Den 3. marts vil Jørgen Herman Monrad introducere os til forfatter og nobelprisvinder László Krasznahorkai og fortælle om hans forhold til ungarsk film. Jørgen Herman Monrad vil bl.a. komme ind på Krasznahorkais hyppige samarbejde med filminstruktøren Béla Tarr, bl.a. i værket 'Damnation', som er deres første filmsamarbejde.

Jørgen Herman Monrad underviser i tysk og filosofi og anmelder desuden litteratur for Weekendavisen. Introduktionen vil foregå på dansk, og den vil vare ca. 20 min.

Damnation

Instruktør: Béla Tarr

'Damnation' kan minde om en film noir - i måden, den kombinerer en krimi-intrige og et trekantsdrama med en kynisk natklubsangerinde i centrum. Den uafbrudte, silende regn, de løsgående hunde, de forfaldne lejlighedskomplekser og de usle knejper er alle spejlbilleder på karakterernes mentale tilstande.

Klippelængde, rytme, fotografering, musik og skuespil bidrager alle til et usædvanligt dyk ned i nogle forpinte karakterers psyke. Ikke nogen lystig film, men en fantastisk påmindelse om, hvad europæisk filmkunst kan være, når den er allerbedst.


Medvirkende: Miklós Székely, Vali Kerekes, Hédi Temessy

Original titel: Kárhozat
Ungarn, 1987
DCP 4K, 120 min.
Engelske undertekster
Tilladt for børn over 15 år

Køb billetter

Tirsdag 3. marts
18:30

Billetter

Damnation m. intro om nobelprisvinderen László Krasznahorkai

Andre visninger

Lørdag 28. marts 16:45

Vis

Film i serien – Béla Tarr

01. feb

Sátántangó m. spisning (gullash i Restaurant SULT)

05. feb

Family Nest m. besøg af Béla Tarr

15. mar

Almanac of Fall

19. feb

The Prefab People

12. feb

Werckmeister Harmonies m. besøg af Béla Tarr

29. mar

The Outsider

22. feb

Family Nest

26. feb

Hesten fra Torino m. filosofisk talk

28. feb

Sátántangó m. pause

31. mar

The Man from London

03. mar

Damnation m. intro om nobelprisvinderen László Krasznahorkai

27. mar

Hesten fra Torino

28. mar

Damnation

Se alle

Aktuelle film i Cinemateket

Se alle