Joshua Oppenheimers Oscar-nominerede og BAFTA-belønnede ’The Act of Killing’ (2012) topper Documentary Magazines liste over de bedste dokumentarfilm fra det 21. århundrede. Magasinet udgives af International Documentary Association.
Hæderen er især bemærkelsesværdig, fordi det ikke kun er kritikere og skribenter, der har stemt, men også medlemmer af den internationale dokumentarbranche.
Ifølge IDA skilte ’The Act of Killing’ sig markant ud i afstemningen med mere end tre gange så mange stemmer som nogen anden film.
'The Act of Killing' skildrer folkemordet i Indonesien i 1965 og 1966, hvor militærstyret dræbte et sted mellem en halv og en hel million civile – primært venstreorienterede og etniske kinesere. I filmen får Joshua Oppenheimer militærstyrets nu aldrende bødler til at dramatisere deres rolle i folkemordet. Resultatet er en surrealistisk filmisk rejse ind i mordernes forstyrrede forestillinger om sig selv og deres ofre. Samtidig giver filmen et skræmmende indblik i et korrupt regime, der ikke blot har ladet morderne slippe for straf, men stadig hylder dem som helte.
Siden premieren i 2012 har filmen modtaget ikke mindre end 72 filmpriser og over 50 nomineringer. Blandt dem er en BAFTA-pris og en Oscar-nominering.
Tine Fischer, direktør for Det Danske Filminstitut: ”Det er en markant og ganske særlig anerkendelse af Joshua Oppenheimers enestående film – og af dansk dokumentar. ‘The Act of Killing’ er ikke bare et banebrydende, modigt værk, der har fornyet dokumentarfilmens sprog, det er også en film, der har vist, hvordan film kan åbne historien, udfordre magten og sætte spor langt ud over biografens eget rum. Det er en påmindelse om, hvor afgørende tålmodig og risikovillig filmstøtte er. En film som denne bliver ikke til på kort tid eller efter en sikker formel. Den kræver kunstnerisk frihed, internationalt udsyn og rammer, der gør det muligt at følge en idé hele vejen.”
'The Act of Killing' er produceret af Signe Byrge Sørensen i selskabet Final Cut for Real med støtte fra Det Danske Filminstitut.