enda

Det Danske Filminstitut

Filmography Awards
Title Year Function Category
Minna og drømmebyggerne 2020 Production company DK/Feature
Teenage Jesus 2019 Production company DK/Feature
Hacker 2019 Production company DK/Feature
Undtagelsen 2019 Production company DK/Feature
Dronningen 2019 Production company DK/Feature
De Frivillige 2019 Production company DK/Feature
Skammerens datter II - Slangens gave 2019 Production company DK/Feature
Hunting for Hedonia 2019 Production company DK/Documentary
The Mercedes Principle 2019 Production company DK/Documentary
Q's barbershop 2019 Production company DK/Documentary
Unge Astrid 2019 Production company Feature
Danmarks sønner 2019 Production company DK/Feature
Den blå orkidé 2019 Production company DK/Feature
Kirsebæreventyret 2018 Production company DK/Documentary
Run like a Girl 2018 Production company DK/Documentary
En familie på flugt 2018 Production company DK/Documentary
Mit livs konfirmation 2:2 2018 Production company Series (documentary)
Vitello (oversigt) 2018 Production company TV series
Vitello napper en kat 2018 Production company TV series
Vitello vil have en far 2018 Production company TV series
Vitello bliver forretningsmand 2018 Production company TV series
Vitello tigger en masse slik 2018 Production company TV series
Vitello bygger en monsterfælde 2018 Production company TV series
Vitello møder Gud 2018 Production company TV series
Vitello får en klam kæreste 2018 Production company TV series
Vitello skal have en papfar 2018 Production company TV series
Vitello ønsker sig en hund 2018 Production company TV series
Vitello gør en god gerning 2018 Production company TV series
Vitello er bagvendt 2018 Production company TV series
Vitello køber en vidunderlig julegave 2018 Production company TV series
Farvel til den gamle børnehave 2018 Production company Series (documentary)
Flyttedagen 2018 Production company Series (documentary)
Den nye børnehave 2018 Production company Series (documentary)
Min nye seng 2018 Production company Series (documentary)
Springgymnastik 2018 Production company Series (documentary)
Hesten Tarzan 2018 Production company Series (documentary)
Min gode gamle ven 2018 Production company Series (documentary)
Kagekonkurrencen 2018 Production company Series (documentary)
Vitello graver et hul 2018 Production company TV series
Vi spiller efter gadens regler 2018 Production company Series (documentary)
Neon Heart 2018 Production company DK/Feature
Cutterhead 2018 Production company DK/Feature
Vejfesten 2018 Production company DK/Feature
Uro 2018 Production company DK/Feature
The House That Jack Built 2018 Production company DK/Feature
Vildheks 2018 Production company DK/Feature
Så længe jeg lever 2018 Production company DK/Feature
Slette omstændigheder 2018 Production company DK/Documentary
Edderskønne edderkopper (oversigt) 2018 Production company Series (documentary)
Alma flytter på landet (oversigt) 2018 Production company Series (documentary)
Væbnet med ord & vinger 2018 Production company DK/Documentary
Edderskønne edderkopper 4 - Vandedderkoppen 2018 Production company DK/Documentary
Edderskønne edderkopper 2 - Spytteedderkoppen 2018 Production company DK/Documentary
Edderskønne edderkopper 5 - Hvepseedderkopper 2018 Production company DK/Documentary
Sankt Bernhard Syndikatet 2018 Production company DK/Feature
Under Træet 2018 Production company Feature
Fædre og sønner 2018 Production company DK/Documentary
Næste stop 2018 Production company DK/Short fiction
Ninna 2018 Production company DK/Feature
Hodja fra Pjort 2018 Production company DK/Feature
Mit livs konfirmation 1:2 2018 Production company Series (documentary)
Lifeboat 2018 Production company DK/Feature
Hjerter Dame 2018 Production company DK/Documentary
Den nat vi faldt 2018 Production company DK/Documentary
Den frelste jord 2018 Production company DK/Documentary
De originale 2018 Production company DK/Documentary
Fantasi Fantasi 2018 Production company DK/Documentary
Ditte & Louise 2018 Production company DK/Feature
Rita og Krokodille 2 2018 Production company Series (fiction)
Rita og Krokodille: Blåbær 2018 Production company DK/Short fiction
Hulen 2018 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: Nat 2018 Production company DK/Short fiction
På Langrend 2018 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: I Biografen 2018 Production company DK/Short fiction
Stranden 2018 Production company DK/Short fiction
Fødselsdagsfesten 2018 Production company DK/Short fiction
I Parken 2018 Production company DK/Short fiction
Badedyret 2018 Production company DK/Short fiction
Veninderne 2018 Production company DK/Short fiction
Duen 2018 Production company DK/Short fiction
Farmors Fødselsdag 2018 Production company DK/Short fiction
Køkkenhaven 2018 Production company DK/Short fiction
Slottet 2018 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: Forår 2018 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: Halloween 2018 Production company DK/Short fiction
En Regnvejrsdag 2018 Production company DK/Short fiction
Kroket 2018 Production company DK/Short fiction
Rita og Krokodille: Jul 2018 Production company DK/Short fiction
Nytårsaften 2018 Production company DK/Short fiction
Julemandens datter 2018 Production company DK/Feature
False Confessions 2018 Production company DK/Documentary
Den fortabte kriger 2018 Production company DK/Documentary
Far til fire i solen 2018 Production company DK/Feature
I krig & kærlighed 2018 Production company DK/Feature
Iqbal & Den Indiske Juvel 2018 Production company DK/Feature
Journal 64 2018 Production company DK/Feature
Kaptajn Bimse 2018 Production company DK/Feature
Den tid på året 2018 Production company DK/Feature
Happy ending 2018 Production company DK/Feature
På tur med far - Julegaven til Prik 1:6 2018 Production company DK/Documentary
På tur med far - Halvt svensk 2:6 2018 Production company DK/Documentary
På tur med far - Find elgen 3:6 2018 Production company DK/Documentary
På tur med far - Pappabilen får vinger 4:6 2018 Production company DK/Documentary
På tur med far - Lillesøster Lucia 5:6 2018 Production company DK/Documentary
På tur med far - Pappabilens fødselsdag 6:6 2018 Production company DK/Documentary
Før frosten 2018 Production company DK/Feature
Vitello 2018 Production company DK/Feature
The Return 2018 Production company DK/Feature
Brakland 2018 Production company DK/Feature
Finale 2018 Production company DK/Feature
Dobbeltspil 2018 Production company DK/Feature
Krigsfotografen 2018 Production company DK/Documentary
Til vi falder 2018 Production company DK/Feature
The Kindness of Strangers 2018 Production company DK/Feature
Team Hurricane 2017 Production company DK/Documentary
Alle for tre 2017 Production company DK/Feature
Darling 2017 Production company DK/Feature
Dan Dream 2017 Production company DK/Feature
Gud taler ud 2017 Production company DK/Feature
Far til fire på toppen 2017 Production company DK/Feature
De dømtes børn 2017 Production company DK/Documentary
Underverden 2017 Production company DK/Feature
Den bedste mand 2017 Production company DK/Feature
Dræberne fra Nibe 2017 Production company DK/Feature
Mesteren 2017 Production company DK/Feature
QEDA 2017 Production company DK/Feature
Du forsvinder 2017 Production company DK/Feature
Aminas breve 2017 Production company DK/Feature
At elske Pia 2017 Production company DK/Feature
Heartstone 2017 Production company DK/Feature
3 ting 2017 Production company DK/Feature
Fanget i de fries land 2017 Production company DK/Documentary
Bobbi Jene 2017 Production company DK/Documentary
Gristina 2017 Production company DK/Short fiction
Springet 2017 Production company DK/Documentary
Hassan og ramadanen 2017 Production company DK/Documentary
Børnene på Silkevejen (oversigt) 2017 Production company Series (documentary)
Barn af umulig kærlighed 2017 Production company DK/Documentary
Den utrolige historie om den kæmpestore pære 2017 Production company DK/Feature
Tro 2017 Production company DK/Documentary
Delfinen 2017 Production company DK/Short fiction
The Distant Barking of Dogs 2017 Production company DK/Documentary
Vold - i kærlighedens navn 2017 Production company DK/Documentary
The Square 2017 Production company Feature
Hjertestart 2017 Production company Feature
Ferie på flygtningeøen 2017 Production company DK/Documentary
Yderst hemmeligt 2017 Production company Game
Den sommer 2017 Production company DK/Documentary
Borg 2017 Production company Feature
De frelste 2017 Production company DK/Documentary
En fremmed flytter ind 2017 Production company DK/Documentary
Good Favour 2017 Production company DK/Documentary
Børnene på Silkevejen 2:5 - Hestefeber 2017 Production company DK/Documentary
Børnene på Silkevejen 1:5 - Akrobat 2017 Production company DK/Documentary
Børnene på Silkevejen 3:5 - Poonams lykke 2017 Production company DK/Documentary
Børnene på Silkevejen 4:5 - Musik i blodet 2017 Production company DK/Documentary
Børnene på silkevejen 5:5 - Beach Boys 2017 Production company DK/Documentary
Cairo Confidential 2017 Production company DK/Feature
Min mosters historier - Lille matros 2017 Production company DK/Short fiction
Min mosters historier - Vind i sejlene 2017 Production company DK/Short fiction
Min mosters historier - Tømmerflåden 2017 Production company DK/Short fiction
