
Politikens Film & tv-redaktion og Filminstituttets afdeling Arkiver & digitalisering er sammen dykket ned i Filminstituttets digitale samlinger, hvorfra de hver dag i december fremhæver et markant værk. Det sker på Politiken.dk, hvor man både kan se videoklip og stillbilleder og klippe julepynt, så filmhistorien ligefrem kan hænges på juletræet.

De første decemberdage har budt på fortællingerne om, da Anders Matthesen sidste år satte ild til vores forståelse af god børneopdragelse med Ternet Ninja, og hvordan Nordisk Films grundlægger, Ole Olsen, i 1908 skabte en af landets første internationale filmsucceser ved at skyde to gamle løver under påskud af at ville lave pølser af dem.
En appetitvækker for de digitale samlinger
Ifølge Filminstituttets billedarkivar, Madeleine Schlawitz, der har taget initiativ til samarbejdet, er de 24 filmhistoriske nedslag gode eksempler på spændvidden i Filminstituttets samlinger:
"Samlingerne består langt fra kun af film og plakater. Der er også rigtig gode muligheder for at folde historierne om filmene helt ud med viden fra fx billeder, genstande, korrespondancer, manuskripter og forskning. På den måde er julekalenderen også en slags appetizer for det fulde udbytte, man kvit og frit kan få i vores samlinger."
Foruden artiklerne i Politiken kan man også følge julekalenderen på Cinematekets facebookside, hvor man hver dag kan vinde filmpræmier ved at svare på spørgsmål inspireret af filmene. Se et eksempel her: