NaturePlay - film og debat (dansk)

Krat med pigge, lumske pytter og træer, man kan falde ned fra. Eller et sundt open air-læringsrum for kroppens og sindets møde med naturen?

Blikket på skovbørnehaver og udeskoler afhænger af blikket, der ser, og særligt i USA er skepsissen stor. Kontrasten males tydeligt op i dokumentarfilmen ’NaturePlay – Take Childhood Back’, der er skabt af Daniel og Aimie Stilling for internationalt at rejse debatten om børns gavn af – eller ret til – mere udeliv.

Richard Louv, forfatter til ’Last Child in the Woods’, beretter om Best Business-etikkens vækst i USA, som kun fokuserer på tests og målbarhed i skolesystemet. Matt Damon slår i filmen et slag for at give magten tilbage til lærerne – magten til at se det individuelle barn og få det til at vokse gennem fantasi og praktisk læring.

Filmen byder på sanseligt filmede naturmøder i børnehøjde og på erfaringer fra en række danske udeinstitutioner og forskere – som en positivt eksempel på, hvordan det kan gøres.

Cinemateket inviterer den 17. og 26. februar til visning af ’NaturePlay’ med to forskellige debatter. Samtale og publikumsdebat varer i begge tilfælde i alt 45 minutter.

SØNDAG 17. FEBRUAR KL. 15.45:

Den 17. februar spørger vi Peter Bentsen, der for nyligt er udnævnt som Danmarks første professor i udeskole og udepædagogik, hvad forskning reelt viser om henholdsvis ude- og indebørns sundhed, trivsel og kompetencer. Peter Bentsen er seniorforsker og teamleder fra Sundhedsfremme på Steno Diabetes Center Copenhagen og adjungeret professor på Københavns Universitet.

Desuden kommer som fagekspert Karen Barfod, der er formand for det uafhængige netværk UdeskoleNet og desuden ph.d., lektor og programkoordinator for outdoor-pædagogiske problemstillinger ved VIA Læreruddannelsen. Hun vil bl.a. diskutere, hvordan pædagoger og lærere bedst uddannes til udepædagogiske praksisser og hvilke udfordringer, feltet rummer.

TIRSDAG 26. FEBRUAR KL. 19.15:

Denne dag du møde instruktør/producentparret bag'NaturePlay', Daniel og Aimie Stilling.

Du kan også møde amerikanske Claudia McLean, der prøver at få den første internationale skovbørnehave i Danmark op at stå. Debatten denne dag foregår på engelsk.

NaturePlay - Take Childhood Back

Instruktør: Daniel Stilling, Aimie Stilling

‘NaturePlay – Take Childhood Back’ var del af det officielle program på dokumentarfestivalen IDFA sidste år, og den har vundet syv international priser for bl.a. humanitær værdi og for dens betagende fotografering. Det er en film med et tydeligt standpunkt: Internationalt er der alt for stort fokus på klassisk og disciplineret stillesiddende læring. Udeliv er forbundet med angst for uheld fra forældrenes side, og for sagsanlæg fra institutionernes.

Men i Danmark, Sverige og Norge blomstrer alternativet i form af skovbørnehaver og udeskoler. Kom tæt på børn i nærkamp med biller, blade og snobrødspinde, de selv snitter – og hør nogle af fortalernes erfaringer, herunder lokale institutionsledere og pædagoger – og globale meningsdannere som skuespilleren Matt Damon.


Medvirkende: Matt Damon, Christine Antorini, Malene Bendix, Peter Bentsen

USA, Danmark, Norge, Sverige, 2018
87 min.

Tilladt for alle

Datoer

Film i serien – Særevents i januar og februar

Aktuelle film i Cinemateket

dfi_cinemateket_grid

Gertrud

18. jun

Rød Himmel

18. jun

Malta

18. jun, 24. jun

The Devil to Pay in the Backlands

18. jun

The Devil to Pay in the Backlands

18. jun

Vestens hårde halse

18. jun, 22. jun

Uro

19. jun, 21. jun, 26. jun, 28. jun

Hunden Ib - Ib slukker brandmanden

19. jun, 21. jun, 26. jun, 28. jun

Pipfugle

19. jun, 21. jun, 26. jun, 28. jun

Slubre

19. jun, 21. jun, 26. jun, 28. jun

Rollinger - Raketten

19. jun, 21. jun, 26. jun, 28. jun

Lille tut - kartoflerne

19. jun, 21. jun, 26. jun, 28. jun

Nothing Will Die

19. jun

Under dine vinger

19. jun

Elsker det for dig

19. jun

Olivia & the Clouds

19. jun

Pigen der fortalte film

19. jun

Sherlock Holmes and the Voice of Terror

19. jun, 27. jun

Den snigende gift

19. jun, 25. jun

The Devil Smokes (and Saves the Burnt Matches in the Same Box)

19. jun

Næsehornsdans

20. jun, 22. jun, 26. jun, 27. jun, 29. jun

Min oldefars historier - Sæbekassebilen

20. jun, 22. jun, 26. jun, 27. jun, 29. jun

Lillefinger - Sommertrolddom

20. jun, 22. jun, 26. jun, 27. jun, 29. jun

Hugo og Holger

20. jun, 22. jun, 26. jun, 27. jun, 29. jun

Vilddyr – Måne

20. jun, 22. jun, 26. jun, 27. jun, 29. jun

Lille Tut episode - Mosekonen

20. jun, 22. jun, 26. jun, 27. jun, 29. jun

Fwends

20. jun

Mean Girls

20. jun, 26. jun

After the Abyss

20. jun

Korean Bloom

20. jun

An Animal Being

20. jun

Under den nye himmel

20. jun

Plaza Catedral

20. jun

Betty Blue - 37,2 om morgenen

20. jun

Blue Sun Palace

20. jun

Alfred danser ballet - Farvel til min gamle skole

21. jun, 28. jun

Den lange rejse

21. jun, 28. jun

Jeg er ikke bange

21. jun, 28. jun

Haren og skildpadden

21. jun, 28. jun

Bjergkøbing Grand Prix

21. jun

Silver Blaze

21. jun

Glæden ved at være

21. jun

Slush

21. jun

Remains

21. jun

Somewhere to Belong

21. jun

Acts of Slime and Stone

21. jun

Solo Female

21. jun

Becoming Jane

21. jun

Alemania

21. jun

Generation (Film TBC)

21. jun

Toxic

21. jun

Ultras

21. jun

Rita og Krokodille – Camping

22. jun, 27. jun, 29. jun

Lili møder en dum unge

22. jun, 27. jun, 29. jun

Min mosters historier - Den hvide hval

22. jun, 27. jun, 29. jun

Vågn op

22. jun, 27. jun, 29. jun

Vitello gør en god gerning

22. jun, 27. jun, 29. jun

Naboer

22. jun, 27. jun, 29. jun

Den røde ballon

22. jun, 28. jun

Massive Attack - Mezzanine

22. jun

Tycho Brahes søster

22. jun

Sommerlucia

22. jun

All things pass and will pass again

22. jun

One Day Pina Asked…

22. jun

Laputa: Slottet i himlen

22. jun, 24. jun

Velkommen hjem

22. jun

Lyden af at Give Slip

22. jun

Soft Armor

22. jun

Across the Sea

22. jun

Giselle

24. jun

The Echo

24. jun

Beloved Tropic

24. jun

Den fabelagtige Amélie fra Montmartre

24. jun, 29. jun

Simone de Beauvoir: Two Interviews

24. jun

3
<div id="item-wrapper">
</div>