Nomineringer til Robert-prisen 2017

ROBERT 2017. Danmarks Film Akademi har afgjort hvem, der kan vinde dette års Robert-statuetter. I kategorien Årets Danske Spillefilm dyster "Der kommer en dag", "Forældre", "I blodet", "Kollektivet" og "The Neon Demon".

foraeldre21

"Forældre" af den debuterende instruktør Christian Tafdrup er en af de film, der er nomineret til mange af årets Robert-priser. Foto: Søren Kirkegaard

Robert-prisen uddeles for 33. gang søndag den 5. februar fra kl. 17.30 på Tivoli Hotel og Congres Center, og begivenheden streames live på www.blockbuster.dk.

Filmakademiet har fra i år ændret nomineringsproceduren. Fremover er det kun medlemmer, der er krediteret som klippere, som kan nominere i netop den kategori, og i de andre kategorier fungerer det på samme måde, således at det er faggrupperne, der nominerer. Først efter nomineringerne kan alle Akademiets cirka 2100 medlemmer stemme i alle kategorierne.

Publikum kan fra denne uge afgive deres stemme i Blockbuster Publikumsprisen på www.blockbuster.dk/robertprisen.


Robert-nomineringer

Årets danske spillefilm

  • Der kommer en dag / Zentropa v. Sisse Graum Jørgensen, Peter Aalbæk Jensen og Louise Vesth / Instr. Jesper W. Nielsen
  • Forældre / Nordisk Film v. Thomas Heinesen / Instr. Christian Tafdrup
  • I blodet / Profile Pictures v. Caroline Schlüter Bingestam / Instr. Rasmus Heisterberg
  • Kollektivet / Zentropa v. Sisse Graum Jørgensen og Morten Kaufmann / Instr. Thomas Vinterberg
  • The Neon Demon / Space Rocket Nation v. Lene Børglum / Instr. Nicolas Winding Refn

Årets børne- og ungdomsfilm

  • Antboy 3 / Nimbus Film v. Lea Løbger / Instr. Ask Hasselbalch
  • Anti / Miso Film v. Christian Potalivo og Caroline Blanco / Instr. Morten BH
  • En-to-tre-nu! / Regner Grasten Film v. Regner Grasten / Instr. Barbara Rothenborg
  • I blodet / Profile Pictures v. Caroline Schlüter Bingestam / Instr. Rasmus Heisterberg
  • Iqbal & superchippen / Miso Film v. Christian Potalivo og Mikael Olsen / Instr. Oliver Zahle

Årets instruktør

  • Christian Tafdrup / Forældre 
  • Jesper W. Nielsen / Der kommer en dag 
  • Nicolas Winding Refn / The Neon Demon 
  • Rasmus Heisterberg / I blodet 
  • Thomas Vinterberg / Kollektivet

Årets originale manuskript

  • Ali Abbasi og Maren Louise Käehne / Shelley 
  • Christian Tafdrup / Forældre 
  • Nicolas Winding Refn, Mary Laws og Polly Stenham / The Neon Demon 
  • Rasmus Heisterberg / I blodet 
  • Søren Sveistrup / Der kommer en dag 

Årets adapterede manuskript

  • Anders Ølholm / Antboy 3 
  • Nikolaj Arcel / Flaskepost fra P 
  • Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / Kollektivet

Årets mandlige hovedrolle

  • David Dencik / Fuglene over sundet 
  • Mikkel Boe Følsgaard / De standhaftige 
  • Nikolaj Lie Kaas / Flaskepost fra P
  • Søren Malling / Forældre 
  • Ulrich Thomsen / Kollektivet 

Årets kvindelige hovedrolle

  • Bodil Jørgensen / Forældre
  • Christine Albeck Børge / Kærlighed og andre katastrofer
  • Danica Curcic / Fuglene over sundet
  • Elle Fanning / The Neon Demon 
  • Trine Dyrholm / Kollektivet 

Årets mandlige birolle

  • Elliott Crosset Hove / Forældre 
  • Elliott Crosset Hove / I blodet 
  • Fares Fares / Flaskepost fra P 
  • Jakob Cedergren / Fuglene over sundet
  • Lars Mikkelsen / Der kommer en dag 

