Inden ‘Do the Right Thing‘ er der et filosofisk oplæg om vold i filmen ved Tess Sophie Skadegård Thorsen, forsker og konsulent i diskrimination, medier og kunst. Hun har skrevet speciale om vold i film, og hendes oplæg varer 20 min. og foregår på dansk.
Inden visningen – fra kl. 20.00 i Asta Bar– er der reception i Asta Bar ved tidsskriftet TANKEN, der byder på et glas og et gratis magasin.
Instruktør: Spike Lee
Spike Lee fik sit gennembrud med denne højspændte og funky film, der sætter en fed streg under racismens spændinger, som de udspiller sig på årets varmeste dag i Brooklyn. Skildringen af the Hood anno 1989 foregreb det virkelige livs anspændte forhold mellem afroamerikanere og politiet i USA. ’Do the Right Thing’ mestrer den svære kunst at balancere højdramatisk racistisk stof med en tværsikker ironisk humor.
Medvirkende: Danny Aiello, Spike Lee, Richard Edson, John Turturro
USA, 1989
DCP, 120 min.
Engelsk dialog
Tilladt for børn over 15 år