Robert-vindere 2013

ROBERT. Danmarks Films Akademi har uddelt årets Robert-priser. Se vinderne her.

Den 29. uddeling af Robert-prisen fandt sted i går, den 28. februar i Tivoli Hotel og Congress Center. I år var det ikke kun filmåret, der blev fejret, men for første gang uddeltes også priser til danske tv-serier.

Vinderne blev fundet ved en afstemning blandt Danmarks Film Akademis medlemmer.

Se listen over Robert-vinderne 2013:

Robert 2013 live tweets


Årets film

  • 10 TIMER TIL PARADIS
    SF Production, Producer: Morten Kjems Juhl
    Instruktør: Mads Matthiesen
  • DEN SKALDEDE FRISØR
    Zentropa, Producere: Sisse Graum Jørgensen & Vibeke Windeløv
    Instruktør: Susanne Bier
  • EN KONGELIG AFFÆRE
    Zentropa, Producere: Louise Vesth, Sisse Graum Jørgensen & Meta Louise Foldager
    Instruktør: Nikolaj Arcel
  • KAPRINGEN
    Nordisk Film Production, Producere: Thomas Radoor & René Ezra
    Instruktør: Tobias Lindholm
  • UNDSKYLD JEG FORSTYRRER
    Fine & Mellow, Producer: Thomas Gammeltoft
    Instruktør: Henrik Ruben Genz

Årets børne- og ungdomsfilm

  • FUGLEJAGTEN
    Nimbus Film, Producer: Anders Toft Andersen
    Instruktør: Christian Dyekjær
  • GUMMI T
    Crone Film, Producere: Nina Crone & Erik Wilstrup
    Instruktør: Michael Hegner
  • MARCO MACACO
    Nice Ninja, Producer: Thomas Borch Nielsen
    Instruktør: Jan Rahbek
  • MAX PINLIG PÅ ROSKILDE – NU MED MOR
    Asta Film, Producere: Per Holst, Michael Bille Frandsen, Stefan Frost & Henrik Underbjerg
    Instruktør: Lotte Svendsen
  • YOU & ME FOREVER
    Nimbus Film, Producer: Anders Toft Andersen
    Instruktør: Kaspar Munk

Årets mandlige hovedrolle

  • Jens Jørn Spottag (Hvidsten Gruppen)
  • Lars Mikkelsen (Viceværten)
  • Mads Mikkelsen (En kongelig affære)
  • Søren Malling (Kapringen)
  • Søren Sætter-Lassen (Marie Krøyer)

Årets kvindelige hovedrolle (stemmelighed)

  • Alicia Vikander (En kongelig affære)
  • Birgitte Hjort Sørensen (Marie Krøyer)
  • Bodil Jørgensen (Hvidsten Gruppen)
  • Sara Hjort (Undskyld jeg forstyrrer)
  • Trine Dyrholm (Den skaldede frisør)

Årets mandlige birolle

  • Bjarne Henriksen (Hvidsten Gruppen)
  • Lars Bom (Max Pinlig på Roskilde – nu med mor)
  • Mikkel Boe Følsgaard (En kongelig affære)
  • Nicolaj Kopernikus (Viceværten)
  • Pilou Asbæk (Kapringen)

Årets kvindelige birolle

  • Emilie Kruse (You & Me Forever)
  • Lotte Andersen (Undskyld jeg forstyrrer)
  • Molly Blixt Egelind (Den skaldede frisør)
  • Stine Stengade (Undskyld jeg forstyrrer)
  • Trine Dyrholm (En kongelig affære)

Årets instruktør

  • Kaspar Munk (You & Me Forever)
  • Lotte Svendsen (Max Pinlig på Roskilde – nu med mor)
  • Nikolaj Arcel (En kongelig affære)
  • Susanne Bier (Den skaldede frisør)
  • Tobias Lindholm (Kapringen)

Årets manuskript

  • Anders Thomas Jensen (Den skaldede frisør)
  • Lotte Svendsen, Mette Horn & David Sandreuter (Max Pinlig på Roskilde – nu med mor)
  • Marie Østerbye & Christian Torpe (Sover Dolly på ryggen?)
  • Nikolaj Arcel & Rasmus Heisterberg (En kongelig affære)
  • Tobias Lindholm (Kapringen)

Årets fotograf

  • Dirk Brüel (Marie Krøyer)
  • Magnus Nordenhof Jønck (Kapringen)
  • Rasmus Videbæk (En kongelig affære)
  • Sebastian Blenkov (Undskyld jeg forstyrrer)
  • Søren Bay (You & Me Forever)

