Med enkelte undtagelser (se fx Anne Emma Haudals ‘Venuseffekten’ fra 2021) fylder historier om mænd meget i danske spillefilm med LGBT+-tematik. Men i vækstlaget af kortfilm begynder det heldigvis at se noget anderledes ud, så til denne visning har vi i samarbejde med MIX Copenhagen samlet en håndfuld af det meste interessante kortfilm om kvinders kærlighed til og begær efter hinanden – fortalt med humor, drama og en hel del farverig fantasi.

Babylebbe

Instruktør: Tone Ottilie

Da 16-årige Frede ser, at ekskæresten Rosa deltager i en hardcore lesbisk techno fest, tager hun derhen med sin cool queer storesøster. Planen er at vinde Rosa, hendes første store kærlighed, tilbage. Men da Frede ser Rosa kysse med en anden, vælger hun i stedet at følge sin søsters mindre romantiske råd for, hvordan man kommer over sin eks, og undgår at være en “babylebbe”. Så Frede ender på toilettet med en meget stiv ældre kvinde. Oplevelsen er ydmygende, og leder til et stort opgør mellem Frede og hendes søster. Til sidst kan Frede endelig gennemføre sin oprindelige plan, men vil hun stadig gerne have Rosa tilbage?



Danmark, 2019
DCP, 19 min.
Dansk tale
Tilladt for børn over 11 år

Bacchus

Instruktør: Rikke Alma Krogshave Planeta

En ung kvinde ved navn Alex er træt af det moderne liv. Så dukker Bacchus op og lokker hende med ind i en farverig verden, hvor alting er muligt.



Danmark, 2018
DCP, 5 min.
Uden dialog
Tilladt for børn over 15 år

Hegn

Instruktør: Hilke Rönnfeldt

Der bygges et hegn mellem Danmark og Tyskland for at adskille vildsvin fra gårdsvin, for at undgå spredning af en dødelig svineinfluenza.
Ebba vågner, kun en armlængde væk fra sin kæreste Jona, erindringen om sin drøm om adskillelse og en længsel efter samhørighed indtager dem.


Medvirkende: Lisa Carlehed, Emilie Claudius Kruse

Danmark, Tyskland, 2021
DCP, 12 min.
Engelske undertekster
Tilladt for børn over 15 år

Ensom Cowgirl

Instruktør: Gina Kippenbroeck

Alene i sin lejlighed tæller Liv dagene, til hun er genforenet med kvinden, hun elsker. Ledsaget af sine lydbånd tænker hun tilbage på sit forhold, mens ensomheden langsomt begynder at teste hendes mentale styrke.


Medvirkende: Kristine Utne Stiberg, Carla Eleonore Feigenberg

Danmark, Norge, 2021
DCP, 20 min.
Engelske undertekster
Tilladt for børn over 15 år

Ur Aska

Instruktør: Myra Hild

Kvinderne Aska og Embla lever lykkeligt sammen i en skov. Men da Aska begynder at forandre sig, kommer deres hverdag under pres.



Danmark, 2019
DCP, 8 min.
Dansk tale
Tilladt for børn over 15 år

Datoer

Film i serien – LGBT+ Danmark 75 år

Se alle

Aktuelle film i Cinemateket

Se alle