Nordisk Film

Filmografi

Download som PDF / Excel
Film År Funktion Kategori
Så længe jeg lever 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Produktionsselskab
Sange i solen 2017 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Dræberne fra Nibe 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den alvorsfulde leg 2016 Produktionsselskab U/Spillefilm
Mord uden grænser 2015 Produktionsselskab Tv-serie
Far til fire - Onkel Sofus vender tilbage 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Adils krig 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
B 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Natten er ung 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Shoot for the Moon 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Sømand 2014 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Drengen med guldbukserne 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Skytten 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sorg og glæde 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen Banden på dybt vand 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Et dukkehjem 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Best Man 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Lækre til vi dør 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
4Reality 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Fjällbackamorden: Vänner för livet 2013 Produktionsselskab Tv-film
Henry ser universet 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Labrador 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kapringen 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
En plads i solen 2012 Produktionsselskab U/Spillefilm
Livstid 2012 Produktionsselskab U/Spillefilm
Røde ulv 2012 Produktionsselskab U/Spillefilm
Studio Sex 2012 Produktionsselskab U/Spillefilm
Prime Time 2012 Produktionsselskab U/Spillefilm
Fjällbackamorden: I betraktarens öga 2012 Produktionsselskab Tv-film
Alle for én 2011 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Les amours perdues 2011 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Klassefesten 2011 Produktionsselskab DK/Spillefilm
R 2010 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Parterapi 2010 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Karla og Jonas 2010 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen-banden på de bonede gulve 2010 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Stefan 2010 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Karate nights 2010 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Karla og Katrine 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kærestesorger 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Headhunter 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Superbror 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Oldboys 2009 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Luftkastellet der blev sprængt 2009 Produktionsselskab U/Spillefilm
Benja 2009 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Store drømme 2009 Produktionsselskab Tv-serie
Manden med de gyldne ører 2009 Produktionsselskab Tv-serie
Den fremmede 2009 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
To verdener 2008 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mesopotamia 2008 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
P.S. Krøyer - sikken fest 2008 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
En forelskelse 2008 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Kurt blir grusom 2008 Produktionsselskab U/Spillefilm
Cathrine 2008 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Bag lukkede døre 2008 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Vinterferie 2008 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Rocky 2008 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Den sorte Madonna 2007 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Til døden os skiller 2007 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kollegiet 2007 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Karlas kabale 2007 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Jungledyret Hugo 3 - fræk, flabet og fri 2007 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Nice To Meet You 2007 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Fastelavn 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Dennis 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Mr. Poxycat & Co. 2007 Produktionsselskab Tv-serie
Marts 2007 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Lotto 2006 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Dear God 2006 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Sprængfarlig bombe 2006 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Fidibus 2006 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Helmer og søn 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Terapi 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Tre somre 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Instinkt 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
En røverhistorie 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Genskabelsen 2006 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Anklaget 2005 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Unge Andersen 2005 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den store dag 2005 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Fucking 14 2005 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Overcoming 2005 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Ambulancen 2005 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Aarhus 2005 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Pusher 3 - I'm the angel of death 2005 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kort film om tro 2005 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Les amours perdus 2005 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Louise 2005 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Doxa 2005 Produktionsselskab U/Spillefilm