Årets kvindelige birolle

  • Amanda Collin / Flaskepost fra P 
  • Laura Bro / Fuglene over sundet 
  • Marijana Jankovic / Fuglene over sundet
  • Sofie Gråbøl / Der kommer en dag
  • Victoria Carmen Sonne / I blodet 

Årets scenograf

  • Jette Lehmann / Tordenskjold & Kold 
  • Niels Sejer / Kollektivet 
  • Sabine Hviid / Der kommer en dag 
  • Søren Gam / Fuglene over sundet 
  • Trine Jensen & Rie Lykke / I blodet 

Årets fotograf

  • Jesper Tøffner / Kollektivet 
  • Maria von Hausswolff / Forældre
  • Nadim Carlsen og Sturla Brandth Grøvlen / Shelley 
  • Natasha Braier / The Neon Demon
  • Niels Thastum / I blodet 

Årets kostumier

  • Ellen Lens / Kollektivet 
  • Louize Nissen / Antboy 3 
  • Manon Rasmussen / Flaskepost fra P 
  • Manon Rasmussen / Tordenskjold & Kold 
  • Stine Thaning / Der kommer en dag 

Årets sminkør

  • Anne Cathrine Sauerberg / Tordenskjold & Kold 
  • Erin Ayanian Monroe / The Neon Demon
  • Louise Hauberg Lohmann / Der kommer en dag 
  • Marly van de Wardt / Kollektivet 
  • Sofie de Mylius / Antboy 3 

Årets klipper

  • Anne Østerud / Forældre 
  • Anne Østerud og Janus Billeskov Jansen / Kollektivet 
  • Janus Billeskov Jansen og Morten Højbjerg / Der kommer en dag 
  • Matthew Newman / The Neon Demon
  • Nicolaj Monberg og Olivier Bugge Coutté / Flaskepost fra P 

Årets sounddesigner

  • Anne Jensen og Kristian Selin Eidnes Andersen / Kollektivet 
  • Eddie Simonsen og Anne Jensen / The Neon Demon 
  • Peter Albrechtsen / Sorgenfri 
  • Rune Sand / Shelley
  • Thomas Huus og Bo Asdal Andersen / Antboy 3

Årets score

  • Cliff Martinez / The Neon Demon 
  • Jesper Mechlenburg / Fuglene over sundet
  • Martin Dirkov / Shelley
  • Nicklas Schmidt / Flaskepost fra P 
  • Sune Martin / Der kommer en dag 

Årets originale sang

  • 100 Meter Mind Dash / Darkness Falls, Josephine Philip, Ina Lindgreen og Anders Trentemøller / Shelley 
  • Der er kun en som Iqbal / Wafande, Andreas Keilgaard og Søren Schou / Iqbal & superchippen
  • Safe and Sound / Jesper Mechlenburg, Jesper Mechlenburg / Fuglene over sundet 
  • Waving Goodbye / Sia, Sia / The Neon Demon 
  • With the Ink of a Ghost / José González, José González / De standhaftige 

Årets visuelle effekter

  • Lars ‘Lalo’ Werner, Kim Fersling og Alexander Schepelern / Der kommer en dag 
  • Martin Madsen / En-to-tre-nu!
  • Peter Hjorth / Sorgenfri 
  • Peter Hjorth / The Neon Demon 
  • Thomas Øhlenschlæger / Iqbal & superchippen 

Årets kortfilm fiktion/animation

  • Exil / Hyænefilm v. Daniel Mühlendorph / Instr. Ulaa Salim
  • Lulus første gang / Ash Production v. Mille Astrup / Instr. Tone Ottilie
  • Mukwano / Super16 v. Mads-August Grarup Hertz / Instr. Cecilie McNair
  • SIA / Den Danske Filmskole v. Caroline Eybye / Instr. Annika Berg
  • Sorte måne / Den Danske Filmskole v. Claudia Saginario / Instr. Kasper Skovsbøl

