Prioriteringsliste - dansk spillefilm

Sikring af danske spillefilm har i en lang årerække skelet til nedenstående prioriteringsliste over de bedste og mest populære spillefilm i dansk historie. Listen stammer fra Kosmorama, Tidsskrift for filmkunst og filmkultur, nr. 220, 1996.

Koersel_med_groenlandske_hunde_450px

Framegrab fra "Kørsel med grønlandske Slædehunde" fra 1898. Den første danske film!

Titel 

År 

Instruktør 

Kørsel med grønlandske Slædehunde 1898  Peter Elfelt 
Henrettelsen 1903 Peter Elfelt
Røverens Brud 1907 Viggo Larsen
Kameliadamen 1907 Viggo Larsen
Løvejagten 1908 Viggo Larsen
Den lille Hornblæser 1909 Eduard Schnedler-Sørensen
Den hvide Slavehandel 1910 Alfred Cohn
Den hvide Slavehandel 1910 August Blom
Afgrunden   1910 Alfred Lind
Ved Fængslets Port 1911 Eduard Schnedler-Sørensen
De fire Djævle 1911 August Blom
Dødsspring til Hest fra Cirkuskuplen 1912 Benjamin Christensen
Atlantis 1913 Holger-Madsen
Det hemmelighedsfulde X 1914 Benjamin Christensen
Evangeliemandens Liv 1915 Holger-Madsen
Hævnens Nat 1916 Benjamin Christensen
Verdens Undergang 1916 August Blom
Himmelskibet 1918 Holger-Madsen
Folkets Ven 1918 Holger-Madsen
Præsidenten 1920 Carl Th. Dreyer
Blade af Satans Bog 1921 Carl Th. Dreyer
Häxan 1922 Benjamin Christensen
David Copperfield 1922 A.W. Sandberg
Du skal ære din Hustru 1925 Carl Th. Dreyer
Klovnen 1926 A.W. Sandberg
Vester Vov Vov 1927 Lau Lauritzen
Jeanne d'Arc 1928 Carl Th. Dreyer
Præsten i Vejlby 1931 George Schnéevoigt
Skal vi vædde en million? 1932 George Schnéevoigt
Odds 777 1932 George Schnéevoigt
Tango 1933 George Schnéevoigt
Palos Brudefærd 1934 Friedrich Dalheim
Barken Margrethe 1934 Lau Lauritzen Sr.
Rasmines Bryllup 1935 George Schnéevoigt
Panserbasse 1936 A.O'Fredericks, L.Lauritzen Jr.
Mille, Marie og mig 1937 Emanuel Gregers
Blaavand melder Storm 1938 A.O'Fredericks, L.Lauritzen Jr.
Bolettes Brudefærd 1938 Emanuel Gregers
Sommerglæder 1940 Svend Methling
Sørensen og Rasmussen 1940 Emanuel Gregers
Afsporet 1942 Bodil Ipsen, L. Lauritzen Jr.
Mine kære Koner 1942 Johan Jacobsen
En herre i kjole og hvidt 1942 Bodil Ipsen
Som du vil ha' mig 1943 Johan Jacobsen
Vredens Dag 1943 Carl Th. Dreyer
Mordets Melodi 1944 Bodil Ipsen
Teatertosset 1944 Alice O'Fredericks
Otte Akkorder 1944 Johan Jacobsen
Den usynlige Hær 1945 Johan Jacobsen
De røde Enge 1945 Bodil Ipsen, l. Lauritzen Jr.
Ditte Menneskebarn 1946 Bjarne Henning-Jensen
Diskret Ophold 1946 Ole Palsbo
Fyrtøjet 1946 Svend Methling
Ta' hvad du vil ha' 1947 Ole Palsbo
Soldaten og Jenny 1947 Johan Jacobsen
John og Irene 1949 Asbjørn Andersen
Palle alene i verden 1949 Astrid Henning-Jensen
De røde heste 1950 Alice O'Fredericks, Jon Iversen
Café Paradis 1950 Bodil Ipsen, L. Lauritzen Jr.
Mød mig på Cassiopeia 1951 Torben Anton Svendsen
Far til fire 1953 Alice O'Fredericks
Den gamle mølle på Mols 1953 Annelise Reenberg
Ordet 1955 Carl Th. Dreyer