Min mosters historier - På rette kurs 2017 Production company DK/Short fiction
Min mosters historier - Ny proviant 2017 Production company DK/Short fiction
Min mosters historier - Det sorte tegn 2017 Production company DK/Short fiction
Min mosters historier - Den hvide hval 2017 Production company DK/Short fiction
Min mosters historier - Flaskeposten 2017 Production company DK/Short fiction
Tom of Finland 2017 Production company Feature
...Når du kigger væk 2017 Production company DK/Documentary
Min mosters historier 2017 Production company Series (documentary)
De sidste mænd i Aleppo 2017 Production company DK/Documentary
Hvordan man møder en havfrue 2017 Production company DK/Documentary
Den anden side 2017 Production company DK/Documentary
Gadens børn - et år med håb 2017 Production company DK/Documentary
Sikke et cirkus 2017 Production company DK/Feature
Et familieforetagende 2017 Production company DK/Short fiction
Aldrig mere i morgen 2017 Production company DK/Feature
Venus 2017 Production company DK/Documentary
Fantasten 2017 Production company DK/Feature
Kæmpen 2017 Production company Feature
Safari 2017 Production company Documentary
Lille Vinge 2017 Production company Feature
Mercur 2017 Production company TV series
Jeg er William 2017 Production company DK/Feature
NABOspionen 2017 Production company DK/Feature
Big Time 2017 Production company DK/Documentary
A Modern Man 2017 Production company DK/Documentary
Utilgivet - skyld i sit eget barns død 2017 Production company DK/Documentary
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex (oversigt) 2017 Production company Series (documentary)
Nothing Happens 2017 Production company Interactive projects
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 1:6 2017 Production company Series (documentary)
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 2:6 2017 Production company Series (documentary)
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 3:6 2017 Production company Series (documentary)
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 4:6 2017 Production company Series (documentary)
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 5:6 2017 Production company Series (documentary)
Lovesex - fortællinger om kærlighed og sex 6:6 2017 Production company Series (documentary)
Kidnapning 2017 Production company DK/Feature
Den lille vampyr 2017 Production company DK/Feature
Dråberne 2017 Production company DK/Short fiction
Rosemarie og gartnerens hemmelighed 2016 Production company Feature
Kaos i Kina 2016 Production company Documentary
Vi er de unge hjemløse 2016 Production company Series (documentary)
Shadow World – Bag om den internationale våbenhandel 2016 Production company DK/Documentary
Den sidste tid 2016 Production company DK/Documentary
Antboy 3 2016 Production company DK/Feature
Fortiden foran os 2016 Production company Feature
The War Show - venner i krig 2016 Production company DK/Documentary
Den alvorsfulde leg 2016 Production company Feature
Vi er Kirsten Jensen 2016 Production company TV documentary
Mon de kommer om natten? 2016 Production company DK/Documentary
Den magiske juleæske 2016 Production company DK/Feature
Øboerne og hvalerne 2016 Production company Documentary
Danmark mod Østeuropa 2016 Production company TV documentary
Honningkagen løber hjemmefra 2016 Production company Short fiction
Déjà Vu 2016 Production company DK/Documentary
Flaskepost fra P 2016 Production company DK/Feature
I blodet 2016 Production company DK/Feature
Fuglene over sundet 2016 Production company DK/Feature
Anti 2016 Production company DK/Feature
Vejen er lang - om Kvindebevægelsens historie 2016 Production company DK/Documentary
Vitello graver et hul 2016 Production company DK/Short fiction
Amateurs in Space 2016 Production company DK/Documentary
Vrede 2016 Production company DK/Documentary
A Man Returned 2016 Production company DK/Documentary
Hugland 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Piratskibet 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Fisketuren 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Sæbekassebilen 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Elgen 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Ridderne 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Hulen 2016 Production company DK/Documentary
Min oldefars historier - Vaffelbageriet 2016 Production company DK/Documentary
BUGS 2016 Production company DK/Documentary
Tutti a casa - Al magt til folket? 2016 Production company DK/Documentary
Den kinesiske drøm 2016 Production company DK/Documentary
En-to-tre-nu! 2016 Production company DK/Feature
Min oldefars historier - Bjørnen 2016 Production company DK/Documentary
Jacob Holdt: Mit liv i billeder 2016 Production company DK/Documentary
Monalisa Story – En film om kærlighed, kamp og heroin 2016 Production company Documentary
Undercover 2016 Production company DK/Feature
Min oldefars historier 2016 Production company Series (documentary)
Iqbal & superchippen 2016 Production company DK/Feature
Familien Jul - i nissernes land 2016 Production company DK/Feature
The Allins 2016 Production company DK/Documentary
Lyrikporten – 28 danske digtere 2016 Production company DK/Documentary
Swinger 2016 Production company DK/Feature
Klassefesten 3 - Dåben 2016 Production company DK/Feature
The Neon Demon 2016 Production company DK/Feature
Dem vi var 2016 Production company DK/Documentary
Sameblod 2016 Production company Feature
The Untamed 2016 Production company Feature
I familiens skød 2016 Production company Feature
Godless 2016 Production company Feature
Amanda Knox 2016 Production company DK/Documentary
Vi er Jens Jensen 2016 Production company TV documentary
Motley's Law 2016 Production company DK/Documentary
Sorgenfri 2016 Production company DK/Feature
The Model 2016 Production company DK/Feature
Tordenskjold & Kold 2016 Production company DK/Feature
Der kommer en dag 2016 Production company DK/Feature
De standhaftige 2016 Production company DK/Feature
Kollektivet 2016 Production company DK/Feature
Lukas & The Aspies 2015 Production company DK/Short fiction
Moussa Diallo - manden og musikken 2015 Production company DK/Documentary
Krigen 2015 Production company DK/Feature
Klovn Forever 2015 Production company DK/Feature
Under sandet 2015 Production company DK/Feature
Lang historie kort 2015 Production company DK/Feature
Guldkysten 2015 Production company DK/Feature
Mennesker bliver spist 2015 Production company DK/Feature
Sparrows 2015 Production company DK/Feature
Sommeren '92 2015 Production company DK/Feature
Far til fires vilde ferie 2015 Production company DK/Feature
Min søsters børn og guldgraverne 2015 Production company DK/Feature
Comeback 2015 Production company DK/Feature
9. april 2015 Production company DK/Feature
Nøgle hus spejl 2015 Production company DK/Feature
Rosita 2015 Production company DK/Feature
Misfits 2015 Production company DK/Documentary
Skyggen af en helt 2015 Production company DK/Documentary
Al Medina 2015 Production company DK/Feature
Skammerens datter 2015 Production company DK/Feature
Idealisten 2015 Production company DK/Feature
Albert 2015 Production company DK/Feature
Mænd og høns 2015 Production company DK/Feature
En chance til 2015 Production company DK/Feature
Eskimo Diva 2015 Production company DK/Documentary
Mother's Wish 2015 Production company Documentary
Besøget 2015 Production company DK/Documentary
Virgin Mountain 2015 Production company Feature
Greenfield 2015 Production company Series (fiction)
Til døden os skiller - en dokumentarserie om livet og kærligheden 2:3 2015 Production company TV documentary
Til døden os skiller - en dokumentarserie om livet og kærligheden 3:3 2015 Production company TV documentary
Ruth 2015 Production company Documentary
Varicella 2015 Production company DK/Documentary
Vanten 2015 Production company Short fiction
Drømmen om Danmark 2015 Production company DK/Documentary
Mand falder 2015 Production company DK/Documentary
Blodsøstre 2015 Production company Documentary
Losers United 1:6 2015 Production company TV series
Til døden os skiller - en dokumentarserie om livet og kærligheden 1:3 2015 Production company TV documentary
Losers United 2:6 2015 Production company TV series
Losers United 3:6 2015 Production company TV series
Losers United 4:6 2015 Production company TV series
Losers United 5:6 2015 Production company TV series
Losers United 6:6 2015 Production company TV series
Lillefinger - Hulen 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Myrens fly 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Huske-glemmeleg 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Klippesprækken 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Kongen 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Ødeskoven 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Sommertrolddom 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Tågen 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Stormfuld dag 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Undskyld 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Det uhyggelige 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Den skæve kasse 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Alene i verden 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - På glatis 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Det frosne dyr 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Hvid kold vinter 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Fødselsdagen 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Min bedste ven 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Lillebror 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Det gamle år 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Konkurrencen 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Lille sky 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Hjælp jeg falder 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Marmeladetyven 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Hindbærret 2015 Production company DK/Short fiction
