Lej Filmtaget: op til 800 gæster

Filmtaget er Cinematekets 1.700 m² store tagterrasse med plads til op til 800 gæster. Foto: Bjørn Pierri Enevoldsen.
Lej Cinematekets 1.700 m² tagterrasse til firmaarrangementer, konferencer og sommerfester. Plads til 800 gæster, tre barer, Spiseriet og Himmelbio.

Filmtaget: tagterrasse til firmaevents og receptioner i København

Filmtaget er Cinematekets 1.700 m² store tagterrasse i hjertet af København med udsigt over Kongens Have og byens tage. Her kan I samle op til 800 stående gæster til firmaevents, receptioner og konferencer under åben himmel.

Når I lejer Filmtaget, får I hele tagterrassen eksklusivt til jeres arrangement. Det giver jer frihed til at skabe et samlet event med både fagligt indhold, middag, underholdning og netværk.

Tagterrassen rummer tre faste barer, restaurant, loungeområder og flere serveringszoner. Her finder I også den udendørs biograf Himmelbio med 127 faste sæder. Biografen kan bruges til filmvisninger, oplæg, præsentationer og særlige events.

De forskellige områder gør det muligt at samle hele arrangementet på én adresse. I kan begynde med velkomst og oplæg, fortsætte med middag og netværk og afslutte med musik, underholdning eller filmvisning.

Filmtaget egner sig især til:

  • Store firmaarrangementer og sommerfester
  • Konferencer, årsmøder og faglige arrangementer
  • Produktlanceringer og presseevents
  • Premierer og særvisninger
  • Receptioner og kundearrangementer
  • Middage, netværk og underholdning

Saml hele arrangementet på Filmtaget

Filmtaget er særligt velegnet til arrangementer med flere dele i løbet af dagen eller aftenen. Områderne kan indrettes til eksempelvis velkomst, præsentation, servering, musik og netværk, så gæsterne kan bevæge sig mellem aktiviteterne uden at forlade taget.

En konference kan begynde med registrering og kaffe, fortsætte med oplæg i Himmelbio og afsluttes med middag og drinks. Ved en produktlancering eller sommerfest kan områderne fordeles mellem præsentation, servering, underholdning og socialt samvær.

Cinematekets eventteam hjælper med at planlægge opstilling og gæsteflow ud fra program, deltagerantal og tidspunkt.

Byens udsigt som ramme om jeres arrangement

Filmtaget ligger over Kongens Have med udsigt til Rosenborg Slot, byens tage, spir og kobberkupler. Udsigten er en synlig del af arrangementet og ændrer karakter i takt med lyset og tidspunktet på dagen.

De 1.700 m² gør det muligt at placere velkomst, servering, præsentationer og netværk i forskellige områder på samme etage. To faste barer ligger udendørs, mens den tredje findes i Spiseriet. Ved større arrangementer kan serveringen derfor fordeles, så gæsterne ikke samles ét sted.

Foto Filmtaget oppefra
Foto: Malthe Ivarsson
Publikum i Himmelbio under en filmvisning i dagslys på Filmtaget
Himmelbio har 127 faste siddepladser og kan bruges til filmvisninger, præsentationer og faglige oplæg. Foto: Solly Production.

Himmelbio er en del af Filmtaget

Himmelbio er Filmtagets udendørs biograf med 127 faste sæder, LED-skærm, lydanlæg og fast scene. Biografen kan bruges både i dagslys og om aftenen, og brugen af Himmelbio indgår, når hele Filmtaget lejes.

Himmelbio kan blandt andet bruges til:

  • filmvisninger og premierer
  • præsentationer og produktlanceringer
  • faglige oplæg og paneldebatter
  • prisoverrækkelser
  • virksomhedsfilm og fælles indslag

Himmelbio kan fungere som arrangementets fælles samlingspunkt, mens resten af Filmtaget bruges til servering, pauser og sociale aktiviteter. Eventteamet kan hjælpe med teknisk afvikling samt booking og visningsrettigheder, hvis I ønsker at vise en film.

Har I kun brug for den udendørs biograf, kan Himmelbio også lejes separat.

Mad og drikke fra Spiseriet

Spiseriet ligger direkte på Filmtaget og indgår som område, når tagterrassen lejes eksklusivt. Spiseriet står for al mad og drikke til arrangementet.

Forplejningen kan tilpasses dagens program, fra morgenservering og lette anretninger til reception, middag og barservering. Menu og serveringsform aftales ud fra deltagerantal, arrangementets format og budget.

Spiseriet har et indendørsområde med projektor og lærred. Området kan efter aftale bruges til mindre oplæg, workshops eller parallelle sessioner, mens de øvrige dele af Filmtaget bruges til pauser, servering og netværk.

Ud over baren i Spiseriet har Filmtaget to faste udendørs barer. Ved større arrangementer kan serveringen fordeles mellem de tre barer.

Foto: Francesco Martello
Foto: Francesco Martello
Gæster på filmtaget til reception

Hvis vejret skifter

Filmtaget er et udendørs arrangementssted. Himmelbio kan overdækkes med markise og har sidegardiner, mens andre dele af taget har faste parasoller. Det giver beskyttelse ved almindeligt regnvejr, men hele Filmtaget kan ikke overdækkes.

Hvis arrangementet skal kunne gennemføres indendørs uanset vejret, kan Bio Carl eller Bio Asta bookes separat som backup, hvis den ønskede sal er ledig.

