Dansk film i Diamanten
Mandag den 4. februar kl.19:00 rykker Cinemateket ud af huset til Dronningesalen i Den Sorte Diamant for i samarbejde med Det Kongelige Bibliotek at præsentere en perlerække af personlige breve skrevet af eller til nogle af de største skikkelser i dansk films historie. Ugen efter viser vi tre film, hvor personerne fra brevforestillingen kan opleves, nemlig ‘Den sorte Drøm’, ‘Gertrud’ og ‘Jeg er sgu min egen’.
Hør Asta Nielsens venindebreve til kollegaen Clara Pontoppidan, fanbreve til Carl Th. Dreyer og personlige brevvekslinger mellem Erik Balling og Klaus Rifbjerg blive bragt til live af nulevende danske skuespillere. Arrangementet foregår i Den Sorte Diamant og er skabt i samarbejde med Det Kongelige Bibliotek. Billetter kan købes på kb.dk
Ugen efter brevforestillingen viser Cinemateket tre film, hvor personerne fra brevforestillingen kan opleves – enten foran eller bag kameraet. Se således Die Asta, dansk films største diva, i trekantsdramaet ‘Den sorte drøm’, se Dreyers film ‘Gertrud’, der fik kvinder over hele landet til at skrive til instruktøren, at de følte sig set og forstået, eller oplev Balling & Rifbjerg i sprudlende samarbejde i 60’er-perlen ‘Jeg er sgu min egen!’.
Sophie Engberg Sonne, programredaktør / Cinemateket
Få nyheder om film, tilbud og aktiviteter i Cinemateket. Nyhedsbrevet udkommer en gang om ugen.