FILMupdates FILMkvidr tweetede fra Robert-festen søndag den 5. februar..
Tweets i kolonnen til højre.
Nomineringer og priser
Priser med fed
Årets Film
DIRCH
Koncern Film A/S, Producer Mikael Chr. Rieks
Instr. Martin P. Zandvliet
EN FAMILIE
Zentropa Entertainments16 Aps, Producere Sisse Graum Jørgensen & Vinca Wiedemann
Instr. Pernille Fischer Christensen
MELANCHOLIA
Zentropa Entertainments27 Aps, Producere Meta Louise Foldager & Louise Vesth
Instr. Lars von Trier
ROSA MORENA
Fine & Mellow A/S, Producere Thomas Gammeltoft, Astrid Hytten, Ivan Teixeira Hank Levine
Instr. Carlos Augusto de Oliveira
SUPER CLÁSICO
Nimbus Film A/S, Producere Lars Bredo Rahbek & Signe Leick Jensen
Instr. Ole Christian Madsen
Årets børne- og ungdomsfilm
BORA BORA
Nimbus Film A/S, Producer Stine Spang Hansen
Instr. Hans Fabian Wullenweber
DEN KÆMPESTORE BJØRN
Copenhagen Bombay Productions, Producer Petter Lindblad
Instr. Esben Toft Jacobsen
FRIT FALD
Zentropa Entertainments A/S, Producer Meta Louise Foldager
Instr. Heidi Maria Faisst
ORLA FRØSNAPPER
Crone Film A/S, Producere Nina Crone & Erik Wilstrup
Instr. Peter Dodd & Gert Fredholm
RONAL BARBAREN
Einstein Film A/S, Producer Trine Heidegaard
Instr. Thorbjørn Christoffersen, Philip Einstein Lipski & Kresten Vestbjerg Andersen
Årets mandlige hovedrolle
ANDERS W. BERTHELSEN – Rosa Morena
ANDERS W. BERTHELSEN – Superclásico
JESPER CHRISTENSEN – En familie
NICOLAS BRO – Beast
NIKOLAJ LIE KAAS - Dirch
Årets kvindelige hovedrolle
BARBARA GARCIA – Rosa Morena
FREDERIKKE DAHL HANSEN – Frit fald
KIRSTEN DUNST – Melancholia
LENA MARIA CHRISTENSEN – En Familie
TUVA NOVOTNY – ID:A
Årets mandlige birolle
ALEXANDER SKARSGÅRD – Melancholia
DAVID DENCIK – Rosa Morena
DAVID DENCIK – Værelse 304
LARS RANTHE – Dirch
PILOU ASBÆK – En familie
Årets kvindelige birolle
ADRIANA MASCIALINO – Superclásico
ANNE LOUISE HASSING – En Familie
ANNE SOFIE ESPERSEN – Frit fald
CHARLOTTE GAINSBOURG - Melancholia
LINE KRUSE – En familie
Årets instruktør
CARLOS AUGUSTO DE OLIVEIRA - Rosa Morena
LARS VON TRIER – Melancholia
MARTIN P. ZANDVLIET – Dirch
OLE CHRISTIAN MADSEN – Superclásico
PERNILLE FISCHER CRISTENSEN – En familie
Årets manuskript
ANDERS FRITHIOF AUGUST & MARTIN P. ZANDVLIET – Dirch
KIM FUPZ AAKESON & PERNILLE FISHER CHRISTENSEN – En familie
LARS VON TRIER – Melancholia
MORTEN KIRKSKOV, CARLOS AUGUSTO DE OLIVEIRA & JENS DAHL – Rosa Morena
OLE CHRISTIAN MADSEN & ANDERS FRITHIOF AUGUST – Superclásico
Årets fotograf
ANDRAS NAGY – Juan
JACOB IHRE – En familie
JESPER TØFFNER RASMUSSEN – Dirch
JØRGEN JOHANSSON – Superclásico
MANUEL ALBERTO CLARO – Melancholia
Årets scenograf
JETTE LEHMANN – Melancholia
PETER GRANT & CHARLOTTE GARNOV – Dirch
RASMUS THJELLESEN – En familie
STEFFEN AARFING – Juan
SØREN SCHWARTZBERG – Superclásico
Årets kostumier
CÁSSIO BRASIL – Rosa Morena
MANON RASMUSSEN – Melancholia
MARIE I DALI – Juan
SIGNE SEJLUND – En familie
STINE GUDMUNDSEN-HOLMGREEN – Dirch
Årets sminkør