Lillefinger - Påskeægget 2015 Production company DK/Short fiction
Ejersbo 2015 Production company DK/Documentary
Iqbal & den hemmelige opskrift 2015 Production company DK/Feature
Bjerget 2015 Production company Feature
På toppen af verden 2015 Production company Feature
Home Sweet Home 2015 Production company DK/Documentary
Life Is Sacred 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 2015 Production company TV series
Højt skum - en film om Storm P. 2015 Production company DK/Documentary
Min lille hund Mester - Katteballade 2015 Production company DK/Short fiction
Josefines bondegård 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 1 - Klassefest 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 2 - Fællesleg 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 3 - Pigeproblemer 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 4 - Lejrskole 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 5 - Kærester 2015 Production company DK/Documentary
Klassekabalen 6 - Hård tone 2015 Production company DK/Documentary
Massakren i Dvor 2015 Production company DK/Documentary
Et hjem i verden 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Grisebasserne 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Gederne 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Kaninerne 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Køkkenhaven 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Hundehvalpen 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Griseslagtning 2015 Production company DK/Documentary
Josefines bondegård - Jul på gården 2015 Production company DK/Documentary
Facebookistan 2015 Production company DK/Documentary
Villads fra Valby 2015 Production company DK/Feature
The swedish Theory of Love 2015 Production company Documentary
Det han gjorde 2015 Production company DK/Documentary
Blandt mænd og får 2015 Production company Feature
A Place Called Lloyd 2015 Production company DK/Documentary
Til døden os skiller - en dokumentarserie om livet og kærligheden 2015 Production company Series (documentary)
På røven i Nakskov 2015 Production company Series (documentary)
Lovebirds 2014 Production company DK/Documentary
Miraklet 2014 Production company DK/Feature
Drengen Su 2014 Production company Short fiction
Stop nu krigen, mor og far 1:3 2014 Production company Series (documentary)
Stop nu krigen, mor og far 2:3 2014 Production company TV documentary
Stop nu krigen, mor og far 3:3 2014 Production company TV documentary
Good People 2014 Production company Feature
KZ-lejrenes befrielse - Hitchcocks glemte film 2014 Production company Documentary
Elefantens cykel 2014 Production company Short fiction
Force Majeure 2014 Production company Feature
Steppeulven 2014 Production company DK/Feature
Kapgang 2014 Production company DK/Feature
Kraftidioten 2014 Production company Feature
Rejsen til Fjerkongens Rige 2014 Production company Feature
Kartellet 2014 Production company DK/Feature
The Salvation 2014 Production company DK/Feature
Sume - Lyden af en revolution 2014 Production company DK/Documentary
Voldtægt som krigsvåben 2014 Production company DK/Documentary
Cykelmyggen og Minibillen 2014 Production company DK/Feature
Far til fire - Onkel Sofus vender tilbage 2014 Production company DK/Feature
Democrats 2014 Production company DK/Documentary
I am Here 2014 Production company DK/Feature
Det andet liv 2014 Production company DK/Feature
En, to, tresomt 2014 Production company DK/Feature
De sorte pantere 1967-1975 2014 Production company Documentary
Forsøget 2014 Production company DK/Documentary
Forhandleren 2014 Production company DK/Documentary
Chikara - Sumobryderens Søn 2014 Production company DK/Documentary
Bastardens smukke sang 2014 Production company DK/Documentary
Den milde smerte 2014 Production company DK/Feature
Når dyrene drømmer 2014 Production company DK/Feature
Lev stærkt 2014 Production company DK/Feature
Fasandræberne 2014 Production company DK/Feature
All Inclusive 2014 Production company DK/Feature
Den perfekte middag 2014 Production company DK/Short fiction
The Man Who Saved the World 2014 Production company DK/Documentary
The Word 2014 Production company Feature
Dannys dommedag 2014 Production company DK/Feature
Klassefesten 2: Begravelsen 2014 Production company DK/Feature
Stille hjerte 2014 Production company DK/Feature
Skybrud 2014 Production company DK/Short fiction
7.9.13 - 1:4 2014 Production company DK/Documentary
7.9.13 - 2:4 2014 Production company DK/Documentary
7.9.13 - 3:4 2014 Production company DK/Documentary
7.9.13 - 4:4 2014 Production company DK/Documentary
Drone 2014 Production company DK/Documentary
Songs for Alexis 2014 Production company DK/Documentary
Helium 2014 Production company DK/Short fiction
7.9.13 2014 Production company Series (documentary)
1989 2014 Production company DK/Documentary
Så meget godt i vente 2014 Production company DK/Documentary
Krigerne fra Nord 2014 Production company DK/Documentary
Slottet 2014 Production company DK/Documentary
Cirkusdynastiet 2014 Production company DK/Documentary
Sangen fra havet 2014 Production company Feature
Freak Out 2014 Production company Documentary
Mobbet 2014 Production company DK/Documentary
Kulturkatedraler: Halden fængsel 2014 Production company DK/Documentary
Antboy: Den Røde Furies hævn 2014 Production company DK/Feature
Dagbog fra Porn Valley 2014 Production company DK/Documentary
Vokseværk 2014 Production company DK/Short fiction
The Look of Silence 2014 Production company DK/Documentary
Chancen 2014 Production company DK/Short fiction
Krummerne - alt på spil 2014 Production company DK/Feature
The Girl and the Dogs 2014 Production company DK/Short fiction
Skygge bokser 2014 Production company DK/Documentary
Et civiliseret land 2014 Production company DK/Documentary
Nymphomaniac Director's Cut 2014 Production company DK/Feature
Skyggebørn 2014 Production company DK/Documentary
The Yes Men Are Revolting 2014 Production company Documentary
Så er der kaffe og heroin 2014 Production company DK/Documentary
Ekstra Bladet: uden for citat 2014 Production company DK/Documentary
Hvide kæbe 2014 Production company DK/Documentary
Lillefinger (oversigt) 2014 Production company TV series
Pixadores 2014 Production company Documentary
Songs From the Soil 2014 Production company DK/Documentary
Olmo and the Seagull 2014 Production company DK/Documentary
Fægtemesteren 2014 Production company DK/Documentary
Børnene på Putins losseplads 2014 Production company DK/Documentary
Drengen med guldbukserne 2014 Production company Feature
Stop nu krigen, mor og far 2014 Production company Series (documentary)
Glaskisten på Isbjerget 2014 Production company Feature
Pels 2014 Production company Documentary
Op med halen 2014 Production company Series (fiction)
Op med halen - Første skoledag 2014 Production company TV series
Op med halen - Verdensstjerner 2014 Production company TV series
Op med halen - Kampvalg 2014 Production company TV series
Op med halen - Australsk fodbold 2014 Production company TV series
Op med halen - Bushkager 2014 Production company TV series
Op med halen - Talentshowet 2014 Production company TV series
Børn af dagen 2013 Production company DK/Short fiction
Tomgang 2013 Production company TV series
Laamb 2013 Production company DK/Documentary
Asylbarn - Jamila, Gid jeg kunne flyve 2013 Production company DK/Short fiction
Dual 2013 Production company Feature
Tankebobler - En lille film om venskab 2013 Production company DK/Documentary
Ai Weiwei The Fake Case 2013 Production company DK/Documentary
Bandekrigerne - En insider åbner op 2013 Production company DK/Documentary
Bandekrigerne - Et farligt venskab 2013 Production company DK/Documentary
Ida 2013 Production company Feature
Tro Håb Afghanistan 2013 Production company Series (documentary)
Tro Håb Afghanistan: Faridullahs fridag 2013 Production company DK/Documentary
Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi 2013 Production company DK/Documentary
Tro Håb Afghanistan - Asadaghas hjerte 2013 Production company DK/Documentary
Tro Håb Afghanistan: Machgans vilje 2013 Production company DK/Documentary
Tro Håb Afghanistan: Walis ven 2013 Production company DK/Documentary
Rita og Krokodille: Camping 2013 Production company DK/Short fiction
De små vilde: forår 2013 Production company DK/Documentary
De små vilde: sommer 2013 Production company DK/Documentary
De små vilde: efterår 2013 Production company DK/Documentary
De små vilde: vinter 2013 Production company DK/Documentary
La última película 2013 Production company Documentary
Varm luft for milliarder 2013 Production company DK/Documentary
