Nordisk Film & TV Fond

Filmografi

Download som PDF / Excel
Film År Funktion Kategori
The House That Jack Built 2018 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mesteren 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
QEDA 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Dobbeltspil 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kæmpen 2017 Produktionsselskab U/Spillefilm
Bobbi Jene 2017 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Jeg er William 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Tom of Finland 2017 Produktionsselskab U/Spillefilm
Du forsvinder 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Badehotellet 4 2017 Produktionsselskab Tv-serie
Thelma 2017 Produktionsselskab U/Spillefilm
Sikke et cirkus 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
The Square 2017 Produktionsselskab U/Spillefilm
Der kommer en dag 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kollektivet 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Flaskepost fra P 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
De standhaftige 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den magiske juleæske 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Monalisa Story – En film om kærlighed, kamp og heroin 2016 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Tutti a casa - Al magt til folket? 2016 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Den alvorsfulde leg 2016 Produktionsselskab U/Spillefilm
Rosemarie og gartnerens hemmelighed 2016 Produktionsselskab U/Spillefilm
Tordenskjold & Kold 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
1864 - brødre i krig 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mother's Wish 2015 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Virgin Mountain 2015 Produktionsselskab U/Spillefilm
Idealisten 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
En chance til 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Skammerens datter 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Nøgle hus spejl 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sparrows 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Guldkysten 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sommeren '92 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Krigen 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Under sandet 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Norskov 1 2015 Produktionsselskab Tv-serie
The swedish Theory of Love 2015 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Badehotellet 2 2015 Produktionsselskab Tv-serie
Badehotellet 3 2015 Produktionsselskab Tv-serie
Democrats 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
The Salvation 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
En du elsker 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kapgang 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Force Majeure 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Kraftidioten 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Rejsen til Fjerkongens Rige 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Steppeulven 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Forhandleren 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
De Sorte Pantere 1967-1975 2014 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Cirkusdynastiet 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Kulturkatedraler: Halden fængsel 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Drengen med guldbukserne 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Pixadores 2014 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Tænk hvis .. 2014 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Miraklet 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Sepideh - Drømmen om stjernerne 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Spies og Glistrup 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Ekspeditionen til verdens ende 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
I lossens time 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Nymphomaniac 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Rita og Krokodille 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Only God Forgives 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
American Vagabond 2013 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Betoniyö 2013 Produktionsselskab U/Spillefilm
Vi er de bedste 2013 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ai Weiwei The Fake Case 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Rita og Krokodille: Camping 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Hokus Pokus Alfons Åberg 2013 Produktionsselskab U/Spillefilm
Shirley & Hinda - Oprørske oldemødre 2013 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Badehotellet 1 2013 Produktionsselskab Tv-serie
Lysår 2012 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Kapringen 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Free the mind 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Mit Afghanistan 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Prik og Plet hos tandlægen 2012 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Petey og Ginger - og finanskrisen i Amerika 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Piggy 2012 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
At Night I Fly 2011 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Simon 2011 Produktionsselskab U/Spillefilm
Prik og Plet kikker på stjerner 2011 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Prik og Plet er Hemmelige 2011 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Prik og Plet med tryk på 2011 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Prik og Plet på priknik 2011 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Prik og Plet Søen kalder 2011 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Snuttefilm 2010 Produktionsselskab Antologi
Snuttefilm - Halløj, lille abe! 2010 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Snuttefilm - Simons and 2010 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Snuttefilm - Hele natten 2010 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Snuttefilm - Nelly pakker 2010 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Snuttefilm - Alle må komme med 2010 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Den som dræber 2010 Produktionsselskab Tv-serie
Specialisterne 2009 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Cairo skrald 2009 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Flammen & Citronen 2008 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Troells troldspejl 2008 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Shadow of the Holy Book 2007 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
The Monastery 2006 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Hingitaq - de fordrevne 2004 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Kommer du med mig då 2003 Produktionsselskab U/Spillefilm
Debutanten 2002 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Det blir aldrig som man tänkt sig 2000 Produktionsselskab U/Spillefilm
Falkehjerte 1999 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Et hjørne af paradis 1997 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Under overfladen 1997 Produktionsselskab U/Spillefilm
Love & Hate - European Stories 1995 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Snøvsen ta'r springet 1994 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Vis alle