Årets dokumentarfilm

  • Amanda Knox / Plus Pictures v. Mette Heide / Instr. Brian McGinn og Rod Blackhurst
  • Amateurs in Space / Danish Documentary v. Sigrid Dyekjær / Instr. Max Kestner
  • Dem vi var / Made in Copenhagen v. Helle Faber / Instr. Sine Skibsholt
  • Håbet bag hegnet / Final Cut for Real v. Heidi Elise Christensen og Signe Byrge Sørensen / Instr. Estephan Wagner, Moritz Siebert og Abou Bakar Sidibé
  • The War Show - Venner i krig / Fridthjof Film v. Miriam Nørgaard og Alaa Hassan / Instr. Andreas Dalsgaard og Obaidah Zytoon

Årets amerikanske film

  • Anomalisa / Instr. Charlie Kaufmann og Duke Johnson / Distr. UIP
  • Arrival / Instr. Denis Villeneuve / Distr. UIP
  • Carol / Instr. Todd Haynes / Distr. Scanbox Entertainment
  • The Big Short / Instr. Adam McKay / Distr. UIP
  • The Revenant / Instr. Alejandro González Iñárritu / Distr. 20th Century Fox

Årets ikke-amerikanske film

  • Jeg, Daniel Blake / Instr. Ken Loach / Distr. Scanbox Entertainment
  • Min far Toni Erdmann / Instr. Maren Ade / Distr. Camera Film
  • Sauls søn / Instr. László Nemes / Distr. Camera Film
  • The Lobster / Instr. Yorgos Lanthimos / Distr. Camera Film
  • Youth / Instr. Paolo Sorrentino / Distr. Scanbox Entertainment

Årets korte tv-serie

  • Bedre skilt end aldrig / Happy Ending Film v. Mie Andreasen / Hovedforfatter Mette Heeno / Instr. Hella Joof
  • Den anden verden / DR Drama v. Andreas Hjortdal / Hovedforfattere Nikolaj Scherfig og Bo Hr. Hansen / Instr. Lars Kaalund
  • Ditte & Louise II / DR Drama v. Nynne Selin Eidnes / Hovedforfattere Ditte Hansen og Louise Mieritz / Instr. Niclas Bendixen
  • Klaes the roommate s. 2 / Good Company Films v. Stinna Lassen og Claudia Saginario / Hovedforfatter Behrouz Bigdeli / Instr. Behrouz Bigdeli
  • Rytteriets Jul / DR Drama v. Dorthe Riis / Hovedforfattere Martin Buch og Rasmus Botoft / Instr. Peter Harton

Årets tv-serie

  • Badehotellet sæson 3 / SF Studios, Nitrat Film og Thorsboe & Lundblad v. Michael Bille Frandsen / Hovedforfattere Stig Thorsboe og Hanna Lundblad / Instr. Fabian Wullenweber
  • Bedrag / DR v. Anders Toft Andersen / Hovedforfatter Jeppe Gjervig Gram / Instr. Per Fly
  • Dicte III / Miso Film v. Christian Potalivo, Jonas Allen og Peter Bose / Hovedforfattere Dorte W. Høgh og Ida Maria Rydén / Instr. Kasper Gaardsøe

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Dar Salim / Dicte III 
  • Martin Buch / Rytteriets jul 
  • Peter Plaugborg / Bedre skilt end aldrig 
  • Rasmus Botoft / Rytteriets jul 
  • Thomas Bo Larsen / Bedrag 

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Ditte Hansen / Ditte & Louise II 
  • Iben Hjejle / Dicte III
  • Louise Mieritz / Ditte & Louise II 
  • Maria Rossing / Bedre skilt end aldrig 
  • Natalie Madueño / Bedrag 

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Esben Dalgaard / Bedre skilt end aldrig 
  • Esben Smed / Bedrag 
  • Henrik Noel Olesen / Ditte & Louise II 
  • Lars Brygmann / Den anden verden
  • Nikolaj Lie Kaas / Bedrag

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Bodil Jørgensen / Rytteriets jul 
  • Christine Albeck Børge / Den anden verden 
  • Line Kruse / Bedrag 
  • Sofie Gråbøl / Den anden verden 
  • Solbjørg Højfeldt / Ditte & Louise II

