Vrede, savn og ensomhed er store, vilde og ubehagelige følelser, der kan få en til at eksplodere, græde, kaste med ting eller endda få os til at gemme os inde i os selv.

Vi har samlet fem af årets bedste film om de store følelser til jer. I en af dem bliver drengen Roberts vrede til et rødt rasende monster, i en anden bliver en lille piges ensomhedsfølelse til en leg, og i en tredje udvikler Luisas savn sig til et hæsblæsende spændende eventyr med sagnvæsner fra Aztekernes historie. Måske kan du genkende dig selv, eller en du kender godt? Måske kan du blive inspireret til at se på de store følelser med andre øjne? Der er plads til de store følelser i biografmørket.

Vilde følelser

Instruktør: Diverse

Læs mere om de forskellige kortfilm i denne kortfilmspakke på busters hjemmeside: https://buster.dk/film/vilde-foelelser/



Belgien, Frankrig, Holland, 2023
DCP, 55 min.
Dansk tale
Tilladt for alle

Datoer

Film i serien – Buster filmfestival

Se alle

Aktuelle film i Cinemateket

Se alle