SVT

Filmography

Download as PDF / Excel
Film Year Function Category
Backstabbing for Beginners 2018 Production company DK/Feature
The House that Jack Built 2018 Production company DK/Feature
Man Divided 2017 Production company DK/Feature
Bobbi Jene 2017 Production company DK/Documentary
Tom of Finland 2017 Production company Feature
Borg vs McEnroe 2017 Production company Feature
The Charmer 2017 Production company DK/Feature
The Commune 2016 Production company DK/Feature
Monalisa Story – A film about love, struggle and heroin 2016 Production company Documentary
Satisfaction 1720 2016 Production company DK/Feature
A Second Chance 2015 Production company DK/Feature
The Shamer's Daughter 2015 Production company DK/Feature
Summer of '92 2015 Production company DK/Feature
Life Is Sacred 2015 Production company DK/Documentary
The swedish Theory of Love 2015 Production company Documentary
Democrats 2014 Production company DK/Documentary
Someone You Love 2014 Production company DK/Feature
Mission Rape - A Tool of War 2014 Production company DK/Documentary
Force Majeure 2014 Production company Feature
Itsi Bitsi 2014 Production company DK/Feature
The Agreement 2014 Production company DK/Documentary
Warriors from the North 2014 Production company DK/Documentary
The Circus Dynasty 2014 Production company DK/Documentary
Embracing The dead 2014 Production company DK/Documentary
Bankerot 2014 Production company TV series
Sepideh - Reaching for The Stars 2013 Production company DK/Documentary
Expedition to the End of the World 2013 Production company DK/Documentary
Waltz for Monica 2013 Production company Feature
Vi Är Bäst 2013 Production company Feature
Hotell 2013 Production company Feature
Big Boys Gone Bananas 2013 Production company DK/Documentary
Astons presenter 2013 Production company Short fiction
Taming the Quantum World 2013 Production company DK/Documentary
Ljusår 2012 Production company Documentary
Moon Rider 2012 Production company DK/Documentary
Free the mind 2012 Production company DK/Documentary
My Afghanistan - Life in the forbidden zone 2012 Production company DK/Documentary
Spot and Splodge at the Dentist 2012 Production company Short fiction
Welcome to the World 2012 Production company Documentary
Land Rush 2012 Production company Documentary
Poor us 2012 Production company Documentary
Give us the money 2012 Production company Documentary
Education, Education 2012 Production company Documentary
Park Avenue; Money, power and the american dream 2012 Production company Documentary
Ballerina 2012 Production company DK/Documentary
Petey and Ginger - A Testament to the Awesomeness of Mankind 2012 Production company DK/Documentary
Piggy 2012 Production company DK/Short fiction
TPB AFK: The Pirate Bay away from keyboard 2012 Production company Documentary
At Night I Fly 2011 Production company Documentary
Prick och Fläck ser stjärnor 2011 Production company DK/Short fiction
Prik og Plet er Hemmelige 2011 Production company DK/Short fiction
Prick och Fläck Trycker till 2011 Production company DK/Short fiction
Prick och Fläck på Pricknick 2011 Production company Short fiction
Prick och Fläck Sjön suger 2011 Production company DK/Short fiction
Last white man standing 2010 Production company DK/Documentary
Cairo garbage 2009 Production company DK/Documentary
Flame & Citron 2008 Production company DK/Feature
Troell's magic mirror 2008 Production company DK/Documentary
Always on a Tuesday 2004 Production company Short fiction
Open Doors 1995 Production company Short fiction
Juleevangeliet 1994 Production company DK/Experimental
Ingen Hamlet på Kronborg i år 1986 Production company DK/Documentary
Show all

