Introduktion ved Steen Schapiro den 20. september.
Instruktør: Mario Bava
B-film kan også være anarkistiske og sexede spændingsfilm, der gør oprør mod samfundets normer, og denne eksplosion af farver, musik og action fra 1968 rammer datidens modkultur lige mellem øjnene. Den fetichklædte mestertyv Diabolik bader sig i stjålne pengesedler og kan undslippe politiet til lands, til vands og i luften. Han driver Italiens autoriteter til vanvid – og der er ingen tvivl om, hvem vi holder med.
De to supersexede hovedroller støttes af vidunderlige optiske tricks, spektakulære designs og uforglemmelig musik af Ennio Morricone. Titelsangen ’Deep Deep Down’ er en af mesterens bedste, og blev for nyligt genindspillet af Mike Patton, mens Beastie Boys lavede en hyldestvideo til Diabolik i ’80erne i form af sangen ’Body Movin’’.
“Master sports car racer, master skin diver, master lover” lød slaglinjen for denne klassiker instrueret af giallo-nestoren Mario Bava og produceret af den legendariske Dino de Laurentiis.
Medvirkende: John Phillip Law, Marisa Mell, Michel Piccoli, Adolfo Celi
Original titel: Diabolik
Italien, Frankrig, 1968
Blu-Ray, 105 min.
Engelske undertekster
Tilladt for børn over 15 år