Instruktør: Alfredo Soderguit
Der er fuglefest i det store træ i skoven, men to fugle er ikke inviteret – de er nemlig ikke fine røde fugle som de øvrige gæster. Efter flere forsøg og en omgang udklædning lykkes det til sidst de to fugle at komme med til festen. Da de bliver opdaget og smidt ud, viser det sig, at de ikke er de eneste fugle i forklædning. Derfor beslutter fuglene sig for at holde en fest, hvor alle – høj som lav og blå som grøn – er inviteret, for det er alligevel meget sjovere at feste med nogle, der ikke ligner en selv på en prik.
Original titel: Dos pajaritos - la Fiesta
Uruguay, Colombia, Argentina, 2021
DCP, 3 min.
Uden dialog
Tilladt for alle
Instruktør: Maja Gehrig
”Far, fortæl en godnathistorie…” Far og datter fortæller historien om Treangel, Firangel og Dronning Numse, der svæver rundt i verdensrummet.
Schweiz, 2015
DCP, 11 min.
Dansk tale
Tilladt for alle
Instruktør: Adam Schmedes
Springedderkoppen er den klogeste blandt edderkopperne. Den kan genkende billedet af andre springedderkopper og hver morgen solbader den.
Danmark, 2018
DCP, 7 min.
Dansk tale
Tilladt for alle
Instruktør: Kassandra Wellendorf
Vasketøjet har sit eget liv i vaskemaskinen. Vaskemaskinens rum kan forvandle sig til et ishav, en legeplads eller en undervandsverden.
Danmark, 2010
DCP, 4 min.
Dansk tale
Tilladt for alle
Instruktør: Julia Ocker
En lille lygtefisk går i seng og slukker for sin lygte. Men da mørket sænker sig, ligner vandplanter og småfisk pludselig uhyrer og drager.
Original titel: Anglerfish
Tyskland, 2018
DCP, 3 min.
Uden dialog
Tilladt for alle
Instruktør: Tone Mygind Rostbøll
Oldefars Nutella-mad er væk. Theodor siger, at det var en ulv, som tog den. Men det synes Oldefar lyder som lidt af en røverhistorie!
Danmark, 2015
DCP, 10 min.
Dansk tale
Tilladt for alle