Mops & Ollie 2013 Production company DK/Short fiction
Drengelejren 2013 Production company DK/Documentary
Peter Pix: Papkassen 2013 Production company DK/Short fiction
Peter Pix: Kagen 2013 Production company DK/Short fiction
Peter Pix: Dugen 2013 Production company DK/Short fiction
Peter Pix: Violinen 2013 Production company DK/Short fiction
Peter Pix: Bilen 2013 Production company DK/Short fiction
Peter Pix: Pudekamp 2013 Production company DK/Short fiction
Peter Pix: Pingvinen 2013 Production company DK/Short fiction
Peter Pix: Gaven 2013 Production company DK/Short fiction
Peter Pix: Ægget 2013 Production company DK/Short fiction
Peter Pix: Kærestebrevet 2013 Production company DK/Short fiction
Jeg er fantastisk - Jeg er genert 2013 Production company DK/Documentary
Jeg er fantastisk - Vi er kærester 2013 Production company DK/Documentary
Jeg er fantastisk - Jeg keder mig 2013 Production company DK/Documentary
Jeg er fantastisk - Jeg er misundelig 2013 Production company DK/Documentary
Jeg er fantastisk - Jeg er sur 2013 Production company DK/Documentary
En anderledes dreng 2013 Production company DK/Documentary
De udvalgte 2013 Production company DK/Documentary
Tankebobler - Drømmeland, et sted hvor alt kan ske 2013 Production company DK/Documentary
Tankebobler - Når man bliver gammel 2013 Production company DK/Documentary
Tankebobler - Hvad er et liv for noget? 2013 Production company DK/Documentary
Født til at kæmpe 2013 Production company DK/Documentary
Den forunderlige kvanteverden 2013 Production company DK/Documentary
Hokus pokus Alfons Åberg 2013 Production company Feature
Kampen for et frit Afrika 2013 Production company Documentary
Peter Pix (oversigt) 2013 Production company TV series
Shirley & Hinda - oprørske oldemødre 2013 Production company Documentary
Miniyamba 2013 Production company DK/Short fiction
Antboy 2013 Production company DK/Feature
Mig og min familie - Hassan 2013 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Frederik 2013 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Ronja 2013 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Martha 2013 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Pajo 2013 Production company DK/Documentary
Asylbarn - Solén - jeg altid husker far 2013 Production company DK/Short fiction
I lossens time 2013 Production company DK/Feature
Nymphomaniac 2013 Production company DK/Feature
Otto er et næsehorn 2013 Production company DK/Feature
Sepideh - Drømmen om stjernerne 2013 Production company DK/Documentary
Nordvest 2013 Production company DK/Feature
Skytten 2013 Production company DK/Feature
Sorg og glæde 2013 Production company DK/Feature
Spies og Glistrup 2013 Production company DK/Feature
Ekspeditionen til verdens ende 2013 Production company DK/Documentary
Rita og Krokodille (oversigt) 2013 Production company DK/Short fiction
Jeg er fantastisk - Jeg er mørkeræd 2013 Production company DK/Documentary
Bandekrigerne 2013 Production company Series (documentary)
Olsen Banden på dybt vand 2013 Production company DK/Feature
American Vagabond 2013 Production company Documentary
Detektiverne 2013 Production company DK/Feature
Krigskampagnen 2013 Production company DK/Documentary
Jeg taler til jer - John Kørners verden 2013 Production company DK/Documentary
Player 2013 Production company DK/Feature
The Weight of Elephants 2013 Production company DK/Feature
Børnenes verden 2013 Production company DK/Short fiction
Borgman 2013 Production company Feature
Weekendfar 2013 Production company DK/Short fiction
Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid 2013 Production company DK/Documentary
Tarok 2013 Production company DK/Feature
Only God Forgives 2013 Production company DK/Feature
Monica Z 2013 Production company Feature
Vi er de bedste 2013 Production company Feature
Hotel 2013 Production company Feature
Woolfert 2013 Production company DK/Short fiction
Alle for to 2013 Production company DK/Feature
Zebra 2013 Production company DK/Short fiction
Prik og Plet får skoldkopper 2013 Production company Short fiction
Prik og Plet leger med dej 2013 Production company Short fiction
Flyveskræk 2012 Production company Short fiction
De bortførte børn 2012 Production company Series (documentary)
Belinda Beautiful 2012 Production company DK/Short fiction
Mit Afghanistan 2012 Production company DK/Documentary
Tyveriet af Afrika 2012 Production company DK/Documentary
Kapringen 2012 Production company DK/Feature
Gummi T 2012 Production company DK/Feature
Fuglejagten 2012 Production company DK/Feature
Free the mind 2012 Production company DK/Documentary
Shanne og veninderne 2012 Production company DK/Documentary
Lysår 2012 Production company Documentary
Mig og min familie - Amalie 2012 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Sisse 2012 Production company DK/Documentary
Flammen og vattotten 2012 Production company DK/Short fiction
En detektiv i provinsen 1:3 2012 Production company DK/Documentary
En detektiv i provinsen 2:3 2012 Production company DK/Documentary
En detektiv i provinsen 3:3 2012 Production company DK/Documentary
TPB AFK: The Pirate Bay away from keyboard 2012 Production company Documentary
Et forbandet år 2012 Production company DK/Documentary
Perfect Sense 2012 Production company Feature
I'm going to change my name 2012 Production company Feature
Kidd life 2012 Production company DK/Documentary
Piggy 2012 Production company DK/Short fiction
Kampen om jorden 2012 Production company Documentary
Stakkels os 2012 Production company Documentary
Send flere penge! 2012 Production company Documentary
Den håbløse skole 2012 Production company Documentary
Penge, magt og den amerikanske drøm 2012 Production company Documentary
Petey og Ginger - og finanskrisen i Amerika 2012 Production company DK/Documentary
Vilde piger 2012 Production company DK/Documentary
Mig og min familie - Danni 2012 Production company DK/Documentary
Ginger and Rosa 2012 Production company Feature
Folkets nytårtale 2012 Production company TV documentary
Jeg bliver myrdet 2012 Production company Documentary
En Lille Smule 2011 Production company DK/Short fiction
Chicagos Gadeengle 2011 Production company DK/Documentary
Do it Project 2011 Production company DK/Short fiction
Alle for én 2011 Production company DK/Feature
Mennesker i solen 2011 Production company Feature
At Night I Fly 2011 Production company Documentary
Simon 2011 Production company Feature
Blod i mobilen 2010 Production company DK/Documentary
Tigre og tatoveringer 2010 Production company DK/Short fiction
Fodboldpigerne - Del 1 2010 Production company DK/Documentary
Fodboldpigerne - Del 2 2010 Production company DK/Documentary
Fodboldpigerne - Del 3 2010 Production company DK/Documentary
Fodboldpigerne - Del 4 2010 Production company DK/Documentary
Fodboldpigerne - Del 5 2010 Production company DK/Documentary
Fodboldpigerne - Del 6 2010 Production company DK/Documentary
Klovn - the Movie 2010 Production company DK/Feature
Rounding up Donkeys 2010 Production company Feature
Sandheden om mænd 2010 Production company DK/Feature
Anklaget for mord 2010 Production company DK/Documentary
Dømt for terror 2010 Production company DK/Documentary
Karate nights 2010 Production company DK/Short fiction
De 7 drab - æresdrabet i Slagelse 2010 Production company TV documentary
De 7 drab - seriemordet i Randers 2010 Production company TV documentary
De 7 drab - mordbranden på Bornholm 2010 Production company TV documentary
De 7 drab - kunstnerdrabet i Martofte 2010 Production company TV documentary
De 7 drab - dobbeltdrabet på Femøren 2010 Production company TV documentary
De 7 drab - pigedrabet i Benløse 2010 Production company TV documentary
De 7 drab - rockerdrabet i Glostrup 2010 Production company TV documentary
Stages 2009 Production company DK/Documentary
Doxwise 2 2009 Production company DK/Documentary
Vanvittig forelsket 2009 Production company DK/Feature
Cairo skrald 2009 Production company DK/Documentary
Troells troldspejl 2008 Production company DK/Documentary
Flammen & Citronen 2008 Production company DK/Feature
Linas hemmelige bog 2007 Production company Feature
Hjemve 2007 Production company DK/Feature
Sprængfarlig bombe 2006 Production company DK/Feature
Fidibus 2006 Production company DK/Feature
The Monastery 2006 Production company DK/Documentary
Perker Dvd-rom 2005 Production company DK/Short fiction
Testamentet - Tage Skou-Hansen 2005 Production company DK/Documentary
Hannah Wolfe 2004 Production company DK/Feature
Diplomatiets fortrop 2004 Production company DK/Documentary
Magten over kærligheden 2004 Production company DK/Documentary
Hingitaq - de fordrevne 2004 Production company DK/Documentary
De besatte 2003 Production company DK/Documentary
Pianissimo 2003 Production company DK/Short fiction
Pigen i skabet 2003 Production company DK/Short fiction
Me - The Musical 2003 Production company DK/Short fiction
Et bedre sted at skyde 2003 Production company DK/Commercial
Århusiansk for begyndere 2003 Production company DK/Commercial
Min morfar forfra 2002 Production company DK/Documentary
Inuk Woman City Blues 2002 Production company DK/Documentary
Den bästa sommaren 2000 Production company Feature
Før stormen 2000 Production company Feature
Hvem ved...? 1999 Production company DK/Documentary
Falkehjerte 1999 Production company DK/Feature
