Nomineringer til Robert-prisen 2016

ROBERT. Danmarks Film Akademi har afgjort hvem, der kan vinde årets Robert-statuetter. I kategorien Årets Danske Spillefilm dyster "Under sandet", "Krigen", "Idealisten", "Sommeren '92" og "Idealisten".

Robert-prisen 2016 uddeles for 32. gang søndag den 7. februar fra kl. 17.30 på Tivoli Hotel og Congres Center, og begivenheden streames live på www.blockbuster.dk

Med 14 nomineringer er Martin Zandvliets "Under sandet" den bedst repræsenterede blandt årets film, tæt fulgt af Tobias Lindholms "Krigen", Kenneth Kainz' "Skammerens datter", Christina Rosendahls "Idealisten", Kasper Barfoeds "Sommeren '92" og Anders Thomas Jensens "Mænd og høns".

Nomineringer

Årets danske spillefilm
Idealisten / Toolbox Film / Producere: Jonas Frederiksen, Signe Leick Jensen og Ane Mandrup / Instruktør: Christina Rosendahl
Krigen / Nordisk Film Production / Producere: René Ezra og Tomas Radoor / Instruktør: Tobias Lindholm
Mænd og høns / M&M Productions og DCM Productions & Studio Babelsberg / Producere: Kim Magnusson og Tivi Magnusson / Instruktør: Anders Thomas Jensen
Sommeren '92 / Meta Film og PeaPie Films / Producere: Kris Thykier og Meta Louise Foldager / Instruktør: Kasper Barfoed
Under sandet / Nordisk Film Production / Producer: Mikael Rieks / Instruktør: Martin Zandvliet

Årets børne- og ungdomsfilm
Albert / M&M Productions / Producere: Tivi Magnusson, Kim Magnusson og Anders Mastrup / Instruktør Karsten Kiilerich
Bridgend / Blenkov & Schønnemann Pictures / Producer: Michel Schønnemann / Instruktør: Jeppe Rønde
Iqbal og den hemmelige opskrift / Miso Film / Producere: Elisabeth Victoria Poulsen, Christian Potalivo og Mikael Olsen / Instruktør: Tilde Harkamp
Skammerens datter / Nepenthe Film / Producere: Nina Lyng og Eva Juel Hammerich / Instruktør: Kenneth Kainz
Villads fra Valby / Regner Grasten Film Produktion A/S / Producer: Regner Grasten / Instruktør: Frederik Meldal Nørgaard

Årets instruktør
Christina Rosendahl / Idealisten
Martin Zandvliet / Under sandet
May el-Toukhy / Lang historie kort
Michael Noer / Nøgle Hus Spejl
Tobias Lindholm / Krigen

Årets originale manuskript
Anders August og Kasper Barfoed / Sommeren '92
Anders Thomas Jensen / Mænd og høns
Maren Louise Käehne og May el-Toukhy / Lang historie kort
Martin Zandvliet / Under sandet
Tobias Lindholm / Krigen

Årets adapterede manuskript
Anders Thomas Jensen / Skammerens datter
Karsten Kiilerich / Albert
Renée Toft Simonsen / Iqbal og den hemmelige opskrift

Årets mandlige hovedrolle
Mads Mikkelsen / Mænd og høns
Peter Plaugborg / Idealisten
Pilou Asbæk / Krigen
Roland Møller / Under sandet
Ulrich Thomsen / Sommeren '92

Årets kvindelige hovedrolle

Bodil Jørgensen / Mennesker bliver spist
Ghita Nørby / Nøgle Hus Spejl
Mille Hoffmeyer Lehfeldt / Lang historie kort
Tuva Novotny / Krigen
Marie Tourell Søderberg / Steppeulven

Årets mandlige birolle
Henning Jensen / Sommeren '92
Louis Hofmann / Under sandet
Mikkel Boe Følsgaard / Sommeren '92
Mikkel Boe Følsgaard / Under sandet
Nicolas Bro / Mænd og høns

