Los conductos

Camilo Restrepo, 2020
Vinderen af Berlin-festivalens debutantpris og prisen for bedste latinamerikanske film ved Mar del Plata-festivalen i 2020 er en hallucinatorisk feberdrøm fra bunden af den colombianske slum.

Den…
Vinderen af Berlin-festivalens debutantpris og prisen for bedste latinamerikanske film ved Mar del Plata-festivalen i 2020 er en hallucinatorisk feberdrøm fra bunden af den colombianske slum.

Den hårdt prøvede Pinky opsøger lederen af den forbrydersekt, han engang selv tilhørte. Undervejs støder han på et andet udstødt medlem af samfundet, som tager med på en mystisk rejse.

Virkelighed og fantasi smelter sammen i en på én gang billedskøn, mørk og klaustrofobisk filmperle. Men også en fortælling, der trods sin abstrakte stil indeholder politiske udsagn, som når en af personerne i filmen f.eks. stiller spørgsmålet: ”Hvornår vil Colombia stoppe med at dræbe sine sønner?" En film, som SKAL opleves på det store lærred!

Medvirkende: Fernando Úsaga Higuíta, Luis Felipe Lozano
Instruktør: Camilo Restrepo
Colombia, Frankrig, Brasilien, 2020
DCP, 70 min.
Engelske undertekster
Tilladt for børn over 15 år

Læs mere

Event

Onsdag 1. juni 21:15 Colombiansk aften: ’Los conductos’ + vin
Den 1. juni byder Cinemateket og Casa Latinoamericana på et glas vin i Asta Bar inden filmen – og en kort introduktion på engelsk.

Film i serien – Latinamerikansk Filmfestival 2022 Se filmserien