Lad de små børn... 2004 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Terkel i knibe 2004 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Tid til forandring 2004 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Således skete det 2004 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Forsvar 2003 Produktionsselskab Tv-serie
Jeg er Dina 2002 Produktionsselskab U/Spillefilm
Suxxess 2002 Produktionsselskab U/Spillefilm
Så hvid som sne 2001 Produktionsselskab U/Spillefilm
Olsen banden junior 2001 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Det største i verden 2001 Produktionsselskab U/Spillefilm
Her i nærheden 2000 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Pyrus i alletiders eventyr 2000 Produktionsselskab Tv-serie
Skjulte spor 2000 Produktionsselskab Tv-serie
Husets ære 1999 Produktionsselskab U/Spillefilm
Søen 1999 Produktionsselskab U/Spillefilm
Olsen-bandens sidste stik 1998 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Et hjørne af paradis 1997 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Under overfladen 1997 Produktionsselskab U/Spillefilm
Hamsun 1996 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Bryggeren 1996 Produktionsselskab Tv-serie
En loppe kan også gø 1996 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Frankies sommer 1996 Produktionsselskab U/Spillefilm
Nordisk Film 90 år 1996 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Kun en pige 1995 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sebastian 1995 Produktionsselskab U/Spillefilm
Min fynske barndom 1994 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Carlo & Ester 1994 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Snøvsen ta'r springet 1994 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Krummerne 3 - Fars gode idé 1994 Produktionsselskab DK/Spillefilm
De frigjorte 1993 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Det bli'r i familien 1993 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Slangebøssen 1993 Produktionsselskab U/Spillefilm
2400 NV 1992 Produktionsselskab DK/Eksperimentalfilm
Sofie 1992 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Snøvsen 1992 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sort lucia 1992 Produktionsselskab U/Spillefilm
Som i himlen 1992 Produktionsselskab U/Spillefilm
Lakki 1992 Produktionsselskab U/Spillefilm
Europa 1991 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den store badedag 1991 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Camping 1990 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Manden der ville være skyldig 1990 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Smykketyven 1990 Produktionsselskab U/Spillefilm
Dansen med Regitze 1989 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Isolde 1989 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Jydekompagniet 3 1989 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kærlighed uden stop 1989 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Miraklet i Valby 1989 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Tarzan Mama Mia 1989 Produktionsselskab DK/Spillefilm
En verden til forskel 1989 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Et andet liv 1989 Produktionsselskab Tv-film
Arilds tid 1988 Produktionsselskab U/Spillefilm
Elvis Hansen - en samfundshjælper 1988 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Jydekompagniet 1988 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mord i Paradis 1988 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Ved vejen 1988 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Station 13 1988 Produktionsselskab Tv-serie
Babettes gæstebud 1987 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sidste akt 1987 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Venner for altid 1987 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Een gang strømer... 1987 Produktionsselskab Tv-serie
Masters Games 1987 1987 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Mord i mørket 1986 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Walter og Carlo (2) - yes, det er far 1986 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den kroniske uskyld 1985 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Smuglerkongen 1985 Produktionsselskab U/Spillefilm
Sneakers - Back Stage 1985 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Hesten i vesten 1985 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
De røde bånd 1985 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Johannes' hemmelighed 1985 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Midt om natten 1984 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Rainfox 1984 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Samson og Sally 1984 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Anthonsen 1984 Produktionsselskab Tv-serie
Forræderne 1983 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kurt og Valde 1983 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Med Lille Klas i kufferten 1983 Produktionsselskab U/Spillefilm
Olsen-banden over alle bjerge 1981 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen-bandens flugt over plankeværket 1981 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen-banden overgiver sig aldrig 1979 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen-banden går i krig 1978 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Matador 1978 Produktionsselskab Tv-serie