Årets kvindelige birolle
Bodil Jørgensen / Mænd og høns
Charlotte Munck / Krigen
Marijana Jankovic / Lang historie kort
Trine Dyrholm / Lang historie kort
Trine Pallesen / Nøgle Hus Spejl

Årets scenograf
Gitte Malling / Under sandet
Lars Nielsen / Sommeren '92
Mia Steensgaard / Mænd og høns
Nikolaj Danielsen og M. Wan Sputnick / Idealisten
Waldemar Kalinowski / Skammerens datter

Årets fotograf
Camilla Hjelm Knudsen / Under sandet
Lasse Frank Johannessen / Skammerens datter
Laust Trier Mørk / Idealisten
Magnus Nordenhof Jønck / Bridgend
Magnus Nordenhof Jønck / Krigen

Årets kostumier
Kicki Ilander / Skammerens datter
Louize Nissen / Idealisten
Manon Rasmussen / Mænd og høns
Manon Rasmussen / Steppeulven
Stefanie Bieker / Under sandet

Årets sminkør
Anne Cathrine Sauerberg, Morten Jacobsen og Thomas Foldberg / Mænd og høns
Barbara Kreuzer / Under sandet
Eva von Bahr og Love Larsson / Skammerens datter
Louise Hauberg / Sommeren '92
Tina Jesenkovic / Steppeulven

Årets klipper
Adam Nielsen / Krigen
Benjamin Binderup og Anders Albjerg Kristiansen / Sommeren '92
Janus Billeskov Jansen, Olivier Bugge Coutté og Molly Malene Stensgaard / Idealisten
Nicolaj Monberg / Skammerens datter
Per Sandholt og Molly Malene Stensgaard / Under sandet

Årets sounddesigner
Gugge Garnov / Skammerens datter
Hans Møller / Steppeulven
Morten Green / Krigen
Peter Albrechtsen / Idealisten
Rasmus Winther Jensen / Under sandet

Årets score
Angelo Badalamenti, Johan Carøe og Lasse Martinussen / Guldkysten
Jeppe Kaas / Skammerens datter
Jonas Struck / Idealisten
Kristian Selin Eidnes Andersen / The Man Who Saved the World
Sune Martin / Under sandet

Årets sang
’Got me good' / Lynval Golding, Michael Hess og Rasmus Bille Bähnke / Rosita
'Ind i mørket' / Kim Larsen & Kjukken / Mennesker bliver spist
'Sommersne' / Kaae & Petersen / Emma og Julemanden
’Svæver over byen' / Wafande / Iqbal og den hemmelige opskrift
'Remember me' / Kwamie Liv, Angelo Badalamenti og Kwamie Liv / Guldkysten

Årets visuelle effekter
Martin Madsen, Thomas Øhlenschlæger og Jacob Bang Clemmensen / Emma og Julemanden
Martin Madsen og Morten Jacobsen / Skammerens datter
Peter Hjorth, Frederik Nord, Alex Hansson, Morten Jacobsen og Thomas Foldberg / Mænd og høns
Thomas Øhlenschlæger / 9. april
Thomas Øhlenschlæger og Bjørg Serup / Krigen

Årets kortfilm: Dokumentar
Home Sweet Home / Good Company Pictures / Producer: Katrine A. Sahlstrøm / Instruktør: Katrine Philip
Min far forfra / Den Danske Filmskole / Producer: Nicoline Skotte Jacobsen / Instruktør: Nicoline Skotte Jacobsen
Slip mine hænder / Den Danske Filmskole / Producer: Caroline Eyeby / Instruktør: Ala’A Mohsen
Øde ø /Den Danske Filmskole / Producer: Jakob Langkjær / Instruktør: Lea Hjort
Åbne øjne / Den Danske Filmskole / Producer: Caroline Eybye / Instruktør: Olivia Chamby-Rus