Blockbuster Publikumspris

  • 37 / Regner Grasten Film v. Regner Grasten / Instr. Puk Grasten
  • Afskåret / Backbone Pictures v. Anders Svenningsen / Instr. Anders Fløe
  • Al Medina / Nordisk Film v. René Ezra og Tomas Radoor / Instr. Omar Shargawi
  • Antboy 3 / Nimbus Film v. Lea Løbger / Instr. Ask Hasselbalch
  • Anti / Miso Film v. Christian Potalivo og Caroline Blanco / Instr. Morten BH
  • Den magiske juleæske / Copenhagen Bombay Rights 1 v. Sarita Christensen / Instr. Jacob Ley
  • Der kommer en dag / Zentropa v. Sisse Graum Jørgensen, Peter Aalbæk Jensen og Louise Vesth / Instr. Jesper W. Nielsen
  • De standhaftige / Asta Film v. Per Holst / Instr. Lisa Ohlin
  • De Vildfarne / Dk Fiction v. Katrine Hartmann / Instr. Dariusz Steiness
  • En-to-tre-nu! / Regner Grasten Film v. Regner Grasten / Instr. Barbara Rothenborg
  • Familien Jul i nissernes land / Pixy Film v. Thomas Lydholm / Instr. Carsten Rudolf
  • Flaskepost fra P / Zentropa v. Louise Vesth / Instr. Hans Petter Moland
  • Forældre / Nordisk Film v. Thomas Heinesen / Instr. Christian Tafdrup
  • Fuglene over sundet / SF Studios v. Peter Bech / Instr. Nicolo Donato
  • Hundeliv / 88miles v. Marco Lorenzen / Instr. René Frelle Petersen
  • I blodet / Profile Pictures v. Caroline Schlüter Bingestam / Instr. Rasmus Heisterberg
  • In Embryo / Pro Tempore Film v. Ulrich Thomsen / Instr. Ulrich Thomsen
  • Iqbal & superchippen / Miso Film v. Christian Potalivo og Mikael Olsen / Instr. Oliver Zahle
  • Klassefesten 3 - Dåben / Nordisk Film v. Tomas Radoor og René Ezra / Instr. Birger Larsen 
  • Kollektivet / Zentropa v. Sisse Graum Jørgensen og Morten Kaufmann / Instr. Thomas Vinterberg
  • Kærlighed og andre katastrofer / Film & Lydholm v. Thomas Lydholm / Instr. Sofie Stougaard
  • Needle Boy / New Tales & ANTI FILM v. Mette Mikkelsen / Instr. Alexander Bak Sagmo
  • Når solen skinner / Barington Films v. Lars Iversen / Instr. Frederik Barington
  • Shelley / Profile Pictures v. Jacob Jarek / Instr. Ali Abbasi
  • Sorgenfri / Meta Film v. Sara Namer / Instr. Bo Mikkelsen 
  • Swinger / Meta Film v. Meta Louise Foldager Sørensen, Stine Meldgaard og Emilie Lebech Kaae / Instr. Mikkel Munch-Fals
  • The Model / Zentropa v. Jonas Bagger / Instr. Mads Matthiesen 
  • The Neon Demon / Space Rocket Nation v. Lene Børglum / Instr. Nicolas Winding Refn
  • Tordenskjold & Kold / Nimbus Film v. Lars Bredo Rahbek / Instr. Henrik Ruben Genz
  • Vindmøllernes sus / Bruning Films v. Mads Erichsen / Instr. Mads Erichsen

Oversigt Robert- og Bodil-priser

Bodil-priser 2017

Bodil-priser 2017

6. marts 2017 | Af Gustav Tranum BODIL 2017. Lørdag den 4 marts uddelte Danske Filmkritikere årets Bodil-statuetter. Forældre blev aftenens store vinder med fire priser, mens Rasmus Heisterberg van...
Robert-prisen 2017

Robert-prisen 2017

5. februar 2017 | Af Redaktionen ROBERT 2017. Danmarks Film Akademi uddelte søndag den 5. februar årets Robert-statuetter. Jesper W. Nielsen og Zentropas Der kommer en dag vandt prisen som årets da...
Vindere af Bodil-prisen 2016

