001 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2001 Susanne Sillemann
Best Middle Feature Film:
Cæcilia Holbek Trier
2001 Montevideo Divercine 2001 Susanne Sillemann
Børnejuryens 2. Pris, Spillefilm:
Lars Hesselholdt
2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
p:
Lars Hesselholdt
2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Pris, Bedste Film:
Lars Hesselholdt
1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Vis alle

/Som Crone Film

Pris Premiereår Festivaler Film
Robert, Bedste Sang 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Gummi T
Adult Jury Prize - ANIMATED FEATURE FILM 1st Prize:
Kenneth Kainz
2013 Chicago Int. Children's Film Festival 2013 Otto er et næsehorn
2. Bedste Film 2010 Cairo International Children's Film Festival 2010 Disco ormene
Bedste Spillefilm 2009 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2009 Disco ormene
Bedste Animation 2009 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2009 Disco ormene
Børnejuryens 1. Pris 2004 Lübeck, Nordische Filmtage 2004 Møgunger
Juryens hædrende omtale 2003 Buenos Aires IFF for Children and Youth 2003 Send mere slik
Publikumspris Alder 5-10:
Cæcilia Holbek Trier
2002 New York International Children's Film Festival 2002 Susanne Sillemann
Ciné Junior Pris:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Paris Cine Junior 2002 Send mere slik
Speciel Omtale, Voksenjury:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Antwerpen European Youth FF of Flanders 2002 Send mere slik
Bedste Spillefilm:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Montreal International Children's Film festival 2002 Send mere slik
Speciel Omtale, Voksenjury:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Berlinale 2002 Send mere slik
Hoimar-von Ditfurth Pris:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Freiburg Ecomedia 2002 Send mere slik
Certificate of Excellence:
Cæcilia Holbek Trier
2002 Chicago Int. Children's Film Festival 2002 Send mere slik
Bedste Kortfilm:
Cæcilia Holbek Trier
2001 Athens Olympia Int. Film Festival For Children and Young People 2001 Susanne Sillemann
Best Middle Feature Film:
Cæcilia Holbek Trier
2001 Montevideo Divercine 2001 Susanne Sillemann
Børnejuryens 2. Pris, Spillefilm:
Lars Hesselholdt
2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
p:
Lars Hesselholdt
2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Pris, Bedste Film:
Lars Hesselholdt
1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Vis alle

Registrering af festivaldeltagelse og priser

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412