Årets dokumentarfilm
Et hjem i verden / Sonntag Pictures / Producer: Sara Stockmann / Instruktør: Andreas Koefoed
 The Man who Saved the World / Statement Film ApS / Producer: Jakob Staberg / Instruktør: Peter Anthony
Massakren i Dvor / Final Cut for Real og Nukleus Film / Producere: Monica Hellström og Anne Köhncke / Instruktører: Georg Larsen og Kasper Vedsmand
Naturens uorden / Moving Documentary / Producere: Sidsel Siersted og Malene Flindt Pedersen / Instruktør: Christian Sønderby Jepsen
Something Better to Come / Danish Documentary Production / Producer: Sigrid Jonsson Dyekjær / Instruktør: Hanna Polak

Årets danske tv-serie
Arvingerne II / DR Fiktion / Producer: Karoline Leth / Hovedforfatter: Maya Ilsøe / Instruktør: Jesper Christensen
Broen III / Nimbus Film / Producer: Bo Ehrhardt/ Hovedforfatter: Hans Rosenfeldt / Instruktør: Henrik Georgsson
Heartless / Fridthjof Film / Producer: Ronnie Fridthjof / Hovedforfatter: Nikolaj Scherfig / Instruktør: Kaspar Munk
Norskov / SF Film Production / Producer: Senia Dremstrup / Hovedforfatter: Dunja Gry Jensen / Instruktør: Louise Friedberg
Rita sæson 3 / SF Film Production / Producer: Jesper Morthorst / Hovedforfatter: Christian Torpe / Instruktør: Lars Kaalund

Årets korte tv-serie
Ditte og Louise / DR Fiktion / Producer: Piv Bernth / Hovedforfattere: Ditte Hansen og Louise Mieritz / Instruktør: Niclas Bendixen
Juleønsket / Cosmo Film / Producere: Rasmus Thorsen, Tomas Hostrup-Larsen og Mogens Hagedorn / Hovedforfatter: Ina Bruhn / Instruktør: Carsten Myllerup
Losers United / Made in Valby / Producere: Tanja Paik og Julie Walenciak / Hovedforfattere: Rune Schjøtt-Wieth og Jannik Tai Mosholt / Instruktør: Jesper Rofelt
Sjit Happens 3 / Mastiff A/S / Producer: Mia Marie Borup / Hovedforfatter: Thomas Glud / Instruktør: Jacob Bitsch og Esben Tønnesen
Tomgang 3 / Falster Inc. / Producere: Michael Pedersen og Mick Øgendahl / Hovedforfatter: Mick Øgendahl / Instruktør: Rasmus Heide

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie
Carsten Bjørnlund  / Arvingerne II
Claes Quaade / Sjit Happens 3
Claus Riis Østergaard / Norskov
Thomas Levin / Norskov
Thure Lindhardt / Broen III

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie
Ditte Hansen / Ditte og Louise
Louise Mieritz / Ditte og Louise
Mille Dinesen / Rita sæson 3
Rosalinde Mynster / Badehotellet sæson 2
Trine Dyrholm / Arvingerne II

Årets mandlige birolle - tv-serie
Carsten Bjørnlund / Rita sæson 3
Henrik Birch / Norskov
Jacob Hauberg Lohmann / Norskov
Jesper Christensen / Arvingerne II
Nicolas Bro / Broen III

Årets kvindelige birolle - tv-serie
Anne Sofie Espersen / Norskov
Julie Christiansen / Heartless
Lene Maria Christensen 7 Arvingerne II
Lise Baastrup / Rita sæson 3
Sarah-Sofie Boussnina / Broen III

Årets amerikanske film
Birdman / Instruktør: Alejandro González Iñarritu
Foxcatcher / Instruktør: Benett Miller 
Inderst inde / Instruktør: Pete Docter og Ronnie Del Carmen
Mad Max: Fury Road / Instruktør: George Miller
Whiplash / Instruktør: Damien Chazelle

Årets ikke-amerikanske film
45 år / Instruktør: Andrew Haigh
Amy / Instruktør: Asif Kapadia 
Korsvejen / Instruktør: Dietrich Brüggermann
Leviathan / Instruktør: Andrey Zvyagintsev
Marshland / Instruktør: Alberto Rodríguez Librero
Mommy / Instruktør: Xaxier Dolan