Ovartaci - Kunstner på psykiatrisk hospital 1999 Production company DK/Documentary
Som vi så os selv - familiebilleder fra 50'erne 1998 Production company DK/Documentary
De ydmygede 1998 Production company DK/Documentary
Flâneur III: Benjamins skygge 1998 Production company DK/Short fiction
Cecilies verden 1998 Production company DK/Documentary
Plads til os alle - Lys over land (7. del) 1998 Production company DK/Documentary
Plads til os alle - Snorens 3. streng (4. del) 1998 Production company DK/Documentary
Plads til os alle - Gør din pligt og kræv din ret (8. del) 1998 Production company DK/Documentary
Plads til os alle - Når bægeret flyder over (3. del) 1998 Production company DK/Documentary
Et hjørne af paradis 1997 Production company DK/Feature
Love & Hate - European Stories 1995 Production company DK/Short fiction
By the Dawn's Early Light 1994 Production company DK/Experimental
Snøvsen ta'r springet 1994 Production company DK/Feature
100 meter fri 1993 Production company DK/Short fiction
Eksamen 1993 Production company DK/Short fiction
Snøvsen 1992 Production company DK/Feature
Glashjertet 1988 Production company DK/Short fiction
Mellem grænser 1986 Production company DK/Short fiction
Ingen Hamlet på Kronborg i år 1986 Production company DK/Documentary
Jordens børn 1985 Production company DK/Short fiction
Gennem natten 1981 Production company DK/Short fiction
Historien om Kim Skov 1981 Production company DK/Short fiction
Aborresøen - Aborrens børn 1978 Production company DK/Short fiction
Aborresøen - Forår 1978 Production company DK/Short fiction
Aborresøen - Fødekæden 1978 Production company DK/Short fiction
Aborresøen - Vinter 1978 Production company DK/Short fiction
En fisker i Hanstholm 1977 Production company DK/Documentary

Prices and nominations

Award Release year Festival Film
Nominated for Best European Documentary Film 2018 Berlin European Film Academy Awards Sevilla 2018 Distant Barking of Dogs
Best News & Documentary 2018 Emmy Awards 2018 Last Men in Aleppo
Special Jury Award 2018 Los Angeles Film Festival 2018 False Confessions
Audience Award 2018 Malmö Nordisk Panorama 2018 Distant Barking of Dogs
Grand Prix 2018 Seoul, EBS International Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Grand Prix Nordic Documentary 2018 Oslo Pix 2018 Distant Barking of Dogs
Best International Film 2018 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Best Documentary Award 2018 Docsbarcelona 2018 Distant Barking of Dogs
Documentary Academy Award 2018 Warszawa, Against Gravity 2018 Distant Barking of Dogs
CineDoc Current Time Award 2018 Tbilisi, CinéDOC 2018 Distant Barking of Dogs
SOS Children's Villages worldwide avard 2018 München Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
VIKTOR Main Competition International Doc 2018 München Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Best Actor 2018 New York Tribeca Film Festival 2018 Sankt Bernhard Syndikatet
Best Screenplay 2018 New York Tribeca Film Festival 2018 Sankt Bernhard Syndikatet
Best Documentary Award 2018 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2018 Distant Barking of Dogs
McBaine Documentary Feature Award 2018 San Francisco Int. Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Student Jury Award 2018 Kiev, Docudays UA International Human Rights Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Nordic Star (skuespiller) 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
European Children´s Film Association Award 2018 Malmö, BUFF 2018 Jeg er William
2nd Prize for Best Documentary 2018 Hong Kong International Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Audience Award 2018 CPH:DOX 2018 False Confessions
Youth Jury's Award for Best Feature Documentary 2018 Geneve, Forum on Human Rights 2018 Distant Barking of Dogs
Golden Alexander Award 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
FIPRESCI Award best documentary 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
The Human Value Award of the Greek Parliament 2018 Thessaloniki Documentary Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Special Mention 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Return
Dragon Award Best Nordic Documentary 2018 Göteborg International Film Festival 2018 Distant Barking of Dogs
Special Mention 2018 Rotterdam, International Film Festival 2018 Return
IDFA DocLab Award for Best Digital Storytelling 2017 Amsterdam, IDFA 2017 Yderst hemmeligt
IDFA First Apparance Award 2017 Amsterdam, IDFA 2017 Distant Barking of Dogs
Young Jury Award 2017 Cork Film Festival 2017 Last Men in Aleppo
1st prize children's jury 2017 Lübeck, Nordische Filmtage 2017 Kidnapning
Best Feature Lenght Documentary 2017 Chicago Int. Children's Film Festival 2017 Drømmen om Danmark
Professional Jury's 1st Prize for best Documentary 2017 Chicago Int. Children's Film Festival 2017 Mon de kommer om natten?
Youth Jury's Award for Best Feature Documentary 2017 Chicago Int. Children's Film Festival 2017 Mon de kommer om natten?
Chrildren's Jury for Best Documentary 2017 Chicago Int. Children's Film Festival 2017 Mon de kommer om natten?
Friedrich Ebert Foundation Award 2017 Hamburg FilmFest GmbH 2017 Mon de kommer om natten?
Best Film 2017 Rügen International Film Festival 2017 Fuglene over sundet
Best Nordic Documentary 2017 Malmö Nordisk Panorama 2017 Last Men in Aleppo
Verona Film Club Award 2017 Venice International Week of Film Critics 2017 Team Hurricane
Best Feature Film 2017 Festival Mix Milano 2017 Hjartasteinn
Festival Connexion Award 2017 Annecy, Festival Int. du Film d'Animation 2017 Nothing Happens
André-Martin Award 2017 Annecy, Festival Int. du Film d'Animation 2017 Nothing Happens
Best Feature Film 2017 Barcelona Mostra Lambda Gay and Lesbian Festival 2017 Hjartasteinn
Best Director 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Audience Award 2017 Transilvania International Film Festival 2017 Hjartasteinn
est Use of Footage in a Factual Production 2017 London FOCAL International Awards 2017 War Show
Best International Feature - Special Mention 2017 Auckland, Documentary Edge Festival 2017 Last Men in Aleppo
New Talent Award 2017 Docsbarcelona 2017 Last Men in Aleppo
Best Documentary Award 2017 Moscow Int. Documentary. Doker 2017 Facebookistan
Amnesty Award 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 War Show
Audience Award: Warsaw Documentary Award 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 Last Men in Aleppo
Grand Prix 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 Last Men in Aleppo
Lower Silesia Marshal’s Grand Prix Special Mention 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 Last Men in Aleppo
The Mayor of Gdynia Award for Best Film 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 Last Men in Aleppo
The BYDGOSZCZ ART/DOC AWARD 2017 Warszawa, Against Gravity 2017 Last Men in Aleppo
Best Film Special Mention 2017 Belgrade, Beldoc 2017 Last Men in Aleppo
Feature Film Audience Award 2017 Lisboa International Independent Film Festival 2017 Venus
Best Children & Youth Film 2017 Kristiansand International Children's Film Festival 2017 Der kommer en dag
Audience Award 2017 Linz, Crossing Europe Film Festival 2017 Hjartasteinn
Special Mention of the International Jury 2017 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2017 War Show
Audience Award 2017 Washington DC International Film Festival 2017 Last Men in Aleppo
Best Documentary Award 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Documentary Cinematography 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Best Documentary Editor 2017 New York Tribeca Film Festival 2017 Bobbi Jene
Grand Jury Documentary Award 2017 Minneapolis/St. Paul International Film Festival 2017 Last Men in Aleppo
Honorable Mention 2017 Durham, Full Frame 2017 Last Men in Aleppo
Full Frame Inspiration Award 2017 Durham, Full Frame 2017 Last Men in Aleppo
THE REVA AND DAVID LOGAN GRAND JURY AWARD 2017 Durham, Full Frame 2017 Last Men in Aleppo
The Silver Mèliés 2017 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2017 Dræberne fra Nibe
Jury Award Best Narrative Feature 2017 Boston Wicked Queer 2017 Hjartasteinn
Jury Award Best Narrative Feature 2017 Dallas International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Grand Prix 2017 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2017 Hjartasteinn
Youth Jury Award for Best Picture 2017 Malmö, BUFF 2017 Hjartasteinn
NORDIC:DOX AWARD 2017 CPH:DOX 2017 Fanget i de fries land
DOX:AWARD 2017 CPH:DOX 2017 Last Men in Aleppo
Grand Jury Award 2017 Geneve, Forum on Human Rights 2017 War Show
Best Feature Film 2017 Murcia, Festival Internacional de Cine de Murcia 2017 War Show
Best Danish documentary 2017 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2017 War Show
Golden Alexander Award 2017 Thessaloniki Documentary Festival 2017 Dream Empire
Best Film 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Hjartasteinn
Best Director 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Hjartasteinn
Best Screenplay 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Hjartasteinn
Best Actor 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Hjartasteinn
Best Supporting actress 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Hjartasteinn
Best Cinematography 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Hjartasteinn
Best Set Design 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Hjartasteinn