ANNE CATHRINE SAUERBERG – En familie
DENNIS KNUDSEN – Melancholia
LIS KASPER BANG – Dirch
LOUISE HAUBERG – Juan
PERNILLE HOLM – Frit fald
Årets special effects
DAVID RYBERG LESSEL & DAN DIRCKINCK-HOLMFELD – Superclásico
HUMMER HØJMARK & PETER HJORT – Melancholia
SØREM HVAM – ID:A
TBA – Magi i luften
THOMAS FOLDBERG & MORTEN JACOBSEN – Dirch
Årets lyd/sounddesigner
HANS MØLLER – Juan
HANS MØLLER – Superclásico
JOHANNES ELLING DAM – Dirch
KRISTIAN EIDNES ANDERSEN – Melancholia
PETER SCHULTZ – En familie
Årets klipper
BODIL KJÆRHAUGE – ID:A
JANUS BILLESKOV JANSEN – En familie
MOLLY MALNENE STENSGAARD – Melancholia
MY THORDAL – Beast
PER SANDHOLT – Dirch
Årets score
FRITHJOF TOKSVIG – Rosa Morena
LULU ROUGE – Frit fald
NICKLAS SCHMIDT – Den kæmpestore bjørn
SEBASTIAN ÖBERG – En familie
SUNE MARTIN – Dirch
Årets sang
DIRCH – "Lille frk. Himmelblå" – nyfortolkning af Jeppe Kaas
EN FAMILIE – "Catch the Straw" – CODY
FRIT FALD – "In the Open" - Lulu Rouge og Alice Carreri Pardeihan
RONAL BARBAREN – "Barbarian RhApsody" – Mads Storm & Trond Clements
SUPERCLÁSICO – "A ésta invitacion" – Jonas Struck
Årets korte dokumentar
Den tid vi har – Instr. Mira Jargil, producer Elisabeth Victoria Poulsen, Den Danske Filmskole
Godnathistorier fra ondskabens akse – Instr. Vibeke Bryld, producer Anna-Maria Kantarius, Upfront Films
Mødet med min far Kasper Højhat – Instr. Lea Glob, producer Mikkel Jersin N., Den Danske Filmskole
Årets lange dokumentar
½ revolution – Instr. Omar Shargawi, producer Carsten Holst, Globus ApS
Ambassadøren – Instr. Mads Brügger, producere Peter Engel & Carsten Holst, Zentropa Real ApS
Svend – Instr. Anne Regitze Wivel, producer Sigrid Dyekjær, Barok Film
Testamentet – Instr. Christian Sønderby, producer Julie E. Pedersen, Copenhagen Bombay
Årets korte fiktion
At se sorg – Instr. og producer Martin Winther, WintherFilm
Bosperus – Instr. Martin Werne, producer Charlie Gaugler, Bacon Cph
Girl in the Water – Instr. Jeppe Rønde & Woo Ming Jin, producer Tine Fischer & Patricia Drati for DOX:LAB og Edmund Yeo for Greenlight Pictures
Årets lange fiktion
Min bror Karim – Instr. Asger K. Kallesøe, producer Ditte Milsted, Den Danske Filmskole
Tro, håb og sex – Instr. Emma Balcazár, producer Thomas Heinesen, Nordisk Film
Upstairs – Instr. Jesper Maintz, producer Ellen Riis, Basmati Film
Årets amerikanske film
Black Swan – Instr. Darren Aronofsky
Drive – Instr. Nicolas Winding Refn
Tintin – Enhjørningens hemmelighed – Instr. Steven Spielberg
Tree of Life – Instr. Terrence Malick
Winter's Bone – Instr. Debra Granik
Årets ikke-amerikanske film
Another Year – Instr. Mike Leigh
Hesten fra Torino – Instr. Bela Tarr og Agnes Hranitzky
Kongens store tale – Instr. Tom Hooper
Om guder og mænd – Instr. Xavier Beauvois
Nader og Simin – Instr. Asghar Farhardi
Årets Æres Robert
Henning Carlsen
Yousee Publikumsprisen
Alle for en - Instr. Rasmus Heide, producer Ronnie Fridthjof for Fridthjof Film A/S