Olsen-banden deruda' 1977 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kassen stemmer 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen-banden ser rødt 1976 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Superfos Glasuld - et isoleret tilfælde 1976 Produktionsselskab DK/Reklamefilm
Olsen-banden på sporet 1975 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen-bandens sidste bedrifter 1974 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen-banden går amok 1973 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Man sku' være noget ved musikken 1972 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen-bandens store kup 1972 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Ballade på Christianshavn 1971 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Deadline 1971 Produktionsselskab U/Spillefilm
Hosekræmmeren 1971 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Hændeligt uheld 1971 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen-banden i Jylland 1971 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Forbryderisk elskov 1970 Produktionsselskab U/Spillefilm
Løgneren 1970 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Rend mig i revolutionen 1970 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Klabautermanden 1969 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Olsen-banden på spanden 1969 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Stine og drengene 1969 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Tænk på et tal 1969 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sådan er de alle 1968 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Rytmer i Tivoli 1965 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Rønne og Neksøs genopbygning 1954 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Fabrikken Caroline 1951 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Bekæmp rotterne [forkortet udg.] 1948 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Martin Andersen Nexø 1947 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Bryggeren 1947 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Optagelse paa Halsted Kloster 1944 1944 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Amager bliver større 1941 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Roser hver aften 1939 Produktionsselskab U/Spillefilm
Peary-Land Ekspeditionen 1938 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Liva Weel synger 1932 Produktionsselskab Dokumentariske optagelser
Hesten 1931 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Gadeliv i København 1930 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Krigsbilleder I-VII 1914 Produktionsselskab Arkiv film
Fra Sø og Land 1910 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Det bare skæg Produktionsselskab DK/Reklamefilm
Vis alle

Priser og nomineringer

Download som PDF / Excel
Pris Premiereår Festivaler Film
Silver Mèliés 2017 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2017 Dræberne fra Nibe
Best Feature Film:
Michael Noer
Tobias Lindholm
2013 Danmarks Film Akademi 2013 R
Best Actor:
Pilou Asbæk
2013 Danmarks Film Akademi 2013 R
Bedste Instruktør 2013 Danmarks Film Akademi 2013 R
Best Feature Film 2013 Danmarks Film Akademi 2013 R
Bedste Fotograf:
Magnus Nordenhof Jønck
2013 Danmarks Film Akademi 2013 R
Variety's 10 Directors to Watch:
Tobias Lindholm
2013 Palm Springs International Film Festival 2013 Kapringen
Publikumspris: Bedste nordiske film:
Tobias Lindholm
2013 Göteborg International Film Festival 2013 Kapringen
Best Feature Film:
Tobias Lindholm
René Ezra
Tomas Radoor
2013 Detour Travel Film Festival 2013 Kapringen
Robert, Bedste Danske Spillefilm:
Tobias Lindholm
René Ezra
Tomas Radoor
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle:
Søren Malling
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Manus:
Tobias Lindholm
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Filmklipper:
Adam Nielsen
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Lyd:
Morten Green
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Bodil, Bedste Danske Spillefilm:
Tobias Lindholm
René Ezra
Tomas Radoor
2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 Kapringen
Robert Publikumspris:
Rasmus Heide
2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Alle for én
Best actress 2012 Baltic Debuts Film Festival 2012 Labrador
Best Actor:
Søren Malling
2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Special Jury Mention:
Tobias Lindholm
2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Publikumsprisen - New Auteurs 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 Kapringen
Golden Alexander - Bedste Spillefilm:
Tobias Lindholm
2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
FIPRESCI Pris 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
Jury Award 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor:
Søren Malling
2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Crystal Arrow:
Tobias Lindholm
2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor:
Søren Malling
2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Robert, Bedste Danske Spillefilm:
Michael Noer
Tobias Lindholm
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle:
Pilou Asbæk
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Instruktør:
Michael Noer
Tobias Lindholm
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Manus:
Tobias Lindholm
Michael Noer
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Filmfotograf:
Magnus Nordenhof Jønck