Best Costume Design 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Hjartasteinn
Best Editor 2017 Reykjavik Edda Award 2017 Hjartasteinn
Jury Award 2017 Belgrade International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Best First Feature Award 2017 Belgrade International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Love & Change 2017 Istanbul Festival of Independent Films 2017 War Show
Lorens Award - Best Producer 2017 Göteborg International Film Festival 2017 Hjartasteinn
Dragon Award For Best Nordic Documentary 2017 Göteborg International Film Festival 2017 War Show
Audience Award 2017 Würzburg International Film Weekend 2017 Der kommer en dag
Grand Prix - Jury Prize 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Audience Award 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
Prix SAFTAS / ERASMUS 2017 Angers Premiers Plans 2017 Hjartasteinn
World Cinema Jury Prize: Documentary 2017 Sundance Film Festival 2017 Last Men in Aleppo
Best Cinematography 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Make-up 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Costume Design 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Under sandet
Best Editor 2016 Berlin European Film Academy Awards 2016 Kollektivet
Best Actor 2016 Marrakech International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Student Jury Award 2016 Paris, Signes de Nuit Bangkok 2016 War Show
Best Documentary Award 2016 Paris, Signes de Nuit Bangkok 2016 War Show
IDFA First Apparance Award 2016 Amsterdam, IDFA 2016 Dem vi var
ECFA Prize of the best European film 2016 Oulu Int. Children's Film Festival 2016 Villads fra Valby
Audience Award 2016 Vienna International Children's Film Festival 2016 Villads fra Valby
Audience Award 2016 Los Angeles, AFI Int. Festival 2016 Under sandet
Special Jury Award - Silver Alexander 2016 Thessaloniki International Film Festival 2016 Hjartasteinn
OCAÑA AWARD TO FREEDOM 2016 Sevilla Festival de Cine 2016 Hjartasteinn
Audience Award 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Der kommer en dag
NDR Promotion Prize 2016 Lübeck, Nordische Filmtage 2016 Hjartasteinn
Honorary Mention 2016 Leipzig Festival for Documentary and Animation 2016 War Show
Fipresci 2016 Kiev Molodist Int. Film Festival 2016 Hjartasteinn
Audience Award 2016 Kiev Molodist Int. Film Festival 2016 Hjartasteinn
Special Mention - Main actor/actress 2016 Kiev Molodist Int. Film Festival 2016 Hjartasteinn
Best Costume 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Critic's Prize 2016 Waterloo Historic Film Festival 2016 Tordenskjold & Kold
Audience Award 2016 CPH PIX 2016 Hjartasteinn
Gold Q Hugo 2016 Chicago International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Best Director 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Ecumenical Jury Award 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Special Mention - Main actor/actress 2016 Warsaw International Film Festival 2016 Hjartasteinn
Audience Award 2016 Hamburg FilmFest GmbH 2016 Der kommer en dag
Student Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Audience Award 2016 WAR ON SCREEN International Festival of Cinema 2016 Under sandet
Best Human Rights Documentary Awad 2016 Bergen International Film festival 2016 War Show
Best Feature Film 13+ 2016 Frankfurt Lucas International Children's Film Festival 2016 Þrestir
Ecumenical Jury Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
FIPRESCI Award 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Adolph Zukor Prize [Grand Prize of the Jury] 2016 Miskolc International Film Festival 2016 Under sandet
Queer Lion 2016 Venice Days 2016 Hjartasteinn
Jury Prize 2016 Venice Days 2016 War Show
Best Film 2016 Pula Film Festival 2016 Þrestir
Best Documentary 2016 Salaam Film & Dialog / Salaam Filmfestival 2016 Drømmen om Danmark
Best Director 2016 Pula Film Festival 2016 Þrestir
Amnesty Award 2016 Giffoni Film Festival 2016 Drømmen om Danmark
2nd Prize, Best Documentary 2016 Giffoni Film Festival 2016 Drømmen om Danmark
Peace Film Prize 2016 Munich International Film Festival 2016 Krigen
Special Mention 2015 Podgorica, Underhill Int. Film Festival 2015 Something Better to Come
Food Smart Cities Award 2016 Torino, Cinemambiente 2016 BUGS
Special Jury Award 2016 Transilvania International Film Festival 2016 Þrestir
Best Director 2016 Beijing International Film Festival 2016 Idealisten
Best Actor 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Best Music 2016 Beijing International Film Festival 2016 Under sandet
Narrative Feature Jury Prize 2016 Sarasota Film Festival 2016 Mænd og høns
SIGNIS Jury Award 2016 Hong Kong International Film Festival 2016 Under sandet
Grand Prix - Jury Prize 2016 Mamers en Mars FF 2016 Þrestir
FIPRESCI Award best documentary 2016 Thessaloniki Documentary Festival 2016 Det han gjorde
Grand Prix 2016 Prague Febiofest, Int. Film, TV and Video Festival 2016 Þrestir
Audience Award 2016 Trondheim Kosmorama International Film Festival 2016 Under sandet
Best Documentary 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Man Who Saved the World
Best Supporting Actress 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Nøgle hus spejl
Best Leading Actress 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Lang historie kort
Best Screenplay 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Lang historie kort
Best Danish Film 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Best Actor 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Best Actor in a Supporting Role 2016 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2016 Under sandet
Nomination. Best Feature Documentary 2016 Los Angeles, Oscar Academy 2016 Look of Silence
Nominated Best Foreign Film 2016 Los Angeles, Oscar Academy 2016 Krigen
Best Documentary Award 2016 Los Angeles Independent Spirit Awards 2016 Look of Silence
The Golden Taiga (Best film) 2016 Khanty-Mansiisk, Spirit of Fire FF 2016 Þrestir
Grand Prix 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Young Jury Award 2016 Luxembourg City Film Festival 2016 Under sandet
Best Actress 2016 Berlinale 2016 Kollektivet
Best Children & Youth Film 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Skammerens datter
Best Actor 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Sommeren '92
Best Leading Actress 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Krigen
Best Danish Feature Film 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Audience Award 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Director 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Screenplay 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Cinematography 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Best Editing 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Under sandet
Short Film of the Year. Documentary 2016 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2016 Home Sweet Home
Audience Award 2016 Scope100 2016 Þrestir
FIPRESCI AWARD 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Þrestir
Best Cinematography 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Model
Dragon Award Best Nordic Film 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Scandinavian Locations Award 2016 Göteborg International Film Festival 2016 Under sandet
Best Film 2016 Würzburg International Film Weekend 2016 Krigen
Warsteiner Audience Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
MovieZone Award 2016 Rotterdam, International Film Festival 2016 Under sandet
Best Film 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Most Disturbing Movie 2016 RamDam FilmFestival 2016 Under sandet
Cinema Eye Honors outstanding nonfiction feature 2016 Cinema Eye Honors New York, Cinema Eye 2016 2016 Look of Silence
Cinema Eye Honors Best Direction 2016 Cinema Eye Honors New York, Cinema Eye 2016 2016 Look of Silence
Cinema Eye Honors outstanding production 2016 Cinema Eye Honors New York, Cinema Eye 2016 2016 Look of Silence
Best Film 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Best Actor 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Best Cinematography 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Press Prize 2015 Les Arcs European Film Festival 2015 Þrestir
Jury Prize 2015 Marrakech International Film Festival 2015 Nøgle hus spejl
Nomination. Best Feature Documentary 2015 Brisbane, Asia Pacific Screen Awards 2015 Look of Silence
Best Short Fiction 2015 du grain a demoudre Film Festival 2015 Lukas & The Aspies
Audience Award 2015 Gijon International Film Festival 2015 Under sandet
Alliance of Women Film Journalists' EDA Award 2015 Amsterdam, IDFA 2015 Motley's Law
IDFA prize for best Midlenght Competition 2015 Amsterdam, IDFA 2015 hjem i verden
Nomination. Best Feature Documentary 2015 Torun, Camerimage 2015 Look of Silence
Special Mention 2015 Zagreb Film Festival 2015 Krigen
Grand Jury Award 2015 New York, DOC NYC Film Festival 2015 Motley's Law
Special Mention 2015 Cairo International Film Festival 2015 Olmo and the Seagull
Artistic Achievement Award 2015 Thessaloniki International Film Festival 2015 Þrestir
Documentary Film Prize of the Lübeck Unions 2015 Lübeck, Nordische Filmtage 2015 Democrats
1st prize children's jury 2015 Brussels Filemon International Film Festival for Young Audiences 2015 Skammerens datter