Priser og nomineringer

Download som PDF / Excel
Pris Premiereår Festivaler Film
Publikumspris 2017 Würzburg International Film Weekend 2017 Der kommer en dag
Bedste børne- og ungdomsfilm 2017 Kristiansand International Children's Film Festival 2017 Der kommer en dag
Best Documentary Award 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste dokumentarfotograf 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Bedste dokumentarklipper 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Director:
Christina Rosendahl
2016 Beijing International Film Festival 2016 Idealisten
Bedste børne- og ungdomsfilm:
Kenneth Kainz
2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Skammerens datter
Bedste Kvindelige Birolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Nøgle hus spejl
FIPRESCI AWARD:
Runar Runarsson
2016 Göteborg International Film Festival 2016 Sparrows
Grand Prix 2016 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2016 Sparrows
Grand Prix - Juryens Hovedpris:
Runar Runarsson
Birgitte Hald
Mikkel Jersin
2016 Mamers en Mars FF 2016 Sparrows
The Golden Taiga (Bedste film):
Runar Runarsson
Birgitte Hald
Mikkel Jersin
2016 Khanty-Mansiisk, Spirit of Fire FF 2016 Sparrows
Audience Award 2016 Scope100 2016 Sparrows
Special Jury Award 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Sparrows
Best Director 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Bedste Film 2016 Pula Film Festival 2016 Sparrows
Best Feature Film 13+ 2016 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2016 Sparrows
Bedste mandlige hovedrolle 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Sommeren '92
Bedste Film 2016 Würzburg International Film Weekend 2016 Krigen
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Krigen
Nominated Best Foreign Film 2016 Los Angeles, Oscar Academy 2016 Krigen
Peace Film Prize 2016 Munich International Film Festival 2016 Krigen
Bedste Film 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Most Disturbing Movie 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Warsteiner Audience Award:
Martin Pieter Zandvliet
2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Grand Prix:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Young Jury Award:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Bedste Danske Film 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste mandlige hovedrolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Bedste Mandlige Birolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Årets Danske Spillefilm:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Instruktør:
Martin Pieter Zandvliet
2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets Manuskript 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Årets fotografering:
Camilla Hjelm Knudsen
2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Bedste Klipper 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Publikumspris 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
SIGNIS Jury Award:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Best Actor:
Louis Hofmann
2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Ecumenical Jury Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
FIPRESCI Pris 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Adolph Zukor Prize [Grand Prize of the Jury] 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Student Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award:
Mikael Chr. Rieks
Martin Pieter Zandvliet
2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Best Cinematography:
Camilla Hjelm Knudsen
2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Make-up:
Barbara Kreuzer
2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Costume Design:
Stefanie Bieker
2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Audience Award:
Zentropa Entertainments3 ApS
Jesper W. Nielsen
2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Der kommer en dag
Audience Award 2016 Hamburg FilmFest GmbH 2016 Der kommer en dag
Bedste kvindelige skuespiller 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
Best Editor 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Kollektivet
bedste kostumer 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Kritikernes Pris 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Best Documentary Award:
Camilla Nielsson
2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Democrats
Juryens pris for bedst Con Science film 2015 Leuven, Docville 2015 Democrats
Best Director 2015 Prague, One World Human Rights Film Festival 2015 Democrats
Freedom Award 2015 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2015 Democrats
Grand Prix International du Documentaire 2015 Ouagadougo, Festival Ciné Droit Libre 2015 Democrats
Human Rights prisen 2015 Dokufest Prizren 2015 Democrats
Special Mention 2015 Durban International Film Festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Malmö Nordisk Panorama 2015 Democrats
Audience Award 2015 Budapest Documentary Film Festival 2015 Democrats
Honorable Mention 2015 Bergen International Film festival 2015 Democrats
Bedste Internationale Dokumentar Film 2015 Hot Springs Documentary Film Festival 2015 Democrats
Bedste instruktør 2015 Harare, Zimbabwe Int. Film Festival 2015 Democrats
Nomineret for bedste lange dokumentarfilm 2015 Danmarks Film Akademi 2015 Democrats
Dokumentarfilmpreis der Lübecker Gewerkschaften 2015 Lübeck, Nordische Filmtage 2015 Democrats
Jury Award:
Susanne Bier
Anders Thomas Jensen
2015 Beaune International Thriller Film Festival 2015 En chance til
Audience Award - Bronze Prize:
Kenneth Kainz
2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
Second Prize - Best Feature - Elements 10+:
Kenneth Kainz
2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 Skammerens datter
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 Skammerens datter
Juryens Pris 2015 Marrakech International Film Festival 2015 Nøgle hus spejl
Publikums Prisen 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Bedste Film 2015 San Sebastian International Film Festival 2015 Sparrows
1-2 Competition Main Award:
Runar Runarsson
2015 Warsaw International Film Festival 2015 Sparrows
Silver Hugo - New Directors Comp.:
Runar Runarsson