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Special Effects 2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Lyd:
Morten Green
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Robert, Bedste Filmklipper:
Adam Nielsen
2011 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2011 R
Bodil, Bedste Danske Spillefilm:
Michael Noer
Tobias Lindholm
2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 R
Bodil, Bedste Mandlige Hovedrolle:
Pilou Asbæk
2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 R
Bodil, special:
Tobias Lindholm
2011 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2011 R
Den gyldne stjerne:
Frederikke Aspöck
2011 Marrakech International Film Festival 2011 Labrador
Bedste Kortfilm 2010 New Zealand's 'Out Takes' lesbian and gay film festivals 2010 En forelskelse
Best Short Fiction 2010 New Zealand's 'Out Takes' lesbian and gay film festivals 2010 En forelskelse
Publikumspris 2010 Tokyo Kinder Film Festival - Kodomotachino 2010 Superbror
CIFEJ Jurypris 2010 Oulu Int. Children's Film Festival 2010 Superbror
Special Mention 2010 Lübeck, Nordische Filmtage 2010 Superbror
Sydsvenskans & BUFF Award 2010 Malmö, BUFF 2010 Superbror
Bedste nordiske film 2010 Göteborg International Film Festival 2010 R
FIPRESCI AWARD 2010 Göteborg International Film Festival 2010 R
Bedste Fotografering:
Magnus Nordenhof Jønck
2010 Transilvania International Film Festival 2010 R
2. bedste film 2010 Mumbai Film Festival 2010 R
Publikumspris:
Nikolaj Steen
2010 Karlovy Vary International Film Festival 2010 Oldboys
Audience Prize:
Nikolaj Steen
2010 Karlovy Vary International Film Festival 2010 Oldboys
Publikumspris 2010 Hamburg FilmFest GmbH 2010 Oldboys
Special Pris 2010 Baltic Debuts Film Festival 2010 Oldboys
Don Quixote Award:
Charlotte Sachs Bostrup
2010 Zlin Int. Film Festival for Children & Youth 2010 Karla og Jonas
Special Mention 2010 Angers Premiers Plans 2010 Cathrine
Robert, Bedste Mandlige Birolle 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 To verdener
Robert, Bedste Kvindelige Birolle 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 To verdener
Robert, Bedste Filmklipper 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 To verdener
Robert, Bedste Originale Musik 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 To verdener
Bedste Kvindelige Birolle:
Sarah Boberg
2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 To verdener
Best Long Fiction 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 En forelskelse
Børnejuryens 1. Pris 2009 Madrid International Film Festival for children and youth 2009 Karla og Katrine
Publikums Prisen 2009 Madrid International Film Festival for children and youth 2009 Karla og Katrine
Bedste kvindelige skuespiller:
Simone Tang
2009 Shanghai International Film Festival 2009 Kærestesorger
Best Short Fiction 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Cathrine
Bedste danske kort fiktion 2009 Odense Internationale Film Festival 2009 Cathrine
Robert, Bedste sang " Lille Svale" 2008 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2008 Karlas kabale
Chamber of Deputies 2008 Giffoni Film Festival 2008 Karlas kabale
Bedste Film 2008 Tokyo Kinder Film Festival - Kodomotachino 2008 Karlas kabale
Crystal Heart Award 2008 Indianapolis Heartland Film Festival 2008 Karlas kabale
CaRiSal Foundation Award 2008 Giffoni Film Festival 2008 Karlas kabale
SIGNIS Jury Award 2008 Troia Int. Film Festival (Setúbal) 2008 To verdener
1st prize children's jury 2008 Odense Internationale Film Festival 2008 En forelskelse
Bedste kortfilm 2008 BUSTER 2008 En forelskelse
Best average-length film 2008 Brest, Festival Européen du Film Court 2008 En forelskelse
Prix des Passeurs de Courts 2008 Brest, Festival Européen du Film Court 2008 En forelskelse
Bedste Kvindelige Skuespillere 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Anklaget
Bedste Mandlige Skuespiller 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Anklaget
Bedste film - World Cinema 2006 Miami International Film festival 2006 Anklaget
Publikumsprisen - World Cinema 2006 Miami International Film festival 2006 Anklaget
Bedste Kostumier 2006 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2006 Unge Andersen
Første Pris 2006 Huesca, Festival Internacional de Cine de Cantabria 2006 Overcoming
Emerging Master Award:
Nicolas Winding Refn
2006 Seattle International Film Festival 2006 Pusher 3 - I'm the angel of death
Robert, Bedste Kvindelige Hovedrolle:
Sofie Gråbøl
2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Lad de små børn...
Robert, Bedste Lyd:
Nalle Hansen
2005 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2005 Terkel i knibe
Malmö Stads Barn och ungdosmfilmpris 2005 Malmö, BUFF 2005 Terkel i knibe
Bedste Film 2005 Beijing China International Cartoon and Digital Arts Festival 2005 Terkel i knibe
Bedste Manus 2005 Warsaw International Film Festival 2005 Anklaget
Grand Prix for Bedste Film:
Jacob Thuesen
2005 Kiev Molodist Int. Film Festival 2005 Anklaget
European Film Academy Discovery - Prix Fassbinder 2005 Berlin European Film Academy Awards 2005 Anklaget
FIPRESCI Jury Prize 2005 Stockholm International Film Festival 2005 Anklaget
Bedste Instruktør:
Rumle Hammerich
2005 Shanghai International Film Festival 2005 Unge Andersen
Bedste Instruktør 2005 Warsaw Multimedia Audiovisual Film Festival for Teens and Kids 2005 Unge Andersen
Bedste Mandlige Skuespiller 2005 Warsaw Multimedia Audiovisual Film Festival for Teens and Kids 2005 Unge Andersen
GuldDok Bedst Lange Dok 2005 CPH:DOX 2005 Overcoming
GuldDok Bedste Klip 2005 CPH:DOX 2005 Overcoming
Bedste Mandlige Skuespiller:
Zlatko Buric
2005 Courmayeur Film Noir in Festival 2005 Pusher 3 - I'm the angel of death
Bedste kvindelige skuespiller:
Karen-Lise Mynster
2004 Karlovy Vary International Film Festival 2004 Lad de små børn...
Publikumspris:
Paprika Steen
2004 Vlissingen, Film by the Sea 2004 Lad de små børn...
Speciel Omtale 2004 Karlovy Vary International Film Festival 2004 Lad de små børn...
Grand Prix for Bedste Film:
Paprika Steen
2004 Kiev Molodist Int. Film Festival 2004 Lad de små børn...
Baltischer Filmpreis 2004 Lübeck, Nordische Filmtage 2004 Lad de små børn...
Special Pris 2004 Lübeck, Nordische Filmtage 2004 Lad de små børn...
Acknowledgement:
Eric Kress
2001 Palm Springs Nortel Int. Film Festival 2001 Her i nærheden
Bedste Kvindelige Skuespillere:
Ghita Nørby
2001 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 2001 Her i nærheden
6th Favorite Foreign Language Film Ever:
Gabriel Axel
2000 Landmark Theatres Popular Poll 2000 Babettes gæstebud
Hollywood Europeisk Film Pris:
Kaspar Rostrup
2000 Hollywood Film Festival 2000 Her i nærheden
Special Pris Polsk Filminstitut:
Eric Kress
2000 Torun, Camerimage 2000 Her i nærheden
Special Prize Polish Film Committee:
Eric Kress
2000 Torun, Camerimage 2000 Her i nærheden
Eventpris:
Michael Dela
1996 Abu Dhabi Danish Film Arrangement 1996 Babettes gæstebud
Bedste Udenlandske Spillefilm, BAFTA:
Gabriel Axel
1989 BAFTA, British Academy Awards 1989 Babettes gæstebud
Bedste Kvindelige Skuespillere:
Stéphane Audran
1989 BAFTA, British Academy Awards 1989 Babettes gæstebud
Best Foreign Language Film:
Gabriel Axel
1989 BFFS, British Federation of Film Societies 1989 Babettes gæstebud
Nominated Best Foreign Film 1989 Paris French Film Academy, César 1989 Babettes gæstebud
Bedste Instruktør, Ungdomsjury:
Gabriel Axel
1988 Brussels International Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Le grain d' or:
Gabriel Axel
1988 Brussels International Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Bedste Film, Presse Jury:
Gabriel Axel
1988 Brussels International Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Bedste Film, Ungdomsjury:
Gabriel Axel
1988 Brussels International Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Robert, Bedste Kvindelige Hovedrolle:
Stéphane Audran
1988 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1988 Babettes gæstebud
Best Creation of Female Part:
Gabriel Axel
1988 Digne Women's Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Bedste Kvindelige Skuespillere:
Stéphane Audran
1988 Digne Women's Film Festival 1988 Babettes gæstebud
Oscar, Best Foreign Language Film:
Gabriel Axel
1988 Los Angeles, Oscar Academy 1988 Babettes gæstebud
Grand Jury Pris:
Gabriel Axel
1988 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1988 Babettes gæstebud
Publikums Prisen 1988 Rouen, Fest. du Cinema Nordique 1988 Babettes gæstebud
Shown in Un certain Regard 1987 Cannes, Festival de 1987 Babettes gæstebud
Prix Oecumenique:
Gabriel Axel
1987 Cannes, Festival de 1987 Babettes gæstebud
Vis alle

Registrering af festivaldeltagelse og priser

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

DFI-Nyheder og artikler

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412