1st prize children's jury 2015 Brussels Filemon International Film Festival for Young Audiences 2015 Skammerens datter
Best Film 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Þrestir
Best Screenplay 2015 Sao Paulo Int. Film Festival 2015 Þrestir
Best Actor 2015 Tokyo International Film Festival 2015 Under sandet
Special Mention 2015 Katowice International Festival of Film Producers Regiofun 2015 Stille hjerte
Audience Award 2015 Katowice International Festival of Film Producers Regiofun 2015 Stille hjerte
Silver Hugo - New Directors Comp. 2015 Chicago International Film Festival 2015 Þrestir
Best International Documentary 2015 Hot Springs Documentary Film Festival 2015 Democrats
Speciel Mention 2015 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2015 Mænd og høns
1-2 Competition Main Award 2015 Warsaw International Film Festival 2015 Þrestir
Special Jury Prize International Documentary 2015 Hot Springs Documentary Film Festival 2015 Something Better to Come
Best Director 2015 Harare, Zimbabwe Int. Film Festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Rio de Janeiro Film Festival 2015 Olmo and the Seagull
Junior Jury Award 2015 Nuremberg, International Human Rights Film Festival 2015 Something Better to Come
Best Comedy 2015 Austin Fantastic Fest 2015 Mænd og høns
Honorable Mention 2015 Bergen International Film festival 2015 Democrats
Audience Award 2015 Budapest Documentary Film Festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Malmö Nordisk Panorama 2015 Democrats
Best Film 2015 San Sebastian International Film Festival 2015 Þrestir
Main Prize - Dokumentary Films 2015 Miskolc, James CineFest International Film Festival 2015 Something Better to Come
Berlin's Favorite Award 2015 Berlin Favourites Film Festival 2015 Something Better to Come
Best Documentary 2015 Copenhagen TV Festival 2015 Ekstra Bladet: uden for citat
Human Rights Award 2015 Dokufest Prizren 2015 Democrats
Junior Jury Award 2015 Locarno, Festival internazionale del film 2015 Olmo and the Seagull
Second Prize - Best Feature - Elements 10+ 2015 Giffoni Film Festival 2015 Skammerens datter
2nd Prize for Best Short 2015 Giffoni Film Festival 2015 Lukas & The Aspies
Special Mention 2015 Durban International Film Festival 2015 Democrats
Best News & Documentary 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Dannys dommedag
Audience Award - Bronze Prize 2015 Montreal Fantasia Int Film Festival 2015 Skammerens datter
The Estonian Peoples Award 2015 Anthropology Film Festival Pärnu 2015 Something Better to Come
Méliès d' Argent Award 2015 Neuchatel International Fantastic Film Festival 2015 Mænd og høns
Grand Prix International du Documentaire 2015 Ouagadougo, Festival Ciné Droit Libre 2015 Democrats
Best Director 2015 Moscow Int. Film Festival 2015 Rosita
Best International Documentary 2015 Yangon, Human Rights Film Festival 2015 Look of Silence
Best Documentary Award 2015 Valletta Film Festival 2015 Something Better to Come
Best Documentary Award 2015 Valetta Film Festival 2015 Something Better to Come
Best Cinematography 2015 Gdansk DocFilm Festival 2015 Something Better to Come
Small Mirror of Art DocFest 2015 Moscow, Andrey Tarkovsky International Film Festival 2015 Something Better to Come
Special Adward Club 418 Mirror of Art DocFest 2015 Moscow, Andrey Tarkovsky International Film Festival 2015 Something Better to Come
Special Jury Mention 2015 Docsbarcelona 2015 Look of Silence
Audience Award 2015 Docsbarcelona 2015 Look of Silence
Amnesty Catalunya Award 2015 Docsbarcelona 2015 Look of Silence
Audience Award 2015 Bremen, Favourites Film Festival 2015 Something Better to Come
Best International Feature Award 2015 Auckland, Documentary Edge Festival 2015 Something Better to Come
Science Award 2015 Warszawa, Against Gravity 2015 Visit: An Alien Encounter
Millinium Award for Best Documentary 2015 Warszawa, Against Gravity 2015 Something Better to Come
Special Mention 2015 Warszawa, Against Gravity 2015 Something Better to Come
VIKTOR Main Competition International Doc 2015 München Documentary Festival 2015 Something Better to Come
Special Mention 2015 Brussels One World International Human Rights Festival 2015 Something Better to Come
Freedom Award 2015 Tel Aviv Docaviv Int. Documentary Film Festival 2015 Democrats
The Jury Pricze for Best ConScience Film 2015 Leuven, Docville 2015 Democrats
Audience Choice Award 2015 Madrid, Documenta Madrid 2015 Look of Silence
2nd Prize for Best Documentary 2015 Madrid, Documenta Madrid 2015 Something Better to Come
Best Mid Length Documentary 2015 Toronto, Hot Docs Int. Documentary Festival 2015 Krigerne fra Nord
Audience Award 2015 Kristiansand International Children's Film Festival 2015 Antboy: Den Røde Furies hævn
Best Documentary Award 2015 New York Tribeca Film Festival 2015 Democrats
Best Documentary Award 2015 Calgary, Calgary Underground film festival 2015 Look of Silence
Nicholas School Environmental Award 2015 Durham, Full Frame 2015 Så meget godt i vente
Jury Award 2015 Beaune International Thriller Film Festival 2015 chance til
Audience Award 2015 Haag, Amnesty Int. Movies that Matter Festival 2015 Look of Silence
Best Documentary Award 2015 Vilnius International Film Festival 2015 Look of Silence
The jury award for best international documentary 2015 Oslo EuroDoc Film Festival 2015 Something Better to Come
Audience Award - Best Film, Festival Favorites 2015 Austin, SXSW Film Festival 2015 Look of Silence
Best Documentary Award 2015 Sofia International Film Festival 2015 Look of Silence
True Life Fund Recipient 2015 Columbia, True/False Film Festival 2015 Look of Silence
Best Director 2015 Prague, One World Human Rights Film Festival 2015 Democrats
Best Film 2015 Prague, One World Human Rights Film Festival 2015 Look of Silence
Best Leading Actress 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Best Actor in a Supporting Role 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Best Danish Film 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Best Screenplay 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Stille hjerte
Best Documentary 2015 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2015 Look of Silence
Special Mention of the International Jury 2015 ZagrebDox 2015 Something Better to Come
Young People's Jury Award 2015 Geneve, Forum on Human Rights 2015 Something Better to Come
Best Documentary Award 2015 Victoria Film Festival 2015 Look of Silence
Peace Film Prize 2015 Berlinale 2015 Look of Silence
Grand Prix 2015 Ile de France, FIFE, Environmental Film Festival 2015 Så meget godt i vente
Nomination. Best Feature Documentary 2015 Danmarks Film Akademi 2015 Democrats
Audience Award 2015 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2015 Fasandræberne
Best Leading Actress 2015 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2015 All Inclusive
Best Nordic Documentary Film 2015 Göteborg International Film Festival 2015 Look of Silence
Audience Award 2015 Angers Premiers Plans 2015 Look of Silence
Special Jury Mention 2015 Angers Premiers Plans 2015 Look of Silence
Best Documentary Price 2015 Trieste Film Festival 2015 Something Better to Come
Don Quixote Award 2015 Tromsø International Film Festival 2015 Look of Silence
Grand Prix 2014 Moscow, ArtDocFest 2014 Something Better to Come
Best Short Film 2014 Doha Film Festival, Ajyal Youth Film Festival 2014 Helium
Special Jury Award 2014 Amsterdam, IDFA 2014 Something Better to Come
Best Documentary 2014 Reus, Memorimage 2014 1989
Audience Award 2014 Reus, Memorimage 2014 1989
Special Jury Mention 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Democrats
DOX:AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Look of Silence
Best Documentary Award 2014 Denver International Film Festival 2014 Look of Silence
REEL TALENT AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Olmo and the Seagull
NORDIC:DOX AWARD 2014 CPH:DOX 2014 Olmo and the Seagull
Best News & Documentary 2014 Berlin Prix Europa Festival 2014 Forhandleren
Best Actress 2014 Abu Dhabi Middle East International FF 2014 chance til
Costume Design 2014 Chicago International Film Festival 2014 Kapgang
Best World Documentary (Cinephile Prize) 2014 Busan International Film Festival 2014 Look of Silence
Special Mention 2014 Zürich Film Festival 2014 Look of Silence
Audience Award 2014 Budapest Documentary Film Festival 2014 Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid
SIGNIS Jury Award 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 chance til
Best Actress 2014 San Sebastian International Film Festival 2014 Stille hjerte
Best Director 2014 Athens International Film Festival 2014 Når dyrene drømmer
Best Documentary 2014 BUSTER 2014 Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi
Audience Award 2014 BUSTER 2014 Tro Håb Afghanistan: Laylas melodi
Grand Jury Prize 2014 Venice International Film Festival 2014 Look of Silence
1st prize children's jury 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Helium
Audience Award 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Helium
Best Danish short fiction 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Vokseværk
Special Jury Mention 2014 Odense Internationale Film Festival 2014 Vokseværk
Audience Award 2014 Sao Paulo Int. Short Film Festival 2014 Helium
Best Documentary Award 2014 Mexico Festival Int. De Cine Para Niños 2014 Tro Håb Afghanistan: Faridullahs fridag
