Pink Flamingos

John Waters, 1973
'Pink Flamingos' hører utvivlsomt til blandt filmhistoriens mest kontroversielle film. Det er med andre ord kult i ordets totale betydning.

John Waters er kultfilmens flamboyante gudfar – kendt for…
'Pink Flamingos' hører utvivlsomt til blandt filmhistoriens mest kontroversielle film. Det er med andre ord kult i ordets totale betydning.

John Waters er kultfilmens flamboyante gudfar – kendt for sit vilde univers fyldt med dårlig smag og store personligheder. Med film som ‘Pink Flamingos’ og ‘Hairspray’ satte han i 1970’erne standarden for det grotesk humoristiske. Han elsker det outrerede, det skæve og det samfundssatiriske. Denne film var Waters’ ‘gennembrud’ og skaffede ham titlen The King of Kitsch.

Det er historien om to white trash trailerpark-familier, der konkurrerer om at blive kåret som "The Filthiest Person Alive". Titelindehaveren Divine bor med sin familie, som i deres varierende grader af degeneration er mere end kvalificerede til titlen.

Moren Edie, også kendt som ‘The Egg Lady’, er en 250 pund retarderet kvinde, der opholder sig det meste af tiden i en kravlegård iført bh og trusser. Sønnen Crackers har en særlig perversion med sex og levende kyllinger, og Divine selv er så ekstrem, at man bliver nødt til at se filmen for at forstå omfanget.

Waters’ værker er både grænseoverskridende og kærligt inkluderende. Han gør det bizarre til en fest – og inviterer os alle med.

Advarsel: Legendarisk hundelort-scene forude!

Medvirkende: Divine, Mary Vivian Pearce, Mink Stole, David Lochary, Edith Massey
Instruktør: John Waters
USA, 1973
DCP, 93 min.
Engelsk dialog
Tilladt for børn over 15 år

Se mere

Pink Flamingos - ekstravisning

Waters’ værker er både grænseoverskridende og kærligt inkluderende. Han gør det bizarre til en fest – og inviterer os alle med. Vi glæder os over at kunne lave denne ekstravisning af hovedværket …
Waters’ værker er både grænseoverskridende og kærligt inkluderende. Han gør det bizarre til en fest – og inviterer os alle med. Vi glæder os over at kunne lave denne ekstravisning af hovedværket 'Pink Flamingos'. Advarsel: Legendarisk hundelort-scene forude!
Se mere

Film i serien – Events oktober-december

02. okt

Jon Bang Carlsen: Tre nydigitaliserede hovedværker + talk

04. okt

Robert Redford in memoriam: Butch Cassidy and the Kid

04. okt

Pink Flamingos - ekstravisning

09. okt

Beyond the Visible - Hilma af Klint - ekstravisning

09. okt

Jørgen Leth in memoriam v. Lars Movin

17. okt

Filmquiz ved Film-banden / 17. oktober

18. okt

Mødre i fremmed fædreland / m. introduktion

21. okt

Global Salon

21. okt

Kunstklubben: Kirsten Klein

22. okt

Sydafrikansk filmaften: Milisuthando m. instruktørsamtale

23. okt

Forelæsning og filmvisning: Stormfulde højder / Københavns Folkeuniversitet

23. okt

Var det det værd? Migrationens aftryk på mennesker, relationer og samfund

24. okt

Jørgen Leth in memoriam v. Ole John og Lars Movin

29. okt

Chantal Akerman-aften: No Home Movie + bogrelease

30. okt

Foredrag: Lange skygger - besættelsen i film og serier

30. okt

Mørkekammerater præsenterer i oktober: Jennifer's Body

08. nov

Stemmer fra blokken 2025

20. nov

Mørkekammerater præsenterer i november: FREMKALD

26. nov

Filmquiz ved Film-banden / 26. november

02. dec

Da Svante forsvandt - Benny Andersen-aften + oplæg

04. dec

Foredrag: Fra 'Blinkende lygter' til 'Den sidste viking'

04. dec

Kåring af årets film 2025 med Weekendavisen v. Lasse Winther Jensen

11. dec

Mørkekammerater præsenterer i december: Silent Night, Deadly Night Part 2

17. dec

Butch Cassidy and the Kid: Ordet #56 - reception med spot på lovløshed

Se alle