2015 Chicago International Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Film 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Manus 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Film 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste skuespiller 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Bedste Fotografering 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Pressens Pris 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Sparrows
Artistic Achievement Award 2015 Thessaloniki International Film Festival 2015 Sparrows
Special Mention:
Tobias Lindholm
2015 Zagreb Film Festival 2015 Krigen
Best Actor:
Roland Møller
Louis Hofmann
2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Publikumspris 2015 Gijon International Film Festival 2015 Under sandet
Nomineret Dragon Award bedste nordiske dokumentar 2014 Göteborg International Film Festival 2014 Sepideh - Drømmen om stjernerne
Maysles Brothers Award 2014 Belfast Film Festival 2014 Sepideh - Drømmen om stjernerne
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
Special Jury Mention 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
Bedste Score:
Cliff Martinez
2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Bedste Sound Design:
Kristian Selin Eidnes Andersen
2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Bedste kvindelige skuespiller 2014 festroia setubal 2014 En du elsker
CICAE pris 2014 festroia setubal 2014 En du elsker
Audience Award - Best International Feature:
Pernille Fischer Christensen
Sisse Graum Jørgensen
2014 Los Angeles Film Festival 2014 En du elsker
Costume Design 2014 Chicago International Film Festival 2014 Kapgang
Bedste dokumentarfilm 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Special Jury Mention 2014 Yangon, Human Rights Film Festival 2014 Ai Weiwei The Fake Case
2014 Berlin Prix Europa Festival 2014 Forhandleren
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 En chance til
Best Actress:
Maria Bonnevie
2014 Abu Dhabi Middle East International FF 2014 En chance til
Variety's 10 Directors to Watch:
Tobias Lindholm
2013 Palm Springs International Film Festival 2013 Kapringen
Publikumspris: Bedste nordiske film:
Tobias Lindholm
2013 Göteborg International Film Festival 2013 Kapringen
Best Feature Film:
Tobias Lindholm
René Ezra
Tomas Radoor
2013 Detour Travel Film Festival 2013 Kapringen
Robert, Bedste Danske Spillefilm:
Tobias Lindholm
René Ezra
Tomas Radoor
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Mandlige Hovedrolle:
Søren Malling
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Manus:
Tobias Lindholm
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Filmklipper:
Adam Nielsen
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Bedste Lyd:
Morten Green
2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Bodil, Bedste Danske Spillefilm:
Tobias Lindholm
René Ezra
Tomas Radoor
2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 Kapringen
Special Mention 2013 Buenos Aires Festival de Cine Independiente 2013 Mit Afghanistan
Best Documentary Award 2013 Brussels One World International Human Rights Festival 2013 Mit Afghanistan
Grand Prix 2013 Trento Int. Film festival of Mountains 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Juryens pris for bedste internationale dokumentar 2013 Leuven, Docville 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Special Mention 2013 Camden Int. Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Miljø Prisen 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Kvindelige fængselsindsattes pris 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Ekspeditionen til verdens ende
The Interfilm Church Prize:
Søren Kragh-Jacobsen
2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Sydney Film Prize:
Nicolas Winding Refn
2013 Sydney Film Festival 2013 Only God Forgives
Bedste Fotografering:
Larry Smith
2013 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2013 Only God Forgives
Best Actor:
Peter Plaugborg
2013 Montreal World Film Festival 2013 Miraklet
Best Actor:
Søren Malling
2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Special Jury Mention:
Tobias Lindholm
2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Publikumsprisen - New Auteurs 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 Kapringen
Golden Alexander - Bedste Spillefilm:
Tobias Lindholm
2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
FIPRESCI Pris 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
Jury Award 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor:
Søren Malling
2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Crystal Arrow:
Tobias Lindholm
2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor:
Søren Malling
2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Robert, Bedste Produktionsdesign 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Kostumier 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Bedste Lyd 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Bedste Fotografering:
Jørgen Johansson
2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flammen & Citronen
Bodil, Bedste dokumentarfilm:
Pernille Rose Grønkjær
2008 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2008 The Monastery
Outstanding Achievement International Feature 2008 Cinema Eye Honors 2008 The Monastery
Hædrende Omtale 2007 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2007 The Monastery
Grand Jury Award 2007 Durham, Full Frame 2007 The Monastery
Charles E. Guggenheim Emerging Artist Award 2007 Durham, Full Frame 2007 The Monastery
Grand Prix 2007 Chicago International Documentary Festival 2007 The Monastery
Millenium Award, bedste film 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 The Monastery
The Kino magazine Award 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 The Monastery
FIPRESCI Award best documentary 2007 Sydney Film Festival 2007 The Monastery
Canvas Pris 2007 Leuven Short Film Festival Docville documentary festival 2007 The Monastery
Juryens hædrende omtale 2007 Edinburgh International Film Festival 2007 The Monastery
Bedste dokumentarfilm 2007 Aarhus Filmfestival 2007 The Monastery
Joris Ivens Pris 2006 Amsterdam, IDFA 2006 The Monastery
Speciel Mention 2006 CPH:DOX 2006 The Monastery
Børnejuryens 2. Pris, Spillefilm:
Lars Hesselholdt
2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
p:
Lars Hesselholdt
2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Pris, Bedste Film:
Lars Hesselholdt
1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Vis alle

Registrering af festivaldeltagelse og priser

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412