Special Mention 2014 Giffoni Film Festival 2014 Helium
Best International Film 2014 "IN THE PALACE" - Balchik Sofia Int. Short Film Festival 2014 Belinda Beautiful
Special Jury Mention 2014 Yangon, Human Rights Film Festival 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Audience Award 2014 Big Sur, Henry Miller Memorial Library 2014 Helium
2nd Prize for Best Short 2014 Big Sur, Henry Miller Memorial Library 2014 Helium
Best Short Fiction Film 2014 Aster Fest Makedonien 2014 Helium
Honorable Mention 2014 Fredrikstad, Nordic Docs 2014 Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid
Special Mention 2014 Brussels Int. Filmfestival of Fantasy,Thriller & Science Fiction Films 2014 I lossens time
Maysles Brothers Award 2014 Belfast Film Festival 2014 Sepideh
Audience Award 2014 Thessaloniki Documentary Festival 2014 Jeg hader ADHD - børn i en diagnosetid
Best Short Fiction Film 2014 Los Angeles, Oscar Academy 2014 Helium
Best Documentary Film 2014 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2014 Ai Weiwei The Fake Case
Robert Audience Award 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Alle for to
Best Score 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
Best Sound Design 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Only God Forgives
First Prize, Best Director 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Antboy
Robert, Best Short Fiction Film (long) 2014 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2014 Weekendfar
Nominated: Dragon Award Best Nordic Documentary 2014 Göteborg International Film Festival 2014 Sepideh
Best Animates Short 2014 Sydney Flicker Short Film Festival 2014 Miniyamba
Women Inmates Award 2013 Montreal, Rencontres Int. du Documentaire 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Special Mention 2013 Berlin Bewegliche Ziele, Interfilm Festival 2013 Miniyamba
NDR, Förderpreis 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 Nordvest
The Interfilm Church Prize 2013 Lübeck, Nordische Filmtage 2013 I lossens time
Adult Jury Prize - ANIMATED FEATURE FILM 1st Prize 2013 Chicago Int. Children's Film Festival 2013 Otto er et næsehorn
1st Prize, Animated Short Film 2013 Chicago Int. Children's Film Festival 2013 Flammen og vattotten
Oecumenical Prize 2013 Kiev Molodist Int. Film Festival 2013 Weight of Elephants
Best Feature Film 2013 Detour Travel Film Festival 2013 Kapringen
Best Cinematography 2013 SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic of Catalonia 2013 Only God Forgives
Special Mention 2013 Camden Int. Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Environmental Award 2013 Reykjavik Film Festival 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Best Short Fiction 2013 Rimouski Carrousel Int. Youth F.F. 2013 Weekendfar
Youth Jury Award for Best Picture 2013 Vlissingen, Film by the Sea 2013 Weight of Elephants
Best Actor 2013 Montreal World Film Festival 2013 Miraklet
Best Director 2013 Latvia Open Place International Short Film Festival 2013 Belinda Beautiful
Best Short Film 2013 Giffoni Film Festival 2013 Weekendfar
Best Music Documentary 2013 Brussels Film Festival 2013 Kidd life
Sydney Film Prize 2013 Sydney Film Festival 2013 Only God Forgives
Best Actor 2013 Transilvania International Film Festival 2013 Nordvest
Best Short Fiction Film 2013 Krakow Film Festival 2013 Belinda Beautiful
The jury award for best international documentary 2013 Leuven, Docville 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Grand Prix 2013 Trento Int. Film festival of Mountains 2013 Ekspeditionen til verdens ende
Best Film 2013 Kristiansand International Children's Film Festival 2013 Fuglejagten
Special Mention 2013 Buenos Aires Festival de Cine Independiente 2013 Mit Afghanistan
Critic's Prize 2013 Beaune International Thriller Film Festival 2013 Nordvest
Jury Prize 2013 Beaune International Thriller Film Festival 2013 Nordvest
Bodil, Best Danish Feature Film 2013 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2013 Kapringen
Best Documentary Award 2013 Brussels One World International Human Rights Festival 2013 Mit Afghanistan
Robert, Best Danish Feature Film 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Male Leading Role 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Screen Play 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Editor 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Sound 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Kapringen
Robert, Best Song 2013 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2013 Gummi T
Audience Award: Best Nordic Film 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Kapringen
FIPRESCI Award 2013 Göteborg International Film Festival 2013 Nordvest
Variety's 10 Directors to Watch 2013 Palm Springs International Film Festival 2013 Kapringen
Crystal Arrow 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Les Arcs European Film Festival 2012 Kapringen
Jury Award 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Best Actor 2012 Marrakech International Film Festival 2012 Kapringen
Golden Alexander - Best Feature Film 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
FIPRESCI Award 2012 Thessaloniki International Film Festival 2012 Kapringen
Audience Award - New Auteurs 2012 Los Angeles, AFI Int. Festival 2012 Kapringen
Special Mention for Sound & Vision 2012 CPH:DOX 2012 Kidd life
Best Actor 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Special Jury Mention 2012 Abu Dhabi Middle East International FF 2012 Kapringen
Robert Audience Award 2012 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2012 Alle for én
Parmigiani Award for Best Screenplay 2011 Geneva International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Youth Jury Award: Honorific 2011 Geneva International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Gutbuster Comedy Feature "Best Film" 2011 Austin Fantastic Fest 2011 Klovn - the Movie
Gutbuster Comedy Feature "Best Screenplay" 2011 Austin Fantastic Fest 2011 Klovn - the Movie
Best Story 2011 Perm Texture International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Best Feature Cheval Noir 2011 Montreal Fantasia Int Film Festival 2011 Klovn - the Movie
Campus Gioventù Award (Youth Award) 2011 Taormina International Film Festival 2011 Sandheden om mænd
Nominated for Cinema for Peace Award for Justice 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Blod i mobilen
Cinema for Peace Award for Justice 2011 Berlin, Cinema for Peace 2011 Blod i mobilen
Best Male Actor 2009 Marrakech International Film Festival 2009 Vanvittig forelsket
Audience Award 2009 Kiev Molodist Int. Film Festival 2009 Vanvittig forelsket
Best Actor 2009 Montreal World Film Festival 2009 Vanvittig forelsket
Best Cinematography 2009 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Production Design 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Special Effects 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Make Up 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Costumes 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Robert, Best Sound 2009 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 2009 Flammen & Citronen
Outstanding Achievement International Feature 2008 Cinema Eye Honors 2008 Monastery
Best Documentary 2008 Bodil Filmmedarbejderforeningen 2008 Monastery
Best Documentary Film 2007 Aarhus Filmfestival 2007 Monastery
Jury's Special Mention 2007 Edinburgh International Film Festival 2007 Monastery
FIPRESCI Award best documentary 2007 Sydney Film Festival 2007 Monastery
Canvas Price 2007 Leuven Short Film Festival Docville documentary festival 2007 Monastery
Millenium Award, best film 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
The Kino magazine Award 2007 Warszawa, Against Gravity 2007 Monastery
Grand Jury Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Charles E. Guggenheim Emerging Artist Award 2007 Durham, Full Frame 2007 Monastery
Grand Prix 2007 Chicago International Documentary Festival 2007 Monastery
Honorable Mention 2007 Sao Paulo It's All True Int. Documentary FF 2007 Monastery
Joris Ivens Award 2006 Amsterdam, IDFA 2006 Monastery
Speciel Mention 2006 CPH:DOX 2006 Monastery
Grand Prix 2003 Odense Internationale Film Festival 2003 besatte
Children's Jury's 2nd Prize, Feature Film 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Adult Jury's 1st Prize, Feature Film 2000 Chicago Int. Children's Film Festival 2000 Falkehjerte
Silver Gryphon Prize, Best Film 1999 Giffoni Film Festival 1999 Falkehjerte
Robert, Best Short Fiction Film 1994 Danmarks Film Akademi Robert-uddeling 1994 100 meter fri
Best Short Fiction Film 1993 Uppsala Int. Short Film Festival 1993 Eksamen
Best Featrue Documentary 2017 Sarasota Film Festival 2017 Last Men in Aleppo
Best World Cinema 2017 Sarasota Film Festival 2017 Last Men in Aleppo
Det Danske Filminstitut registrerer international festivaldeltagelse og priser til danske film, dog primært de titler, som Filminstituttet varetager i sin festivaldistribution, og primært i forbindelse med de festivaler, som Filminstituttet har prioriteret at samarbejde med. Registreringen af festivaldeltagelse og priser til danske film, der ikke er i festivaldistribution, foretages kun for "launch"-festivaler ifølge Filminstituttets prioriterede festivalliste. Se listen over prioriterede festivaler.