MEDIA (EU)

Filmografi

Download som PDF / Excel
Film År Funktion Kategori
Wolf and Sheep 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Du forsvinder 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Den bedste mand 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Darling 2017 Produktionsselskab DK/Spillefilm
The Model 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Der kommer en dag 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Kollektivet 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
The Neon Demon 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Flaskepost fra P 2016 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Mother's Wish 2015 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Idealisten 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Skammerens datter 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Lang historie kort 2015 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Vitello graver et hul 2015 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
The swedish Theory of Love 2015 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
The Salvation 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
En du elsker 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Voldtægt som krigsvåben 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Kraftidioten 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Steppeulven 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Når dyrene drømmer 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Fasandræberne 2014 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Forhandleren 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Krigerne fra Nord 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Slottet 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Et civiliseret land 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Kulturkatedraler: Halden fængsel 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Dagbog fra Porn Valley 2014 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Glaskisten på Isbjerget 2014 Produktionsselskab U/Spillefilm
Otto er et næsehorn 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Spies og Glistrup 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Ekspeditionen til verdens ende 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Nymphomaniac 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Rita og Krokodille 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Only God Forgives 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
MGP Missionen 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Antboy 2013 Produktionsselskab DK/Spillefilm
American Vagabond 2013 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Borgman 2013 Produktionsselskab U/Spillefilm
Ai Weiwei The Fake Case 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Big Boys Gone Bananas 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Rita og Krokodille: Camping 2013 Produktionsselskab DK/Kort fiktion
Under den samme himmel 2013 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Shirley & Hinda - Oprørske oldemødre 2013 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Gummi T 2012 Produktionsselskab DK/Spillefilm
Free the mind 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Prik og Plet hos tandlægen 2012 Produktionsselskab U/Kort fiktion
Vilde piger 2012 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Jeg bliver myrdet 2012 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Dømt for terror 2010 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Blod i mobilen 2010 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Troells troldspejl 2008 Produktionsselskab DK/Dokumentarfilm
Shadow of the Holy Book 2007 Produktionsselskab U/Dokumentarfilm
Vis alle

Priser og nomineringer

Download som PDF / Excel
Pris Premiereår Festivaler Film
Publikumspris 2017 Würzburg International Film Weekend 2017 Der kommer en dag
Bedste børne- og ungdomsfilm 2017 Kristiansand International Children's Film Festival 2017 Der kommer en dag
Best Director:
Christina Rosendahl
2016 Beijing International Film Festival 2016 Idealisten
Bedste børne- og ungdomsfilm:
Kenneth Kainz
2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Skammerens datter
Bedste Fotograf 2016 Göteborg International Film Festival 2016 The Model
Bedste Kvindelige Hovedrolle 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Lang historie kort
Årets Manuskript 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Lang historie kort
Audience Award:
Zentropa Entertainments3 ApS
Jesper W. Nielsen
2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Der kommer en dag
Audience Award 2016 Hamburg FilmFest GmbH 2016 Der kommer en dag
Bedste kvindelige skuespiller 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
Best Editor 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Kollektivet
ART CINEMA AWARD of CICAE 2016 Cannes, Festival de 2016 Wolf and Sheep
Publikumspris 2015 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2015 Fasandræberne
Best Mid Length Documentary 2015 Toronto, Hot Docs Int. Documentary Festival 2015 Krigerne fra Nord
Audience Award - Bronze Prize:
Kenneth Kainz
2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
Second Prize - Best Feature - Elements 10+:
Kenneth Kainz
2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 Skammerens datter
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 Skammerens datter
Bedste Score:
Cliff Martinez
2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Bedste Sound Design:
Kristian Selin Eidnes Andersen
2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
1. Pris, Bedste Instruktør 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Antboy
Bedste kvindelige skuespiller 2014 festroia setubal 2014 En du elsker
CICAE pris 2014 festroia setubal 2014 En du elsker
Audience Award - Best International Feature:
Pernille Fischer Christensen
Sisse Graum Jørgensen
2014 Los Angeles Film Festival 2014 En du elsker
Bedste dokumentarfilm 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Special Jury Mention 2014 Yangon, Human Rights Film Festival 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Best Director:
Jonas Alexander Arnby
2014 Athens International Film Festival 2014 Når dyrene drømmer
2014 Berlin Prix Europa Festival 2014 Forhandleren
Robert, Bedste Sang 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Gummi T
Adult Jury Prize - ANIMATED FEATURE FILM 1st Prize:
Kenneth Kainz
2013 Chicago Int. Children's Film Festival 2013 Otto er et næsehorn
Grand Prix 2013 Trento Int. Film festival of Mountains 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Juryens pris for bedste internationale dokumentar 2013 Leuven, Docville 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Special Mention 2013 Camden Int. Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Miljø Prisen 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Kvindelige fængselsindsattes pris 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Sydney Film Prize:
Nicolas Winding Refn
2013 Sydney Film Festival 2013 Only God Forgives
Bedste Fotografering:
Larry Smith
2013 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2013 Only God Forgives
Nominated for Cinema for Peace Award for Justice 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Blod i mobilen
Cinema for Peace Award for Justice 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Blod i mobilen
Vis alle

Registrering af festivaldeltagelse og priser

Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.

Kontakt

Det Danske Filminstitut
Gothersgade 55
1123 København K
Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
dfi@dfi.dk

CVR-nummer: 56858318


Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412