Vindere af Bodil-prisen 2016

7. marts 2016 BODIL. Martin Zandvliets Under sandet blev kåret til bedste film, da Danske Kritikere uddelte Bodilpriser i weekenden. Med kåringen som bedste film og en pris for bedste mandlige hov...
Robert-priser 2016

Robert-priser 2016

8. februar 2016 | Af Redaktionen ROBERT. Martin Zandvliets Under sandet vandt seks Robert Priser søndag den 7. februar, og Kenneth Kainz' Skammerens datter fem. Blockbuster transmiterede Robert...
Bodil-vindere 2015

Bodil-vindere 2015

2. marts 2015 | Af Redaktionen PRISER. Årets Bodil-priser blev uddelt for 68. gang lørdag aften i Bremen. Bille Augusts Stille hjerte blev aftenens store vinder med fire priser. Og så var der Viggo...
Robert-vindere 2015

Robert-vindere 2015

2. februar 2015 | Af Redaktionen ROBERT. Nymphomaniac: Director's Cut og Arvingerne var de store vindere, da Danmarks Film Akademi søndag aften uddelte Årets Robert-priser. Nymphomaniac: Director...
Bodil-vindere 2014

Bodil-vindere 2014

3. februar 2014 | Af Redaktionen PRISER. Årets Bodil-priser blev i weekenden uddelt for 67. gang, hvor Thomas Vinterbergs Jagten modtog hele fire priser. Thomas Vinterberg med sin kone Helene Rein...
Robert-vindere 2014

Robert-vindere 2014

27. januar 2014 | Af Redaktionen PRISER. Jagten og Spies & Glistrup løb med flest statuetter, da Danmarks Film Akademi søndag aften uddelte Årets Robert-priser for film- og tv-året 2013. Jagten...
Bodil-prisen 2013

Bodil-prisen 2013

18. marts 2013 | Af Redaktionen BODIL-PRISEN. De yngre kræfter løb med priserne ved årets Bodil-uddeling, der blev afholdt den 16. marts. Kapringen modtog prisen for Årets Danske Film. Kapringen b...
Robert-vindere 2013

Robert-vindere 2013

1. marts 2013 | Af Redaktionen ROBERT. Danmarks Films Akademi har uddelt årets Robert-priser. Se vinderne her. Kapringen var blandt de store vindere ved årets Robert-fest. Foto: Magnus Nordenhof J...
Bodil-priserne 2012

Bodil-priserne 2012

4. marts 2012 BODIL-PRISEN. Melancholia vandt for bedste film, da Bodil-priserne blev uddelt lørdag den 3. marts. Vindere og nominerede i den rækkefølge, priserne blev uddelt. Vindere er mark...
Robert-priser 2012

Robert-priser 2012

6. februar 2012 ROBERT. Se priserne her fra Danmarks Film Akademis uddeling af Robert-priser søndag den 5. februar. Lars von Trier og Zentropas En familie modtog 10 priser ved Robert-festen 2012...
Bodil-priser 2010

Bodil-priser 2010

22. marts 2010 Antichrist blev den store vinder ved årets Bodil-fest. Lars von Triers film modtog prisen for bedste film, bedste mandlige og kvindelige hovedrolle, bedste fotografering og en særpri...
Robert-priser 2010

Robert-priser 2010

8. februar 2010 Søndag den 7. februar blev årets Robert-priset uddelt i Cirkusbygningen i København. Lars von Triers Antichrist blev den helt store vinder og kunne tage syv priser med hjem. Foto:...

Kontakt

Redaktionen: redaktionen@dfi.dk


nyhed

delpaafacebook

Det Danske Filminstitut

Det Danske Filminstitut
/ Danish Film Institute

EAN-nr: 5798000794085
CVR-nr: 56858318

Gothersgade 55
1123 København K

Tlf. +45 3374 3400
Fax +45 3374 3401
E-mail: dfi@dfi.dk

Cinematekets billetsalg
TLF. +45 3374 3412