Denne særlige visning af 'Døde poeters klub' er særligt tilrettelagt for konfirmander. Introduktionen varer ca. 10 minutter og foregår på dansk.
Efter visningen er der mulighed for - det er frivilligt - at deltage i en samtale om filmen og nogle af de spørgsmål, den rejser. Der vil også være mulighed for at diskutere filmen i mindre grupper.
Samlet vil samtale, film og opsamling vare ca. 150 minutter.
Prisen er 110 kr. inkl. film og samtalefacilitering. Ønsker man at deltage med sit konfirmationsforberedelseshold (med eller uden præst), så kontakt rasmusb@dfi.dk og hør nærmere vedr. forløb, mulighed for bespisning m.v.
Instruktør: Peter Weir
Året er 1959, og på den amerikanske drengeskole Welton Academy hersker traditioner og konformitet - indtil den unge lærer John Keating ankommer til skolen. Pludselig skal eleverne op på bordene og rive de gamle lærebøger over for at udfordre deres verdensperspektiv. Særligt én gruppe drenge beruses af den uortodokse lærers kamp for livets poesi og sjælens frihed.
Talentfulde unge skuespillere (bl.a. Ethan Hawke) giver det Oscar-vindende manuskript liv på smukkeste vis, og Robin Williams spiller hovedrollen til det, man i gamle dage kaldte UG med kryds og slange – dvs. han er skøn!
Filmen udødeliggjorde det gamle romerske leveråd: 'Carpe diem' eller 'grib dagen!'
Vises med danske undertekster og anbefales fra 11 år.
Medvirkende: Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard, Josh Charles
Original titel: Dead poets society
USA, 1989
DCP, 129 min.
Danske undertekster
Tilladt for børn over 15 år
Tirsdag 14. april
16:30
Døde poeters klub / film + filosofi for unge i konfirmationsalderen