Awards and nominations

Download as PDF / Excel
Award Release year Festivals Film
Best Documentary Award 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Documentary Cinematography 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Documentary Editor 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Fedeora Award Film Critic Assoc.:
Milad Alami
2017 San Sebastian International Film Festival 2017 The Charmer
1-2 Competition Main Award 2017 Warsaw International Film Festival 2017 The Charmer
Silver Hugo - New Directors Comp. 2017 Chicago International Film Festival 2017 The Charmer
NDR-Filmpreis 2017 Lübeck, Nordische Filmtage 2017 The Charmer
Best Children & Youth Film:
Kenneth Kainz
2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 The Shamer's Daughter
Best Actor 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Summer of '92
Best Actress 2016 Berlinale 2016 The Commune
Best Editor 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 The Commune
Best Costume 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Satisfaction 1720
Critic's Prize 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Satisfaction 1720
Best Documentary Award:
Camilla Nielsson
2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Democrats
The Jury Pricze for Best ConScience Film 2015 Leuven, Docville 2015 Democrats
Best Director 2015 Prague, One World Human Rights Film Festival 2015 Democrats
Freedom Award 2015 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2015 Democrats
Grand Prix International du Documentaire 2015 Ouagadougo, Festival Ciné Droit Libre 2015 Democrats
Human Rights Award 2015 Dokufest Prizren 2015 Democrats
Special Mention 2015 Durban International Film Festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Malmö Nordisk Panorama 2015 Democrats
Audience Award 2015 Budapest Documentary Film Festival 2015 Democrats
Honorable Mention 2015 Bergen International Film festival 2015 Democrats
Best International Documentary 2015 Hot Springs Documentary Film Festival 2015 Democrats
Best Director 2015 Harare, Zimbabwe Int. Film Festival 2015 Democrats
Nomination. Best Feature Documentary 2015 Danmarks Film Akademi 2015 Democrats
Documentary Film Prize of the Lübeck Unions 2015 Lübeck, Nordische Filmtage 2015 Democrats
Jury Award:
Susanne Bier
Anders Thomas Jensen
2015 Beaune International Thriller Film Festival 2015 A Second Chance
Best Mid Length Documentary 2015 Toronto, Hot Docs Int. Documentary Festival 2015 Warriors from the North
Audience Award - Bronze Prize:
Kenneth Kainz
2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 The Shamer's Daughter
Second Prize - Best Feature - Elements 10+:
Kenneth Kainz
2015 Giffoni Film Festival 2015 The Shamer's Daughter
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 The Shamer's Daughter
1st prize children's jury 2015 brussels Filem'on Children Film Festival 2015 The Shamer's Daughter
Nominated: Dragon Award Best Nordic Documentary 2014 Göteborg International Film Festival 2014 Sepideh - Reaching for The Stars
Maysles Brothers Award 2014 Belfast Film Festival 2014 Sepideh - Reaching for The Stars
Special Jury Mention 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
Best Actress 2014 festroia setubal 2014 Someone You Love
CICAE PRIZE 2014 festroia setubal 2014 Someone You Love
Audience Award - Best International Feature:
Pernille Fischer Christensen
Sisse Graum Jørgensen
2014 Los Angeles Film Festival 2014 Someone You Love
2014 Berlin Prix Europa Festival 2014 The Agreement
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 A Second Chance
Best Actress:
Maria Bonnevie
2014 Abu Dhabi Middle East International FF 2014 A Second Chance
Special Mention 2013 Buenos Aires Festival de Cine Independiente 2013 My Afghanistan - Life in the forbidden zone
Best Documentary Award 2013 Brussels One World International Human Rights Festival 2013 My Afghanistan - Life in the forbidden zone
Grand Prix 2013 Trento Int. Film festival of Mountains 2013 Expedition to the End of the World
The jury award for best international documentary 2013 Leuven, Docville 2013 Expedition to the End of the World
Special Mention 2013 Camden Int. Film Festival 2013 Expedition to the End of the World
Environmental Award 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Expedition to the End of the World
Women Inmates Award 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Expedition to the End of the World
REEL TALENT AWARD:
Daniel Dencik
2012 CPH:DOX 2012 Moon Rider
Robert, Best Production Design 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flame & Citron
Robert, Best Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flame & Citron
Robert, Best Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flame & Citron
Robert, Best Costumes 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flame & Citron
Robert, Best Sound 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flame & Citron
Best Cinematography:
Jørgen Johansson
2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flame & Citron
Show all

Registration of festival participation and awards

The Danish Film Institute registers international festival participation and awards for Danish films, though primarily for films whose festival distribution is handled by the Danish Film Institute, and primarily in connection with festivals prioritised by the Danish Film Institute. Festival participation and awards regarding Danish films that are not handled through the Danish Film Institute's festival distribution will only be registered in connection with "launch" festivals, according to the Danish Film Institute's list of priority festivals. See the list of priority festivals.

Det Danske Filminstitut

Danish Film Institute /
Det Danske Filminstitut

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tel. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Tickets
TEL. +45 3374 3412