Nominerede til Blockbuster Publikumspris 
9. april / Nordisk Film Production / Producere: René Ezra og Tomas Radoor / Instruktør: Roni Ezra
Albert / M&M Productions / Producere: Tivi Magnusson, Kim Magnusson, Anders Mastrup / Instruktør: Karsten Kiilerich
Backgammon / 42/46 Film & Creative Thinking Films / Producere: Kenneth Skoubølling, Danny Thykær og Frans Lindell / Instruktør: Danny Thykær
Bridgend / Blenkov & Schønnemann Pictures / Producer: Michel Schønnemann / Instruktør: Jeppe Rønde
Comeback / Toolbox Film / Producer: Morten Kaufmann / Instruktør: Natasha Arthy
Dark Samurai / Spearhead Pictures og Space Rocket Nation / Producer: Adriana Filipczuk / Instruktør: Sidney Lexy Plaut
Eliten / Eliten Film ApS / Producer: Lina Flint / Instruktør: Thomas Daneskov
Emma og Julemanden / Deluca Film / Producere: Morten Rasmussen og David C.H. Østerbøg / Instruktør: Søren Frellesen
En chance til / Zentropa Productions 2 / Producer: Sisse Graum Jørgensen / Instruktør: Susanne Bier
Gudsforladt / Black Frame Cinema I/S / Producer: Michelle Brøndum / Instruktør: Kasper Juhl
Guldkysten / Haslund / Dencik Entertainment Aps / Producer: Michael Haslund-Christensen / Instruktør: Daniel Dencik
Idealisten / Toolbox Film / Producere: Jonas Frederiksen, Signe Leick Jensen og Ane Mandrup / Instruktør: Christina Rosendahl
I dine hænder / Meta Film / Producer: Sara Namer / Instruktør: Samanou Acheche Sahlstrøm
Iqbal og den hemmelige opskrift / Miso Film / Producere: Elisabeth Victoria Poulsen, Christian Potalivo og Mikael Olsen / Instruktør: Tilde Harkamp
Klovn Forever / Nutmeg Movies ApS / Producer: Jesper Zartov / Instruktør: Mikkel Nørgaard
Krigen / Nordisk Film Production / Producere: René Ezra og Tomas Radoor / Instruktør: Tobias Lindholm
Lang historie kort / Miso Film / Producere: Caroline Blanco og Christian Potalivo / Instruktør: May el-Toukhy
Mennesker bliver spist / Clausen Film og Nordisk Film Production / Producer: Maja Dyekjær / Instruktør: Erik Clausen
Mænd og høns / M&M Productions, DCM Productions & Studio Babelsberg / Producere: Kim Magnusson og Tivi Magnusson / Instruktør: Anders Thomas Jensen
Nøgle Hus Spejl / Nordisk Film Production / Producere: Tomas Radoor og René Ezra / Instruktør: Michael Noer
Rosita / Nordisk Film Production / Producer: Thomas Heinesen / Instruktør: Frederikke Aspöck
Skammerens datter / Nepenthe Film / Producere: Nina Lyng og Eva Juel Hammerich / Instruktør: Kenneth Kainz
Sommeren '92 / Meta Film og PeaPie Films / Producere: Kris Thykier og Meta Louise Foldager / Instruktør: Kasper Barfoed
Steppeulven / Nimbus Film / Producer: Lars Bredo Rahbek / Instruktør: Ole Christian Madsen
The Man Who Saved The World / Statement Film ApS / Producer: Jakob Staberg / Instruktør: Peter Anthony
Under sandet / Nordisk Film Production / Producer: Mikael Rieks / Instruktør: Martin Zandvliet
Villads fra Valby / Regner Grasten Film Produktion A/S / Producer: Regner Grasten / Instruktør: Frederik Meldal Nørgaard

Tags: Robert 2016