Robert-vindere 2018

ROBERT 2018. Danmarks Film Akademi uddelte søndag den 4. februar årets Robert-statuetter. Hlynur Pàlmasons ’Vinterbrødre’ fra Masterplan Pictures blev aftenens store vinder, i det den modtog hele ni priser – herunder prisen for Årets Danske Spillefilm.

robert2018
Årets Danske Spillefilm ved Robert-uddelingen blev 'Vinterbrødre'

Robert-prisen blev uddelt for 34. gang søndag den 4. februar. Begivenheden kan ses på www.blockbuster.dk/robertprisen

Årets Robert-vindere

Årets danske spillefilm: Vinterbrødre / Masterplan Pictures, Producere: Julie Waltersdorph & Per Damgaard Hansen, Instr.: Hlynur Pàlmason

Årets børne- og ungdomsfilm: Den utrolige historie om den kæmpestore pære / Nordisk Film Production A/S, Producere: Thomas Heinesen & Trine Heidegaard, Instr.: Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick & Jørgen Lerdam

Årets instruktør: Hlynur Pálmason / Vinterbrødre

Årets originale manuskript: Christian Tafdrup & Mads Tafdrup / En frygtelig kvinde

Årets adapterede manuskript: Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick & Bo Hr. Hansen / Den utrolige historie om den kæmpestore pære

Årets mandlige hovedrolle: Elliott Crosset Hove / Vinterbrødre

Årets kvindelige hovedrolle: Amanda Collin / En frygtelig kvinde

Årets mandlige birolle: Jakob Oftebro / Mesteren

Årets kvindelige birolle: Victoria Carmen Sonne / Vinterbrødre

Årets scenograf: Gustav Pontoppidan / Vinterbrødre

Årets fotograf: Maria von Hausswolff / Vinterbrødre

Årets kostumier: Nina Grønlund / Vinterbrødre

Årets sminkør: Katrine Tersgov / Vinterbrødre

Årets klipper: Kasper Leick / Underverden

Årets sounddesigner: Lars Halvorsen / Vinterbrødre

Årets score: Jens Ole Wowk McCoy / Underverden

Årets originale sang: ‘I Don’t Know How to Get in Your Heart’ - Rumle, Rumle Sieling Langdal Jensen / Mesteren

Årets visuelle effekter: Martin Madsen / QEDA

Årets kortfilm fiktion/animation: Silent Nights / M&M Productions A/S, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Aske Bang

Årets kortfilm dokumentar: Weltschmerz / Den Danske Filmskole, Producer: Niclas Caroc Warner Instr.: Jesper Dalgaard

Årets dokumentarfilm: De sidste mænd i Aleppo / Larm Film, Aleppo Media Center & Kloos & Co. Medien, Producere: Søren Steen Jespersen, Kareem Abeed & Stefan Kloos, Instr.: Feras Fayyad

Årets amerikanske film: Manchester by the Sea / Instr.: Kenneth Lonergan, Distr.: UIP

Årets ikke-amerikanske film: The Square / Instr.: Ruben Östlund, Distr.: Scanbox Entertainment Danmark A/S

Årets korte tv-serie: Tinkas juleeventyr / Cosmo Film, Producer: Rasmus Kastberg, Forfatter: Flemming Klem, Instr.: Mogens Hagedorn

Årets tv-serie: Herrens veje / DR Drama, Producer: Camilla Hammerich, Forfatter: Adam Price, Instr.: Kaspar Munk

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie: Lars Mikkelsen / Herrens veje

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie: Ann Eleonora Jørgensen / Herrens veje

Årets mandlige birolle - tv-serie: Mikkel Boe Følsgaard / Arvingerne III

Årets kvindelige birolle - tv-serie: Lene Maria Christensen / Arvingerne III

Æres-Robert: Tivi Magnusson

IB-prisen: Katja Adomeit

Blockbuster Publikumsprisen: Alle for tre / Fridthjof Film A/S, Producer: Ronnie Fridthjof, Instr.: Rasmus Heide

Læs mere på www.filmakademiet.dk/robert-vindere

Læs mere