Årets scenograf

  • Jette Lehmann (Marie Krøyer)
  • Mette Rio (Undskyld jeg forstyrrer)
  • Niels Sejer (En kongelig affære)
  • Peter Grant (Den skaldede frisør)
  • Thomas Greve (Kapringen)

Årets kostumier

  • Louise Hauberg (Kapringen)
  • Manon Rasmussen (En kongelig affære)
  • Manon Rasmussen (Marie Krøyer)
  • Mette Lynggaard (You & Me Forever)
  • Susie Bjørnvad (Undskyld jeg forstyrrer)

Årets sminkør

  • Birgitte Lassen (Max Pinlig på Roskilde – nu med mor)
  • Dennis Knudsen & Tina Helmark (Marie Krøyer)
  • Ivo Strangmüller & Dennis Knudsen (En kongelig affære)
  • Louise Hauberg (Kapringen)
  • Soile Ludjoi (Undskyld jeg forstyrrer)

Årets special effects

  • Bo Scheurer (Over kanten)
  • Jeppe Nygaard Christensen (En kongelig affære)
  • Martin Madsen (Hvidsten Gruppen)
  • Søren Hjort, Sospeter Ng'ang'a & Mads Hagberth Lund (Max Pinlig på Roskilde – nu med mor)
  • Tonni Zinck, Anders Hald, Daniel Silwerfeldt & Jonas Severin (Marco Macaco)

Årets lyd/sounddesigner

  • Hans Kock & Claus Lynge (En kongelig affære)
  • Mathias La Cour & Rune Klaussen (Max Pinlig på Roskilde – nu med mor)
  • Morten Green (Kapringen)
  • Peter Albrechtsen (You & Me Forever)
  • Roar Skau Olsen (Undskyld jeg forstyrrer)

Årets klipper

  • Adam Nielsen (Kapringen)
  • Kasper Leick (Undskyld jeg forstyrrer)
  • Marlene Billie Andreasen & Nanna Frank Møller (You & Me Forever)
  • Mikkel E.G. Nielsen & Kasper Leick (En kongelig affære)
  • Pernille Bech Christensen & Morten Egholm (Den skaldede frisør)

Årets score

  • Gabriel Yared & Cyrille Aufort (En kongelig affære)
  • Hildur Gudnadottir (Kapringen)
  • Peter Peter (Over kanten)
  • Sara Savery (You & Me Forever)
  • Søren Schou (Max Pinlig på Roskilde – nu med mor)

Årets sang

  • Gummi T ("Sangen om Gummi T – Hvem ved hvad der er op og ned", Annika Aakjær, Halfdan E & Søren Siegumfeldt)
  • Max Pinlig på Roskilde – nu med mor ("Videre", Lotte Svendsen & Søren Schou)
  • Talenttyven ("Jo-Ann", The Heartbreak Hotels, Søren Rasted & Nicolaj Rasted)

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie

  • Carsten Bjørnlund (Rita)
  • Hannibal Harboe Rasmussen (Pendlerkids)
  • Lars Brygmann (Lykke, 2. sæson)
  • Nikolaj Lie Kaas (Forbrydelsen 3)
  • Ole Boisen (A-klassen)

Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie

  • Amanda Rostgaard Phillipsen (Limbo)
  • Ditte Hansen (I hegnet)
  • Mille Dinesen (Rita)
  • Mille Hoffmeyer Lehfeldt (Lykke, 2. sæson)
  • Sofie Gråbøl (Forbrydelsen 3)

Årets mandlige birolle – tv-serie

  • Martin Buch (Limbo)
  • Olaf Johannessen (Forbrydelsen 3)
  • Nikolaj Groth (Rita)
  • Peter Ganzler (A-klassen)
  • Rasmus Botoft (Lykke, 2. sæson)

Årets kvindelige birolle – tv-serie

  • Birthe Neumann (Julestjerner)
  • Lisbeth Wulff (I hegnet)
  • Paprika Steen (Lykke, 2.sæson)
  • Sara Hjort (Rita)
  • Trine Pallesen (Forbrydelsen 3)

Årets danske tv-serie

  • A-KLASSEN
    Fridthjof Film, Producer: Mia Maria Borup
    Forfattere: Mia Maria Borup, Parminder Singh & Morten BH
    Instruktører: Parminder Singh & Morten BH
  • FORBRYDELSEN 3
    DR Fiktion, Producer: Piv Bernth
    Forfattere: Søren Sveistrup, Torleif Hoppe & Michael W. Horsten
    Instruktør: Mikkel Serup
  • LIMBO
    DR Fiktion, Producer: David C.H. Østerbøg
    Forfattere: Poul Berg & Karina Dam
    Instruktør: Poul Berg
  • LYKKE, 2. SÆSON
    DR Fiktion, Producer: Christian Rank
    Forfattere: Hanna Lundberg & Stig Thorsboe
    Instruktør: Kasper Gaardsøe & Jesper W. Nielsen
  • RITA
    SF Film Production, Producere: Jesper Morthorst & Karoline Leth
    Forfattere: Christian Torpe & Marie Østerbye
    Instruktør: Lars Kaalund

