Introduktion til koreografen/instruktøren Bob Fosse ved forfatter og balletanmelder Erik Aschengreen den 21. september. Introduktionen foregår på dansk, og den varer ca. 20 min.

Det er showtime

Instruktør: Bob Fosse

Guldpalme-vinderen fra Cannes-festivalen 1980 ER ganske enkelt Broadway – en forrygende cocktail af dans og drama, kærlighed og kunstnerisk ambition, spandex og smertestillende piller på scener og backstage-områder i Midtown, Manhattan. Og så er den lavet af teatergadens nok største koreograf og instruktør gennem tiderne, Bob Fosse (1927-87).

Det er ingen hemmelighed, at ‘All That Jazz’ er selvbiografisk og handler om Fosses syge hjerte og svigefulde personlighed – og at den forudsiger hans død. Men hvilken festlig død! Efter et liv med medicin, sex, sprut, stor succes og et overforbrug af stort set alt, kommer det endelige hjertestop til tonerne af ’Bye, Bye Love’, og dødens budbringer er en dejlig Jessica Lange. Fascinerende og morsom – og tilmed fuld af selvindsigt og brillant koreograferet.


Medvirkende: Roy Scheider, Jessica Lange, Ann Reinking, Leland Palmer

Original titel: All That Jazz
USA, 1979
DCP 4K, 123 min.
Engelsk dialog
Tilladt for børn over 15 år

Køb billetter

Film i serien – Let's Dance

Se alle

Aktuelle film i Cinemateket

Se alle