Eventteamet hjælper med at planlægge en løsning, der tager højde for program, deltagerantal, årstid og behovet for indendørs backup.

Centralt i København

Filmtaget ligger på Gothersgade 55 ved Kongens Have og få minutters gang fra Nørreport Station og Metro. Det gør det nemt for både lokale og tilrejsende gæster at komme til arrangementet med tog, metro og bus.

Der findes desuden hoteller, restauranter og parkeringshuse i gåafstand.

Personer hygger sig på Filmtaget
Filmtagets zoner giver plads til pauser og uformelt samvær undervejs.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange gæster er der plads til på Filmtaget?

Der er plads til op til 800 stående gæster. Ved siddende arrangementer er der typisk plads til cirka 250 gæster, afhængigt af borde, scene, serveringsområder og den øvrige opstilling. Himmelbio har 127 faste sæder.

Hvad er inkluderet i lejen?

Lejen omfatter eksklusiv adgang til hele Filmtaget, inklusive Spiseriet, samt brug af Himmelbio. Det samlede tilbud beskriver det aftalte tekniske setup, bemanding og eventuelle tilvalg.

Er mad og drikke inkluderet?

Nej. Mad og drikke er ikke inkluderet i lokalelejen, men bestilles særskilt hos Spiseriet. Menu og serveringsform tilpasses arrangementet.

Hvad sker der, hvis det regner?

Himmelbio har markise og sidegardiner, mens andre dele af Filmtaget har faste parasoller. Bio Carl eller Bio Asta kan bookes separat som indendørs backup, hvis den ønskede sal er ledig.

Kan vi bruge Himmelbio til vores eget indhold?

Ja. Himmelbio kan bruges til film, præsentationer, virksomhedsfilm, oplæg og paneldebatter. Eventteamet kan hjælpe med teknisk afvikling og med booking og visningsrettigheder, hvis I ønsker at vise en film.

Er tid til opstilling inkluderet?

Opstilling og nedtagning skal foregå inden for den bookede periode. Har I brug for tidligere adgang eller ekstra tid efter arrangementet, kan der bookes yderligere timer.

Fortæl os om jeres arrangement

Send os den ønskede dato, tidsrum, forventet deltagerantal og en kort beskrivelse af programmet. Så vender Cinematekets eventteam tilbage med en vurdering af mulighederne og et samlet tilbud.

I behøver ikke at have alle detaljer på plads. Vi hjælper gerne med opstilling, brug af Himmelbio, forplejning, teknik og en eventuel indendørs backup.

booking@dfi.dk

 

 

Kontakt os

Cinematekets event-team
booking@dfi.dk

PRISER

Alle priser er i DKK og ekskl. moms.


Eksklusiv dagsleje kl. 09:00 - 17:00

  • Leje: 75.000 kr.

  • Pr. ekstra time: 10.000 kr.


Eksklusiv heldagsleje kl. 09:00 - 22:30

  • Leje: 150.000 kr.

  • Pr. ekstra time: 10.000 kr.


Eksklusiv Sunsetmøde kl. 16:00 - 20:00

  • Leje: 65.000 kr.

  • Pr. ekstra time: 10.000 kr.


Priserne er vejledende. Endelig pris afhænger af setup og aftales på forhånd.

 

Fakta om Filmtaget

Kapacitet

  • Op til 800 stående gæster. Ved siddende arrangementer typisk cirka 250 gæster, afhængigt af opstilling, servering og program.

Areal

  • 1.700 m².

Opstilling

  • Filmtaget kan opdeles i områder til blandt andet velkomst, højborde, servering, præsentationer, netværk og underholdning.

Eksklusivitet

  • Hele Filmtaget, inklusive Spiseriet, reserveres til jeres arrangement uden offentlig adgang.

Himmelbio

  • Udendørs biograf med 127 faste siddepladser. Brug af Himmelbio indgår i lejen af Filmtaget.

Barer

  • To faste udendørs barer samt en bar i Spiseriet.

Teknik

  • Himmelbio har LED-skærm og lydanlæg. Spiseriet har projektor og lærred. Teknisk opsætning og bemanding aftales ud fra arrangementet.

Mad og drikke

  • Forplejning leveres af Spiseriet, som drives af Meyers.

Vejrløsning

  • Himmelbio har markise og sidegardiner. Andre dele af Filmtaget har faste parasoller.

Indendørs backup

  • Bio Carl eller Bio Asta kan bookes separat som indendørs backup, hvis salene er ledige.

Adgangstid

  • Opstilling og nedtagning skal foregå inden for den bookede periode. Ekstra adgangstid kan tilkøbes.

Beliggenhed

  • Gothersgade 55, få minutters gang fra Nørreport Station og Metro.

Case: Eksklusiv reception for 150 gæster på Filmtaget

En eksklusiv reception for 150 gæster og presse på Filmtaget, hvor hele tagterrassen blev brugt til ankomst, underholdning og branding. Og en bil, der fandt vej op på taget.

Case: Designkonference for 250 gæster i København

Kunden samlede 250 designere fra hele verden til en heldagskonference med oplæg, workshops og netværk. Arrangementet brugte hele Cinemateket, med plenum og oplæg i biografsalene, workshops i Asta Bar og Himmelskibet, talere på livestream samt en udendørs afslutning på Filmtaget.