Kom til Kulturnat i Filmhuset

EVENT. Hør om lyd og special effects, mens børnene prøver kræfter som instruktør i Film-X eller bliver sminket som uhyggelige monstre. Der er spændende arrangementer for både store og små, når Filmhuset inviterer til Kulturnat fredag den 10. oktober fra kl. 18.

Igen i år byder Filmhuset på en lang række spændende særarrangementer på Kulturnatten. Så kom og få udlevet din indre filmnørd til Kulturnatten i Filmhuset.

Gå på opdagelse i dansk filmhistorie med spøjse gamle filmklip fra filmarkivet, kom og se effekt-rekvisitter eller oplev et show med filmstunts og special effects. Du kan også blive klog på filmmusik og lydeffekter, når Kristian Eidnes Andersen blandt andet fortæller om sit arbejde med Lars von Trier.

Tid og sted

Fredag den 10. oktober fra kl. 18

Cinemateket
Gothersgade 55
København


Måske vil du også tage børnene med og lade dem prøve kræfter med at lave deres egen gyserfilm eller blive sminket til ugenkendelighed af dygtige make-up artister.

Gå på oplevelse i programmet nedenfor, hvor du kan finde meget mere.

Restaurant SULT byder på buffet og grill.

Alle med kulturpas er velkommen, og foredragene foregår på dansk.

kulturnatten

 

Kom og få ulækre splatter-sår når Janus Vinther laver special effect sminke.

 

Program

18:00-20:00 og 20:30-22:00
Bliv sminket som et uhyggeligt monster
Kom og få lavet et ulækkert splatter-sår eller bliv lavet til et monster af special effect-mageren Janus Vinther.

18:00, 20:00 og 21:45 
Gys og gru i FILM-X
Optag, klip og indspil lyd til jeres egen gyserfilm i FILM-X. Filmforløbene varer halvanden time, og der er plads til max 20 deltagere per besøg. Billetter kan hentes foran FILM-X efter først til mølle-princippet. Fra 7 år.

18:00-20:00 og 20:45-23:00
Bliv sminket som en filmstjerne 
To dygtige sminkører sørger for, at ingen forældre kan kende deres egne børn!

18:00-20:00 og 21:30-23:00
Få dit ansigt på en filmplakat
Vores foto-boks i foyeren tager dit portrætbillede og fletter det ind på en dansk filmplakat. Få plakaten med hjem som print og fil – eller køb den som decideret plakattryk i vores Billed- og Plakatarkiv.

18:00, 19:00 og 20:00
Se Filmværkstedet, hvor talentet gror
Hør om nogle af dem, der har lavet film på Filmværkstedet og vi de rum, hvor filmmagien skabes. Max 15 deltagere. Hver rundtur varer godt 40 min.

18:00-20:00
Film fra A til Z: Gå på opdagelse i filmhistorien
Dyk ned i filmhistorien i Billedarkivets stillbilleder, filmprogrammer og bøger m.m. I Billedarkivet.

18:00-20:00
Verdens bedste animationsfilm!
Videoteket viser animationsfilm på 8 skærme – nye og gamle, korte og lange film for børn i alle aldre.

18:00-18:30
Danmark for 100 år siden
Museumsinspektør Thomas Christensen viser og kommenterer spøjse filmklip fra året 1914 fundet i Filminstituttets enorme arkiver. Varighed 30 min.

19:00-19:20 og 21:00-21:20
Film-stunts og special effects-show. Varighed 20 min.


19:30-20:30 og 21:30-22:30
Kom og se effekt-rekvisitter.

19:00-19:30
Min og Asta Nielsens flugt fra 1. verdenskrig
Filmkonsulent og forfatter Steen Bille læser højt af instruktøren Urban Gads erindringer om Tyskland anno 1914 – oplevet med en diva-hustru på slæb. Tilsat dias-slides. Varighed 30 min.


19:30-20:00 og 20:30-21:00
Håndarbejdets Fremme laver opvisning 
Filmen ’My Playground’ danner inspiration og baggrund for nydesignet ’arkitektonisk beklædning’ med broderi og tekstiltryk.

20.00-20:30
Victor Borge - mennesket bag smilet
Jacob Wendt Jensen tager afsæt i sin spritnye biografi om Victor Borge og afslører nye sider af en stor dansk kunstner – og en genial selviscenesætter! Varighed 30 min. og mulighed for bogkøb og – signering bagefter.

20:30-21:30
Hvordan skal filmen lyde? 
Lyddesigner og komponist Kristian Eidnes Andersen fortæller i Biblioteket om sit arbejde med filmmusik og lydeffekter for blandt andet Lars von Trier. 

18:00-23:00
Kulturnat med Restaurant SULT
Restaurant SULT byder i forbindelse med Kulturnatten på grill og musik uden for Filmhuset, og i restauranten er der stor buffet hele aftenen til fornuftige priser.

Adgang til arrangementerne i Cinemateket er forbeholdt gæster med Kulturpas. Kulturpasset er et badge, der giver adgang til samtlige arrangementer under Kulturnatten og gratis transport med tog, bus og metro i tidsrummet 17-05. Kulturpasset koster 90 kr. og kan købes online på kulturnatten.dk og fra den 29. september og også på de fleste S-togsstationer, biblioteker og kulturinstitutioner i København og på Frederiksberg, og naturligvis i Filmhuset. Det trykte program koster 10 kr.

Tags: Kulturnatten