Symfonier for slagtøj og abstrakt-geometriske former: KLANG præsenterer Ying-Hsueh Chen

I april satte vi fokus på Bauhaus-skolen, herunder en stribe vidunderlige 1920’er-kortfilm bestående af firkanter, cirkler og rette linjer i rytmisk samspil. Skolen eksisterede kun 1919-33, men søndag den 2. juni kan du se og høre, hvordan et Bauhaus-gesamtkunstværk anno 2019 kunne have taget sig ud.

De farvestrålende kortfilm 'Maskine' og 'Mani.Matta' er skabt af billedkunstneren Rikke Benborg i form af farvedansende animationer af linjer, cirkler og flader, der får liv med percussionisten Ying-Hsueh Chens abstrakte lydflader, der som klangbund og rytmisk metronom for filmene spiller musik af Toke Brorson Odin og Pierluigi Billone.

Kunstnerne Rikke Benborg, Ying-Hsueh Chen og Toke Brorson Odin taler om filmene efter visningen. Medarrangør er festivalen KLANG - Copenhagen Avantgarde Music Festival, der hver sommer præsenterer moderne kompositionsmusik i nye former over hele København.

Billetpris: 50/35 kr. - inkl. et glas vin i Asta Bar efterfølgende.

Læs mere om festivalen på www.klang.dk

Rasmus Brendstrup, programredaktør / Cinemateket

Maskine

Instruktør: Rikke Benborg

De farvestrålende kortfilm ’Maskine’ og ’Mani.Matta’ er skabt af multikunstneren Rikke Benborg med percussionisten Ying-Hsueh Chens abstrakte lydflader som klangbund.



Danmark, 2019
Kendes ikke, 40 min.
Uden dialog
Tilladt for alle

Mani.Matta

Instruktør: Rikke Benborg

De farvestrålende kortfilm ’Maskine’ og ’Mani.Matta’ er skabt af multikunstneren Rikke Benborg med percussionisten Ying-Hsueh Chens abstrakte lydflader som klangbund.



Danmark, 2019
Kendes ikke, 20 min.
Uden dialog
Tilladt for alle

Datoer

Film i serien – Events i maj

Aktuelle film i Cinemateket

dfi_cinemateket_grid

Rita og Krokodille - Camping

22. sep

Stensuppe

22. sep

Vågn op

22. sep

Vitello napper en kat

22. sep

Alma flytter på landet - Min nye seng

22. sep

1 minut natur - Gamle knogler

22. sep

Lille far

22. sep

Orla Frøsnapper, Bertram og hunden Pølse

22. sep

Zebra

22. sep

Min flyvende mor

22. sep

Elefantens cykel

22. sep

Itzhak

22. sep

Vredens Dag

22. sep, 12. nov

Miles Davis: Birth of the Cool

22. sep

Udyret og hans lærling

22. sep

The Daughter

22. sep, 30. sep

Say Amen, Somebody

22. sep

PJ Harvey: A Dog Called Money

22. sep, 22. sep

Binti

23. sep

Funan

23. sep

Iscenesat

23. sep

India Song

23. sep, 30. sep

Ivans barndom

23. sep

Portland

23. sep

Re-Animator

23. sep

Suede: The Insatiable Ones

23. sep

PewPewPew

24. sep, 30. sep

Youth Unstoppable: The Rise of Global Youth Climate Movement

24. sep

En folkefjende

24. sep

Sorgenfri

24. sep

Manson kulten

24. sep, 28. sep

Green Book

24. sep

Silkehud

24. sep

Til drømmelandet

25. sep

Børnebiffen: Året rundt

25. sep, 26. sep, 29. sep, 04. okt

Børnebiffen: I dyrenes rige

25. sep, 27. sep, 29. sep, 03. okt

Onde kvinder - talk med Liane Moriarty og Maren Louise Käehne

25. sep

Wondrous Boccaccio

25. sep

The Party

25. sep

Drømmen

25. sep

Vandringsmanden

25. sep

Telefon til afdøde

25. sep, 30. sep

The Miseducation of Cameron Post

26. sep

Børnebiffen: Bedste venner

26. sep, 27. sep, 28. sep, 02. okt, 06. okt

Drengen og jernkæmpen

26. sep

28 dage senere

26. sep

Dame, konge, es, spion

26. sep

Hard Boiled

26. sep

Hard Target

26. sep

Thriller

26. sep

En folkefjende

26. sep

Eighth Grade

27. sep

Muppet går til filmen

27. sep

SneakBar

27. sep, 27. sep

Bohemian Rhapsody

27. sep, 28. sep

Bjergkøbing rejser til månen

28. sep

Børnebiffen: Min lille hund Mester

28. sep, 02. okt, 03. okt, 04. okt, 06. okt

Græsrødderne

28. sep

Ansigter

28. sep

Claire's Camera

28. sep

A Master Builder

28. sep

Destroy, She Said

28. sep

The Constant Gardener

28. sep

3
<div id="item-wrapper">
</div>