Blændværk 1955 Johan Jacobsen
Altid ballade 1955 Gabriel Axel
Kispus 1956 Erik Balling
Ung leg 1956 Johannes Allen
Ingen tid til kærtegn 1957 Annelise Hovmand
Bundfald 1957 Palle Kjærulff-Schmidt
Vi er alle sammen tossede 1959 Svend Methling
En fremmed banker på 1959 Johan Jacobsen
Baronessen fra benzintanken 1960 Annelise Reenberg
Harry og Kammertjeneren 1961 Bent Christensen
Weekend 1962 Bent Christensen
Duellen 1962 Knud Leif Thomsen
Gertrud 1964 Carl Th. Dreyer
Slå først, Frede 1965 Erik Balling
Naboerne 1966 Bent Christensen
Der var en gang en krig 1966 Palle Kjærullf-Schmidt
 Sult 1966 Henning Carlsen
Duellen 1968 Knud Leif Thomsen
Olsen-banden 1968 Erik Balling
Balladen om Carl-Henning 1969 Lene & Sven Grønlykke
Giv Gud en chance om søndagen 1970 Henrik Stangerup
- og så er der bal bagefter 1970 Edward Fleming
Ang. Lone 1970 Franz Ernst
Mazurka på sengekanten 1970 John Hilbard
Benny Badekar 1971 Jannik Hastrup
Den forsvundne fuldmægtig 1971 Gert Fredholm
Man sku' være noget ved musikken 1972 Henning Carlsen
Lars Ole, 5c 1973 Nils Malmros
Nitten røde roser 1974 Esben Høilund-Carlsen
Ta' det som en mand, frue 1975 M. Knudsen, E. Rygård, L. Vilstrup
Per 1975 Hans Kristensen
Strømer 1976 Anders Refn
Johnny Larsen 1979 Morten Arnfred
Kundskabens træ 1981 Nils Malmros
Gummi Tarzan 1981 Søren Kragh-Jacobsen
Cirkus Cassablanca 1981 Erik Clausen
Zappa 1983 Bille August
The element of crime 1984 Lars von Trier
Walter og Carlo - op på fars hat  1985 Per Holst
Ofelia kommer til byen 1985 Jon Bang Carlsen
Flamberede hjerter 1986 Helle Ryslinge
Babettes gæstebud 1987 Gabriel Axel
Pelle Erobreren 1987 Bille August
Dansen med Regitze 1989 Kaspar Rostrup
Isolde 1989 Jytte Rex
Fuglekrigen 1990 Jannik Hastrup
Drengene fra Sankt Petri 1991 Søren Kragh-Jacobsen
Europa 1991 Lars von Trier
Kærlighedens smerte 1992 Nils Malmros
Det forsømte forår 1993 Peter Schrøder
Nattevagten 1994 Ole Bornedal
Breaking the wawes 1996 Lars von Trier
Pusher 1996 Nicolas Winding
Let's get lost 1997 Jonas Elmer
Festen 1998 Thomas Vinterberg
Idioterne 1998 Lars von Trier
Den eneste ene 1999 Susanne Bier
Mifunes sidste sang 1999 Søren Kragh-Jacobsen
Italiensk for begyndere 2000 Lone Scherfig
Dancer in the dark 2000 Lars von Trier

Kommentar

Indsæt kommentar på siden:

Se retningslinjer for kommentarer.

Sikring?

Om en given film er sikret og bevaret bedømmes ud fra de materialer, som findes i filmarkivet. Hvis vi f.eks. ligger inde med et komplet original negativ, anser vi filmen for sikret. Hvis vi derimod kun har en slidt visningskopi, er filmen dårlig sikret, og vi vil undersøge om vi enten kan finde originalmaterialerne nogetsteds eller om vi kan fremstille et nyt sikringsmateriale.

Interesseret i digital sikring og bevaring - læs mere her.

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail:

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412