Inden visningen torsdag den 19. juni inviterer Chiles Ambassade fra kl. 18.15 på hyggelig reception med vin (og måske lidt snacks) i Asta Bar.

Kl. 18.45 er der en kort introduktion, og efter filmen er vi stolte af at kunne byde velkommen til instruktøren af ‘Pigen der fortalte film’ (med den internationale titel ‘The Movie Teller’), nemlig vores egen Lone Scherfig.

Samtalen efter filmen varer 20 minutter og foregår på engelsk.

PROGRAM FOR DAGEN

18.15–18.45 Reception i Asta Bar
18.45 Velkomst + film: 'The Movie Teller' (Lone Scherfig, 2023, Chile), fulgt af Q&A.

Pigen der fortalte film

Instruktør: Lone Scherfig

Filmen er blevet kaldt en chilensk ‘Mine aftener i Paradis’, og danske Lone Scherfig overtog instruktørrollen, da brasilianske Walter Salles måtte springe fra. Hendes varme personskildringer og kærlighed til 60-70’ernes film mærkes tydeligt.

I årene op til Pinochets kup i Chile bor en familie i en mineby i Atacama-ørkenen. Datteren har et talent for at genfortælle film fra den lokale biograf. Filmene bliver et tilflugtssted for hende og publikum.

Da familiens liv og det politiske landskab bryder sammen, bliver hendes fortællinger en måde at holde sammen på virkeligheden.

En film om pigeliv og den eskapisme, der bor i historiefortællingens kraft. En feel-good-film, der bliver alt andet – men stadig føles godt.


Medvirkende: Bérénice Bejo, Daniel Brühl, Antonio de la Torre, Sara Becker, Alondra Valenzuela

Original titel: La contadora de películas
Frankrig, Spanien, Chile, 2023
DCP, 116 min.
Danske undertekster
Tilladt for børn over 11 år

Datoer

Film i serien – Latinamerikansk Filmfestival 2025

Se alle

Aktuelle film i Cinemateket

Se alle