Årets korte fiktion/animation

  • DAIMI
    Zentropa Stormtroopers & Super16, Producere: Emil Kramhøft Dinsen & Maria Henriksen
    Instruktør: Marie Grahtø Sørensen
  • DYRET
    Zentropa, Producer: Jonas Bagger
    Instruktør: Malene Choi
  • HAPPY NEW YEARS
    Fridthjof Film & Super16, Producer: Simone Jørgensen
    Instruktør: Emil Falke

Årets lange fiktion/animation

  • SORT KAFFE & VINYL
    TSOMM Pictures, Producer: Richard Georg Engström
    Instruktør: Jesper Bernt
  • TURBO
    Makropol, Producer: Mads Damsbo
    Instruktør: Andreas Thaulow
  • WAITING FOR PHIL
    Zentropa Stormtroopers, Producer: Nadia Nørgaard Kristensen
    Instruktør: Jeanette Nordahl

Årets dokumentarfilm (kort)

  • ET BLAD FALDER TIL HIMLEN
    Alphaville Pictures Copenhagen, Producer: Caroline Schlüter Bingestam
    Instruktører: Anders Birch & Didde Elnif
  • GHETTODRENGEN
    Deluca Film, Producere: Morten Rasmussen & Merete Stubkjær
    Instruktør: Kasper Bisgaard
  • KONGENS FOGED
    Danish Documentary Production, Producer: Sigrid Dyekjær
    Instruktør: Phie Ambo

Årets dokumentarfilm

  • IDENTITETSTYVERIET
    Globus, Producer: Carsten Holst
    Instruktør: Max Kestner
  • MERCY MERCY - ADOPTIONENS PRIS
    Fridthjof Film, Producere: Miriam Nørgaard, Sara Stockmann & Vibeke Windeløv
    Instruktør: Katrine W. Kjær
  • THE ACT OF KILLING
    Final Cut for Real, Producer: Signe Byrge Sørensen
    Instruktør: Joshua Oppenheimer

Årets amerikanske film

  • ARGO
    Instruktør: Ben Affleck
    Distributør: Filmcompagniet
  • HUGO
    Instruktør: Martin Scorsese
    Distributør: UIP
  • MARTHA MARCY MAY MARLENE
    Instruktør: Sean Durkin
    Distributør: Filmcompagniet
  • MOONRISE KINGDOM
    Instruktør: Wes Anderson
    Distributør: Camera Film
  • THE DARK KNIGHT RISES
    Instruktør: Christopher Nolan
    Distributør: Filmcompagniet

Årets ikke-amerikanske film

  • AMOUR
    Instruktør: Michael Haneke
    Distributør: Camera Film
  • DRENGEN MED CYKLEN
    Instruktører: Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne
    Distributør: Øst for Paradis
  • HOLY MOTORS
    Instruktør: Leos Carax
    Distributør: Camera Film
  • SHAME
    Instruktør: Steve McQueen
    Distributør: Camera Film
  • THE ARTIST
    Instruktør: Michel Hazanavicius
    Distributør: Scanbox

Årets udenlandske tv-serie

  • DOWNTON ABBEY sæson 3
    Carnival Films
  • GIRLS sæson 1
    Apatow Productions
  • HOMELAND sæson 2
    Teakwood Lane Productions, Cherry Pie Productions, Keshet Broadcasting, Fox 21 & Showtime Networks
  • LOUIE sæson 3
    3 Arts Entertainment, Bluebush Productions, FX Productions & Pig Newton
  • SHERLOCK sæson 2
    Hartswood Films, BBC Wales & Masterpiece Theatre

Æresrobert 2013
  • GHITA NØRBY

YouBio Publikumsprisen Drama

  • HVIDSTENGRUPPEN

YouBio Publikumsprisen Komedie
  • DEN SKALDEDE FRISØR

YouBio Publikumsprisen Børne og Ungdomsfilm
  • MAX PINLIG PÅ ROSKILDE

YouBio Publikumsprisen Tv-serie
  • FORBRYDELSEN 3

Ib Prisen

  • RONNIE FRIDTHJOF


Læs mere på www.filmakademiet.dk